Sigarayı bırakma hattı Alo 171'i 2 ayda 200 bin kişi aradı

• Konuyu başlatan deniz_incisi
  • Başlangıç tarihi

gülümse_hayata

Üye
Üye
Sigara için yeni bir birim geliyor

Tütün Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Birimleri Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı

Sağlık Bakanlığı tütün bağımlılığı tedavi ve eğitim birimlerinin tesis, hizmet, personel kıstas ve standartlarının tespit edilmesi, bunların açılması, faaliyetleri ve denetlenmelerine ilişkin usul ve esasları düzenleyen, ''Tütün Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Birimleri Hakkında Yönetmelik'' Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, tütün bağımlılığı tedavisi ve eğitimindeki uygulamalara yönelik bilimsel nitelikli tavsiye kararları almak üzere Bakanlıkça, ''Tütün Bağımlılığı Tedavi Usulleri Bilim Komisyonu'' kurulacak. Komisyon, bakanlık müsteşarı veya görevlendireceği bir müsteşar yardımcısının başkanlığında 15 kişiden oluşacak.

Ülke genelinde tütün bağımlılığı tedavisinin gelişimini izleyerek, alınacak tedbirler ve belirlenecek ulusal stratejiler konusunda Bakanlığa görüş bildirecek olan komisyon, Bakanlığın talebi doğrultusunda birimleri yerinde inceleyip, değerlendirecek.

Tütün bağımlılığı tedavi usulleri ile ilgili tanı ve tedavi protokollerinin hazırlanmasına ve güncellenmesine katkıda bulunacak olan komisyon, yönetmelik kapsamında Bakanlıkça belirlenecek konularda da görüş bildirecek.

Yönetmelikle, birimlerin kurulması, çalışma usul ve esasları ile personel standardı da belirlendi.

Söz konusu yönetmelik bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

AA

Tekerlekli Sandalye