ÖTV İndirimli Engelli Araç Alım Şartları Güncel

kptnemre

Üye
Üye
herkese selamlar paylaştığım rapor babama ait 2 kez meniküs 1 kezde yüksek tibial osteotomi ameliyatı oldu sol bacağını etkin kullanamıyor sürekli ağrı şikayeti var dolayısıyla manual araç kulanması zor oluyor. rapor oranı düşük ama bu raporla h sınıfı ehliyet alabilirmi sizce?

rapor yeni.jpg

Ekli dosyalar

• IMG-20180328-WA0002.jpg
    IMG-20180328-WA0002.jpg
    45.8 KB · Görüntüleme: 281

balkesli

Üye
Üye
alma şansı var ehliyetini değiştirmeden önce ötv indirimi için rapor alın hastaneden bu raporu alırsanız ehliyet değiştirme işine o zaman bakarsınız.

erenaytek

Üye
Üye
Öncelikle merhaba benim bir sorum olacak benim babam organ nakli oldu ve yüzde 100 ağır engelli raporu var ama hiçbir fiziksel sorunu yok gayet şağlıklı maşallah ama ötv indirimli arabaya almaya gittdigimiz zaman tüm bayileri gezdik en son fiat a geldik orda görevli biri şoyle dedi engelli olan kişı aldiğı arabayı kullanamaz trafik çevirmesinde yakalanırşa araba bağlanabilir ne kadar doğru şu anda babamın b sınıfı ehliyeti var ve araba sürüyor sorun yok yardimcı olursanız sevinirim

kptnemre

Üye
Üye
alma şansı var ehliyetini değiştirmeden önce ötv indirimi için rapor alın hastaneden bu raporu alırsanız ehliyet değiştirme işine o zaman bakarsınız.

sayın balkesli ilk önce ötv indirimi için hastaneye başvurup daha sonra h sınıfı ehliyet için tekrar mı hastaneye başvuru yapmak gerek.

balkesli

Üye
Üye
ötv indirim raporu ve ehliyet raporu aynı değil ikisini ayrı ayrı alacaksınız. ötv indirim raporu için yetkili bir hastaneye gidin ötv indirimi için rapor almak istediğinizi söyleyin onlar izi yönlendirecektir.

ehliyet için ise aile hekimine gidip sevk alacaksınız yetkili bir hastanede aile hekiminin sevk ettiği doktorlara çıkacaksınız buradan aldığınız rapor ile il sağlık müdürlüğünde heyete gireceksiniz bu raporla varsa mevcut ehliyetinizi değiştirmek için emniyete gideceksiniz ehliyetiniz yoksa ehliyet almak için sürücü kursuna müracat edeceksiniz.

akdenizli81

Üye
Üye
benim merak ettiğim şu 2015 yılında ötv indirim raporu aldım o rapor geçerli mi? Yoksa tekrar indirim raporu almak gerekiyormu

balkesli

Üye
Üye
geçerli yada geçersiz demek zor bir ildeki kurumun kabul ettiğini başka bir ildeki kurum kabul etmiyor raporunuzla gidip maliyeye sormak en doğrusu olacaktır.

beydere45

Üye
Üye
herkese merhabalar. sağlıklı bir yaşam diliyorum. DEVLET HASTANESİ heyeti bana yüzde 82 rapor verdi. baltazar ile yuzde 62 olarak belirlendi. tek hastaalık değil.
yüzde 20 koah , yüzde 12 boyun fıtık ameliyatı ( kafes takılı ) . yüzde 10 tansiyon , yüzde 40 pisikilojik olarak rahatsızlıklar neticesinde rapor verildi. bu durumda bana araç alımı için rapor verilirmi ?

İfegs61

Üye
Üye
6 yasında kızım var 100/90 ağır engelli rapor aldık ama rapor 2 yıllık kimi faydalanamazsınız diyor kimi faydalanırsınız diyor vergi indiriminden net bir bilgisi olan varmı yada net bir bilgi nereden ögrene biliriz ..

fth

Üye
Üye
Selam arkadaşlar, sitenize yeni üye oldum.Doğru yerden mi yazıyorum onu da bilemedim.
Sorum şu olacak yardımcı olursanız sevinirim.
babam ağır vasıta şöförüydü, kendisi emekli oldu yaşı 70, kendi aracı var ve halen kullanmaktadır( normal araç engelli aracı değil). kendisi kansere yakalandı ve tedavi görmekte. sağlık raporuna müracaat ettik %90 rapor aldık.
1- kendi üzerine tescilli araç var ötv indirimi ile ikinci araç alabilir mi?
2-alabilirse kendisi kullanabilir mi?
3-ötv indirimi ile alacağı araç için mevcut ağırvasıta ehliyetini değiştirmeli mi? şimdiden teşekkür ederim. sağlıcakla kalın.

balkesli

Üye
Üye
[MENTION=20883]beydere45[/MENTION] bu engeller ve engel oranıyla ötv indiriminden faydalanamazsınız ehliyetiniz varsa engelleliye çevirmek için müracat etmeyin ehliyetinizi iptal edebilirler.
[MENTION=20886]İfegs61[/MENTION] süreli raporlarda rapor bitimine 6 ay kalana kadar ötv indiriminden faydalanabilirler.

balkesli

Üye
Üye
[MENTION=20890]fth[/MENTION] üzerine kayıtlı araç olaması araç almasına engel değil ötv indirimli araç alabilir. ehliyetini değiştirmesinede gerek yok elinizdeki rapor ile gidip araç alabilirsiniz ve alınan aracı ehliyeti olan herkes kullanabilir bir kısıtlama yok.

fth

Üye
Üye
sn balkesli bey,
araç bayii ile görüştüm kendisi kesinlikle kullanamaz yönün de bilgi verdi.Kesin cevap nereden temin edilebilir,
saygılarımla

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=20883]beydere45[/MENTION] ortopedik bir engeliniz olmadığndan vede rapor oranınız %90 ın altı olduğundan malasef ÖTV den faydalanmazsınız
[MENTION=20886]İfegs61[/MENTION] 6 ayda uzun süreli raporlarla ÖTV indirimli araç alınabilir. Dolayısıyla kızınız adına ÖTV muaflı araç alabilirsiniz.
[MENTION=20890]fth[/MENTION] Babanızın rapor oranı %90 olduğundan ÖTV indirimli araç alabilir. Üzerine araç olup olması bu durumu değiştirmez. B engelli sınıfı sürücü belgesi alır ibareli raporu olursa kendiside kullanabilir.
Ve evet mevcut ehliyetin değişmesi lazım.

fth

Üye
Üye
[MENTION=20890]fth[/MENTION] Babanızın rapor oranı %90 olduğundan ÖTV indirimli araç alabilir. Üzerine araç olup olması bu durumu değiştirmez. B engelli sınıfı sürücü belgesi alır ibareli raporu olursa kendiside kullanabilir.
Ve evet mevcut ehliyetin değişmesi lazım.[/QUOTE]

kendini aracını kullanmaya devam edebilir mi?

fth

Üye
Üye
mevcut kullandığı kendi aracını kullanmaya devam edebilir mi

beydere45

Üye
Üye
Teşekkür ederim desteğiniz için . Iyi günler diliyorum

MstMst

Üye
Üye
Merhabalar
Güzel bir paylaşım olmuş. Öncelikle emeğinize sağlık.
Yazılanları okudum, ancak net bir cevap almak adına bir sorum olacak. Benim babam bel ve omurgadan ameliyat oldu ve toplamda 3-4 adet platin takıldı. Bu durumda ötv indiriminden yararlanma şansımız var mıdır, yoksa bu muafiyet sadece kol ve bacak için mi geçerlidir?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=21030]MstMst[/MENTION] iyi dilekleriniz için telekkür ederiz. Babanınızın ÖTV istisnasından faydalanması çok çok düşük bir ihtimal...

udana14

Üye
Üye
iyi günler benim engelim akondroplazi(cücelik) boyum 1.25 geçen yaz bu ehliyet için önce hastaneye ordanda il sağlık müdürlüğüne gittim süreçleri tamamladım bana raporu verdiler kodlar falan var raporda tertibatlı araç kullanır manasına geliyor sanırım bu birde ben devlet memuruyum nüfus müdürlüğünde çalışıyorum polis arkadaşlarla da konuştum bu konuyu sıkıntı çıkmaz elindeki raporla araç alabilirsin dediler ama ben bu raporu ehliyet için kursa vereceğimden bende de başka rapor olmadığından bu nasıl olacak ikinci sorumda şu ki ehliyeti mevcut raporla aldım araç için ayrı bir rapor mu almam gerekiyor şimdiden teşekkür ederim

Tekerlekli Sandalye