Sol Bacaktan Engelliler Tertibat Olmaksızın ÖTV'den Faydalanabilirler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
ÖTV indirimli araç almak için rapor oranının hiçbi önemi yok. Yasa açık sol bacaktan engelli olanlar ÖTV indirimli araç alır. Aslında keşke haziran ayında itiraz etseydiniz rapora. Şimdi yeniden rapor çıkartmak isteyince kısa süre önce rapor aldığınızdan başvurunuz red edilebilir. Oysa rapora itiraz etseydiniz sizi hakem hastanesine sevk ederek nihai kararı verirlerdi.

batlamyos

Üye
Üye
ÖTV indirimli araç almak için rapor oranının hiçbi önemi yok. Yasa açık sol bacaktan engelli olanlar ÖTV indirimli araç alır. Aslında keşke haziran ayında itiraz etseydiniz rapora. Şimdi yeniden rapor çıkartmak isteyince kısa süre önce rapor aldığınızdan başvurunuz red edilebilir. Oysa rapora itiraz etseydiniz sizi hakem hastanesine sevk ederek nihai kararı verirlerdi.
cevabınız için teşekkür ederim. rapora itraz 6 aymı? başka bir hastaneye gitsem problem çıkar mı? Adanadayım ve iki farklı hastane veriyor raporu.
diğer hastaneye müracaat etsem.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Rapora itiraz süresi raporun elinize ulaştıktan 1 ay içinde itiraz etmeniz gerekli diye biliyorum. Aradan 6 ay geçince yeniden hastalık, sakatlıklarımda ilerleme oldu gerekcesiyle başvurabilirsin. Bu başvuruların bir kısmı kabul ediliyor bir kısmı ise red ediliyor. Kesin bir uygulama yok yani.

laho

Üye
Üye
Arkadaşlar b sınıfı ehliyetim var 20 yıl önce almıştım fakat ben şimdi manual araç kulanmakta zorluk çekiyorum geçen sene rapor için hastahaneye gitim H sınıfı ehliyet alır otomatik vites araç kullanır ibaresi rapor talep etim gün verdiler gittim B sınıfı ehliyet alır ticari olmayan arac kulanır raporu verdiler itiraz ettim hakem hastaneye sefk Etiler hakem hastane de H sınıfı ehliyet alır fakat ne tür bir araç kulanır ibaresi yazmamışl lar ortopedi doktora gittim görüştük epey ilgilendi fakat bir şey yapamadı düzeltme yapamadı tekrar gün al dedi ben de gün aldım 14 03 2016 şimdi ben yeni yasaya göre nasıl talep yapmam gerekir H sınıfı ehliyet alır otomatik vites araç kullanır ibaresi mi talep etsem yoksa yeni yasaya göre B sınıfı ehliyet alır otomatik vites araç kullanır ibaresi rapor mu talep etsem hangisi kafam karışık Halil bey yardımcı olur musunuz veya bu konuda bana yardımcı olabilecek arkadaşlar teşekürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
H sınıfı kaltı. Sağlık durumuna göre raporunda "A veya B sınıfı sürücü belgesi alır, tertibata gerek olmaksızın otomatik vitesli araç kullanır" ibarelerinin olması gerekmekte.

faruk bakır

Üye
Üye
B sınıfı ehliyetimi alalı 8 sene oldu ama geçirdiğim bi kaza sonucu sol kalçamı kırdım 3 cm kısalık mevcut debriyajı kullanmakda güçlük çekmeye başladım.aile hekimimden aldığım kağıtla dün devlet hastanesine gittim ötv ve ehliyet için baş vurdum.heyete girdim yanlız heyet anına kadar aile hekiminden aldığım kağıdı göstermedim,heyet esnasında dr. H sınıfı ehliyet almak istiyormusun dedi (H sınıfı ehliyet artık tarihe karışmasına rağmen neden sordu onuda bilmiyorum ama dr.60 yaş üstüydü.anladığım kadarıyla kanunlar yeni dr.lar yaşlı ince detayları bilmiyorlar gibime geldi) evet dedim bende.o zaman aile hekimine gitmen lazım ordan aldığın kağıtla tekrar gel dedi.cebimden çıkardım bunumu istiyorsunuz dedim evet dedi ve heyet raporlarının arasına koydu ve pazartesi 1:30 da gel al dedi raporunu.tahminim otomatik vites araç kullanır yazacak ve noktayı koyacak.ama aile hekiminin verdiği kağıtada 1.sınıf ehliyet alır'ı işaretlerse benim işim olmuş olurmu yani indirimli araç alabilirmiyim.zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim(halil abi gökçedereliyim bende senin bayburt ibaresini görünce sevindim :) saygılarımla .. )

Erdoğan SAKA

Üye
Üye
Merhaba ben yeni çıkan yasaya göre B sınıfı ehliyetimi B Engelli sınıfına çevirmek için il sağlık müdürlüğünde komisyona girdim ve sol ayaktan engelli olduğum için raporuma 10.02 Otomatik vites ve 78 Sadece otomatik vites araç kullanabilir kodları yazıldı şimdi sürücü kursuna müracaat ettim ehliyetimi değiştireceğim. Mayıs gibi ehliyet elime geçince araç almayı düşünüyorum merak ettiğim vergi dairesi İl Sağlık Müdürlüğünde ki komisyonun verdiği raporu kabul edecek mi. Düzce'de ki Skoda bayisi benim gibi bir arkadaşın raporunu vergi dairesine vermiş ötv indirimi için ama vergi dairesi bize rapor hakkında herhangi bir değişiklik yazısı gelmedi bu raporla şuanda işlem yapamayız demiş. Acaba bu konuda tecrübesi olan varmı dır dır?

kartalyy

Üye
Üye
il sağlığın verdiği rapor ehliyet değişimi için.evet maliye halen h sınıfı ehliyet istiyor.sol ayak engeliniz var demişssiniz.o zaman otomatik videslı araç kullanacaksınız.Dedim ya maliye halen h sınıfı ehliyet istiyor.karışık bir durum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Durumun karışık olması yasanın yeni oluşundan ve bu nedenle memurların yeni yasa hakkında bilgisi olmamasından kaynaklanıyor.

Erdoğan SAKA

Üye
Üye
Memurların bilmemesinden kaynaklanıyor ise ozaman benim İl Sağlık Müdürlüğünde komisyona girip aldığım raporla vergi indiriminden de yararlanabiliyorum demek oluyor mu?

Ervatan

Üye
Üye
""Sirküler uyarınca otomatik vitesli araçlar, başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmemekle birlikte, sol ayağında veya sol bacağında sakatlığı olanlar için otomatik vites, hareket ettirici özel tertibat olarak sayılacak.

Bu çerçevede, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan ''H'' sınıfı sürücü belgesine haiz malul ve engelliler, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araç alımında istisnadan yararlanabilecek. Sağ ayağında veya sağ bacağında sakatlığı olanlar da, gaz veya fren pedalında sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırmak suretiyle otomatik vitesli araç alımında istisnadan faydalanabilecek.""

MEHMET YALÇIN BEY BU YAZININ HANGİ SAYILI RESMİ GAZETEDE GEÇTİĞİNİ BANA BİLDİRİRMİSİNİZ? ONU ARADAN ALMAM GEREKİYOR.

Benim sol ayağımda 10 cm.kısalık var, fakat ellerde de biraz deformasyon var ama araç kullanmama hiç engel değil ki zaten "H" sınıfı ehliyetim var ve 2009 yılından beri araç kullanıyorum. Raporumda özel tertibatlı araç kullanabilir ibaresi var. Aracımda tertibat var fakat ben onu kullanmıyorum yani gerek duymuyorum, aynı zamanda otomatik vitesli aracım. Demem o ki ben şimdi ehliyetler değişirken yeni raporu otomatik vitesli araç kullanabilir almak istiyorum, acaba olabilir mi? Önceleri otomatik vitesli araçlar ÖTV 'den yararlanamıyordu şimdi artık yukarıdaki yazıya göre otomatik vitesli araç ta ÖTV' den yararlanıyor, onun için o yazı hangi tarihli ve kaç sayılı resmi gazetede olduğunu bulmam lazım.. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER KOLAY GELSİN...

kartalyy

Üye
Üye
o sü
irküdür resmi gazetede yayınlanmaz.

TSuNaMi

Üye
Üye
arkadaş sol ayağında damar tıkanıklığı olupda bundan faydalanabilen varmı ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Damar tıkanıklığı için ÖTV indirimi olması çok çok düşük bir ihtimal. Hatta imkansıza yakına bir seçenek.

TSuNaMi

Üye
Üye
Damar tıkanıklığı için ÖTV indirimi olması çok çok düşük bir ihtimal. Hatta imkansıza yakına bir seçenek.

niye üstadım ? 2011 yılında bypass oldum, bypass öncesi 4 parmak tam baş parmak yarım şekilde kesildi kangren nedeni ile. Bypassdan 1 yıl sonra aynı damar %90-100 oranında tekrar tıkandı ve ayak kılcal damarlar ile besleniyor şu an. Ayrıca 2.bypass olduğumda ayağı masada bırakma ihtimali yüksek bu yüzden doktorlar riski göze almak istemiyorlar gittiği yere kadar devam et diyorlar, Buna rağmen vermezlermi diyorsunuz ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba, ilk mesajınızda parmak kesilmesini (amputasyon) yazmamışsınız. Ben sadece damar tıkanıklığı sanmıştım. Eğer parmaklarda kesilme varsa bir ihtimal alabilirsiniz Deneyip görmek lazım.

TSuNaMi

Üye
Üye
Merhaba, ilk mesajınızda parmak kesilmesini (amputasyon) yazmamışsınız. Ben sadece damar tıkanıklığı sanmıştım. Eğer parmaklarda kesilme varsa bir ihtimal alabilirsiniz Deneyip görmek lazım.

hayırlısı bakalım...

Tekerlekli Sandalye