Yalnız Kadınları Anlayabilmek

gülümse_hayata

Üye
Üye
Türkiyede kadın olmak ne kadar zorsa yalnız kadın olmak hele birde engelli kadın olmak bu zorlukların ikiye katlanması dahada çekilmez hal alması anlamına geliyor.

Dünyanın hemen, hemen her yerinde kadına yönelik yapılan ayrıcalıklı tutum şiddet, taciz, tecavüz gibi çekilmesi katlanılması zor eylemler gözler önüne seriliyor. Fakat gelişmiş ülkelerde kadına sanki birazdaha önem veriliyor gibi daha caydırıcı cezalar uygulanıyor. Türkiye bu konuda bana kalırsa biraz vasat kalıyor.

Engelli ve yalnız yani dul bir bayansın her konum ve koşulda hep ikinci planda tutuluyorsun. Bunun insana vermiş olduğu derin ruhsal bir çöküntü olduğunun nedense toplum farkına varmadı varamayacak. Bu tür ince detaylara gözlermizi hep kapatmaktan yanayız. Biliyorum ki insanların böylesi daha kolayına geliyor, umursamazlıkları had saffaya çıkıyor. Bunun tam aksi bir durumu düşünelim engelli olmayan sağlıklı hatta hoş bir bayansın bir anda ilgi odağı haline dönüşmen kaçınılmaz. İnsanların senden faydalanmak için sadece çıkarları uğruna sana yaklaştıklarını anlaman çok fazla gecikmeyecekltir.

Gerek iş ortamında ,gerekse aile ortamında , arkadaşlar arasında dul kadın olmanın zorluklarını gün be gün yaşayacaktır yalnız olan kadın. Erkekler yalnızlığından ve çaresizliğinden kolayca kapılıp hata yapabileceğini düşündüklerinden dolayı dul kadının etrafında pervane olmaktan çekinmezler adeta kafeslenebilecek bir kuş gözüyle görürler. İş hayatında ise, kadını daha aşağıda görmek isteyenler onun üstünde otorite kurma eğiliminde olanlar daima var olacaktır. Yalnız bir kadınsanız buna her an maruz kalabilirsiniz. Hele hem yalnız hem de boşanmış bir kadınsanız, en yakın iş arkadaşınız bile acaba bir şey çıkar mı? psikolojisine bürünüyor. Taciz ihtimali artıyor.

Birde öylesi bir durum vardırki hemcinsleri tarafındanda bir tehtit unsuru olarak görülürler. Yalnız bir kadın sanki eşlerini ellerinden alacak gibi o kadına karşı içten içe bir öfke beslerler. Bana kalırsa en ağırıda bu olsa gerek en iyi anlayabilecek olan kadın değilmidir? Destek olup yardımcı olacağına takılan çelmeler ,dışlamalar hatta etrafından uzaklaştırmalar yalnız olan kadın için anlatılması tarifi zor derin yaralar sebebidir.

Oysa birazcık bu tür yalnız kadınların penceresinden bakabilsek aslında nekadar zor şartlar altında hayatlarını sürdürmeye çalıştıklarını belkide anlayacağız. Bir eşi, evi ,çocukları , idealleri olan kadın bir takım sebeplerden dolayı yalnız kalıyor . Bu yanlızlık bazı durumlarda çocuklarına hasret kalmaklada devam edebiliyor. Yeniden bir düzen kurması gerekli ,ayakları üzerinde durması gerekli ,kimseye boyun eğmeden çalışıp kazanması gerekli ,güçlü olması gerekli, dayanıklı ve sabırlı olması gerekli ,daha okadar çok sayılabilecek durum vardırki bunlarlamı nücadele etsin yoksa dul diye etrafındakilerin faydalanmak için yapacağı bir takım entrikalarlamı mücadele etsin gerisini siz düşünün.
Yalnız kadın olmak zor zanaat....

Tekerlekli Sandalye