Sol Bacaktan Engelliler Tertibat Olmaksızın ÖTV'den Faydalanabilirler

aysel0679

Üye
Üye
Bu %90altinda olan 18 yaş icinmi benim oğlum 10 yaşında ve şimdiki raporu 88 verdiler sol ayakta sıkıntı var seberalpalsi hastasi bu bizdede gecerli mi

candak

Üye
Üye
herkese merhaba,

geçtiğimiz hafta devlet hastanesinden raporumu yenilettim. öncekinde (2012 yılından kalma) ortopedik bir problem yoktu dolayısıyla h sınıfı falan yazmıyordu. normal b ehliyetim var 10 seneden fazladır. ama şimdi sol dizimde ortopedik sıkıntı var. doktor da "sürücü olur + otomatik vites araç kullanabilir" yazdı. raporda "ötv indirimi için" de yazıyor. aile hekimine falan gitmedim ama hiç, komisyon vs. haberim yoktu. şimdi benim ne yapmam gerekiyor? il sağlık müdürlüğüne raporumu götürsem ehliyetimi engelliye çevirirler mi?

sihirbaz21

Üye
Üye
[MENTION=17007]candak[/MENTION] siz bu ibarelerle ÖTV indirimli araç alabilirsiniz. Ehliyet değişim işlemleri için aşağıdaki konuyu okuyunuz
http://engelliler.gen.tr/f18/b-sinifi-ehliyeti-b-engelliye-cevirme-29150/

Halil bey merabalar, sitenizi tesadüfen keşfettim. Şimdi ben bir kaza geçirdim, sol topuk kemiğim parçalandı ve ameliyat edildim (20 ay oldu), yürüyebiliyorum ancak aksamam mevcut, dr ameliyattan önce topuk kırıklarında aksama kalabileceğini söylemişti.şu anda o aksama geçmedi henüz.şu an kullandığım araç otomatik vitesli. Açıkcası bir arkadaşım söyledi, şu ayağın bir düzelmedi, sorun sol ayağında olduğu için indirimli araç alabilirsin diye.sizde bu konuda uzmansınız gerçekten. Daha benim herhangi bir müracatım olmadı, sizin görüşünüz nedir acaba? şimdiden teşekkürler,

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=17316]sihirbaz21[/MENTION] doğrusu sol ayaktaki aksama nedeniyle ÖTV indirimli araç alırmısın kestiremiyorum. Sakatlığın kalıcı olup olmaması, aksaklığın ne derece olduğu durumu değiştirir. Sizin moralinizi bozmak istemem ama kendi görüşüm biraz zor alırsınız. Ama ben sizin yerinizde olsam şansımı denerdim.

RK3

Üye
Üye
Merhabalar babam 2010 yılında olduğu sol kalça topuzu protezi ile sağ kalça operasyonu geçirdi bu yıl tekrar sol kalça operasyonu geçirdi sağ ayakta herhangi bir problem yokken sol ayağından dolayı otomatik araç almak istiyoruz sol kolunda güç kaybı var sol elle ilgili birçok yazı okudum almaz gibi bilgisi olan var mı %72 sakat raporu var.
Sol ayak protezi problemli raporu varken sol kolunda güç kaybı varken indirimden yararlanılır mı ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=19734]RK3[/MENTION] Bir sorun çıkacağını sanmıyorum. alabilirsiniz

RK3

Üye
Üye
Bir sorum daha olucak şimdi ötv indiriminden yararlanırken araçların liste fiyatını inceliyorum %60 ötv gözüküyor bunu anahtar teslim fiyatından mı çıkartıyoruz ?

fatih_38

Üye
Üye
Arkadaşlar merhaba, benim şuanda normal B sınıfı ehliyetim var, %40 oranında da engelli raporum var.sol bacak da kısalık var.
Ben ehliyetimi değiştirmeden ötv indirim den yararlanır raporu alabilirmiyim ? Raporu alabilirsem araç alıp ailemden biri o aracı kullanabilir mi ? Araç özel tertibat istemiyor sadece otomatik vites olacak

iPhone cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

ahmet012847

Üye
Üye
Doğrudur.benim eşimden rapor bile istenmedi h sınıfı ehliyetle aldı aracını.memur diye kredi bile verdiler.

ahmet012847

Üye
Üye
Çocukları ve annen gönül rahatlığıyla kullanır arabayı.

oqzstt

Üye
Üye
Fatih bey merhaba Benim engelli raporunda özel tertibatlı araç kullanması uygundur yazıyor yalnız ben sol ayak engelliyim %12 raporum var otomatik vites araç alcam ama özel tertibatlı yazdığı işin vergi dairesinde sıkıntı yaşar mıyım

[device_name] cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Apo

Üye
Üye
Herkese merhaba. Halil bey daha öncede yazmıştım. Ben de doğuştan kalça çıkıklığı ve sol bacağımda iki santim kısalık var. Bu durumum için yüzde 25 oranlı raporum var. İl sağlık kurulundan raporda aldım. O raporda 78 ve 10.02 kodları var. Gel gelelim maliye bu kısalık yeterli değil diyor. En az dört santim kısalık olması gerekir diyor. Bunu ben hiç bir yönetmelikte göremedim. Sizlerden de böyle bir şey duymadım. Sizden ricam bu kısalık mevzuuna bir açıklık getirmeniz.

Apo

Üye
Üye
[MENTION=3]Halil Yılmaz[/MENTION]

Apo

Üye
Üye

Apo

Üye
Üye

ceydanur06

Üye
Üye
merhabalar. malum şu aralar yeni araç alırken vergi dairesi sorunlar çıkartıyor. onun için elimde ki arabayı satmadan yeni araç alabilir miyim ? yani illede yeni araç almak için üzerimizde hiç bir aracın olmaması mı lazım ?

ceydanur06

Üye
Üye
Arkadaşım maliyeciler kendileri nerdeyse doktor olmuşlar. teşhisi onlar koyuyor gibi davranıyorlar. siz muhtemelen engeliniz %40 ın altında olduğunuz için sorun çıkmıştır

Apo

Üye
Üye
Teşekkürler ceyda hanım. Peki neyapmamız lazım hakkımızı aramak için. İki tane memurun keyfine göre mi hareket edicez.

Tekerlekli Sandalye