Özürlü raporumdaki sürekli değişimlerin sebebi ne olabilir?

medcezir

Üye
Üye
%68 Özür oranım mevcut sol kolum omuzdan ampute h sınıfı ehliyet için müracaat ettim fakat araç alımımda ÖTV indiriminden faydalanamıyorum.
Bu nasıl iş aklım almıyor. ilk raporum %88 bu oran hayatımı alt üst etti, iş bulmama mani oldu. Zar zor iş buldum bu kez vergi muafiyeti için baş vurdum bu kez özür oranım %54 e düşürüldü, sonrasında özürlü kimlik kartı için rapor aldım bu kezde %68 e çıkarıldı. Bu nasıl iş benmi özürlüyüm yoksa bu yasalarda veya yasaları çıkaranlardamı bir özürlük sorun var.
Ne yapabilirim, yardımcı olursanız sevinirim.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evet hayli büyük oranlarda degişimler olmuş bunun sağlık durumunuzdaki olası bir degişimle alakası yoksa bence bir şikayet dilekçesi yazarak il sağlık müdürlüğüne durumu detaylıca anlatıp yeni rapor istemektir, bu istenilecek raporda sizin için gerekli olan ne kadar işinize yarayacak ibare varsa eklettirerek o raporu gerektiginde kullanabilirsiniz, bende çok şaşırdım çok büyük oran farkları var 4-5 oran oynasa olabilir denilir doktor insifiyati denir ama bu durumda aklıma başka çare gelmiyor.

medcezir

Üye
Üye
Özürlü kimlik kartı için aldığım raporla h sınıfı ehliyet için aldığım raporların oranları aynı. Her iki raporuda yakın tarihlerde farklı hastanelerden aldım bunda sanırım bir standart oluşturulmuş eskiden bu şekilde değilmiş. Raporumun derecesi ile ilgili bir sıkıntım yok. Sadece ÖTV den faydalandırılmıyorum sıkıntım bu. Dava açsam şansım ne olur?
Birçok kişi var özürlü bir yakını adına araç alıp kendileri kullanıyor, oysaki bu tür alınan araçlarda özürlü kişi yanında yok ise trafiğe çıkılamaz. Ben özürlü olduğum halde hsınıfı ehliyet hak ettiğim halde imkanlardan faydalandırılmıyorum. Sıkıntım bu dava yoluna başvursam sonuç ne olabilir? Öneride bulunursanız sevinirim.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Sizin adınıza bir başkasının araç alması için en az %90 raporu olması gerekiyor, bunun altında verilecek raporda ancak aracı siz kullanabilirsiniz, sizin adınıza araç alındığında ayrıca sizinde araçta olmanız gerekmiyor, yani şoför tayin edilen kişinin yanında engellinin de olma şartı yok, sizin sol kol ampute ise eğer tek kol ile araç süremezsiniz ve bu durumda bence sizin en az %90 rapor almanız gerekiyor ve bu raporla 3. dereceye kadar kan kısımlarınızdan birisini sürücü tayin edebiliyorsunuz sizin tek kol ile araç sürmeniz imkansız. Yeniden rapor almayı denyin siz tam olarak aracı kendiniz mi sürmek itiyorsunuz yoksa %90 rapor alıp yakınınıza mı araç almak istiyorsunuz?

medcezir

Üye
Üye
Afedersiniz tek ile araç süremeyeceğimi ifade etmişsiniz, elimde koskoca üniversite hocalarının imzasının olduğu bir rapor var ve raporda "H sınıfı ehliyet ile sağ elle kumanda edilen otomatik vitesli araç kullanabilir" şeklinde yazıyor. Ayrıca bugun görüştüğüm Maliye Bakanlığı Gelirler şube müdürlüğünden yetkili bir kişi ise yakını üzerine alınan araçlarda engelli kişi yanında olmadığı halde özürlü plakalı araç ile trafiğe çıkılamayacağını ifade etti (bukonuyu bende sizin gibi biliyordum, çıkılabilir diye) ehliyet içinde sürücü kursu kaydımı aldı ve kursa başladım.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tekerlekli Sandalye