ÖTV İndirimli Engelli Araç Alım Şartları Güncel

mygt33

Üye
Üye
Arkadaşlar bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.kayınbabamın %90 raporu var üzerine araç alacağız yanlız parasını damadı olarak ben vereceğim.parayı benim verdiğime dair nasıl bir protokol yapabilirim.1993 model şahini var üzerine şuan icrası var araç alınırmı.aldık diyelim yarın birgün benim parama birşey olmaması için kayınpederimin dışarıya olan borçlarından dolayı arabaya el konulmaması için nasıl bi yol izleyebiliriz .yada ilk alacaklı konumuna ben geçebilirmiyim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=21536]mygt33[/MENTION] ÖTV indirimli araç engelli bireyin üzerine alınır. Parayı sizin verip vermemeniz bir şeyi değiştirmez malasef.

Aqua46

Üye
Üye
Benim rapor oranim % 80 araci kendim kullanabilecek durumda degilim, 2 ayagimda felcli, platinler var akulu aracla ulasimimi sagliyorum. Ne yapmam gerekiyor? Arac alirken heyette rapor oranini tekrar mi degerlendirecekler?

istanbuli

Üye
Üye
Merabalar
Arkadaşlar kas hastasıyım. Vücudumda görünürde fonsiyonel bir engel yok. %46 rapor aldım. Rapora ötv indiriminden faydalanabilir yazmışlardı ama raporu kullanmadım. Şimdi raporun süresi doldu. Tekrar başvuracağım. Raporuma otomatik vitesli araç kullanabilir ötv indiiriminden yararlanabilir yazarlarsa yeterli gelir mi? Gerçi bunu yazarlar mı onu da bilemiyorum ama olur da yazarlarsa sonradan sol ayağında veya elinde hareket kısıtlılığı olmadığından alamazsın diyebilirler mi? Vücudumda hareket kısıtlılığı yok ama kas zaafiyeti var. Normalde manuel araç kullanıyordum ama yoğun trafikte sürekli dur kalk yapınca bacağımda kramp oluşuyordu. O yüzden aracı kullanmıyorum artık. Bunun dışında araç kullanırken zorlandığım bir durum yok.

salix

Üye
Üye
Merhabalar..
Öncelikle yeni ve taze bilgiler verdiğiniz için teşekkürler.
Kısa ve net sorum şu olacaktır.
Zihinsel engelli olan amcam için çok önceden alınmış rapor oranı %74.
Vasi halam. %90 ve üzeri olmadığı için ötv indiriminden yararlanamıyoruz. Yapılan değişikliklerde bununla ilgili bir gelişme varmıdır.?
Sonuç olarak zihinsel engelli birisinin vasii şahsın ihtiyaçlarını karşılamak için nasıl araç alacaktır.
Teşekkürler.

Halil bey cevap için teşekkürler..
Son sorum .rapor oranımız 90 ve üzeri olduğu takdirde ( zihinsel engelli amcam ve vasii halam) tekrar mahkemeye mi müracaat etmemiz gerekiyor. yani zihinsel engelli amcam için araç almak istiyoruz diye izin mi almamızgerekiyor yoksa direk raporla vasii halam adına araç alımı yapabilir miyiz?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=21575]istanbuli[/MENTION] açıkcası kas hastalarının otomatik vitesli araçları ÖTV indirimli almaları yönünde sıkıntılar oluyor. Bu alamazsınız anlamında değil ama biraz zorlukla karşılaşabilirsiniz. Rapor oranınız %90 ın sütü olsaydı o zaman sorun olmazdı ancak şimdi net yanıt veremiyorum deneyip görmekten başka yol yok gibi.
[MENTION=21490]salix[/MENTION] zihinsel engelli adına araç alımında yeniden mahkeme kararı gerekiyor

istanbuli

Üye
Üye
Teşekkür ederim Halil bey. Şansımı deneyeceğim. Diğer arkadaşların da Bilgi Sahibi olması için gelişmeleri paylaşırım.

tekaskimf16

Üye
Üye
Merhaba İyi günler.11 yaşında oğlumum %91 engelli raporu var. Ötv indirimli araç satın almak istiyoruz.
2018 YILINDAKİ YENİ KANUNA GÖRE 200 BİN TL NİN ÜSTÜNDE FİYATTA ARAÇ SATIN ALAMIYORUZ. 2. EL OLARAK 2018 YILINDAKİ KANUNDAN ÖNCE 200 BİN TL NİN ÜSTÜNDEKİ FİYATTAN ÖTV İNDİRİMLİ ARAÇ ALAN BİRÇOK KİŞİ ARACINI ENGELLİDEN ENGELLİYE SATIYOR. ARAÇLARIN DEĞERİ 200 BİN TL NİN ÜSTÜNDE. BU KONUDA VERGİ DAİRELERİNDEN ARACIN ALINAMAYACAĞINI SÖYLEYENLER VAR. KONU HAKKINDA HİÇ BİLGİSİ OLMAYANLAR VAR. DAHA ÖNCE BU KANUNDAN ÖNCE 200 BİN TL NİN ÜSTÜNDE SATIN ALINMIŞ BİR OTOMOBİL, ENGELLİDEN ENGELLİYE DEVRİNDE HERHANGİ KANUNEN BİR SIKINTI VAR MI ? SONUÇTA ARAÇ 2. EL STATÜSÜNE GİRİYOR. KAZA DA YAPMIŞ OLABİLİR. 2-3 PARÇA DEĞİŞMİŞTE OLABİLİR. ARACIN DEĞERİ SONUÇTA DÜŞÜYOR. BEĞENDİĞİMİZ BİR ARAÇ VAR. 2017 MODEL. 2017 YILINDA FATURA DEĞERİ 210 BİN TL YAZILMIŞ. VERGİ DAİRESİNDE ENGELLİDEN ENGELLİYE ÖTV İNDİRİMİ UYGULATMAK İSTEDİĞİMİZDE 2017 YILINDAKİ FATURA DEĞERİNİMİ BAZ ALIYORLAR, YOKSA BU ÖNEMLİ DEĞİL Mİ. HALİL BEY BU KONUDA YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK MEMNUN OLURUM

tantuni

Üye
Üye
Merhabalar iyi forumlar,

Sizlere birkaç sey sormak istiyorum. Bütün sayfalara baktım ancak sorularım gözden kaçtıysa özür dilerim.

Anneannemin üzerine araba alacağız şu anda %91 raporu var onda bir sıkıntı yok. İkameti normalde Maraş’ta ancak biz Antalya’da oturuyoruz. Plaka Maraş plaka olacak onda bir sıkıntı yok ancak anneannem sürekli Antalya’da değil. Yılda 3-4 kez geliyor sadece. Antalya’da çevirmelerde vs. benim için sıkıntı olur mu acaba? Araba bağlanma vs durumları oluyormuş sanırım. Engelli bakım parası aldığı için ikamette değişiklik de yapamadık. Şuan aracın kaporasını da verdik yani. Her şey tamam belgelerimiz de tamam. İşlemlere başlayacağız.

selamı1

Üye
Üye
İyi forumlar
İyi geceler
Cevaplarsanız sevirim
%30 Kas iskelet sistemi sürekli ibareli raporum mevcut (sol omuzda doğum ezilmesi mevcut sol kolum baş hızasına çıkamamaktadır )

Sormak istediğim bu raporla otomatik araç alabilirmiyim şayet alabirsem bu aracı babam ve kardeşlerimin sürme yetkisi varmı...
Bir kaç site ve Gebzede bulunan engelliler derneğine sorduğumda %40 altı hiç bir şeye yaramaz dediler Bende benim engelim Ortopedik dedim detaylı cevap veremediler.
Lütfen bu şekilde araç alan ve BİLGİsi olan birisi beni aydınlatabilirmi...
Teşekkür ediyorum şimdiden.
[MENTION=3]Halil Yılmaz[/MENTION]

mengınn

Üye
Üye
MERHABA,

% 90 bedensel raporumuz var yurt dışından araç alabilirmiyiz. alabirsek şartları nedir. model-motor-yaş bilgi verirseniz sizlere zahmet tşk edrm.

rodi_

Üye
Üye
CYMERA_20180630_231917.jpg CYMERA_20180630_231853.jpg
Hocam benim b sinifi ehliyetim war simdi ben bu raporla raporlu arac alabilirmiyim yada normal b ehliyetimi degstirmem gerekiyor mu

rodi_

Üye
Üye
Konu hakkinda bilgisi olan biri cvp verirse sevinirim

rodi_

Üye
Üye

Huseyn

Üye
Üye
Merhaba bende damak dudak yarıklığından dolayo %37 raparum vardı fakat geçen sene kemik erimesi omurgada kırıklar ve skolyoz çıktı onlarıda raporuma eklettiricem ötv den yararlanabilirmiyim ? Çok merak ediyorum

ahmet karakaya

Üye
Üye
Merhaba,
%92 engeli oranı olan annem adına binek aracı almak istedim. Once vasi kararı çıkartmam gerektiği soylendi ve çıkarttım. ardından araç alımı için özel karar çıkartmam gerektiği söylendi ve bunun için Sulh mahkemesine başvurduğumda bana, bir şartname verildi ve bu şartnama resmen araç alma başına bela olur diyor...araç fiyatı vergiler hariç 70bin TL'nin altında olmalı / araç yerli üretim olmalı ya da Renault / Tofas / Fiyat / Hyundai / toyota ve Ford markalarının alt segmentinde olmalı / engelli olmadan aracın şehir dışına çıkamayacağı / belirlenen 2 kişi haricinde başkalarının kullanmasını yasak olduğu vs... gibi engeleyici şartlar yazıyor. Ayrıca karar öncesi eve, ücretini benim ödeyeceğim sosyal hizmetler uzmanı gönderilecek ve sosyal inceleme raporu düzenletilecek...Bu prosedürler ne derec doğru? Bu süreçte geçeniniz var mı? Hakim kanun harici kıstlamalar getirebilir mi? tecrübe ve de bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim...

alii

Üye
Üye
Merhaba,

Konudaki ayrıntılı cevaplar için teşekkürler. Benim bir sorum olacak. Soruyu daha önce bir arkadaş sormuş ve cevaplanmış ama soruya ilave iki sorum daha var.

Kızıma (3yaşında) %90 oranında rapor verildi. Rapor süresi 1 yıllık. Yani her yıl rapor yenileniyor. Bu durumda vergi muafiyeti ile araba alma şansımız olur mu?

İlave sorum ise aracı bu rapor ile aldık diyelim ve 1 yıl sonra rapor yenilemesinde tekrar değerlendirildiğini ve oranın %50’ye düştüğünü varsayalım. Bu durumda daha önce alınan ötv’siz araç ile ilgili bir sorun olur mu?

Son sorum ise mtv ile ilgili. %90’da araç aldığımızı ve mtv’den de muaf olduğumuzu düşünerek rapor oranı kaça düşer ise sonraki yollarda mtv muafiyeti iptal olur? Burada da %90 şartı mı var? Yada mtv muafiyeti için rapor oranı minimum ne olmalı?

Teşekkürler şimdiden.

MustafaSelim

Üye
Üye
Merhaba,

Konudaki ayrıntılı cevaplar için teşekkürler. Benim bir sorum olacak. Soruyu daha önce bir arkadaş sormuş ve cevaplanmış ama soruya ilave iki sorum daha var.

Kızıma (3yaşında) %90 oranında rapor verildi. Rapor süresi 1 yıllık. Yani her yıl rapor yenileniyor. Bu durumda vergi muafiyeti ile araba alma şansımız olur mu?

İlave sorum ise aracı bu rapor ile aldık diyelim ve 1 yıl sonra rapor yenilemesinde tekrar değerlendirildiğini ve oranın %50’ye düştüğünü varsayalım. Bu durumda daha önce alınan ötv’siz araç ile ilgili bir sorun olur mu?

Son sorum ise mtv ile ilgili. %90’da araç aldığımızı ve mtv’den de muaf olduğumuzu düşünerek rapor oranı kaça düşer ise sonraki yollarda mtv muafiyeti iptal olur? Burada da %90 şartı mı var? Yada mtv muafiyeti için rapor oranı minimum ne olmalı?

Teşekkürler şimdiden.
Raporunuzun bitmesine 6 aydan az süre kaldıysa alamıyorsunuz eğer 6 Aydan fazla ise alabilirsiniz oranınız %90 aşagıya düşerse ötv ödenmez ama MTV ödemeniz Lazım

Tekerlekli Sandalye