ÖTV İndirimli araç ve engelli maaşı kişi başı gelir

Selam arkadaşlar bir konu hakkında bilginize ihtiyacım var

Kardeşimin adına araç aldım ben evliyim aynı mahallede oturuyoruz

Engelli kardeşim başka bir evde yaşıyor
Bunun sosyal hizmetlerden geldiler Araç aldınız bize niye bilgi verilmedi diye bizde arabanın faturasını istediler

Araba vergiler düştükten sonra toplam fiyatı
460 bin TL eşimle birlikte kardeşimin adına aldık bakım aylıgı veya Engelli maaşına bit şey olur mu sonuçta arabayı ben kullanıyorum ve eşimle birlikte ödüyoruz başka yerde yaşıyoruz sonuç olarak aynı hanede değiliz lütfen bilgi verir misiniz Allah rızası için böyle bir şey okudum 460 bin rayiç veledi 120 bileceksin kalan tutarı Hane gelirine eklenecek bu şekilde hesap yapın diyorlar ama hesaplamadım Engelli aylıgı ve bakım aylıgı Hane geliri olarak ev kirası gelirden düşerek mi hesaplanıyor bilgisi olan lütfen bilgi versin sizlerden rica ediyorum teşekkürler

Moderatör tarafında düzenlendi:
soruyu beraber cevaplayalım; o zaman iyi netice alırız...
Araba kimin? yani ruhsat sahibi kim?

Gerisi bakmazlar. Nerde olduğuna bakmazlar. Paranın nerden geldiğine bakmazlar.
Soru sorduk da cevapladık ya Araba sahibi kim? parayı vereni kim demiyorum.

Ayrı evde olabilirsiniz, araba da ayrı evin garajında olabilir. Sürücüsü başka olabilir. Kullanıcısı başka olabilir ama araba sahibi kim? yani ruhsat kimin adına?

O kısımı cevaplayacaksınız. Onlarda o nedenle sorduğum soruya bakarlar, Ruhsata bakarlar. Gerisi kendilerini ilgilendirmez.

Aracın raic bedeli kişi başı gelire dahil edilir. Bakım maaşı kesilmeyebilir ancak 2022 engelli maaşı kesilebilir maalesef.
Aynı hanede iki engelli var ikiside engelli maaşı alıyor sadece 1 biri bakım aylığı alıyor haneye giren toplam tutar

5 bin engelli aylığı
5 bin engelli aylıgı
9 bin bakım aylıgı
7 bin dul yetim maaşı
14 ev kırası ödüyorlar aslında aileme destek çıkmazsam çok kötü duruma düşerler
hanede başka yaşayan yok ben evliyim eşim çocuğum var aracı ben aldım çocukların abisiyim

Aldığım araç indirimli hali 460 bin tl
Var sayarsak bir çocuğun engelli maaşı kesildi 2025 zamlarla birlikte olursa 1 çocuğun engelli maaşı kesilirse bile tekrar bağlanır sanırım

Toplam gelir
26 bin
14 bin kira bedeli düşüyor mu kusura bakmayın biraz karışık yazdım

soruyu beraber cevaplayalım; o zaman iyi netice alırız...
Araba kimin? yani ruhsat sahibi kim?

Gerisi bakmazlar. Nerde olduğuna bakmazlar. Paranın nerden geldiğine bakmazlar.
Soru sorduk da cevapladık ya Araba sahibi kim? parayı vereni kim demiyorum.

Ayrı evde olabilirsiniz, araba da ayrı evin garajında olabilir. Sürücüsü başka olabilir. Kullanıcısı başka olabilir ama araba sahibi kim? yani ruhsat kimin adına?

O kısımı cevaplayacaksınız. Onlarda o nedenle sorduğum soruya bakarlar, Ruhsata bakarlar. Gerisi kendilerini ilgilendirmez.
Ruhsat engelli kardeşimin adına kullanıcısı benim

Araçtan dolayı 460.000/120=3833 TL aylık gelire eklenir. Evde bakım maaşı kesilmez, sınır altında kalıyor. Ama araç alan çok kişinin engelli maaşı kesildi sınırın altında kalsalar bile.
Devlet sana diyorki ben sana hem engelli maaşı veriyorum hemde evde bakım aylığı veriyorum,benim verdiğim yardımları engelli vatandaşıma kardeşime kullanmadan harcamadan sıfır araba alıyor birikim derdine düşüyorsun..
Sonra Devlet 2 dk içinde müdahale ediyor ve gelir kuralını hiçe sayarak bütün yardımları kesiyor..
Eeee şimdi sana sorarım hakim bey suç kimde ??

Devlet sana diyorki ben sana hem engelli maaşı veriyorum hemde evde bakım aylığı veriyorum,benim verdiğim yardımları engelli vatandaşıma kardeşime kullanmadan harcamadan sıfır araba alıyor birikim derdine düşüyorsun..
Sonra Devlet 2 dk içinde müdahale ediyor ve gelir kuralını hiçe sayarak bütün yardımları kesiyor..
Eeee şimdi sana sorarım hakim bey suç kimde ??
Olaya bir de diğer açıdan bak. Araç en çok engellilere lazım malum sağa sola gitmek için hastaneye vb. Devletin bana verdiği maaşın üzerine en az 10 bin TL de ailem koyup benim aylık masrafımı karşılıyor. Arabayı zaten engellinin alacak gücü yok ama ayrı evde yaşayan kardeş kendi cebinden bu arabayı alıp engelli kardeşinin ihtiyacını karşılayacaksa devletin bunu teşvik etmesi lazım iken engelli maaşını kesiyor.
Suç tamamen devlette.

Geri