Tek kulağı tamamen duymayan biri askerlikten muaf olur mu?

Adamo

Üye
Üye
Arkadaşımın oğlu için soruyorum. arkadaşımın oğlu işitme engelli geçirdiği bir kaza sonucu 13 yaşından beri tek kulağı tamamen duymuyor.
diğer kulağında işitme kaybı yok.
Çocuk 18 yaşında sanırım önümüzde ki yıl askerlik işlemleri için şubeye cağrılacak tek kulak işitme engelli olduğu için askerlikten muaf tutulurmu acaba?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kesinlikle askerden muaf tutulur. Daha geçenlerde yakın bir tanıdığımın tek kulakta %70 işitme kaybı olduğu için askerden muaf tutuldu. Sizin işitme engelliniz (tek kulak için) %100 olduğundan haydi haydi muaf tutulursunuz...

KaKaLaenT

Üye
Üye
Benim sağ kulağım doğuştan yok . Üniv. yeni mezun oldum ve bugüne kadar hiç bi ses testine duyma testine girmedim ama sağ kulağım çok az duyuyor ve sol kulağımı kapattığm zaman çok az duyuyorum acaba beni muayene ettikleri zaman ne olur bilgisi olan varsa paylaşıra çok sevinirm.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Askerlikten muaf tutulup tutulmayacağını soruyorsan büyük bir ihtimalle size çürük raporu verirler.

ahmet_34

Üye
Üye
slm forum halkı benimde bir sorum olcaktı benimde kulakta işitme kaybı var bende muaf olma ihtimalim var mıdır acaba

SAF SES ORTALAMAS (dB ile) (500-2000Hz)
Sol kulak:
Hava:53db
Kemik:45db

Sağ kulak:
Hava:47db
Kemeik:45db

KONUŞMAYI ALMA EŞİĞİ(DB İLE) SRT
SOL KULAK:
55db
Sağ kulak:
50db

KONUŞMAYI AYIRT ETME (% İLE)
SOL KULAK:%75
SAĞ KULAK:%75

Cevaplarsanız çok sevinirim kolay gelsin

İsen Buga

Üye
Üye
Askeriyeden neden korkuyorsunuz? Kötü birşeyi mı oldu yahu? Yukarida herkese diyorum: Bu halınız ile sizi askere almazlar.

ahmet_34

Üye
Üye
isen buga kardeşim bu cevabın benim için mi geçerli acaba anlamadım ????

İsen Buga

Üye
Üye
Askeriyede özel alet var. Eğer bu şartlarda tekrar rapor alırsanız askere almazlar seni...

ilhanasku

Üye
Üye
Kesinlikle askerden muaf tutulur. Daha geçenlerde yakın bir tanıdığımın tek kulakta %70 işitme kaybı olduğu için askerden muaf tutuldu. Sizin işitme engelliniz (tek kulak için) %100 olduğundan haydi haydi muaf tutulursunuz...

merhabalar abicim benim sol kulağım ileri derecede duymuyor. testte : sol hava: 112 db kemik na (netice alınamadı) sağ hava :18db kemik 12 db şeklinde yazıyor aynı zamanda tympanogramda da sağ ear volume : 1.66 ml , compliance 0.57 ml , pressure -20 dapa sol ise ear volume 2.12 ml, complıance 0.79 ml , pressure -10 dapa şeklinde yazıyor doktor ileri derecede sol duymuyor dedi acaba sizce sonuç ne çıkar ? ( siz elbette karar verici değilsiniz fakat sizin görüşünüz benim için değerli abicim şimdiden teşekkür ederim )

ilhanasku

Üye
Üye
merhabalar abicim benim sol kulağım ileri derecede duymuyor. testte : sol hava: 112 db kemik na (netice alınamadı) sağ hava :18db kemik 12 db şeklinde yazıyor aynı zamanda tympanogramda da sağ ear volume : 1.66 ml , compliance 0.57 ml , pressure -20 dapa sol ise ear volume 2.12 ml, complıance 0.79 ml , pressure -10 dapa şeklinde yazıyor doktor ileri derecede sol duymuyor dedi acaba sizce sonuç ne çıkar ? ( siz elbette karar verici değilsiniz fakat sizin görüşünüz benim için değerli abicim şimdiden teşekkür ederim )

Hakan.60

Üye
Üye
Benimde sag kulagimda dogustan şekil bozuklugu vardi ve ameliyatla duzeltmeler oldu.ayrica sağ kulakta isitme kaybida vardi %80gibi.(sol kulakta sorun yok)
Gata Ankaraya sevk ettiler.ve sonuç olarak sağ kulakta kalıcı şekil bozukluğu ve ileri derece işitme kaybı Askerliğe Elverişli Değildir.
Dendi.

cinfizz

Üye
Üye
Öncelikle herkese merhabalar.

Bugun odyo testi yaptırdım test sonucu sağ kulak 110 db(total ısıtme kaybı denıldı ) sol kulak 20 db denıldı. Bu sonuclara gore Gata dakı doktor bu sekılde askere elverıslı olamazsın. Askere basvur onlar senı sevk edecekler bıze dedı . benımde raporum barısda elverıslı degıl savasta elverıslıdır dıye olur dedı. Acaba aksi bı durum gerceklesebılır mı. Yardımlarınızı bılgılerınızı paylasırsanız sevınırım .Tesekkurler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Aksi bir durum gerçekleşebilir mi derken neyi kastediyorsunuz?

Hakan.60

Üye
Üye
Tek kulak duymuyorsa ve kesin tahlillerle ispatlandı ise
(Odio vb sistemlerle)
"Kesinlikle askere elverişli değildir"deniliyor ve askere alınmıyor.benimde tek kulak duymuyor doğuştan bu sebeble el veriş li değil raporu verildi.
Fakat şöyle bir durum mevcut.Eğer tedavisi var ise tedaviden sonra duyabilecek şekilde ise tedavi ediyorlar.bu tedavi sonucu duyma başladı ise askere alırlar.
Kulakta şöyle bir sıkıntı gördüm.bazı askerler ve asker adayları askere gitmemek için duymuyor numarası yapıyorlardı.onlar odio da sahtelik yaptığını anladılar. (Duymasına rağmen butona basmıyor böylece duymuyor gibi sonuç almaya çalışıyorlarmış.)
Bu tarz sahteliği zaten odioyu ölçen de anlıyor doktorda anlıyor.bu durumda ilaçla uyutarak bir cihaza bağlanıyor ve vucuda uykuda ses frekanslari veriliyor ve ne kadar duyup duymadığı bu yolla anlaşılıyor.
Kısacası kulağınız duymuyor ve tedavi ilede duymacak ise askerlige elverisli degildir raporu verilir.
İşitme cihazi ile duyabiliyorsaniz gene elverişli degildir raporu veriliyor.gecmis olsun

cinfizz

Üye
Üye
hakan.60 benım sonradan tedavı olmam ımkansızmıs. Herhangı bır ameliyat yada ılacla geri donme ımkanı yokmus kulagımın. Tamamen duymuyor denıldı sag kulak ıcın. Abr testinden falan korkum yok.zaten abr testinden de aynı sonuclar cıkar dıye dusunuyorum.Bakalım pazartesi gıdecegım subeye ondan sonrakı gelısmelerı paylasırım

cinfizz

Üye
Üye
Halil Yılmaz aksi bır durum derken yani Askere elverıslıdır denılırmı

Hakan.60

Üye
Üye
Kulak kesin duymuyorsa askerlige elverişli değildir raporu veriliyor.

cinfizz

Üye
Üye
hakan pekı ankara damı ıkamet edıyorsun. Birde bu işlem sıralaması nasıl acaba ? askerlık subesıne gıdıs ve senı hastaneye sevk sırasında kımlerle muhattap oluyorsun ?benım sag kulagım total ısıtme kaybı 110 + db

Hakan.60

Üye
Üye
Samsunda ikamet ediyorum.Samsun askeri hastanesi beni Ankara Gata ya sevk etti.ve Gatada çürüğe ayırdılar.doktor odio vb tahliller yapıp heyete sevk etti.ve heyet elverişli değildir raporu verdi.
Ama suanda askeri hastaneler kalmadı.bu sebeble nasıl olur bilemiyorum.benim rapor tarihim 2005
Aradan gecen 13 senede neler değişti bilemem.ama bildiğim birşey var.tek kulak duymuyorsa veya total de belli bir isitme kaybı varsa elverişli değildir raporu veriliyor.
Çünkü tek kulak duymuyorsa ve sende duyan kulağının üzerine yattı isen.bırak sesi savaş çıksa duymayacaksin dolayısıyla askerde olamazsın.Gatadaki doktorun (komutanın )
"Bana dedigi buydu ve verilen örnekte aynen bu cümlelerdi"

cinfizz

Üye
Üye
cok tesekkur ederım benım durumum bahsettıgın gıbı işte bir kulagın uzerıne yattıgımda duyamıyorum.

Tekerlekli Sandalye