ÖTV İndirimli Engelli Araç Alım Şartları Güncel

Elif altin

Üye
Üye
Merhabalar,
Benim kızkardeşimin engelli rapor oranı %97 ancak raporda ÖTV ile ilgili hiç bir şey yazmıyor. Hastanede bize ÖTV ibaresi yoksa araç alamazsınız dendi. Bunun gerçek bir cevabı varmı acaba? İnternette çok karmaşık bilgiler bulunuyor. Yardımlarınızı rica ediyorum.
Biz de de ötv yazmıyor ama 18 yaş altı büyükse bilmiyorum

ahmet34

Üye
Üye
araba 5 senesı dolunca garantısı bıtıyor,cepten tamır ettırmekte masraf,bu yuzden 5 sene dolunca yenıden otv lı arac alınca yanı garantısı olan arac alınca,engellı bakım maası kesılmemesı gerekır,ama bazen nasıl aldın ne yaptın para nasıl oldu dıye soru sorabılıyorlar
acaba araba yenılense maas sorun olurmu

Elif altin

Üye
Üye
araba 5 senesı dolunca garantısı bıtıyor,cepten tamır ettırmekte masraf,bu yuzden 5 sene dolunca yenıden otv lı arac alınca yanı garantısı olan arac alınca,engellı bakım maası kesılmemesı gerekır,ama bazen nasıl aldın ne yaptın para nasıl oldu dıye soru sorabılıyorlar
acaba araba yenılense maas sorun olurmu
Arabanın kasko bedelinin 120 de 1 gelir sayılıyor. Gelir sinirini asmazsa kesilmez sanırım

ahmet34

Üye
Üye
sosyal kurumdakı bır calısan al sorun olmaz dıyor,aldıktan sonra yıne sosyal kuruma gıdıncede bır baskasına denk gelınce sorguya cekıyor,herkes ayrı konusuyor,cok ılgınc

Dark Knight

Üye
Üye
2014 çıkışlı süresiz %100 ağır engelli raporu araç alımında yeterli mi yoksa yeni rapor mu istenir?

Obece

Üye
Üye
Herkese merhaba. Birçok konuda sorular sorulmuş ben de bir şey soracağım. Farklı başlık açmıştım burayı tam bilmediğimden ama buradan sormak daha cok kişiye ulaştıracak sanırım. 2009 tarihli %60 ortopedik sürekli bir engelli raporum vardı. Bu raporla engelli ehliyet raporu ve ehliyet de aldım. Bu Kasım ayında ÖTV muafiyetli araç almak icin basvuru yaptık, kimin hatası veya durumu atlaması bilmiyoruz. Araç icin kredi çektik, kasko sigorta yaptırdık, araca teçhizat bile yapıldı. Notere imzaya gideceğimiz gün vergi dairesinden rapor yenilenmesiyle ilgili geri dönüş aldık. Raporda teçhizatlı araç kullanmakla ilgili ibare olmalıymış. Haliyle hemen yeni rapor başvurusunda bulunduk. Geçtiğimiz persembe heyete girdim. ve yeni rapor oranım %31. Engelim aynı değişen bir şey yok ve düzelme ihtimali de olmamasına karşı oranımı düşürmüşler. Teçhizatlı araç kullanabilir ibaresini eklemişler bunda bir sorun yok ama diğer engelli haklarından bu oranla yararlanamiyorum diye biliyorum. Bu konuda bilgisi olan yardımcı olabilir mi? Aracı vergi dairesinden olumlu dönüş gelirse hemen alacağız. Hazır durumda zaten bayide. Ama sonrasında bu yeni rapora itiraz etmem durumunda sıkıntı Yaşar miyim? Bir arkadaş sağ olsun cevaplamış önce rapora itiraz et diye ama zaten araç faturası kesilmiş halde beni bekliyor. Şimdi nasıl ilerlemeliyim? Rapor oranımı itiraz edersem yeniden yükseltirler mi?

ekinike

Üye
Üye
Merhabalar, benim merak ettiğim bir şey var. Eski yasaya göre 3. dereceden akrabalar alınan aracı kullanabiliyordu ya hani.

Ben hep bu şekilde araç almış ister uzak akraba olsun ister eş dost olsun kullanan, suistimal eden insanlara denk geldim.

O yüzden bu son yasa daha caydırıcı olmuş. Fakat, eski yasa nasıl denetleniyordu? Hiç ceza yiyen veya ceza yediğini duyanınız oldu mu?

Bu nasıl denetleniyor, teker teker geziyorlar mı vergi memurları gibi, yoksa işte çevirmede mi cezayı, yani ötv yi tahsis etme işlemlerini başlatıyorlar?

Bayi diyor ki yasada işte hasta araçta olmalı, araç şehir dışında olmamalı gibi ibareler hep vardı ancak uygulamada bunun yapıldığını görmedik.

Hatta diyor ki çevirmede polis onu görmüyor bile bu sadece aracı alırken imzalanması gereken bir sözleşme diyor.

Bunu neden soruyorum şimdi asıl endişeme geleyim;

Babaannem 10 yıldır alzheimer ve %96 engeli var. Vasisi de babam. Şehirde birlikte yaşıyoruz ama babamla babaannem genelde köyde kalıyorlar. Çünkü babaannem şehre gelince korkuyor ağlıyor, bağırıyor. Sadece köyde evinde gibi hissediyor. Hastaneye veya kışın şehre geliyor.

Biz bu çilemizden kurtulmak için 5 yıldır ötv indirimli araç almak için para biriktiriyoruz. 2001 model cliomuz var babannemi ona başını eğdirip sokmak için 15dk savaş veriyoruz kapıda. Geçen yıllarda sandalye aldık o da sığmıyor bagajına. Diyorduk ki yüksek bir tane alırız hem kadıncağız rahat eder hem biz. Ve açıkçası ben de yıllardır yeni araç alıcaz hayaliyle yaşıyorum. Enflasyondan sebep biriktirdikçe paramız azaldığı için ancak denkleştirebildik.

Şimdi deniliyor ki araç alınırsa sadece babam kullanabilirmiş. E babaannem i 7/24 arabayla gezdirmiyoruz ki, sadece bir kaç ayda bir lazım olacak ve o günler dışında illa ki ben kullanırım diye düşünüyordum ve 5 yıldır oley aracımız olacak diye bekliyordum seviniyordum açıkçası.

Şimdi aracı arada ben kullansam, şehir içi şehir dışı gidip gelsem bizden kesilen ötv yi geri mi isteyecekler? Eğer biraz esneklik var ise girişelim yoksa emektar ile devam :/ Çok üzüldüm yasayı duyunca hevesimiz kursağımızda kaldı.

Olay bayilerin dediği gibi mi acaba yoksa çevirmede ya da vergi denetimine, adres denetimine falan takılanınanız oldu, duydunuz mu acaba?

İsen Buga

Üye
Üye
Merhabalar, benim merak ettiğim bir şey var. Eski yasaya göre 3. dereceden akrabalar alınan aracı kullanabiliyordu ya hani.

Ben hep bu şekilde araç almış ister uzak akraba olsun ister eş dost olsun kullanan, suistimal eden insanlara denk geldim.

O yüzden bu son yasa daha caydırıcı olmuş. Fakat, eski yasa nasıl denetleniyordu? Hiç ceza yiyen veya ceza yediğini duyanınız oldu mu?

Bu nasıl denetleniyor, teker teker geziyorlar mı vergi memurları gibi, yoksa işte çevirmede mi cezayı, yani ötv yi tahsis etme işlemlerini başlatıyorlar?

Bayi diyor ki yasada işte hasta araçta olmalı, araç şehir dışında olmamalı gibi ibareler hep vardı ancak uygulamada bunun yapıldığını görmedik.

Hatta diyor ki çevirmede polis onu görmüyor bile bu sadece aracı alırken imzalanması gereken bir sözleşme diyor.

Bunu neden soruyorum şimdi asıl endişeme geleyim;

Babaannem 10 yıldır alzheimer ve %96 engeli var. Vasisi de babam. Şehirde birlikte yaşıyoruz ama babamla babaannem genelde köyde kalıyorlar. Çünkü babaannem şehre gelince korkuyor ağlıyor, bağırıyor. Sadece köyde evinde gibi hissediyor. Hastaneye veya kışın şehre geliyor.

Biz bu çilemizden kurtulmak için 5 yıldır ötv indirimli araç almak için para biriktiriyoruz. 2001 model cliomuz var babannemi ona başını eğdirip sokmak için 15dk savaş veriyoruz kapıda. Geçen yıllarda sandalye aldık o da sığmıyor bagajına. Diyorduk ki yüksek bir tane alırız hem kadıncağız rahat eder hem biz. Ve açıkçası ben de yıllardır yeni araç alıcaz hayaliyle yaşıyorum. Enflasyondan sebep biriktirdikçe paramız azaldığı için ancak denkleştirebildik.

Şimdi deniliyor ki araç alınırsa sadece babam kullanabilirmiş. E babaannem i 7/24 arabayla gezdirmiyoruz ki, sadece bir kaç ayda bir lazım olacak ve o günler dışında illa ki ben kullanırım diye düşünüyordum ve 5 yıldır oley aracımız olacak diye bekliyordum seviniyordum açıkçası.

Şimdi aracı arada ben kullansam, şehir içi şehir dışı gidip gelsem bizden kesilen ötv yi geri mi isteyecekler? Eğer biraz esneklik var ise girişelim yoksa emektar ile devam :/ Çok üzüldüm yasayı duyunca hevesimiz kursağımızda kaldı.

Olay bayilerin dediği gibi mi acaba yoksa çevirmede ya da vergi denetimine, adres denetimine falan takılanınanız oldu, duydunuz mu acaba?
her yere yazmışsınız...
lütfen bir yerde bir forumda soru sorunuz; yoksa istediğiniz cevaplar karışıyor..
Sorunuza kökten çözüm bu: 2. el araç neden almıyorsunuz? Sadece MTV ödemezsiniz sıkıntı olmaz. Neden öyle dedim: Büyük araç alacaksanız DOBLO CADDY tarzı araçlarda ÖTV düşük oluyor. Dolayısıyla değmez, ama alınacaksa sıkıntıya girmeden yani: 2 el alınır bence...
Ayrıca Bagajı geniş olup da SUV tarzı araçlardan hangisi alınabilir? Limit belli her SUV alınamıyor. Steysin tarzı araç alacaksanız o zaman durum değişiyor. bu steyşin tarzı araçlara sesim yok birşey demem...
Diğer sorularınız diğer forumda cevaplandı. Kolay gelsin.

ekinike

Üye
Üye
her yere yazmışsınız...
lütfen bir yerde bir forumda soru sorunuz; yoksa istediğiniz cevaplar karışıyor..
Sorunuza kökten çözüm bu: 2. el araç neden almıyorsunuz? Sadece MTV ödemezsiniz sıkıntı olmaz. Neden öyle dedim: Büyük araç alacaksanız DOBLO CADDY tarzı araçlarda ÖTV düşük oluyor. Dolayısıyla değmez, ama alınacaksa sıkıntıya girmeden yani: 2 el alınır bence...
Ayrıca Bagajı geniş olup da SUV tarzı araçlardan hangisi alınabilir? Limit belli her SUV alınamıyor. Steysin tarzı araç alacaksanız o zaman durum değişiyor. bu steyşin tarzı araçlara sesim yok birşey demem...
Diğer sorularınız diğer forumda cevaplandı. Kolay gelsin.
teşekkürler kusura bakmayın konuyla ilgili olduğunu düşündüğüm her başlıktan bilgi almaya çalıştım.

evet 2. ele de yönelebiliriz aslında ama 10 yıldır bizimkiler ne sosyal yardım alıyor, ne bakım parası, ne yetişkin bezi parası falan.

e bakımın hem maddi hem psikolojik olarak ev halkını nasıl etkilediğini az çok bilirsiniz. devlet de böyle imkan tanımış iken elimizdekiyle bari yeni bir şey alalım diye niyetlendik.

sadece, daha önceleri de hiç kan bağı bile olmayan insanların alıp kullandığını duyduğum için ve hiç denetimde veya çevirmede falan sorun yaşadıklarını duymadığım için acaba dedim belli kurallar hep vardı ama uygulama kısmında esneklik mi tanınıyor? Yani aileden biri kullandıktan sonra derecesine bakmazlar, veya o an geçtiği şehre bakmazlar gibi durumlar işliyorsa pratikte, çok gerilmeden alalım diye hızlı bir araştırmaya giriştik. çok sağolun tekrardan cevaplarınız için.

İsen Buga

Üye
Üye
Denetim kısmına karışmıyorum:
Bir şey daha olabilir mi genelde şoför tutarlar. Ruhsatına soför diye yazar. İsterseniz sizde yapın. ancak kullanım şartları bilmiyorum: Hastayı (patronumu) evine götürdüm arabayla kendi evime gidiyorum diyebilirsiniz: Vasilik olduğu için bu tür konualrda sıkıntı olabilir mi bilmiyorum.

Denetim kısmı hiç sorma: yakalanan var, yakalanmayan var.

furkan338

Üye
Üye
sürücü komiyonuna sevk olmadan uzman tabip tarafından verilebilecek birinci grup sürücü olur raporu kararına sürücü kısıtlama kodu yazılarak rapor alabilirmiyim.

İsen Buga

Üye
Üye
Peki nasıl olacak?
Yetki halk sağlığındaki komisyonda, kod yazma yetkisi doktorda değil. Doktor sadece hastasının rahatsızlığını raporunda bildirir, ama kod yazamaz.

ahmet34

Üye
Üye
yüzde 30 engelli olup,kendı bedenını kendı basına bıryerden bıryere yuruyerek yada otobusle aktarabılıyor,ayrıca aracı kendı kullanacak dıye otv ındırımlı arac olabılıyor

ama yuzde 80 engellı yatalak kısıler,bırısının yardımıyla kendı bedenını bıryerden bıryere aktarabılırken,bu kısılere otv sız arac verılmıyor cok ılgınc

bunun adına yonetmelık dıyorlar herkes banane yonetmelık bu dıyor

Slm

Üye
Üye
Slm. Sol el. Engelim var. Sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir. Şeklinde yeni t. Raporum var. Ve Yeni tarihli. 10.02. 35.4. 78 kodu bulunuyor. Otomatik vitesli taş. Ötv muafiyetli alabilirm iyim.bilgi verebilir isiniz. Slm

Tolga 5231

Üye
Üye
Babamın sağ el orta 3 parmağı ampute ehliyet alırken sadece otamatik araba kullanabilir diye rapor verildi.ehliyeti b ötv indiriminden muaf araç alabiliyor muyuz?
Babamın sağ el orta 3 parmağı ampute ehliyet alırken sadece otamatik araba kullanabilir diye rapor verildi.ehliyeti b ötv indiriminden muaf araç alabiliyor muyuz?

tevbas

Üye
Üye
iyi geceler dilerim.

Yüzde 50 engelli raporum var , ötv indirimli araç alsam eşim kullanabilir mi ?

başka bir foruma yazdım ama detaylı bilgi vermemiştim. Raporumda şu ibare yer alıyor .

"SADECE HAREKET ETTİRİCİ AKSAMDA ÖZEL TERTİBATLI ARAÇ KULLANMASI UYGUN DEĞİLDİR"

Raporum ağırlıklı ortopodi. Bel fıtığı, boyun fıtığı ve kalça kemiklerinde bozulma

İsen Buga

Üye
Üye
iyi geceler dilerim.

Yüzde 50 engelli raporum var , ötv indirimli araç alsam eşim kullanabilir mi ?

başka bir foruma yazdım ama detaylı bilgi vermemiştim. Raporumda şu ibare yer alıyor .

"SADECE HAREKET ETTİRİCİ AKSAMDA ÖZEL TERTİBATLI ARAÇ KULLANMASI UYGUN DEĞİLDİR"

Raporum ağırlıklı ortopodi. Bel fıtığı, boyun fıtığı ve kalça kemiklerinde bozulma
cevapladım kolay gelsin..

tevbas

Üye
Üye
Çok teşekkür ediyorum İsa hocam.

peki kendim kendim alabiliyor muyum ?

Tekerlekli Sandalye