ÖTV İndirimli Engelli Araç Alım Şartları Güncel

Hocam aracımı teslim aldım.Tertibatlar tamam.Ruhsat tamam.Araçta lpg takılı
LPG'yi ruhsata işlemek için egzoz muayene ve tüvtürk muayeneye gidip tekrar noterden LPG li olarak almam lazımmış.
3500 TL civarı MTV gözüküyor.Ruhsat işleminden öncemi vergi dairesine başvuru yapmak,veya sonramı yapmak gerekiyor.
Gerekli evraklar,ruhsat,ötv raporu,araç tertibatı projesi,araç satış faturası,haricinde başka yapmam gereken varmış?
hayırlı olsun...
Acele etme MTV araç aldıktan epey sonra halledersin, sildirirsin.
MTV için vergi dairesine gitmene gerek yok, E devlet ile yapabilirsiniz. Raporunuzu hazırlayın (e nabızdan çıkarıp bir köşede beklet ki raporu taramak PDF olarak kaydetmek zorunda kalmazsınız). Telefonla yapabilirsiniz. telefon dosyasına e nabızdan rapor çıkarın. E devletten MTV muafiyet kısmına (ben Maliye.nın gib.gov.tr sitesinden hallettim) girip gerekli işaretler şık attıktan sonra rapor PDF olarak yüklersiniz. Bir hafta sonra tekrar bakınız onaylandığında MTV sıfırlanır. bir ayda onaylanmazsa gidip rapor sunarsınız borcunuzu silerler. Araç Martta almıştım, Mayıs.da MTV işlemleri yaptım.
Gerekli olan sadece Araç Ruhsatı numarası yetiyor, e-nabızdan çıkardığım PDF rapor başka bir işlem yapmadım.
Yerinde olsam araç tamam ruhsat tamam olmalı, LPG tamam olmalı, her şeyi tamam olmalı ki MTV muafiyetine başvurabileyim. Biri eksik diye iş sekteye uğramasın. ayrıca beklememin farklı sebebi ruhsat işlemleri aynı anda aynı haftada sistemde tamamlanmayabilir, maliye tüm ekiplerinin bakacağı sitelerde sistemlerine gitmeyebilir. Biraz beklemek işlemlerin tam olmasına izin vermek gerekiyor. Ben epey bekledim ama. Acele etmedim.

Son düzenleme:
Arkadaşlar birşey soracağım. ilk defa engelli aracı alacağım. bazıların dediğine göre limit üstündeki araçlara elden fark ödeyip alabiliyorlarmış. böyle birşey mümkünmü. sonrasında sıkıntı olurmu
Merhaba, eğer henüz araç almadıysanız kasım, aralığı bekleyin. 2025 yılının limiti yükseleceğinden o aylarda bir çok araç limite girmiş olacak. Kasım aralık aylarında aracı belirleyip ocak ayında işlemleri yapabilirsiniz. Yeni limit şimdiki limitin %40 , %50 fazlası olur muhtemelen. Yani 2200000tl nin üzerinde falan olur.

Merhaba, eğer henüz araç almadıysanız kasım, aralığı bekleyin. 2025 yılının limiti yükseleceğinden o aylarda bir çok araç limite girmiş olacak. Kasım aralık aylarında aracı belirleyip ocak ayında işlemleri yapabilirsiniz. Yeni limit şimdiki limitin %40 , %50 fazlası olur muhtemelen. Yani 2200000tl nin üzerinde falan olur.
Limit Resmi gazeteye geçmediğinden yani netleşmediğinden araç vermezler. 2022 Kasım ve Aralıkta denedim.. Bugün git Ocakta gel dedikleri oluyor. Bir sürü bayi denedim hepsi aynı cevap verdi. Belki denemediğim köşede kalmış bayiler kabul edebilirler belki.... her halükarda 2024e kadar 1-2 yıl geçmiş değişen olabilir mi bilmem.
dipnot: Amacım hemen araç almak sıra beklememek idi ... 2020-2023 döneminde cip krizi vardı pek çok araç hemen verilmiyordu...

12 yaşındaki oğlumda zmynd11 geninde mutasyon tespit edildi. ötv indirimli araç almak için rapor almam mümkün müdür?

Geri