Tüm kanser hastaları tanı aldıktan sonra koşulsuz olarak malul kabul edilecek.

Halil Bey,
dün itibariyle patoloji sonucunda cilt kanseri teşhisi konuldu.
"Tüm kanser hastaları tanı aldıktan sonra koşulsuz olarak malul kabul edilecek." ilgili kanun şahsım için yeterli mi yoksa ameliyat ve onkolojik uygulamalar sonucunda rapor aldıktan sonra mı engelli malul kabul edilebilirim?
not: engelliler için kpss başvuruları 07.03.2014 tarihinde doluyor.benim için çok hayati bir durum.şimdiden teşekkürler.

Malul sayılabilmeniz için tek hastalıktan en az %60 oranında rapor, 10 yıl sigortalılık süresi ve 1800 gün prim gerekli. Kişi bir başkasının yardımına muhtaç duyacak düzeyde malulse hizmet yılına bakılmaksızın 800 gün primle emekli olabilir. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde oluşturulan sağlık kurullarınca yapılacak değerlendirme sonucunda verilecek maluliyet oranı önemlidir. Daha önceden almış olduğunuz özür oranı pek bir işe yaramaz.

Selam kadimdost,

"Tüm kanser hastaları tanı aldıktan sonra koşulsuz olarak malul kabul edilecek."
okunduğunda bile bir şekilde insanın gözüne, kalbine kolay, olumlu, çabuk, iyi bir gelişme gibi gelse de bu cümle yüzünden kamuoyunda öyle çok ilgi çeken devlet politikası gereği yeni bir uygulamayla malulen emekliliği kolaylaştırdım sanılsın diye oldukça tepki çekmişti zaten ve aslında yok öyle bir şey aslında tamamen ilgi çekmek ve engellileri daha üzücüsü kanser hastası olanları bir bakıma nafile yere heveslendiren bir cümle yanlış anlaşılmalara neden oldu. Bana göre o cümle ;

"Tüm kanser hastaları tanı aldıktan sonra bir takım koşullara bağlı olarak malul kabul edilecek."
şeklinde olmalıydı.

selam Gazoz Ağacı,

ilgili yönetmeliği buldum.yönetmelikle bir liste yayınlanmış.benim hastalığım da bu kategoride yer alıyor.biyopsi sonucu da tanı için yeterli olur diye düşünüyorum.bakalım hastaneye müracaat edeceğim.umarım hızlı bir netice alırım.teşekkürler ilginize.

sn. gülümse hayata,
ben malul sayılmak istemiyorum.emekli falan da olmak istemiyorum.sanırım beni yanlış anladınız.yine de ilginize teşekkürler.

meme kanseri nedeniyle kemoterapi görmüş bir arkadaşım için şunu sormak isterim.tek taraflı meme alınmış,koltuk altı lenfleriyle birlikte ...%40 engelli raporu almış.
-2006 memurluğa giriş.engelli raporu OCAK 2014 tarihli.
-vergi indirimi için başvurmuş.henüz bekliyor.
-erken emeklilik için müracaat etmek istiyor,vergi indirimi onayı gelmeden erken emeklilik için başvurabilir mi?
-18 yılda emekli olacağına göre şimdiden erken emeklilik için başvurmalı mı
-vergi indirim oranı düşürülür ,bu nedenle onaylanmaz ise erken emeklilikten yararlanamaz mı
-kurum amiri, memur arkadaşın raporunun yenilenmesini istemiş(ocak 2014 tarihinde almış olmasına rağmen,eskişehirde üniversite hastanesinden alınmış).baltazar cetveline göre almamışsın bu raporu diye.nöbet muafiyeti vermemiş.kurum amirinin böyle bir hakkı var mı.kurum amiri de beyin cerrahı doktoru.raporunu yenilet sonra nöbet muafiyeti dilekçesi verirsin demiş.

2008 sonrası girenler için engellilerin vergi indirimi belgesi alması zorunlu diye biliyorum.ancak 2008 öncesi girip,2008 sonrası engelli olanlar için cevabı bilmiyorum.yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekkürler.
-

Üç yıldır Onkolojinin takibinde bir devlet memuruyum.Uzun süredir raporluydum yeniden işe başladım. Yakın zamanda vergi indirimi gibi haklar için özür kuruluna başvurdum. Onkoloji doktorumun yazdığı raporda ''Evre 4 metastatik gist tanısı olan hastanın maluliyeti %80 dir'' ifadesi geçiyor. Bu raporu özür kuruluna daha teslim etmedim çünkü şöyle bir çekincem oldu; bu rapor işlemler bitip onaylandıktan sonra ve ben defterdarlığa teslim ettiğimde işyerime ya da sgk ya gönderilirse benim isteğim dışında malulen emekliliğimi isteyebilirler mi? Çok acil cevaba ihtiyacım var. Beni aydınlatırsanız çok memnun olurum.

Yok hayır sizin isteğiniz dışında ne SGK nede işyeriniz sizin adınıza emeklilik başvurusu yapamaz, emekli olmaya zorlayamaz.

Halil bey, cevabınız için çok teşekkürler.. Bu durumda vakit kaybetmeden evrakları işleme koyacağım. Çok Sağolun. İyi çalışmalar..

Geri