Omurilik Yaralanması Sonuçları Nedenleri

gülümse_hayata

Üye
Üye
Katılım
Kas 9, 2010
Mesajlar
16,301
Tepkime Puanı
1
Puanları
0
Yaş
46
Omurilik Yaralanması
Omurilik Yaralanması (Spinal Kord Yaralanması, Medulla Spinalis Yaralanması)

omurilik-yaralanmasi-08066caec6fbc89e96ce.jpg


Omurilik yaralanması sonucunda;

–motor

–duyu

–otonom sistem fonksiyonları kısmen veya tamamen bozulur.
Omurilik Yaralanması Nedenleri:

En sık travmalar omurilik yaralanmasına neden olur. Bunlar arasında:

–trafik kazaları (yaklaşık %50),

–düşmeler (%25),

–şiddet olayları, terör (%14.6)

(bıçaklanma, ateşli silahlarla yaralanma),

–eğlence, spor aktiviteleri (suya dalma) (%14.2),

Ayrıca enfeksiyonlar ve tümörler, damarsal bozukluklar gibi nedenler de omurilikte lezyon yapabilirler.
Omurilik Yaralanması Nasıl Oluşur?

Travmayı takiben omuriliğin direkt olarak yaralanması veya fiziksel olarak kesiye uğramsı nadirdir. Buna primer zedelenme denir. Esas mekanizma, yaralanma yerindeki kan dolaşımının ilerleyici bir şekilde azalmasıdır. Buna da sekonder zedelenme denir.
Spinal Şok Kavramı

Yaralanmanın altından uyarı gelmemesi ile motor, duyu, sempatik otonomik fonksiyon kaybı oluşur. Periferik uyaran yoksunluğu vardır. Yaralanma tamsa omurilik yaralanma seviyesi yüksekse uzun sürer, 3 aya kadar uzayabilir. Refleks aktivitelerin geri dönüşü ile biter, spastisite (kaslarda istemsiz kasılma) gelişmeye başlar.
Tetrapleji Nedir?

1. sırt omurunun (torakal 1) üstü lezyonlarda oluşur. Boyuna ait omurilik yapısının hasarına bağlı olarak, motor ve/veya duyusal fonksiyon kaybı veya bozukluğu oluşur. Hastanın kollarında, gövdesinde, bacaklarında ve pelvik organlarında fonksiyon bozukluğu meydana gelir.
Parapleji Nedir:

1. sırt omurunun (torakal 1) altı lezyonlarda oluşur. Kolların fonksiyonu korunmuş, yaralanma seviyesine bağlı olarak gövde, bacaklar pelvik organlar etkilenmiştir.

Omurilik Yaralanmalı Kişi İleride Düzelebilirmi?

Bunu bilmenin erken dönemde en iyi göstergesi anal duyunun 72 saat-1 hafta içinde geri dönmesidir. Bu iyi bir işarettir. Omrilik yaralanmasından iyileşme ilk 3 ayda hızlı, 6 ay-1 yıl arası yavaş bir şekilde devam eder. İyileşme 2 seneye kadar sürebilir.
İleride Kimler Daha İyi Fonksiyona Sahip Olabilirler?

Yaralanma seviyesi ne kadar aşağıda ise,

Yaralanma kısmi ise,

Başka tıbbi problemler yoksa,

Hastanın motivasyonu iyi ise.
Omurilik Yaralanmasında Tedavi ve Rehabilitasyon
Akut Yaklaşımlar


Hayati fonksiyonlarla ilgili girişimlerle beraber sekonder hasar önlenmelidir. Eğer instabilite varsa hızla giderilmelidir. Tansiyon düşüklüğü, kansızlık, yetersiz oksijenasyon dikkate alınmalıdır. Kortizon tedavileri akut dönemde yaralanma şiddetini azaltabilir.
Rehabilitasyon Çalışmaları

Bağırsak-mesane rehabilitasyonu çok önemlidir. Bol lifli diyet önerilir. Hastanın uygun pozisyonu, sık döndürmeler, pasif ve aktif eklem egzersizleri, germe egzersizleri, kuvvetlendirme egzersizleri, yatak içi çalışmalar çok önemlidir. Eğilebilir sedye (tilt table) çalışmaları hastanın ortostatik tansiyon düşüklüğü, yük verme ve ayağa kaldırmaya hazırlanma için çok önemlidir. Transfer (bir yerden bir yere geçiş) çalışmaları profesyonel eğitimle hastaya kazandırılır. Yine ayağa kaldırma, yürüme eğitimleri için çok özellikli rehabilitasyon çalışmaları gerkmektedir.
 

kartalreis

Üye
Üye
Katılım
Tem 26, 2011
Mesajlar
478
Tepkime Puanı
5
Puanları
18
sabır
fizik tedavi
zamanla alışıyor insan
 
Üst