ÖTV İndirimli Engelli Araç Alım Şartları Güncel

zraporu34

Üye
Üye
Merhaba; Skolyoz (kamburluk) hastalığımdan ve boy kısalığından, 2002 yılında aldığım tek hekim sağlık raporu ile 2013 yılının ocak ayında araç aldım. H sınıfı ehliyetim ile otomatik vitesli özel tertibatlı aracı 8 yıl kullandım, yeniden araç almak için başvurduğumda vergi dairesi ehliyetimin ve raporumun yenilenmesini talep etti. Aile hekimi yeni ehliyet için sevkimi İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Devlet hastanesine yaptı. (ortopedi doktoru sevkimi yapmak istemesine rağmen diğer 2 doktor kabul etmedi) Hastane 1.Grup sürücü olur raporu vererek İl sağlık kuruluna sevkimi yapmadılar. Bu rapor ile başka bir ilde ehliyet almak için nüfus müdürlüğüne başvurdum orada görevli trafik polisi (yoğunluktan gelmiş) fiziki durumumu görünce kesinlik bu rapora göre ehliyet veremeyeceklerini, il sağlık kurulundan rapor almama gerektiğini beyan ettiler. ....... ilin sağlık müdürü bizzat ilgilendi ve raporun aile hekiminin sevk kodundan, kanuni hastanesinin verdiği raporun hatalı olduğunu beyan etti. Hem h sınıfı ehliyetim hem de fiziki durumumdan dolayı il sağlık kuruluna sevk edilmem gerektiği beyan edildi. Şimdi bu durumu düzeltmem için İstanbul il sağlık müdürlüğüne mi itiraz etmem gerekiyor yoksa hastaneye mi ? veya başka bir yolu var mı teşekkürler. not: Raporun itiraz tarihi geçmedi.

İsen Buga

Üye
Üye
Rapor sildirip yeniden muayene olmanız mantıklı. Sildirme işi İl Sağlık müdürlüğünde yapılıyor...

Rapor düzeltmek zorundalar ancak hastane bunu yapacak mı? Yaparsa rapor düzeltiniz. Hastaneye raporun düzeltilmesi gerektiğine dair bilgi vermelisiniz( İl sağlık yazılı evrak vererek rapor düzeltin demişse yazılı itiraz edebilirsiniz) yoksa sözlü itiraz edebilirsiniz.

zraporu34

Üye
Üye
Merhaba; Skolyoz (kamburluk) hastalığımdan ve boy kısalığından, 2002 yılında aldığım tek hekim sağlık raporu ile 2013 yılının ocak ayında araç aldım. H sınıfı ehliyetim ile otomatik vitesli özel tertibatlı aracı 8 yıl kullandım, yeniden araç almak için başvurduğumda vergi dairesi ehliyetimin ve raporumun yenilenmesini talep etti. Aile hekimi yeni ehliyet için sevkimi İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Devlet hastanesine yaptı. (ortopedi doktoru sevkimi yapmak istemesine rağmen diğer 2 doktor kabul etmedi) Hastane 1.Grup sürücü olur raporu vererek İl sağlık kuruluna sevkimi yapmadılar. Bu rapor ile başka bir ilde ehliyet almak için nüfus müdürlüğüne başvurdum orada görevli trafik polisi (yoğunluktan gelmiş) fiziki durumumu görünce kesinlik bu rapora göre ehliyet veremeyeceklerini, il sağlık kurulundan rapor almama gerektiğini beyan ettiler. ....... ilin sağlık müdürü bizzat ilgilendi ve raporun aile hekiminin sevk kodundan, kanuni hastanesinin verdiği raporun hatalı olduğunu beyan etti. Hem h sınıfı ehliyetim hem de fiziki durumumdan dolayı il sağlık kuruluna sevk edilmem gerektiği beyan edildi. Şimdi bu durumu düzeltmem için İstanbul il sağlık müdürlüğüne mi itiraz etmem gerekiyor yoksa hastaneye mi ? veya başka bir yolu var mı teşekkürler. not: Raporun itiraz tarihi geçmedi.
Merhaba;

İl sağlık müdürlüğü bakırköy deki ek binaya gönderdi binaya girişe izin verilmeden, tel örgülü pencerenin arasında durumu izah ettim, itiraz dilekçesi doldurup teslim ettim. Yeniden hastaneye sevk işlemi yapacaklar.

İsen Buga

Üye
Üye
Bir daha ki sefere durumu kontrole al. Doktor yanlış yapabilir, Yanlış yönlendirebilir: sonuçta doktor da bir insan... Sizde uygun dil ile izah edebilirsiniz. Kolay gelsin er geç güzel arabamız olacak...

zraporu34

Üye
Üye
Merhaba;

İl sağlık müdürlüğü bakırköy deki ek binaya gönderdi binaya girişe izin verilmeden, tel örgülü pencerenin arasında durumu izah ettim, itiraz dilekçesi doldurup teslim ettim. Yeniden hastaneye sevk işlemi yapacaklar.
Merhaba; İl sağlık müdürlüğünün Bakırköy ilçesinde bulunan ek hizmet binasına vermiş olduğum dilekçe ye bir gün sonra sadece bu işe bakan birim deki memur aradı Sultangazi Haseki hastanesine gitmem gerektiğini söyledi. Hastaneye gittiğimde böyle bir hizmetlerinin olmadığını söylediler. Tekrar o memur arkadaşı aradım rapor ile ilgili bir hizmetlerinin olmadığını söylediğimde ben nereden bilim diye bana hesap sordu. Bu sefer haseki devlet hastanesinin eski binasına gönderdiler, orada bulunan arkadaşlar da cuma günleri çalışmıyormuş. Allah bu insanlardan bizleri bir an önce kurtarır inşallah.

ahmet34

Üye
Üye
ötv indirimli aracı yuzde 90 raporlu engelli alinca
330 bin lik araci 185 bine alinca
engelli bakim ayligini kesme yada vermeme durumuna denk geldinizmi
cunku engelli bakim maasi baglanirken araci nasil aldiniz soruyorlar..uhsat fotokopi aliyorlar...
hatta en dusuk araci 150 binlik araci 95 bine alinca sorun etmiyorlar
engelliye bakan kisiye maas bagliyorlar galiba

330 bin lik arac 185 e aliniyorsa
engelli bakim maasi 1700 tl x 12 ay yillik 20 bin civari olsa...bes yilda 120 bin tl gibi para getirisi oluyor
yani birbirine yakin degerler...belki o yuzden 330 bin lik arac alana maas baglamiyorlarsa belki o nedendendir

330 luk arac alanin maasi kesilen baglanmayana denk geldinizmi..

ahmet34

Üye
Üye
aracı yuzde 90 lı engellı uzerıne alıp sonra 5 sene dolmadan satılsa yanı 2 sene sonra satılsa
satıs parasının ötv lık kısmı vergı daıresıne yatsa...elde kalan para ıle sıfır yenıden alınmıyor degılmı
5 sene bekleme sartıa var...5 sene dolmadan satarsan ötv devlete odenıyor...ama hemen alınmıyor 5 sene beklenıyor dımı

yoksa raporu 2 sene gecerlı olan,rapor bıtımıne yakın satar yıne alır arac sıfırlanır

İsen Buga

Üye
Üye
hayır
5 sene bekliyor.
Araç ilk aldığında hak muafiyeti işaretleniyor. Satsanız bile silinmiyor.
Amaç her satış sonrası yeniden alımı engellemek.

ahmet34

Üye
Üye
i miş demekkı kotu nıyetlı alan satan kar elde edenlerı engellemısler ıyı olmus

ahmet34

Üye
Üye
yüzde 3 engellı koldan sorunu olana bile bayi 330 luk aracı 180 e verırken
yuzde 85 engellı olana arac verılmıyor
neymıs tek farkı engellı kendı kullanırsa yuzde 3 olsada ındırımlı arac alıyor
pekı yuzde 85 olan hastahaneye ona arac lazım degılmı....bu hatayı acilen düzeltmeleri lazım

her engellıye arac verılmesı lazım.eger zarar edılecek ise o zaman 330 luk aracı 180 e degılde herkese en dusuk model arac sıfır olan verılır
devletın otv kaybı 150 bın tl degılde 50 bın tl olur
yetınmeyen farkı cebınden oder

bunu devlete bıldırıp duzelttırmek lazım,yuzde 85 kendı arac kullanamayan engellıler madur olup arac alamazken ve hastahaneye gıdemez taksı ıle ugrasırken
koldan yuzde 3 olanlar her 5 senedebır 150 bın tl parayı bankaya atıyor

devlet nasıl boyle hata yapabılır dusunmedılermı

MeyveliSoda

Üye
Üye
yüzde 3 engellı koldan sorunu olana bile bayi 330 luk aracı 180 e verırken
yuzde 85 engellı olana arac verılmıyor
neymıs tek farkı engellı kendı kullanırsa yuzde 3 olsada ındırımlı arac alıyor
pekı yuzde 85 olan hastahaneye ona arac lazım degılmı....bu hatayı acilen düzeltmeleri lazım

her engellıye arac verılmesı lazım.eger zarar edılecek ise o zaman 330 luk aracı 180 e degılde herkese en dusuk model arac sıfır olan verılır
devletın otv kaybı 150 bın tl degılde 50 bın tl olur
yetınmeyen farkı cebınden oder

bunu devlete bıldırıp duzelttırmek lazım,yuzde 85 kendı arac kullanamayan engellıler madur olup arac alamazken ve hastahaneye gıdemez taksı ıle ugrasırken
koldan yuzde 3 olanlar her 5 senedebır 150 bın tl parayı bankaya atıyor

devlet nasıl boyle hata yapabılır dusunmedılermı
Benim toplam rapor oranım %57, bu oranın %5 i ortopediden sağ diz menüsküsden. Ben araç almak için hiç bir işlem yapmadım. Yapsam alabilir miyim onu da bilmiyorum :)

İsen Buga

Üye
Üye
Menisküs konusunda negatifim vermez yani.. Ampüte olması gerekiyor diye biliyorum yada o kadar derecede ağır engelli..
ama sonuçta ben bir doktor değilim yine de heyette sansınızı bir deneyin derim.

ahmet34

Üye
Üye
bayideki satıs danısmadı dedıkı yuzde 3 e bıle arac verıldı gıdıp sansınızı deneyın elı bıraz sorunlu olan kısıye bıle dıreksıyonda topuz olarak arac verdıler 150 bın tl karlı
degerlendırın

Torotoroto

Üye
Üye
%90 ve üzeri engelli raporu olanlarda ÖTV indirimli araç alımı için raporda ayrıca yazılması gerekiyor mu? Bunu rapor alırken belirtmemiz gerekiyor mu.

TIRTILL

Üye
Üye
Merhabalar,

babam adına %90 engelli raporu ile ötv muaf araç almak için heyete girdik, rapor %84 çıktı, itirazı oturduğunuz ilçe sağlık müdürlüğüne yapabilirsiniz onların belirlediği hastanede sıfırdan işlemler tekrar edilir dediler.
itirazın faydası olur mu? itiraz için süre var mı?

ayrıca babamda doğuştan göz tembelliği var, gözünden dolayı hiç ehliyet alamamış ama göz %9 engel oranı olarak belirtilmiş, özellikle buna itiraz edebiliyor muyuz?

İsen Buga

Üye
Üye
Rapora itiraz edebilirsiniz: Sizi HAKEM hastaneye yönlendirirler.
Göz tembelliğine gelince oran konusunda nihai karar doktorundur. Bir araştırın öyle haklarınız varsa itiraz edin.

TIRTILL

Üye
Üye
Rapora itiraz edebilirsiniz: Sizi HAKEM hastaneye yönlendirirler.
Göz tembelliğine gelince oran konusunda nihai karar doktorundur. Bir araştırın öyle haklarınız varsa itiraz edin.
ilginiz için teşekkürler, Hakem hastanelerde sıfırdan tekrar mı kontrol oluyor? önceki hastaneye saygı nedeniyle farklı bir rapor çıkmaması gibi bir uygulama var mı?

İsen Buga

Üye
Üye
Hayır!. İllaki Sıfırdan Muayene şartı yok: Gerekli görürlerse yada raporlarda eksik varsa sizi çağırır muayene eder. Genelde muayene -kontrol - etmezler eldeki raporu okur. Nadir durumlarda muayeneye çağırırlar.. Rapora itiraz niyetinizi tam yazınız.

Bildiklerim bunlar....

Tekerlekli Sandalye