ÖTV İndirimli Araç Almak İçin Yapılması Gerekenler

iskender74

Üye
Üye
selamünaleyküm aranızda yeniyim bende ötv-mtv indirimli araç almak istiyorum raporlarımı yeni konu ile sitenize yükledim acaba benim için sorun çıkarmı ehliyet raporumuda çıkarttım teşekkürler

halit peker

Üye
Üye
Halil bey benim hsinifi ehliyetim var sağ kolum dirsek alti ampute %50 raporum var arabalmak istedim yeni çikan kanunda ehliyeti deyiştirmem gerektiğini söylediler trafik şubeden kanun 2020 ye kadar deyiştirin diyor maliyede ehliyeti deyiştirmeden ötv de işlem yapmam diyor sizce bu doğrumudur neden biz engellilere hep zorluk çikartirlar anlam veremiyorum teşekkürler

Bay ziya

Üye
Üye
Selam ben bugün aldım rapor açıklama bölümünde OTV-MTV-ÖZEL TERTİBATLI ARAÇTA 1.grup sürücü olur yazıyor bu raporla ehliyet çıkara bilir miyim ama rapor sonucunda yüzde 92 yazıyor

can67

Üye
Üye
arkadaşlar ruhsal engelli şizofreni hastası %80 raporu olan biri ötv den yararlanıp araç alabilirmi?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ruhsal engellilerin ÖTV den faydalanması için rapor oranlarının %90 ve üstü olması gerekiyor

firatesen

Üye
Üye
halil bey benim yüzde 99 raporum var ama raporun geçerlilik süresi 6 aydır ötvsiz ve mtvsiz araç alınır mı bilgilendirirseniz sevinirim

firatesen

Üye
Üye
Halil bey benim altı aylık rapora itirazımız olabilirmi süresini uzata bilmek icin

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Fırat rapora itiraz edebilirsin tabiki.

Mzahir

Üye
Üye
Ben de bir soru sormak istiyorum cevaplarsanız sevinirim.Sol elde %15 ortopedik raporla hastanenin sağlık kuruluna ehliyet için başvurduk.Fakat sürücü olur kısmını işaretlemişler ve komisyona sevk etmemişler.Yani bu engeli normal araç kullanmaya engel görmemişler.Şimdi 3 parmak hareketsiz.Ne oranda çalışmaması gerektiği ile ilgili bir yönetmelik var mı ya da hangi parmakların çalışması gerektiği ile ilgili kural nedir?Kurulun böyle bir yetkisi var mı yönetmeligi inceledim ama kafam karışık.İtiraz hakkımız var deneyelim mi?Tecrübesi olan akadaşlar cevaplarsa sevinirim?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici

Mzahir

Üye
Üye
[MENTION=19161]Mzahir[/MENTION] sol elden engelli olanlar sürücü belgesi alır, otomatik vitesli araçları ÖTV indirimli araç alabilir. Bir yasal dayanak istiyorsan şu konuyu oku https://engelliler.gen.tr/f18/sol-e...nlar-artik-otv-indirimli-arac-alabilir-27175/
Kesinlikle rapora itiraz etmelisin.
[MENTION=19868]hsyn gcl[/MENTION]
Ortepedik engeliniz yoksa ötv indirimden faydalanamazsınız.

Halil bey ben bunları çok araştırdım.Fakat benim bir sorum var ona cevap bulamıyorum.%15 sol parmaklardan olan bir engele B sınıfı ehliyet alabilirsiniz denmiş bize.Yani eşimi engelli olarak görmüyorlar sen git normal araç kullan diyorlar.Ben de bunun kriteri nedir onu ögrenmek istiyorum hangi parmakların işlevsiz olması lazımki engelli ehliyeti alabilelim.Acaba bizim durumda olupta alan var mı.Ya da alamayan.Anlayacağınız kafam karışık ben eşimin engelini direksiyorunu tam olarak kavrayamadığını düşünerek bu süreci başlatmıştım.Ama şimdi bize normal sürücü olur belgesi veriliyor.

Mzahir

Üye
Üye
[MENTION=19161]Mzahir[/MENTION] sol elden engelli olanlar sürücü belgesi alır, otomatik vitesli araçları ÖTV indirimli araç alabilir. Bir yasal dayanak istiyorsan şu konuyu oku https://engelliler.gen.tr/f18/sol-e...nlar-artik-otv-indirimli-arac-alabilir-27175/
Kesinlikle rapora itiraz etmelisin.
[MENTION=19868]hsyn gcl[/MENTION]
Ortepedik engeliniz yoksa ötv indirimden faydalanamazsınız.

Halil bey ben bunları çok araştırdım.Fakat benim bir sorum var ona cevap bulamıyorum.%15 sol parmaklardan olan bir engele B sınıfı ehliyet alabilirsiniz denmiş bize.Yani eşimi engelli olarak görmüyorlar sen git normal araç kullan diyorlar.Ben de bunun kriteri nedir onu ögrenmek istiyorum hangi parmakların işlevsiz olması lazımki engelli ehliyeti alabilelim.Acaba bizim durumda olupta alan var mı.Ya da alamayan.Anlayacağınız kafam karışık ben eşimin engelini direksiyorunu tam olarak kavrayamadığını düşünerek bu süreci başlatmıştım.Ama şimdi bize normal sürücü olur belgesi veriliyor.

35Abdurrahman

Üye
Üye
Merhaba iyi günler.Benim kardeşim 17 yaşında zihinsel engelli.Engelli raporunda rapor oranı %70 Ağır Özürlü yazıyor.İndirimli araç alabilirmiyiz.H sınıfı ehliyet alamaz diye düşünüyorum cünkü zihinsel engelli.Raporumuzda ağır özürlü ibaresi var.Tesekkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=19876]35Abdurrahman[/MENTION] zihinsel neglli adına ÖTV indirimli araç alınabilmesi için zihinsel engellinin rapor oranının %90 ve üstü olması gerekiyor.

Mzahir

Üye
Üye
SORUMU tekrarlamak istiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.Halil bey ben bunları çok araştırdım.Fakat benim bir sorum var ona cevap bulamıyorum.%15 sol parmaklardan olan bir engele B sınıfı ehliyet alabilirsiniz denmiş bize.Yani eşimi engelli olarak görmüyorlar sen git normal araç kullan diyorlar.Ben de bunun kriteri nedir onu ögrenmek istiyorum hangi parmakların işlevsiz olması lazımki engelli ehliyeti alabilelim.Acaba bizim durumda olupta alan var mı.Ya da alamayan.Anlayacağınız kafam karışık ben eşimin engelini direksiyorunu tam olarak kavrayamadığını düşünerek bu süreci başlatmıştım.Ama şimdi bize normal sürücü olur belgesi veriliyor.

nevzatc

Üye
Üye
Merhaba, Foruma yeni katıldım ve benimde bu konu ile ilgili bir sorum olacak, ben birkaç kez H sınıfı ehliyet için başvuruda bulundum fakat olumlu olmadı, %49 luk bir oran ile de emekliliğimi haketmiştim, ayrıca diyaber ve 5 damar bypass ameliyatı geçirdim, H sınıfı ehliyet alamadığım için MTV ve ÖTV indiriminden faydalanarak araç almak ve bir yakınıma kullandırtmak istiyorum, bu indirimlerden yararlanma şansım nedir sizce ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=19950]nevzatc[/MENTION] ortepedik bir engeliniz yoksa ÖTV indirimden %49 raporla yararlanamazsınız. O. Pedik engeli olmayan kişilerin ÖTV den faydalanması için %90 raporlarının olması gerekiyor

nevzatc

Üye
Üye
Halil bey Polio sekeli rahatsızlığım iki kol da sol el parmaklarımda ve her iki ayakta, sağ ayakta kısalık da var

Tekerlekli Sandalye