ÖTV İndirimli Araç Almak İçin Yapılması Gerekenler

Muratefe34

Üye
Üye
Ötv indirimli arac alimi hk.

Merhaba Halil bey..Bir sorum olacakti size . yardimci olursaniz çok seviniriz. Bugun eşime rapor aldik sol dogustan kalca cikigi 3 cm kisalik raporu verdiler. Simdi biz vergi indirimiyle oto.vites arac alabilmek icin ne yapmaliyiz, hangi yolu izlemeliyiz. Nereye muracaat etmeliyiz . Cok tk.ederim.

KAAN1071

Üye
Üye
Esenlikler. Ben Hemofili A hastasıyım sağ dizimde hareket kısıtlılığı var. 2011-2012 yıllarından birinde ehliyet için rapor almıştım o zaman h sınıfı alabiliyordum fakat şu an rapor elimde değil. O raporuma ulaşıp ötv indirimli araç alabilir miyim ? Şimdiden teşekkürler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=19956]Muratefe34[/MENTION]
İlk önce aile hekimine sürücü belgesi almak için başvuracaksınız. O sizi hastanedeki uzman dr a sevk edecek. Orada ÖTV içinde rapor almak istediğinizi belirtin. Sonra komisyona gireceksiniz. Komisyon otomatik vitesli araç kullanır derse ve tabiki sürücü belgeside alırsanız ÖTV indirimden faydalanırsınız.

[MENTION=19957]KAAN1071[/MENTION]
Hareket kısıtlılığı hangi aşamada bilmiyorum. Her hareket kısıtlılığı için ÖTV den yararlanmak mümkün değil ancak siz şansınızı yinede deneyin. Yapacağınız işlemler yukarda arkadaşımıza verdiğimiz yanıttaki gibidir.

Muratefe34

Üye
Üye
Halil bey eşimin B surucu belgesi var. Onu B engelli surucu belgesi olarak mi degistirecegiz. Aile hekimine bu sekildemi basvuracagiz?

muratbasaran

Üye
Üye
Halil Bey Merhaba,

Babamın %40 oranında engelli raporu var. Geçmişte geçirdiği kaza sonucu (bacakları yandı) engelli oldu. Diz ve ayak bilekleri bükülmüyor yani pedal ile araç kullanma şansı hiç yok. Ayrıca babamın H sınıfı ehliyeti de yok. Eğer araç alabilirsek ben kullanacağım. Benim merak ettiğim konuları şöyle özetleyeyim; Babam ehliyeti olmadan ve %40 engel oranı ile araç satın alabilir mi? Aracı ben kullanabiliyor muyum? Selamlar, iyi forumlar.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba [MENTION=19999]muratbasaran[/MENTION] %40 lık raporla araç alabilmeniz için babanınızın sürücü belgesi alması lazım. H sınıfı ehliyetler kaltı B engelli sınıfı sürücü belgesi almak zorunda. Babanıza muhtemelen özel tertibatlı araç alır raporu verirler. Özel tertibatlı araçlarıda araç sahibinden başkası kullanamaz.

muratbasaran

Üye
Üye
Yanıtınız için teşekkür ederim Halil bey. Araç otomatik ve özel tertibatlı ise, özel tertibat söküldüğü takdirde Ruhsata işlenen isimlerden biri kullanabiliyor diye aklımda kalmış. Bunun doğruluk payını yine size sormak isterim.

şenol1

Üye
Üye
Saglık kurulu raporum var sürekli ama %83 yetmiyor sol elde 3 ve dört parmak lar kesik ve sol diz kapagında 3 adet pilatin var ötv indirimi nasıl alırım yardımcı olursanız sevinirim

[device_name] cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

husambulut

Üye
Üye
İyi günler.
Kızım 9 yaşında.
%86 agir engelli.
Zihinsel ve ortapedik.
Ötv indirimli araç alabilir miyiz?

.BLADE.

Üye
Üye
Halil abey %100 raporum var surekli yaziyor ikinciel arac aldik mtv indirimi yapacaktik olmadi .2007 de cikarmistik raporu ,raporda akulu tekerlekli sandalye kullanir ibaresi ve mtv indirimi ibareleri yok ne yapmaliyiz yeni rapormu cikarmamiz gerekiyor yardimci olurmusunuz

SM-P601 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

balkesli

Üye
Üye
[MENTION=2996]husambulut[/MENTION] ötv indirimli araç alabilmeniz için %90 ve üzeri raporunuz olması gerekir bu şartlarda alamazsınız.
[MENTION=18042].BLADE.[/MENTION] yeni rapor almanız gerekir rapor alırken hangi amaç için nerelere kullanacağınızı belirtin

paşa35

Üye
Üye
hk.

merhabalar
bu konu hakkında sizlerden bilgi almak istiyorum..Babam 1993 yılında yüksek tansiyona bağlı olarak sol tarafında kalıcı bir şekilde felç oluştu.O tarihlerde devlet hastanesi tarafından %81
oranında özürlü raporu verildi.şuanda 80 yaşında,sol kolunda ve sol ayağında halen hastalığı devam etmekte..Kendisi adına ötv indirimli araç almak istiyoruz.Bunun için ne gibi işlemler yapmalıyız ve hangi kurumlara başvurmalıyız ? Aracı oğlu olarak ben kullanacağım ve otomatik vitesli olsun diyoruz.
Konu hakkında yardımlarınızı rica ediyorum.
Not:yeni bir rapor almam gerekli ise rapora tam olarak neleri yazdırmamız gerekli ?

teşekkürler

juvenil

Üye
Üye
Merhaba,
Bu gün bana ÖTV siz araç alabilmek için ya %90 ve üzeri engel raporu ya da uzuv eksikliğinin olması gerektiği söylendi bir otomobil satıcısı tarafından.
Eniştemin 20 yıl önce sol dizden aşağısı kesildi.Ehliyeti de yok kendisinin.Acaba kendisi kullanmak zorunda mı?Araç alabilir miyiz? Bu durumda olan ya da bilgisi olan cevap verirse sevinirim.

Caglar68

Üye
Üye
Halil bey, babamın 2013 yılında alinmis %72 engelli raporu var. Şimdi indirimli araç almayı düşünüyoruz ve 2015 yılında by pass ameliyatı oldu raporu yeniledigimizde yüzde oranı artacaktır. Eğer yeni raporu %90 i gecmezse alacağı aracı ben,ablam ve kocası kullanamazmiyiz

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=20868]paşa35[/MENTION] anladığım kadarıyla babanız adına alınan aracı babanız kullanmayacak. Eğer durum yazdığım gibiyse babanız adına ÖTV den muaf araç alabilmeniz için babanızın rapor oranının en az %90 olması gerekir. Eğer bu oranda bir rapor alırsanız raporda başkaca bir ibareye gerek olmadan ÖTV indirimli araç alabilir, aldığınız aracıda siz dahil sürücü belgesi olan herkes kullanabilir. Araç ister otamatik vitesli isterse düz vites olsun fark etmez.
[MENTION=20871]juvenil[/MENTION] Sol bacaktan engelliler Otomatik vitesli araçları ÖTV indirimli alabiliyor. Eğer aracı kendisi kullanmayacaksa bu sefer rapor oranının %90 ve üstü olması lazım. Yani eğer oran yüzde 90 ın altında ise kendisi kullanmak zorunda.
[MENTION=20875]Caglar68[/MENTION] Mevcut raporun üzerine by pass nedeniyle kesin olarak % kaç oran ekleneceğini söylemek çok güç. Deneyip görmek lazım. Ve evet yeni alınan rapor oranı (eğer aracı babanız kullanmayacaksa) yüzde 90 ın altında olursa değil alınan aracı sürmek ÖTV den muaf araç bile alamazsınız.

fc1903

Üye
Üye
Sa. Arkadaşlar.

Oğlum 9 yaşında ve %98 raporu ile engelli. Oğlumun raporu üzerinden araba almak istiyorum ancak hiç peşinatım olmadığı için ve bankalar dan geçmişten düzensiz ödemelerimden dolayı kredi alamadığım için araç alamıyorum..
Bayiye gittiğimde Opel bayisi bana siz kredi çekip peşinatınızı getirirseniz rapor üzerinden araç verebiliriz dediler.
Bunun başka bir yolu yordamı yok mu acaba, bilen yazsın Allah Rızası için..

Tekerlekli Sandalye