ÖTV İndirimli Engelli Araç Alım Şartları Güncel

Recepcavua

Üye
Üye
2018 den sonraki raporları kabul ediyorlar. E nabızda gözükecek şekilde olan raporları..
Onun dışında araç alırken kullanıcı ismi verilirken kısıtlama var ayrıca kullanıcıların babanızla aynı ilde ikamet etmesi gerekiyor... dikkat çekerim İL dedim ilçe ve mahalle ile karıştırılmasın.
Merhaba hocam. Aynı ilde ikamet ediyor olmamız gerektiği nerede yazıyor aceba? Yardımcı olabilir misiniz?

İsen Buga

Üye
Üye
Merhaba hocam. Aynı ilde ikamet ediyor olmamız gerektiği nerede yazıyor aceba? Yardımcı olabilir misiniz?
2022 yılında de yayımlanan Genelge de.. (2023 yılı sonrası araçlarda geçerlidir öncesinde sıkıntı yok.)
zamanım kısıtlı uygun zamanda genelge yayımlarım: Araç alırken size belge verecekler belge altında kimlerin kullanacağına dair tahakkuk imzalanacak; verilmediği taktirde araç sadece kendisi kullanacak. Başkasının kullanması halinde tespitinde gerekli işlemler yapılacak.

Emocan67

Üye
Üye
Ben geçen sene b sınıfı ehliyet aldım. Arkasında 104 kodu var. engelli sağlık kurulu raporumun oranı % 80 ama dün vergi dairesine gittiğimde ötvden yararlanıp araç alamazsın dediler. Bildiğim kadarıyla rapor oranına belirli oranlarda ötv ve kdv indirimi yapılıp araç alınabiliyordu. Yardımcı olacak biri varsa sevinirim.

Emocan67

Üye
Üye
Peki % 80 engelli raporu ve b sınıfı ehliyetim var. arkasında 104 kodu var yine mi ötv kdv mtv indiriminden yararlanıp araç alamam?

İsen Buga

Üye
Üye
Bu hali ile ehliyette kod var diye alamazsın.
10.04 mu yoksa 104 mü?

mrheadbang

Üye
Üye
Merhaba ehliyetimde 40.11 ve 40.15 tertibat kodları mevcut.
40.11 karşılığı olarak tertibat firması direksiyona topuz taktı fakat muayeneden 40.15 in eksikliğinden dolayı dosya revizyona döndü. 40.15 için hangi tertibatın uygun olacağını TSE asla açıkça beyan etmiyor. Bilgisi dahilinde olan varsa aydınlatabilir mi?

mburakcelebi

Üye
Üye
Merhabalar. Bir sorum olacaktı noterde iş akdiyle şoför tayin edilmesiyle ilgili.

Bu işlem nasıl yapılıyor, neler isteniyor, illa 1, 2 veya 3üncü dereceden yakınlık şartı var mı bunda da, sigortalı göstermek durumu ne demek oluyor, memur alabiliyor mu bu iş akdi sözleşmesi ile şöfor olma hakkını?

Şimdiden teşekkürler.

İsen Buga

Üye
Üye
Merhabalar. Bir sorum olacaktı noterde iş akdiyle şoför tayin edilmesiyle ilgili.

Bu işlem nasıl yapılıyor, neler isteniyor, illa 1, 2 veya 3üncü dereceden yakınlık şartı var mı bunda da, sigortalı göstermek durumu ne demek oluyor, memur alabiliyor mu bu iş akdi sözleşmesi ile şöfor olma hakkını?

Şimdiden teşekkürler.
ücretli soför (asgari ücretli), işveren siz oluyorsunuz. Şoförün maaşı, sigortası ve gerektiğinde tazminatı siz ödüyorsunuz.

1-2-3 derece diye birşey yok.
eş, anne-baba, kardeş ve çocukları ile sıhri akrabaları (gelin damat kayınbaba kayın anne) bitti başka yok. torun yok, kayınço yok..

Memur başkasını işe alıp da iş akdi sözleşmesi ile şoför alımı yapabilir; şoföre maaş verebilir. Ama Memur 657 kanun kapsamında farklı işlerde çalışamaz ve iş akdi ile şoför olamaz.

mburakcelebi

Üye
Üye
ücretli soför (asgari ücretli), işveren siz oluyorsunuz. Şoförün maaşı, sigortası ve gerektiğinde tazminatı siz ödüyorsunuz.

1-2-3 derece diye birşey yok.
eş, anne-baba, kardeş ve çocukları ile sıhri akrabaları (gelin damat kayınbaba kayın anne) bitti başka yok. torun yok, kayınço yok..

Memur başkasını işe alıp da iş akdi sözleşmesi ile şoför alımı yapabilir; şoföre maaş verebilir. Ama Memur 657 kanun kapsamında farklı işlerde çalışamaz ve iş akdi ile şoför olamaz.
Hocam kiymetli cevaplariniz icin cok tesekkr ederim. 🙏

msa

Üye
Üye
ÖTV'den tamamen muaf olmak için ortopedik engeli olmayan birisinin engel oranı yüzde en az kaç olmalıdır?
Cevap için şimdiden teşekkürler.

İsen Buga

Üye
Üye
Merhalar, eşimin alt ekstremite de 4,5 cm kısalık var, bu sebeple askerden muaf oldu fakat biz heyete çıkıp herhangi bir engel raporu almadık. Bu ortopedik engel % kaçtır ve araç alımlarında vergi muafiyetinden yararlanabilir miyiz?
Söyle anlatayım: 4.5 cm kısalık sizin için ÖTV.siz araç alımına bir avantaj. Doktor olmadığım için kesin ve net birşey demiyorum ama büyük ihtimal diyebilirim. Heyete girip ÖTV.siz araç alımından faydalanmak istiyorum ve diğer amaçla da kullanmak istiyorum diyebilirsiniz. Belki %40 verir. Uzuv işlev ve özellikleri inceler hiç değilse net bilgi sahibi olursunuz.
Araç alımına gelince kararı doktor veriyor. raporda %89 ve altı (en alt sınır %1) olupda ama bu yazı olursa; Hareket ettirici özel aksam gereklidir. yada Özel donanımlı hareket ettirici araç gereklidir. vs yazarsa raporuna ve bir de oran koyarsa %1-%89 arası. ÖTV.siz araç pekala alabilir.

sevilay9696

Üye
Üye
Söyle anlatayım: 4.5 cm kısalık sizin için ÖTV.siz araç alımına bir avantaj. Doktor olmadığım için kesin ve net birşey demiyorum ama büyük ihtimal diyebilirim. Heyete girip ÖTV.siz araç alımından faydalanmak istiyorum ve diğer amaçla da kullanmak istiyorum diyebilirsiniz. Belki %40 verir. Uzuv işlev ve özellikleri inceler hiç değilse net bilgi sahibi olursunuz.
Araç alımına gelince kararı doktor veriyor. raporda %89 ve altı (en alt sınır %1) olupda ama bu yazı olursa; Hareket ettirici özel aksam gereklidir. yada Özel donanımlı hareket ettirici araç gereklidir. vs yazarsa raporuna ve bir de oran koyarsa %1-%89 arası. ÖTV.siz araç pekala alabilir.
Teşekkürler Isen bey, peki bu doktor kontrolü için her hastanenin ortopedisi oluyor mu özel inceleyen hastaneler mi var?

İsen Buga

Üye
Üye
Teşekkürler Isen bey, peki bu doktor kontrolü için her hastanenin ortopedisi oluyor mu özel inceleyen hastaneler mi var?
Heyet Kuruluna gireceksiniz. Sanırım ilk defa deneyeceksiniz.
Herhangi hastane olmaz. Büyük ve tam teşekküllü hastane olacak.
Özel ve vakıf hastaneleri de olur. Heyet kurulu paralıdır ve pahalıdır. O nedenle ucuz fiyata diye devlet hastanelerine gidilir, yine de paralıdır.
Heyet Kuruluna gidilecek yada diğer adı ile Heyet Raporu alacaksınız. Farklı prosedür o.
Her hastanede ÖTV için heyet kurulu olmayabilir. dolayısıyla hastaneye sorunuz ve doktorunun olup olmadığını öğreniniz.
ÖTV yerine silah taşıma ruhsatı ve ehliyet heyet kurulu olur, askerlik muayene heyet kurulu olur ama her zaman ÖTV için olmayabilir dikkat edin.

SU35

Üye
Üye
Arkadaslar ben 3. Aracimi almak istedi.Raporum 2018 oncesi oldugu icin yenilemem istendi yeniledim. Hareket ettirici aksamda ozel tertibatli arac kullanmasi gereklidir ibaresi var. Vergi dairesi bugun biz rapor aldigin hastaneue yazacaz debriyaja basabiliyor musun diyor. Boyle biseyle karsilasan oldumu

ytatli

Üye
Üye
Merhabalar şimdi benim raporum ve oranları aşağıdaki şekilde

Kardiyoloji %28 ---- KBB %12 ---- Deri %10 ---- Göz %9 ---- Beyin %7 ---- Ortopedi %4 = Toplam %54

şimdi benim sormak istediğim şey benim ötv indirimli araç alma hakkım var mı bazı yerlerde %90 yazarken bazı yerlerde eğer doğru anladıysam %40 üzeri raporda %1 bile ortopedi engel varsa alırsınız şeklinde

54.png

Tekerlekli Sandalye