ÖTV İndirimli Engelli Araç Alım Şartları Güncel

alii

Üye
Üye
Raporunuzun bitmesine 6 aydan az süre kaldıysa alamıyorsunuz eğer 6 Aydan fazla ise alabilirsiniz oranınız %90 aşagıya düşerse ötv ödenmez ama MTV ödemeniz Lazım

Cevap için teşekkürler Mustafa Bey

Ünal METİN

Üye
Üye
H sınıfı ehliyeti için alınan sağlık raporunda Özel tertibat olarak Otomatik vitesli araç kullanabilir ibaresi var. 2013 yılında H sınıfı ehliyetini aldık şuan bu rapor ve ehliyetle araç alabilir miyiz ? Konu hakkında bilgisi olan varsa lütfen cevap veya Mesaj yolu ile iletirse sevinirim

istanbuli

Üye
Üye
ÖTV İndirimi

Merhaba Halil Bey; Raporu yeniledim. %40 verdiler ama maalesef memurlara rapora sadece (ÖTV İNDİRİMİ) yazmanın yetersiz olduğunu belirtmeme rağmen farklı birşey yazamayacaklarını belirttiler. Herkese öyle yazıyoruz dediler. Raporun bu şekliyle işimi göreceğini hiç zannetmiyorum. Acaba ne yapmalıyım?
Selamlar

Ekli dosyalar

• IMG_3421(1).jpg
    IMG_3421(1).jpg
    58.7 KB · Görüntüleme: 198

adanaliserhat

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar, % 90 ve üzer Engelli araç alımı ile alakalı olarak, Türkiye de otomobil alma hakkı varken neden Yurtdışından araba alma hakkı tanınmıyor ve sadece özel donanımlı minibüs alma hakkı veriliyor. Benim kardeşim % 94 engelli ama tekerlekli veya herhangi bir araç yada donanım kullanmıyor. Biz minibüs istemiyoruz. Yurtdışında daha ucuz ve kaliteli otomobil alma hakkımız varken neden bu Türkiye ile sınırlandırılıyor. Sizlerde gerekli makamlara yazarak bu sorunun çözülmesine katkıda bulunabilirsiniz. Ben Cimer'e yadım. SAygılar...

gul2303

Üye
Üye
Benim işitme kaybım var ve ehliyetimi alalı 1 yıl oldu. B sınıfı sürücüyüm.ama ehliyetimde 47, 42.01, 42.03, 42.05, 42.06 kodları var. Ben buna göre araba kullanmak üzereyim. Otv ve mtv indirimli araç alabilir miyim? Engel oranı %40.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=18747]gul2303[/MENTION] işitme engelliler malasef ÖTV indirimli araç alamıyor.

ahmet34

Üye
Üye
ötv ındırımlı arac alımı ılk hangı yılda basladı bılen varmı hıcbıryerde cevap bulamadım

MURATRCVK

Üye
Üye
Halil yılmaz bey merhabalar kayınpederimini iki kolu birden yok sanırım %90 üzeri rapor alır fakat bir otomobil acentasında çalışan arkadaşım imza ve parmak basamadığı için mahkemeden vasi belgesi gerektiğini söyledi benimde kafam karıştı bilgilerinize ihtiyacım var kolay gelsin

Ertuğrul38

Üye
Üye
İyi Günler. Benim %46 Sürekli engelli Raporum var. Engelli ehliyetini almak ve Ötv den yararlanmam için yeniden Heyete girmemmi gerekiyor.Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekür ediyorum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=21902]Ertuğrul38[/MENTION] evet ehliyet ve ve rapor için ayrı ayrı muayene olacaksınız.

Mahmure

Üye
Üye
Selam

İşitme engelli otomatik vites %52 ötv var mı

balkesli

Üye
Üye
işitme engellilerin ötv indiriminden yararlanması için en az %90 raporu olması gerekir. %52 ile yararlanamazsınız

Cangümüş

Üye
Üye
Merhabalar. %90 engelli raporu var kardeşimin ve araba almak istiyoruz. Aracın ötv vergisi %110dur ve liste fiyatı 348000tl dir. Ne kadar bir indirimle alabiliriz

neymen

Üye
Üye
Faydalı ve yol gösterici çalışmalar konusunda emeği geçen herkesten Allah razı olsun, hakkınızı helal edin sevgili dostlar..

Benim de bir sorum olacak, değerli görüşlerinizi belirtirseniz çok sevinirim.. Rapor TANI kısmında paraparazi polio sekeli yazıyor ve rapor oranı %60. Sol ayakta hiç güç yok desem yalan olmaz. Sağ ayakta sol ayağa göre biraz daha iyi sayılır ama onda da sık sık uyuşma ve titreme yaşıyorum. Özetle ikisini de kullanamıyorum.. Soruma gelince, araç almak istiyorum ama bu aracı tamamen elle kullanmak istiyorum.. Bu durumu nasıl ve nerede belirtmem gerekiyor ? Heyette mi karar veriliyor yoksa aile hekimini yönlendirdiği uzman doktorda mı konuşuluyor ? Ayaklarımla gaza veya frene baskı uygulamam inanılmaz bir sıkıntı benim için. Sağ ayakla sürekli aynı hareketi yaparsam uyuşuyor, karıncalanıyor ve titreme başlıyor.. Sol ayak zaten bende değil..

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim.. Sağlıklı ve mutlu günler olsun arkadaşlar....

balkesli

Üye
Üye
hangi donanımda araç kullanacağınıza il sağlık müdürlüğünde heyet karar veriyor ehliyetinizdeki kodlara göre tertibat oluyor araca eğer yeni ehliyet alacak veya eski ehliyetinizi değiştirecekseniz il sağlık müdürlüğündeki heyete girdiğinizde el ile kullanmak istediğinizi belirtin .
zaten size büyük olasılıkla elden gaz elden fren kodları verirler bir sıkıntı çıkacağını sanmam.

neymen

Üye
Üye
hangi donanımda araç kullanacağınıza il sağlık müdürlüğünde heyet karar veriyor ehliyetinizdeki kodlara göre tertibat oluyor araca eğer yeni ehliyet alacak veya eski ehliyetinizi değiştirecekseniz il sağlık müdürlüğündeki heyete girdiğinizde el ile kullanmak istediğinizi belirtin .
zaten size büyük olasılıkla elden gaz elden fren kodları verirler bir sıkıntı çıkacağını sanmam.

Cevabınız için teşekkür ederim..

Üstadım peki yapılacak bu ilaveler (elden gaz ve elden fren) aracın orijinal teknik aksamına ilave olarak mı yapılacak yoksa aracın orijinal teknik donanımını değiştirerek mi yapılıyor ? Neden soruyorum derseniz, yine siteniz içerisinde bu tür donanım ilaveleri aracın orijinal teknik aksamına ilave olarak yapılıyorsa eşi, 3.dereceye kadar kan sıhri hısımlarından bir akraba veya noterce atanmış bir şöför de aracı kullanabiliyormuş diye bir konu okumuştum. Hakkınızı helal edin, cidden benim için çok önemli bir cevap olacak.

neymen

Üye
Üye

Cevabınız için teşekkür ederim..

Üstadım peki yapılacak bu ilaveler (elden gaz ve elden fren) aracın orijinal teknik aksamına ilave olarak mı yapılacak yoksa aracın orijinal teknik donanımını değiştirerek mi yapılıyor ? Neden soruyorum derseniz, yine siteniz içerisinde bu tür donanım ilaveleri aracın orijinal teknik aksamına ilave olarak yapılıyorsa eşi, 3.dereceye kadar kan sıhri hısımlarından bir akraba veya noterce atanmış bir şöför de aracı kullanabiliyormuş diye bir konu okumuştum. Hakkınızı helal edin, cidden benim için çok önemli bir cevap olacak.

Tekerlekli Sandalye