Sakatlık Oranı Cetveli

Orçun bahar

Üye
Üye
Saydığınız hastalık / sakatlıklar ek olarak birde psikiyatri eklenirse bir ihtimal yüzde 40 alabilirsiniz. bir deneyin derim.

Merhaba forumda yeniyim yardımcı olabilirseniz memnun olurum 1 aydır hastanede yatıyorum pemfigus vulgaris + kronik hepatit b delta ajansız + ılımlı deprasyon tanıları konmuş durumda ve tedavi sürecim halen devam ediyor bu şartlar altında engelli raporu alma durumum ne olabilir

Alper Solak

Üye
Üye
Selamın aleyküm arkadaşlar. Benim sol kolda 2 sinir kopmuş. Brekiak pleksus hasarı var. Sol bacağımda 4 -5 cm kısalık var bacakta iki damar koptu yani şu an tek damar var. Bileğimi dondurdular. Tahmini ne kadar rapor çıkar. Şimdiden teşekkür ederim.

0flii6161

Üye
Üye
Merhabalar.Benim Meslekte kazanma ve iş gücü kaybı oranı %64 raporum var.Ölen babamdan maaş alabilirmiyim.Bu rapor erken yaşlılık maaşaı bağlanıyor ama eksik bağkur primim olduğunda bağkuru kapatmam lazım.yüklü bir para tutuyor.Bu rapor malul demek değilmi???

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yetim maaşı almak için engellierden yaş şartı aranmıyor. aranan şart kişinin maluliyet düzeyinde sakat olması ki bu oranda %60 tır. ama maluliyet tespitiyle iş gücü kayıp oranı farklı şeyler.

celalyildiz32

Üye
Üye
Merhaba sekonder polisitemi den % kaç oran veriliyor ? Birde l3 l4 de füzyon var ondan bir oran alınır mı ?

fatih530

Üye
Üye
Merhabalar. 8 yıldır ileri derece göz kuruluğum var. Günde 8 adet damla kullaniyorum.
Cetvelde ben göremedim veya tibbi terimi farkli.
Göz Kuruluğu icim + oran alabilir miyim ?

ezel3

Üye
Üye
Merhabalar. Çoklu iyi huylu nodül oluşumu sebebi ile 9 adet nodülle beraber tiroit bezlerim tamamen alındı.2016 yılında 100 mg tiroksin ile başladım ama değerler düzene girmediğinden devamlı arttırıldı .En son 15 gündür 400 mg tiroksin kullanıyorum ama halen laboratuar sonuçlarım normal değerlere inmedi. Kulağımda da Saf ses ortalaması Hava: Sağ13-Sol 20 Kemik :Sağ12 Sol 20 dB sonuçları çıktı. Engelli raporu için başvurabilir miyim? Ne yapmam gerekir?

Uğur paşa

Üye
Üye
Iy gunler benim sag göz primer persistan hiperplastik vitreus sag goz ışık hissi yok teşhisi konuldu özür oranim kac olabilir

Hopeless

Üye
Üye
Merhabalar şimdi engel oranları cetvelindeki latin dilinden anlamadığım için şu sorunlarım için yüzde kaç engel oranı verilir diye sormak istiyorum.

Sorunlarım şunlar:

1.Halluks-valgus (bu yüzden Askerliğe elverişssiz raporu aldım),Halluks-valgus yüzünden olması lazım sol bacak ve baldırda fazla ayakta kalmaktan inanılmaz ağrı ve sonrasında yürürken hafif sekmem.
2.Her 2 Ayak altı bol nasırlı(Nedeni parmak kemiklerimin düşük olması bu yüzden ayakta durmak yada adım atma sırasında feci şekilde ağrıyor olmaları)
3.Her 2 Ayak parmaklarımın çekiç parmak benzeri deforma olması.

şimdi yukarıdaki durumlar hem iş ve hemde normal hayatımı etkiliyor...

Hopeless

Üye
Üye
Merhabalar şimdi engel oranları cetvelindeki latin dilinden anlamadığım için şu sorunlarım için yüzde kaç engel oranı verilir diye sormak istiyorum.

Sorunlarım şunlar:

1.Halluks-valgus (bu yüzden Askerliğe elverişssiz raporu aldım),Halluks-valgus yüzünden olması lazım sol bacak ve baldırda fazla ayakta kalmaktan inanılmaz ağrı ve sonrasında yürürken hafif sekmem.
2.Her 2 Ayak altı bol nasırlı(Nedeni parmak kemiklerimin düşük olması bu yüzden ayakta durmak yada adım atma sırasında feci şekilde ağrıyor olmaları)
3.Her 2 Ayak parmaklarımın çekiç parmak benzeri deforma olması.

şimdi yukarıdaki durumlar hem iş ve hemde normal hayatımı etkiliyor...

Lütfen yardımcı olursanız çok sevineceğim durumum hakkında ......

Javel

Üye
Üye
Merhaba geçen hafta devlet Hastanesi'nde muayene oldum sol gözüm hiç görmüyor, ayrıca 2 sene önce devlet Hastanesi'nde boyun fıtığı ameliyatı oldum protezde takıldı ancak halen ağrım ve sıkıntılarım devam ediyor belimde'de 3 adet fıtık var yeni çektirmiş olduğum tomografi ve bulgu raporlarımda elimde mevcut yazmış olduğum sağlık sıkıntılarımdan dolayı heyete girmek istiyorum yüzde 40 rapor alabilme ihtimalim nedir?? Yüzde 40 rapor alabilirsem 1996 SGK girişliyim 24 senelik sgk'lıyım 5 bin gün primim var emekli olabilirmiyim. Yorumlarınızı bekliyorum herkese sağlıklı günler dilerim..

Umranerkaya

Üye
Üye
Herkese merhaba,68 yaşındayım 2017 yılında beynime pıhtı atması sonucu sol tarafım felç oldu kol ve bacağımı kullanamıyorum bez kullanıyorum,tip 2 diyabet hastasıyım günde 44 ünite insülin kullanıyorum,beyin damlarımdan iki tanesinde %80 üzeri darlık var birine stent takıldı,hiper tansiyon hastasıyım ilaç tedavisi alıyorum bu rahatsızlıklarım İçin engel oranım ne olur yardımcı olur musunuz ?

Emre1453

Üye
Üye
Obsesif kompulsif bozukluk sureki engel raporu aliniyormu

emincan45

Üye
Üye
Merhaba;
31 yaşındayım.
Geçtiğimiz hafta sağlık kuruluna başvuruda bulundum. 6 Temmuzda sonuç çıkacak ama merakım büyük.
2010 yılında Aort Kapakçığım protez kapakçık ile değişti.Coumadin ve hipertansiyon ilacı kullanıyorum.Kardiyoloji doktoru heyete verecceğim kağıda %30 kapakçık,%20 hipertansiyon yazdı.Psikiyat ise ''6 ay düzenli olarak muayne'' yazdı. Tahminen engellilik oranı ne gelir?
Şimdiden teşekkürler.

serdar2829

Üye
Üye
Merhaba,Ben 2019 yılında çoklu engellilik ten %42 ile sürekli engelli raporu aldım.(psikolojik,hiper tansiyon, huzursuz bacak sendromu, işitme kaybı ve fıtık).9000 bin gün ve 25 seneden vergi indiriminden emekli oldum.2021 yılında böbrek yetmezliği teşhisi konuldu ve şu an haftada 2 kez diyalize giriyorum.Raporumu ÖTV indiriminden araç almak için yükseltmek istiyorum.Rapor için başvuruda bulunursam rapor sonucu bekleme aşamasında emekli maaşım kesilir mi?Bilgisi olan arkadaş yardımcı olursa sevinirim.

mert

Üye
Üye
Merhaba, bel fıtığı ve mide ülseri için oran almanız çok çok güç. Tansiyon hastalığı için ise sakatlık oranı cetveli şu oranların verileceğini söylüyor.

PULMONER HİPERTANSİYON
Klas 1:
Asemptomatik; Fizik muayene ve EKO veya sağ kateter ile Pulmoner arter sistolik basıncı (PASB) 30-40 mmHg saptanan ve Pulmoner Hipertansiyon tanısı konmuş hastalar 10
Klas 2:
Günlük fiziksel aktivitede hafif kısıtlaması olan ( NYHA 2), EKO veya sağ kateter’de PASB: 40-50 mmHg saptanan hastalar 25
Klas 3:
Günlük fiziksel aktivitede ağır kısıtlaması olan (NYHA 3), EKO veya sağ kateter’de PASB: 50-70 mmHg saptanan hastalar 50

Klas 4:
İstirahatte dispne, göğüs ağrısı ve presenkopu olan veya en küçük aktivitelerde semptomları ortaya çıkan (NYHA 4) ve/veya istirahatte sağ ventrikül yetmezliği belirti ve bulguları olan
PASB: 70 mmHg üzeri hastalar 100
HİPERTANSİYON
Klas 1:
Antihipertansif tedavi kullanan ve komplikasyonu olamayan kişiler 10
Klas 2:
Kişi antihipertansif tedavi alıyor ve aşağıdakilerden birisi varsa 20
1. Proteinüri d) Hipertansif retinopati (Gunn belirtileri)
2. Hipertansif serebrovasküler hastalık e) Sol ventrikül hipertrofisi
Klas 3:
Kişi antihipertansif tedavi alıyor ve aşağıdakilerden iki veya daha fazlası varsa 50
1. Diyastolik kan basıncı > 120mmHg (maksimal tedaviye rağmen)
2. Proteinüri ve böbrek fonksiyon bozukluğu (serum kreatin ve BUN düzeylerinde artış veya kreatin klerensi <%50 olması)
3. Hipertansif serebrovasküler hastalık ve kalıcı nörolojik defisit
4. Sol ventrikül hipertrofisi
5. Hipertansif retinopati (evre 3-4)
halil bey kardeşim dahiliye dr verecegi oran hipertnsiyon yüzde 20 kardiyoloji yüzde 20 bu iki dr verecegi oran hiç degişmiyor kardiyoloji ve dahiliye aynı puanın veriyor fizik dr verecegi fıtıktan dolayı en az yüzde 7 verir gastoroloji dr mideden belki verir belki vermez diye düşünüyorum

Tekerlekli Sandalye