ÖTV İndirimli Engelli Araç Alım Şartları Güncel

Dark Knight

Üye
Üye
Merhaba,ötv muafiyeti kapsamında 2.0 motor Caddy alınabiliyor mu? Alınıyorsa 300 bin tllik caddy kaça mal olur?

İsen Buga

Üye
Üye
Ticari araç da alınabilir sıkıntı yok.
ve
Ticari araçlarda ÖTV genelde %10 oranında olur. Sizde %10 oranında indirimli alırsınız.
300 liralık araba size kaça patlar bilemeyiz bayiiden bayiiye fiyat değişir. Aşağı yukarı 275 bin lira civarı olur tahminimce..
Caddy otomobil sınıfına sokulmadığı için birşey diyemem; yerine ford connect yada fiat doblo alınabilir otomobil sınıfına sokulabiliyor. 2017 yılında başıma gelmişti ondan bilgim var. Yıl olmuş 2021 belki kurallar değişmiştir. Araştırmanız gerek.

ahmet34

Üye
Üye
yatalak engellı yuzde 89 ıse otv ındırım arac verılmıyor oysa 90 olandan ne farkı var,sonucta yatalak ve bence her engellıye otv ındırımlı arac verılsın ama 400 bın tl lık araclar degılde 180 bın tl olan pıyasanın en ucuzu verılsın.boylece hastahane ısı gorulur
taksıler pahalı

ahmet34

Üye
Üye
şu sorunun cevabını kımse veremıyor

yuzde 89 engellı yatalak olana otv ındırımlı arac verılmıyor,bu kişiyı 2 kısının tasıması ve taksı tutup araca bındırmesı sart,taksıye verılen para oldukca fazla,ama böbregı olmayan kısı yuruyebılıyorken veya elınde bukulme sorunu olan kısıye topuzlu dıreksıyon verılırken,kısı kendı kullanacaksa yuzde 3 raporla bıle otv ındırım arac alırken
neden yatalak 89 olana otv ındırım arac verılmıyor...bu sorunun cevabını ne verebılen var nede kanunu duzelten var

ahmet34

Üye
Üye
burayada yazayım edıt
sadece elı azcık bukuk olup yuzde 3 ıle otv sız arac alan varken,yanı yuruyerek otobusle hastahaneye gıdebılcek olan kısı alabılıyorken
beden olarak oldugu yere yıgılmıs olan kısıye otv sız arac verılmemesı sacma gelıyor
sonucta kendı kullansın yada baskası kullansın sonucta hasta olan kısının naklı gerekır...yanı demek ıstedıgım yasanın duzenlenmesı gerekır mantıga ters sankı...neyse sagol
bu durumda yuruyebılene otv sız arac ama yurumeyene otvlı arac durumu oluyor

Torotoroto

Üye
Üye
Araç fiyatları limitlerin katkat üzerinde fiyatlanmış, eskiden çok daha yüksek segment araç alanlar olmuş özellikle 2019-2020 lerde, hatta 2021 de bile bazı araçlar rahatlıkla alınabiliyormuş. Resmen dalga geçmişler bu sene ötv limitleriyle.

ahmet34

Üye
Üye
aracı kısı kendı kullanıyorsa yada yakını kullanıyorsa,ilgili kanun maddesını atayım,cunku ınsanlar gereksız yere kanun dısı kullanıyorlar

1.png

2.png

3.png

4.png

Salih alperen

Üye
Üye
Merhaba sağ bacagimda 3 cm kısalık ve dizimde 90 derece hareket kısıtlılığı var.%8 ortopedik engelli raporum var ve özel tertibatlı araç kullanabilir yazıyor.Şuan B sınıfı normal ehliyetim var.Bunu B engelliye cevirsem bu raporla ötvsiz arac alabilir miyim

İsen Buga

Üye
Üye
Merhaba sağ bacagimda 3 cm kısalık ve dizimde 90 derece hareket kısıtlılığı var.%8 ortopedik engelli raporum var ve özel tertibatlı araç kullanabilir yazıyor.Şuan B sınıfı normal ehliyetim var.Bunu B engelliye cevirsem bu raporla ötvsiz arac alabilir miyim
evet.

ahmet34

Üye
Üye
lımıtı 2 trılyon yapsınlar ucuz sıfır araba bazılarına yetmıyor

acmiengelli

Üye
Üye
Öncelikle merhaba, aranıza yeni katıldım... Sol kolumda doğuştan engel bulunmaktadır. Engelli ÖTV indirimli araç almak için önce mevcut B sınıfı ehliyetimi değiştirmem gerektiğinden il sağlık md yönlendirdiği komisyona girdim. Ehliyet komisyonu 47 - 78 - 102 - 40.11 - 10.02 kodları yazdı ve raporu nüfusa getirdim 345 tl yatırıp ehliyetimi değiştirdim.

Şimdi ötv için heyete gireceğim(525 TL)... Aklıma takılan direksiyona topuz şartı ve kimlerin kullanabileceği oldu... Farklı ilçleer ve illerdeki Trafik tescil birimlerine sordum ama net cevap yok;

1) Bu kodların aynısı heyetin raporunda da aynı şekilde yazmalı mı?

2) ÖTV indirimli araç alırken direksiyon topuzunu seyyar olarak alıp takmak yeterli olmaz mı?

3) Topuz illaki ruhsata işletilmeli midir? Proje vs yapılmalı mıdır? Aracın hiçbir elektronik mekanik unsurunu değiştirmeyen bu topuz olayı nedeniyle ruhsata işlenmiş yada işlenmemiş şekilde aracı benim dışımda kimler kullanabilir?

4) Diyelimki ruhsata işlettik, bu halde ötv indirimli alınan aracı kimler kullanabilir? Ruhtasa topuzun işlenme durumunda aracı farklı kişi kullanması halinde illaki direksiyonda topuz bulunması gerekli midir?

5) ÖTVsiz araç alamazsam, ehliyetimdeki kodlar nedeniyle ben başkasının otomatik vites aracını, yada normal ötv kapsamında indirimil değilde dışardan bir otomatik vites araç almam halinde kullanırken topuz takarak mı kullanabilirim ancak?(ruhsatta yazmasa biıle.)

yardımcı olursanız sevinirim....

İsen Buga

Üye
Üye
Yeni ehliyet için güle güle kullan...
1. Aynen ... ehliyetinizde o tür kodlar olmalı...
2. ÖTV indirimi veriliyorsa aynen takmak zorunlu..
3. Oto araç bayiilei sizin raporunuzu okur ve ona göre işlem yapar. Ruhsata işlenip işlenmeyeceği konusu: cevap vermek biraz sıkıntılı. Siz değil otobayiileri hazırlar. Doğrusu Muameleciler hazırlar.
ek: TSE yazısı gerekiyor: kimlerin kullanacağı konusunda TSE yazısı gerekiyor. TSE Herkes kullanabilir derse sıkıntı yok sizin vekalet verdiğin herkes kullanır: Vekalet noterden alınır, ruhsata işletmeye gerek yoktur. bu işlemler için muameleciyi uyarmanız gerekiyor. Biraz bahşiş at ki işini iyi yapsın..
Farkli kişi kullanırsa ki benim görüşüme göre topuz zaten engel olmaz. TSE benimle aynı konuda rapor verebilir düşüncem bu yönde.
4. soru 3 soru ile aynı.. biraz da ek ilave ettim...
5. Büyük ihtmial ile kullanırsınız. Araç sahibinden vekalet almanız durumunda; evet.

acmiengelli

Üye
Üye
Yeni ehliyet için güle güle kullan...
1. Aynen ... ehliyetinizde o tür kodlar olmalı...
2. ÖTV indirimi veriliyorsa aynen takmak zorunlu..
3. Oto araç bayiilei sizin raporunuzu okur ve ona göre işlem yapar. Ruhsata işlenip işlenmeyeceği konusu: cevap vermek biraz sıkıntılı. Siz değil otobayiileri hazırlar. Doğrusu Muameleciler hazırlar.
ek: TSE yazısı gerekiyor: kimlerin kullanacağı konusunda TSE yazısı gerekiyor. TSE Herkes kullanabilir derse sıkıntı yok sizin vekalet verdiğin herkes kullanır: Vekalet noterden alınır, ruhsata işletmeye gerek yoktur. bu işlemler için muameleciyi uyarmanız gerekiyor. Biraz bahşiş at ki işini iyi yapsın..
Farkli kişi kullanırsa ki benim görüşüme göre topuz zaten engel olmaz. TSE benimle aynı konuda rapor verebilir düşüncem bu yönde.
4. soru 3 soru ile aynı.. biraz da ek ilave ettim...
5. Büyük ihtmial ile kullanırsınız. Araç sahibinden vekalet almanız durumunda; evet.
cevaplar için teşekkürler... direksiyona topuz konusununda ; aracın hiçbir aksamnında değişiklik olmayacağı için farklı kişilerin kullanması ıskıntı olmayacaktır bence de ancak şunu yapabilir miyim?: genel bir vekalet hazırlatsam atıyrum amcam dayım bacanağım kardeşim babam eşim vs bilgilerini yazarak bir vekaletnabe cıkartsam noterde ve aracda dursa , aracı bu kısılerın kullnması sırasında olusabılecek sıkıntılarda hazır bulnunması ıcın... olur mu sızce?

direksıyon topuuzunun ruhsata ıslenmesı proje yapılması konusunda net cevap kımse veremıyor, polis sadece ruhsata ve ehlıyet ebakarım uygun mu dıye dıyor...

İsen Buga

Üye
Üye
cevaplar için teşekkürler... direksiyona topuz konusununda ; aracın hiçbir aksamnında değişiklik olmayacağı için farklı kişilerin kullanması ıskıntı olmayacaktır bence de ancak şunu yapabilir miyim?: genel bir vekalet hazırlatsam atıyrum amcam dayım bacanağım kardeşim babam eşim vs bilgilerini yazarak bir vekaletnabe cıkartsam noterde ve aracda dursa , aracı bu kısılerın kullnması sırasında olusabılecek sıkıntılarda hazır bulnunması ıcın... olur mu sızce?

direksıyon topuuzunun ruhsata ıslenmesı proje yapılması konusunda net cevap kımse veremıyor, polis sadece ruhsata ve ehlıyet ebakarım uygun mu dıye dıyor...
çok iyi olur...
Polis kafasına göre uygular aynen. Vekalet konusuna gelince topuz engel olmaz ama polis vekalete de bakar. arabada dursun her çevirmede göstermek zorunda değilsiniz. Sanmıyorum ama ille de sorarsa gösterirler.

Ruhsatta sadece 5 yıl satılmaz yazılacak onun dışında yazı olmadığı için birşey yapamazlar. topuz ise diğer akrabalar için bir keyfi uygulama kaldı ki polis sök diyemez.

Tekerlekli Sandalye