Şiddet'e Maruz Kalan Kadın Nerelere Başvurabilir?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bir çok kadının maruz kaldığı aile içi şiddet her toplumda yaşanmaktadır. Bizim ülkemizde sanıyorum ki bu durum biraz daha fazla, yada sadece gördüklerimiz böyle düşündürtüyor. İşin özü aile içi şiddet günümüzde bile çok fazla yaşanmaktadır. Eskiden insanların eğitim düzeyi daha düşük maddi gelir oldukca az ve bir şekilde fatura kesilecek birileri aranır ve el altındaki kadından daha iyi biri nereden bulunacak. Bütün öfke, hayata olan bütün hırs, yapılamayanların tüm acısı kadından çıkarılır.

Peki ya günümüze dönersek eğitim düzeyi oldukca yükseldi.her nekadar maddi sıkıntılar çeken olsada genele bakıldığında insanlar daha rahat yaşar halde, kadın çalışabilen kazanan konumda ama hala neden şiddet!

Haberler gazeteler gün geçmezki bir şiddet olayıyla sarsılır. Bu duruma tanıklık eden çocuklar pisikolojik sorunlar yaşar herşeyimiz dediğimiz çocuklarımızı böylesi ortamlarda yetiştirmeye çalışırız. Kısacası şiddetin sonu gelmedi gelmeyecek.

Ne yapmalıyız? Böylesi durumlarda nerelere başvurmalıyız? Kendimizi nasıl korumalıyız?

fft99_mf2095486.jpg

Şiddete maruz kaldığınızda başvuru yapılabilecek kurum ve kuruluşlar;

- Cumhuriyet Savcılıkları
Bulunduğunuz yerin adliyesindeki Cumhuriyet Savcılıklarına şikayetinizi içerir bir dilekçe ile başvurabilirsiniz, gerekli gördüğünüz durumda sağlık raporu için Savcılıktan tabipliğe sevkinizi isteyebilirsiniz. Savcılığa vermiş olduğunuz dilekçenin tarih ve sayı numarası içerir bir nüshasının sizde bulunması gerekmektedir.

- Polis Merkezleri, Jandarma ve Karakollar Evinize en yakın Polis Merkezi ya da Jandarmaya giderek şikayetinizi\ihbarınızı bildirmeniz gerekmektedir. Şikayetinizin tutanağa geçmesini isteyin, imzalamadan evvel beyanlarınızın doğru bir biçimde geçmiş olduğunu kontrol etmek için muhakkak okuyun ve tutanaktan tarih ve sayı no içerir bir suretini mümkünse alın. Tehlike altında olduğunuzu belirttiğinizde ve bulunduğunu eve geri dönmenizin risk oluşturacağı durumlarda sizi sığınma evine teslim edeceklerdir. Polis merkezine başvurduğunuzda Cumhuriyet Savcılıklarını bilgilendirir, talimat gereği adli işlemleriniz başlar. Ayrıca bulunduğunuz polis merkezinde avukat istediğinizi beyan etmeniz halinde Baro tarafından tarafınıza ücretsiz avukat sağlanabilmektedir.

- Aile Mahkemesi
Şiddet uygulayan eşin evden uzaklaştırılması, evinizin çocuğunuzun okuluna, iş yerinize yaklaşmaması, çocukla kurulacak kişisel iletişimin düzenlenmesine dair, dosya üzerinden yapacağı inceleme ile karar verebilmektedir. - Baroların Adli Yardım Merkezleri ve Kadın Danışma Merkezleri Maddi durumunuz müsait olmadığı ve hukuki yardıma ihtiyacınız olduğunuz da baroların adli yardım bürolardan hukuki yardım alabilirsiniz.

- ALO 183 Aile, Kadın, Çocuk, Sosyal Hizmet Danışma Hattı
Bu hatları aradığınızda gerekli destek ve tedbirleri alabilmeniz için bilgi alabilmektesiniz. Herhangi bir harç ödenmiyor

Şiddet mağdurları ve uygulayanlar için;
Hakim, Kolluk Görevlileri, Mülki Amirler tarafından önleyici ve koruyucu tedbirler alınmaktadır. Şiddet mağdurunun tedbir kararlarına başvurusunda herhangi bir harç ödenmemektedir. Şikayet neticesinde, Karakol–Jandarma tarafından sağlanabilecek koruyucu tedbirler kapsamında;

- Şiddet mağdurunun ve beraberindeki çocuklarının barınma imkanı,
- Rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmeti,
- Hayati tehlikenizin olması halinde talebiniz ile birlikte tarafınıza koruma sağlanması,
- Hakim tarafından önleyici tedbir kapsamında verilecek karar ile şiddet uygulayanın evden ve korunan kişi iş yeri ve çocuğun okulundan uzaklaştırılması, korunan şiddet mağduru ve çocuğun okuluna yaklaşamaması,
- Şiddet mağduru eşe gerekli olması halinde nafaka verilmesine hükmedilir. (SGK ‘ya bağlı eş ise maaşından yasal kesinti miktarı üzerinden ödeme sağlanır.)

Kanundan hangi durumlarda faydalanılabilir
Kanundan faydalanmak için fiziksel şiddete maruz kalmak ve bunu ispat etmek zorunda değilsiniz, ekonomik, cinsel ya da psikolojik şiddet türleri de bu kapsamda bulunmaktadır. Mahkeme kararı ile ayrı evlerde yaşadığınız eşiniz de size şiddet uygularsa bu kapsamda da şikayet hakkınız bulunmaktadır.

Tekerlekli Sandalye