Özürlü raporu hakkında bilgi

world56

Üye
Üye
iyi akşamlar.ben yarın pendik devlet hastanesine sağlık kuruluna özürlü raporu için başvuru yapacağım. 23 yaşındayım annemi de hastaneye götürürsem birşey değişir mi. annemi hastaneye götürmeye gerek var mı. annemin hastaneye götürmemin sebebi benim bu durumu ve kulak hastalığımı doktora anlatacak.bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İşitme sorunun nedeniyle dr larla yeteri kadar iletişim kuramıyor ve meramını anlatamıyorsan, annenin seninle birlikte gelerek meramını anlatması daha iyi olur.

world56

Üye
Üye
ama ben doktorlara herşeyi anlatıroyurum ama vermiyorlar yazmıyor hastalık nedenleri mi.

world56

Üye
Üye
halil abi kolay gelsin. ben farklı bir devlet hastanesine gittim. doktora gittim. doktor benim durumumu gördü. sonra bilgi işleme git kaydını yap dedi bana gel dedi doktorun yanına gittim. sonra beni odyo bölümüne gönderdi. odyoda benim işitme testlerim 88 db ve 100 db çıktı sonra tekrar doktorun yanına gittim. beni sağlık kuruluna gönderdi kayıt için, dilekçe başvurusu ve haşhekimliğine imza için gittim. başhekimlikten tekrar sağlık kuruluna gittim. ondan sonra sağlık kurulunda bir engel çıktı. sağlık kuruluna dedim ki ben en son 15 nisanda rapor aldım dedim. onlarda dediki eğer kaydıdını yaparsan dedi senin bu hastaneden % 45 ile % 50 arasındaki rapor % 40 altına düşürürler dedi yani kayıt yaparsam rapor riske girerecekmiş. eğer kayıt yapıldığında bilgisayar sisteminde ulusal özürlüler veri bankasında özürlü raporu kayıt yapılamıyormuş eğer kayıt yapılırsa % 40 altına düşürülüyormuş. bunun nedeni bir önceki rapora göre 15 nisanda almış olduğum devlet hastanesi üzerinden 1 sene geçmesi gerekiyormuş. o yüzden ben manisadaki devlet hastanesinde % 43 lük rapor % 30 a düşürülmüş. bu yüzden bende şubat yada mart ayını bekleyecem...

aslı

Üye
Üye
selam arkadaşlar sizlerden bir konu hakkında bilgi almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.işkura kayıt için sağlık raporu aldım fakat derece yüksek olunca kayıt yaptırmadım aldığım raporda 2022 maaşına uygundur yazıyo bu raporla 2022 maaşımı yükselte bilirmiyim.kolay gelsin

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Önceki rapor oranın %70 in altında, şimdiki oranın %70 ve üzeriyle kuruma bir dilekceyle başvurarak 2022 maaşını yükseltebiliriz.

world56

Üye
Üye
halil abi kolay gelsin. ben farklı bir devlet hastanesine gittim. doktora gittim. doktor benim durumumu gördü. sonra bilgi işleme git kaydını yap dedi bana gel dedi doktorun yanına gittim. sonra beni odyo bölümüne gönderdi. odyoda benim işitme testlerim 88 db ve 100 db çıktı sonra tekrar doktorun yanına gittim. beni sağlık kuruluna gönderdi kayıt için, dilekçe başvurusu ve haşhekimliğine imza için gittim. başhekimlikten tekrar sağlık kuruluna gittim. ondan sonra sağlık kurulunda bir engel çıktı. sağlık kuruluna dedim ki ben en son 15 nisanda rapor aldım dedim. onlarda dediki eğer kaydıdını yaparsan dedi senin bu hastaneden % 45 ile % 50 arasındaki rapor % 40 altına düşürürler dedi yani kayıt yaparsam rapor riske girerecekmiş. eğer kayıt yapıldığında bilgisayar sisteminde ulusal özürlüler veri bankasında özürlü raporu kayıt yapılamıyormuş eğer kayıt yapılırsa % 40 altına düşürülüyormuş. bunun nedeni bir önceki rapora göre 15 nisanda almış olduğum devlet hastanesi üzerinden 1 sene geçmesi gerekiyormuş. o yüzden ben manisadaki devlet hastanesinde % 43 lük rapor % 30 a düşürülmüş. bu yüzden bende şubat yada mart ayını bekleyecem...

merhaba. ben yukarıda soruyu yazmışım. bana normalde verilmesi gereken rapor balthazar formülüne göre % 43 dü ama hastane % 30 olarak yazdı. acaba bu raporu % 30 a düşüren hastane merkez sağlık kuruluyla iletişim mi kurdu. raporu düşüren merkez sağlık kurulu mu. merkez sağlık kurulu sakatlık indirimi için mi bakıyor raporlara yoksa genel olarak bütün hastanelerin verdiği raporlara mı bakıyor. merkez sağlık kurulu nedir ne gibi işleri yapar ve hangi görevler düşüyor?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merkez Sağlık Kurulu nasıl karar vermektedir?
Merkez Sağlık Kurulu Gelir İdaresi Başkanlığı nezdinde görev yapmaktadır.
Merkez Sağlık Kurulunun görevi sakatlık indiriminden yararlanmak amacıyla hastanelerden alınan raporları inceleyip çalışma gücü kayıp oranları belirlemektedir.
Merkez Sağlık Kurulunun çalışma şekli ve vergi indirimi için başvuracakların yapacağı işlemler bir yönetmelik ile düzenlenmiştir.
Merkez Sağlık Kurulu kararını verirken, kendisine ulaşan raporların öncelikle yetkili sağlık kuruluşu tarafından verilip verilmediğine, sonra da usulüne uygun olarak düzenlenip düzenlenmediğine bakar.
Raporlar usulüne uygun ise karar vermek üzere inceler. Kararını verirken raporlarda yer alan laboratuar bulgularını, klinik muayene bulgularını, sakatlık bulgularını ve konulan tanıyı ilgili Yönetmelik ekindeki cetvellere göre inceler.
Kurul, raporlarda yer alan bulgular ve tanı ile Yönetmelik eki cetvellerde belirlenen çalışma gücü kayıp oranları arasında çelişki görürse resen ve nihai olarak karar vermeye yetkilidir.
Ancak, kurul gerek görmesi halinde bu raporları bir daha incelenmek üzere raporu veren hastaneye iade edebilir veya başvuruda bulunanın başka bir yetkili sağlık kuruluşuna gönderilmesini isteyebilir.
Merkez Sağlık Kurulu tarafından verilen kararların sağlıklı olması için, raporda belirtilen ve Yönetmeliğe uygun yazılması gereken laboratuar, klinik muayene ve sakatlık bulguları ile tanının açık ve anlaşılır olması gerekir. Kurul bu bilgileri yetersiz görmesi halinde ilgili hastaneden ek bilgi istemektedir.
Öte yandan başvuruda bulunan kişiler Merkez Sağlık Kuruluna birden fazla rapor ulaştırırlarsa ve bu raporların bulguları ve tanısı aynı ise Kurul bu raporları değerlendirmeye alarak kararını vermektedir. Ancak bu raporların bulguları ve tanısı farklı ise Kurul ilgiliyi bu raporların birleştirilmesi için hakem hastaneye sevk etmektedir.
Yukarıda açıklanan düzenlemeler ile yetkili sağlık kuruluşlarından alınan raporlarda belirtilen çalışma gücü kayıp oranlarının, raporlarda belirtilen bulgulara ve tanıya göre doğru olup olmadığının üst kurul olarak görev yapan Merkez Sağlık Kurulunca incelenerek Türkiye çapında aynı bulgular ve tanı için verilen çalışma gücü kayıp oranlarının farklı belirlenmemesi ve
uygulamanın adaletli olması amaçlanmıştır.

world56

Üye
Üye
ben şimdiye kadar hep % 40 ın altında rapor aldım. peki benim yeni alacağım rapor özür oranım % 40 üstünde görünüyor ise daha önceki almış olduğum raporlarla karşılaştırma yaparlar mı merkez sağlık kurulu yeni alacağım hastaneden % 40 ın altına düşürür mü?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Daha önce aldığın raporları dikkate alacaklarına pek ihtimal vermiyorum.

world56

Üye
Üye
merhabalar. ben en son % 30 raporumu 15 nisanda aldım. benim şuan hastalığım % 45 civarındadır. marmara üniversitesi hastanesinde araştırdım hastalığımı. fakat marmara üniversitesi devlet hastanesi sağlık kurulu diyor ki eğer raporunuz sürekli ise il sağlık müdürlüğüne itiraz edin dedi. ve diğer hastane pendik devlet hastanesi ise % 47 civarındadır bu hastaneden de hastalığımı araştırdım fakat pendik devlet hastanesi sağlık kurulu diyor ki en son almış olduğunuz raporun üzerinde 1 sene geçmesi gerekiyor ve eğer başvurursan özürlülük sistemine kayıt edilemiyormuş yani sistem kabul etmiyor dedi. raporun üzerinden 6 ay geçmesine rağmen neden bu hastanelere özürlü raporu için sağlık kuruluna başvuru yapılamıyor kabul etmiyor şuan ki yeni yönetmeliğe göre mi yapılıyor. illa 1 sene geçmesi mi gerekiyor. itiraz etmeden raporlar bir yılda 1 kez mi çıkarabiliyor. arkadaşlar 6 ay bekleyeyim mi? benim ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olursanız çok sevineceğim çalışmıyorum işsizim. bilgi paylaşımlarınız için teşekkürler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Rapora itiraz etmeden 2. bir rapor almak için ilk raporun üzerinden 6 ay geçmesi gerek. Ama hastalığının ilerlediğini öne sürrek yeni rapor çıkartmayıda deneyebilirsin.

İsen Buga

Üye
Üye
Bir kulak 100 db duymuyor yazmışsınız diğeri 88 desibel. bu durumda bağırsam sadece 88 desibel olan kulağın zar zor işitiir. benimde boğazım kurur öksürürüm.

Hal böyle iken %40 vermezse diye senin hayıflandığına mı yanayım? Yoksa sistemin dr.lar tarafından net anlaşılmadığına mı yanayım? Bilemedim..
Bu şartlarda bie kulağı 80 desibel diğer kulağu 85 desibel işitebilen arkadaşımız %64 işgücü kaybı alan arkadaşlarımız var. İlave edeyim o arkadaş Bülbül gibi konuşuyor. ha bu arada cihaz ile telefondan gelen sesleri anlayıp da cillop gibi cevap veriyor. Siz %40 derdindesiniz o arkadaş %64 almış maşallah yani..
Benim kayıplarım 110 ile 103 ve rapor oranım %64 Konuşma sesime gelince mikrofon gibi tiz sesim var. Konuşmayı dudaktan okuyor ve cevap verebiliyorum yazdığım gibi konuşuyorum. İzah ede ede...
Hastaneye annen ile git sen konuşma o konuşsun. Olurda doktor sana merhaba derse
bil ki bu bir tuzaktır. Doktorun amacı sesini tanımak. Sohbet eder seninle unutma ki seni kandırıyordur. Bizde sesimizi bozuk gösteririz. Düzgün cümle yerine bozuk cümle sıralarız. Uğraştırma bizi bırak hesabı, doktor bizim oltamızı yutmazsa, sen onun oltasını yutmamaya çalış.

Oraya git buraya git derse mesela dedik "odyo testi yaptır gel" derse. Hemen atlama, ha de ho de anlamerük numarası yap. İzah etsinler, bırak dr.lar biraz yorulsun. Sen yine anlama. yazı versin bir kağıda oraya git desin sen yine anlama. Hemşire ile git. Yada annene dr.alr anlatsın o seni götürsün. Bir günlük aptalı oynasan sana sonra birşey olmaz..

world56

Üye
Üye
Daha önce aldığın raporları dikkate alacaklarına pek ihtimal vermiyorum.
halil abi pendik devlet hastasi sağlık kurulu; en son almış olduğunuz raporun üzerinden 1 sene geçmesi gerekiyor. diğeri ise marmara üniversitesi hastanesi sağlık kurulu ise; daha önce en son almış olduğunuz raporunuz sürekli ise il sağlık müdürlüğüne itiraz edin diyor. pendik devlet hastanesine 6 ay kaldı ve marmara üniversitesi hastanesi ise raporun süresi bitmesi gerekiyor diyor. ben bu iki hastaneden başka bir hastaneye gitmek istemiyorum ki? en son almış olduğum rapor 6 ay geçmesine rağmen marmara üniversitesi hastanesi yada pendik devlet hastanesine sağlık kurullarına nasıl başvuru yapabilirim?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Erhan aynı soruları sorup farklı cevaplar bekleme. Daha önce cevabını verdim.
Rapora itiraz etmeden 2. bir rapor almak için ilk raporun üzerinden 6 ay geçmesi gerek. Ama hastalığının ilerlediğini öne sürrek yeni rapor çıkartmayıda deneyebilirsin.

world56

Üye
Üye
ama itiraz etmeden her iki hastaneye de gidiyorum. her ikisi de kabul etmiyor. marmara üniv. hast. en raporunuz sürekli ise başvuramazsınız diyor süresi bitmesi gerekiyor diyor diğer
hastanesi ise son raporun üzerinde 1 sene sonra gel diyor ben ne yapabilirim? kaç kere hastaneyi aradım kabul etmediler.

world56

Üye
Üye
iyi akşamlar halil abi ben 7,5 ay önce rapor almıştım. marmara üniversitesi hastanesine özürlü raporu için başvuru yapacam fakat kabul etmiyorlar çünkü en son aldığım rapor farklı bir hastaneden almıştım % 30 raporu. benim ne yapmam gerekiyor?

YassaX

Üye
Üye
world56 eğer Hastaneler tekrar Özürlü Raporu çıkarman konusunda kabul etmiyorlarsa ( Tüm Hastaneleri Deneseydin ) , o zaman tek çare Bulunduğun İlin İl Sağlık Müdürlüğü'ne Raporun için itiraz edeceksin. Seni Farklı bir hastaneye gönderecekler.. Eğer Oradan aldiğin Rapor farklı ise , sonra olarak Hakem Hastanesine gidiyorsun ve Hakem Hastanesinin Rapor Sonucu Kararı Nihai Karar Oluyor ... Tabiki bu süreç bulunduğun ildeki duruma göre ne kadar sürer bilemiyorum world56 ...

world56

Üye
Üye
özkan abicim; verdiğin bilgileri çok iyi biliyorum ama ben itiraz yapmak istemiyorum düşük veriyorlar o yüzden il sağlık müdürlüğüne gitmenin bir anlamı yok ve birden hakem hastanelerde tanıdık yok. hastanede tanıdık bulmama rağmen pendik devlet hastanesi 1 sene sonra çıkarabilirsin diyor yani şubat başvurup muayene edip nisan ayının ortasındaheyete girip raporunu alırsın diyor. diğer hastane ise marmara üniversitesi hastanesi sağlık kurulu ise en 7,5 ay önce almış olduğum sürekli raporun süresi bitmesi gerekiyor diyor?

Tekerlekli Sandalye