Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) 29 Nisan 2012 tarihinde yapılacak

YassaX

Üye
Üye
omar009 Sana da iyi Akşamlar ... Cevap: 1-) Şu anda Lisans Son Sınıf Öğrenicisisin..% 40 ve üzeri bir Özürlü Raporun varsa 29 Nisan 2012 'de ÖSYM tarafından yapılacak olan ÖMSS'ye girebilirsin.
Öncelikle elde Somut olan bir yönetmelik var : ÖMSS Yönetmeliği 3 EKİM 2011 de yayımlandı, bu link'ten ulaşabilirsin : Ba --> BU yönetmeliği okuyup incelemende fayda var ... Sınava girebilirsin ancak Sinav tarihi itibariyle Lisans Mezunu olmadığın icin ne mezunu olarak gireceğin konusunda şu anda net bir şey yok... Net bir şey ancak Sınav Klavuzu ( 15 Ocak tan SOnra Yayımlanmasını bekliyoruz ) yayımlanınca ortaya cıkacaktır.. Ancak ben sana kendi yorumlarımı yapabilirim: Son Sınıfta Olduğun icin okulundan alacağın " Dönem Sonunda Mezun Adayıdır " seklinde bir belge ile Lisans mezunu olarak girebilmesin.. Önceki bazı sınavlarda bu şekilde uygulamalar olmuştu.. Ancak bu benim kişisel yorumumdur.. Yayımlanacak olan Sınav Klavuzunda buna da yer verilecektir.. Hadi diyelim Lisans Mezunu olarak olmadı ayrıca bir uygulama daha olabilir : 4. sınıf okuyorsun okuluna gidip "Geçici Önlisans Belgesi" alıp sınava 2 yıllık üniversite mezunu olarak girebilme ihtimalinde olabilir.. Bu soylediğim 2 durum olmaz ise Lise Mezunu olarak girersin ve bu durumda daha cok rakibin olacaktır.. Lisans ve Ön Lisans Mezunu Özürlü Adayları Lise Mezunu kadar cok değildir... Bu durumları araştırmanda fayda var.. T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ÖSYM:::T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi DPB bu sitelere girip 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereğince; sorup daha detaylı resmi bilgi de alabilirsin..

Cevap: 2-) ÖMSS ilk defa düzenleneceği icin net cevap bilinmemektedir..ÖMSS için 3 tane net bilgi var : a-) ÖMSS Tarihinin 29 Nisan 2012 de yapılacağı b-) ÖMSS ÖSYM tarafından yapılacak olması c-) 3 EKİM 2011 de yayımlanan, yukarıda da linkini vermiş olduğum ÖMSS Yönetmeliği .... Senin sorunun net cevabı; SInav Klavuzu yayımlanınca ortaya çıkacaktır... Ancak şu kadar bilgi verebilirim : Eski Özürlü Personel Sınavlarına göre Örneğin : Eğitim Bilimleri icin Öğretmen Adaylarına farklı soru sorulmuştur.. Dİğer adaylara KPSS B Grubunda olduğu gibi Genel Kültür ve Genel Yetenek Soruları sorulmuştur.. Yeni yapılacak ÖMSS de şoyle bir uygulama olacaktır: Lise - Ön Lisans - Lİsans Ayrı ayrı gruplara ayrılacaktır.. Daha sonra ise İşitme - Konuşma - Görme - Ortapedi - Zihinsel vs herkes yine kendi grubuna ayrılacaktır.. Örneğin : Lisans Mezunu bir Görme engelli aday , yine Diğer Lisans Mezunu Görme Engelli adaylar ile aynı kategoride olup, aynı soruları cevaplandıracaktır.. Herkes kendi mezuniyet grubu ve Özür Grubu icerisinde yer alacaktır... ÖMSS'de Öğretmenler haric diğer meslek guruplarına göre ayrım yapılıp yapılmayacağı net olarak belli değildir ... Aşağıda verdiğim linkleri de okumanizi tavsiye ederim omar009 :

http://engelliler.gen.tr/f58/omss-ozurlu-memur-secme-sinavi-konusunda-sikca-sorulan-sorular-10631/
http://engelliler.gen.tr/f58/omss-ozurlu-memur-secme-sinavi-2012-nisan-ayinda-yapilacak-10203/
http://engelliler.gen.tr/f58/omss-o...vi-icin-kaynak-kitap-notlar-dokumanlar-10375/
http://engelliler.gen.tr/f58/omss-sinavina-girmek-icin-yeni-rapormu-almam-gerekli-11033/

kaladze

Üye
Üye
emekleriniz için çok teşekkürler özkancey. bir sorum olacaktı, bu sınav sonucunda yerleştirmeler kişinin kendi yaşadığı ile mi oluyor. nasıl oluyor?

kaynak kitap notlar dökümanlar linkindenki paylasımlarınızı okuyorum. sizce yargı kıtaplarını almak faydalı olur mu

omar009

Üye
Üye
valla ne diyim teşekkür ederim bilgilendirmenize bu tarz konuları çevremden kimse bilmiyor, bende anca bugün fark ettim bu siteyi bu hafta final haftam çok fazla online olamıyacagım, ama daha bir sürü soru var kafamda cevaplanmayı bekleyen :) tekrardan teşekkür ederim, hepinize iyi çalışmalar.

YassaX

Üye
Üye
emekleriniz için çok teşekkürler özkancey. bir sorum olacaktı, bu sınav sonucunda yerleştirmeler kişinin kendi yaşadığı ile mi oluyor. nasıl oluyor?

kaynak kitap notlar dökümanlar linkindenki paylasımlarınızı okuyorum. sizce yargı kıtaplarını almak faydalı olur mu

kaladze Rica Ederim.. ÖMSS ilk defa yapılacak bir sınav olacağı icin bir cok soru var kafalarda.. Net cevaplarını Sınav Klavuzu yayımlanınca göreceğiz. Ancak ÖMSS bir nevi Engelli KPSS olacağı icin ve ÖSYM düzenleyeceği icin önceki Özürlü Sınavlarındaki gibi girdiği il için atama şeklinde değilde Tüm Türkiyede tercih hakkı olacağı düşüncesindeyim... Net cevap icin Sınav Klavuzunu bekleyeceğiz..Ayrıca ÖSYM sizi puaninizla bir yere atarsa, atandığımız Kurumdan 5 kişilik bir komisyon tarafından atandığınız işe uygunluğunuzu ölçecek bir mülakattan gecip işe atanacaksiniz..

Kaynak Kitplar olarak Şunu soyleyebilirim: Yargı Yayınevinin 3 EKIM 2011 de yayımlanan ÖMSS Yönetmeliğinden önce 2 tane Kitabı vardı, bir anda 7 tane oluverdiler.. Yani ÖMSS Yönetmeliğinden Sonra Gecmiş yıl sorularını derleyip duzenlediler ve bastılar ... SInav Klavuzu Cıkmadığı icin ÖMSS de cıkacak Sınav Konuları, Sınav Soru Adedi , Soru Sayısı, Cevap Şıklarının hic biri belli degil.. O yuzden Yargının Sitesindeki Kitapları ben direk olarak tavsiye etmiyorum... Bence KPSS Konu Anlatımlı Kitaplardan calışmak daha iyi.. Haa Yargı Kİtaplarının yararı olmaz mi ? Elbette olur.. Mesela Vatandaşlık ve Görevin Gerektirdiği Mevzuat konuları gayet guzel işlenmiş.. Gemiş Özürlü Soruları toplanmış, 1 kitap araştirilip alınabilir duşuncesindeyim...

YassaX

Üye
Üye
valla ne diyim teşekkür ederim bilgilendirmenize bu tarz konuları çevremden kimse bilmiyor, bende anca bugün fark ettim bu siteyi bu hafta final haftam çok fazla online olamıyacagım, ama daha bir sürü soru var kafamda cevaplanmayı bekleyen :) tekrardan teşekkür ederim, hepinize iyi çalışmalar.

omar009 Rica Ederim..Bizde Gücümüzün yettiği kadar, dilimizin döndüğü kadar yardımcı olmaya calısıyoruz Aday Arkadaşlarımıza.. Sınav Klavuzu Yayımlansa cok daha net yardımcı olabileceğiz.. Size yukarıda verdiğim linklere bakmanızı tavsiye ediyorum.. Kamu Kurumlarına Engelli Personel Alımı Başlığı altındaki tüm ÖMSS Konularını mutlaka okumalısınız .. Saygılarımla ...

volkqn

Üye
Üye
Az KALDI . ders calışmak lazım

gulay_06

Üye
Üye
Haydi arkadaşlar gayret edelim çalişmaya ve bir yerlere girelim hayirlisiyla
ya bir daha sorcam ,engelli memur olan kişiler bu sinava niye giriyorlar anlamiyorum onlar zaten memur niye diğer arkadaşlarin haklarini yiyorlar gözler doymuyolar herhalde ...bence girmemeleri lazim bu sinava çok saçma

İsen Buga

Üye
Üye
bence girmesi lazım.
Ancak memur olan biri tekrar memur olmak için sınava giremez. Girse bile muvaffakat alamaz. Dolayısıyla benim kastım şu: hademe olarak işe başlayan biri lise bitirir yada üniversite bitirir yada buna benzer bir durum ile; daha üst kademelere gececekse; girmeleri yasaklanmamalı.
Ünvan değişikliği sınavından bir sonuç elde etmek çok zor olduğundan: bu tür kişilerin ÖMSS sıanvına girmelerini engellemek olmaz. Buna rağmen memur olupda uyanıklık yapıp diğer kuruma memur olarak geçiş yapmaları saçma bence. Ama bunu önleyemezsin.

YassaX

Üye
Üye
Arkadaşlar ÖMSS ye Herkes Girebilmeli benim kanaatime göre..Bence bize düşen sadece çalışmak ve takdiri de YÜCE RABBİME Bırakmak .. Sınavın hakkını veren zaten istediği yere atanır ve sorunda kalmaz ...

YassaX

Üye
Üye
Az KALDI . ders calışmak lazım

Ewet volkqn arkadaşımızın düşüncesine gönülden katılıyorum.. Sınav Klavuzu çıkana kadar bile en azından KPSS Konu Anlatımlı kitaplara ya da bizim sitemizde olan :

http://engelliler.gen.tr/f58/omss-o...vi-icin-kaynak-kitap-notlar-dokumanlar-10375/
http://engelliler.gen.tr/f58/omss-o...v-hazirlik-soru-ornekleri-ve-cevaplari-10372/

Bu başlık altında olan konulara da çalışsanız olur düşüncesindeyim ...

erdem102030

Üye
Üye
selam ben 29 nisandaki sınav hakkında bişey soracaktım örnek sorulara baktım hep 5 şıkkı sıvavda 5 şıklımı olacak yoksa 4 müü birde örnek sorular meb ve orman genel müdürlüğün yaptığı sınavlardan biraz zor gibi görünüyor öyle mii teşekkürlerr...

YassaX

Üye
Üye
SAKARYA İLİ İÇİN DUYURU KONUSU

ÖZÜRLÜ MEMUR SEÇME SINAVI ( ÖMSS ) KURSU AÇILMASI VE ADAPAZARI HALK EĞİTİM MERKEZİ TARAFINDAN DÜZENLENMESİ HAKKINDA

29 NİSAN 2012 TARİHİNDE YAPILACAK OLAN ÖZÜRLÜ MEMUR SEÇME SINAVI’NA ( ÖMSS ) YÖNELİK, ÖZÜRLÜ MEMUR SEÇME SINAVI ( ÖMSS ) KURSU; ADAPAZARI HALK EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ’NCE DÜZENLENECEKTİR.

ÖZÜRLÜ MEMUR SEÇME SINAVI ( ÖMSS ) KURSUNA YÖNELİK BAŞVURULAR 16 OCAK 2012 PAZARTESİ TARİHİNDEN İTİBAREN; ADAPAZARI HALK EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ’NE YAPILACAKTIR.

ÖZÜRLÜ MEMUR SEÇME SINAVI ( ÖMSS ) KURS BAŞLAMA TARİHİ; ADAPAZARI HALK EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ’NCE 8 ŞUBAT 2012 ÇARŞAMBA OLARAK PLANLANMAKTADIR.

BAŞVURU ADRESİ : ADAPAZARI HALK EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ
BOSNA CADDESİ ( ELECTROWORLD KARŞISI ) NO: 108
ADAPAZARI / SAKARYA

SANTRAL TEL : 0 264 277 36 71

E-MAIL : 194136@MEB.K12.TR

WEB ADRESİ: Adapazar1 Halk Eitim

ÖZÜRLÜ MEMUR SEÇME SINAVI ( ÖMSS ) KURSU ÜCRETSİZDİR

iyimser

Üye
Üye
abi ben özel şirekette özürlü işçi statüsünde işe girersem burada çalışırken aynı zamanda ilkokul mezunu oldugum için ömss sınavında kuraya katılabilirmiyim yoksa buradan çıkışımı veripmi kuraya başvurmam gerekecek...

YassaX

Üye
Üye
iyimser; Özel Sekörde Özürlü Statüsünde çalışırken aynı zamanda ilkokul mezunu olarak 14- 25 Mayıs 2012 Tarihleri arasinda ÖMSS'ye KURA için başvuruda bulunabilirsin. Özel Sektörden çıkışını vermene gerek yok.. Haa atanirsin, sonra da mulakattaki komisyonu da gecersin ondan sonra Devet işin garanti olduktan sonra , Özel sektöre istifanı verip, görevine başlarsın...

iyimser

Üye
Üye
abi tamam bugün özel sektörde sigorta girişi yaptırdım 2022 maaşını kestirmem için bi dilekçe örnegi rica etsem...

YassaX

Üye
Üye
iyimser ; 2022 Maaşı Dilekçesi isteğinle , ÖMSS Konusunun Altında paylaştığın konuyla bir alakası yok.. Ben ÖMSS Sınavı ve ÖMSS Kura Atamalarının Kategori Yöneticiliğini yapmaktayım... Bana düşen kısımla ilgili sorunu cevaplandırdım.. Senin yapman gereken vereceğim LİNK'te uygun başlık altında sorunu sorup, isteğini dile getirmen gerekir...2022 Maaşıyla ilgili Uzman Arkadaşlar Sorunuzun cevabını vereceklerdir ... Eğer buna uygun başlık yoksa , Yeni Konu Açarak istekleri ifade edebilirsin .. Konuyu açacağın ya da paylaşacağın LİNK : 2022 Maaşı ve Vakıf Aylıkları

Ayrıca Foruma nasıl yeni konu açıldığını bilmiyorsanız burayı okuyunuz : http://engelliler.gen.tr/f51/siteye-nasil-yeni-konu-acarim-4225/

YassaX

Üye
Üye
okan1983 ; Özürlü Maaşı Derken Tam Olarak anlayamadım ... 3 aydan 3 aya alınan 2022 - Özürlü Maaşını Kastediyorsan sitede : 2022 Maaşı ve Vakıf Aylıkları --> Adresinden bakabilirsin, nesine bakmak istiyorsan.

Eğer Özürlüye Evde Bakım Maaşı hakkında bilgi edinmek istiyorsan da : Evde Bakım Maaşı / Hizmeti --> Sitemizdeki Bu adresten bilgi sahibi olabilirsiniz ..

Sorunuz çok açık uçlu olmuş... Bu paylaştığınız yer ise Özürlü Memur Seçme Sınavı ( ÖMSS ) ile ilgilidir, bilginiz olsun ...

figen21

Üye
Üye
aday şifresi almak istiyorum ama alamıyorum yardımcı olabilirmisiniz

Tekerlekli Sandalye