Sol Bacaktan Engelliler Tertibat Olmaksızın ÖTV'den Faydalanabilirler

Enderr

Üye
Üye
Alınabilecek araç silindir hacmiyle ilgili yeni yasayla bir değişiklik oldumu hala 1600cc ye kadar araçmı alabiliyoruz şimdiden teşekkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Otomobiller için aynı 1600 cc. Onda bir değişiklik yok..

Enderr

Üye
Üye
Bu gün bayiyle görüştüm babam için aldığım h sınıfı ehliyet alır otomatik vites araç kullanır yazılı rapor yeterli değil ÖTV muafiyeti içinde ayrıca bir rapor olması gerektiği söylendi bununla ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Başka bayiye git. Yok öyle bir şey raporda yazanlar yeterli. Bayi icat çıkartıyor insanların başına.

egemmm

Üye
Üye
Herkeze merhaba. Sol ayakta polio sekeli rahatsızlığım var. (çocuk felci) 39 yaşindayım. B sınıfı ehliyetım var. mesajlardan okuduğum kadarı ile B sınıfı ehliyet H sınıfına çevirilebiliyor. Benım sorum mevcut rahatsızlığım H sınıfı ehlıyet alma ma yeterlı mı ? İşe girerken engelli kadrosu için % 40 , vergiden MUaf olmak için % 24 rapor vermıslerdi 1995 yılında. Bir daha da başvurmadım. Eğer böyle bır ımkan var ıse yararlanmak istiyorum .

GülerAkköse

Üye
Üye
Merhaba Egemm ;

Sol bacakta polio sekeli varsa, bulunduğunuz ildeki tam tesekküllü devlet hastanesi veya üniversite hastanesinden " H sınıfı ehliyet alması uygundur ve otomatik vitesli araç kullanması uygundur " ibareli sağlık kurulu raporuyla (gecerli olan yasayla yazıyorum) tekrar ehkiyet kursuna yazılmanız gerekiyor. Motor Sınavından muaf oluyorsunuz, trafik, ilk yardım (engelli biri ilk yardımı nasıl yapacaksa? ) ve direksiyon derslerinden sınava girip ehliyetinizi H sınıfına dönüştürebilirsiniz. 01.01.2016 da yürürlüğe girecek olan yönetlemiğe göre;

Yeni yönetmeliğe göre 1/1/2016 tarihinden itibaren engellilere verilen H sınıfı ehliyetler (sürücü belgesi) kişinin engel durumuna A sınıfı sürücü belgesi yada B sınıfı sürücü belgeleriyle değiştirilecek. Ehliyetlerin değiştirilme bedeli 15 TL olarak belirlenmiş. Kısaca H sınıfı sürücü belgeleri tarihe karışacak.

YASAL DAYANAK:

“H” sınıfı sürücü belgeleri, engellinin kullanmaya yetkili olduğu araç cinsine göre “A” veya “B” sınıfı sürücü belgesi ile değiştirilir. Değiştirme işlemi sırasında sağlık raporu istenir. Engelli kişinin kullanacağı araçta bulunması gereken özel tertibat, Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmeliğe göre hazırlanan listeden belirlenerek kodu ile birlikte sağlık raporuna yazılır.

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce verilmiş olan ve 2918 sayılı Kanuna göre değiştirilmesi zorunlu olan sürücü belgelerinin değiştirme işlemleri beş yıl içerisinde tamamlanır. Gerekmesi halinde bu süre İçişleri Bakanlığınca uzatılabilir.
diyor...

Burada var olan ehliyetlerinde değişeceği yazıyor bence 2016 ocak ayına kadar bekleyip yeni yönetmelikle hareket etmenizde fayda var..

egemmm

Üye
Üye
çok teşekkür ederım . 6-7 ay daha bekleyelim o zaman.

duro07

Üye
Üye
Merhaba
Ben dün raporumu aldım. "Sol alt 4/5 parezik diğer ektremitelerde kas gücü tam. ÖTV'den yararlanır. H sınıfı otomatik vitesli özel tertibatlı araç kullanır." aynen böyle yazıyor. Otomobil bayii tertibat isterler dedi. Bu şekilde sadece otomatik vitesli ötv'siz araç alabilir miyim ? Teşekkür ederim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ahh keşke sadece "otomatik vitesli" araç kullanır ibaresi olsaydı. Oraya birde "özel tertibatlı araç kullanır" ibaresi eklenince (ki hangi akla hizmet eklenmiş anlayamadım) sorun yaşamanız ihtimal dahilindedir.

duro07

Üye
Üye
Raporu düzelttirdim. Şimdi sadece "otomatik vitesli araç kullanır" yazıyor.

uzeyaz

Üye
Üye
Merhabalar,
Peki ne yaptınız? Aracı aldınız mı? Vergi dairesi sorun çıkardı mı?
Bundan 5 yıl önce (2010/Ağustos) üzerinde oran yazmayan "H sınıf ehliyet alır, otomatik vites araç kullanır" raporumla vergi indirimli aracımı aldım. 5 yıllık süre dolduğundan vergi dairesinden yazı alarak aracımı sattım. Ancak vergi dairesindeki memur "bu raporla bir daha alamazsın" diyerek beni aklınca korkuttu. Rahatsızlığım sürekli. Sakatlık oranının önemi olmadığından raporda oran yazmıyor. 5 yıl önce bu raporla aldım. 5 yıldan bu yana ne değişti? Oran olmak zorunda mı? Yeni rapor mu gerekli?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yeni rapor olayı birazda şansa bağlı. İnsaflı bir memura denk gelirseniz yeniden rapor çıkarmanız istenmez.

uzeyaz

Üye
Üye
Benim derdim yeni rapor alıp almamak değil. Hangi mevzuata, kanun veya genelgeye göre benden yeniden rapor istiyor? Zaten mevzuat öyleyse yapacak bir şey yok. Elbette yeniden rapor alacağım.

aysel0679

Üye
Üye
Halil bey ikinci engelli araç almak icin ilkini engelli ibaresinden cikarmam mı gerek ikiside engelli olarak olmuyormu

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Biraz daha detay veriniz. İlk aldığınız aracın 5 yılı doldumu, dolduysa satacakmısınız ve araçta özel donanım varmı?

laho

Üye
Üye
Raporu ma itiraz ettim beni hakem hastaneye sefk Etiler raporu yeni ald?m bu sefer raporum da sol ayak ta 8 cm k?sa olup H s?nfehliyet al?r raporu )verdiler fakat otomatik vites araç kullan?r ibaresi yok benim için eksik rapor itiraz etim tekrar itiraz et veya yeniden müracaat et dediler rapor da ilave yaz? yapamay?z dediler ben ne yapay?m halil bey

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Rapora itiraz et. Yeniden rapor almaya kalkarsan zorluk çıkartırlar.

batlamyos

Üye
Üye
sol koksartroz %19

mrb arkadaşlar. sol ayağımda doğuştan kalça çıkığı var. Normal ehliyetim var ve araba kullanıyorum. yalnız uzun zaman ayakta durunca, yürüyüş yapınca yada araba kullanınca sol ayağımda ağrı sızı ve zor hareket ettirme gibi rahatsızlıklar hissediyorum. çorabımı giyerken ayakkabımı bağlarken bile zorlanıyorum. bundan 10 yıl kadar önce ötv muafiyeti ve h sınıfı ehliyet için rapor almak istemişitim. Ortopedi doktoru %30 verdi. O zamanlar %40 almak lazımdı. 2015 haziran ayında tekrar denedim. doktorun teşhisi "sol koksartoz %19 B ehliyet alabilir." İşlerimin yoğunluğundan itiraz edemedim. Zannedersem 6 ay sonra tekrar rapor almak için müracaat edebiliyorum. Yalnız doktorların hasta yoğunluğundan ve de bakış açısından dolayı tam muayene etmeden üstünkörü rapor verdiğini düşünüyorum. bacağımda diğer bacağa göre kısalık ve incelik olduğunu söylememe rağmen bakmadılar ölçmediler. ve araştırma yaparken başka bir sitede adresinde teşhisi benimle aynı olan birine de farklı bir rapor verdiklerini okudum. Açıkçası eğer yasal olarak hakkım değilse asla tenezzül etmiyeceğim ötv muaafiyetine. ama hakkımsa hakkımı da almak isterim. aslında kafamadan geçen özel bir doktora gidip durumum hakında bir durum bildiren rapor almak. tıbbı terimler bize yabancı. kısalık incelik kireçlenme doğuştan kalça çıkığı hepsini tek tek tespit ettirmek istiyorum. Sizce ne yapmalı? Nasıl bir yol izlemeli? benimle aynı durumda olan biri var mı?

Tekerlekli Sandalye