Yeni 2022 Maaşı Yönetmeliğindeki Büyük Adaletsizlik

aslanKral67

Üye
Üye
insanlar 3 ayda bir aldıkları 2022 maaşlarının her ay ödenmesi gibi bir beklenti içinde iken yapılan değişiklere bakın...vatandaşa verilen üç kuruşu nasıl kesebiliriz diye ince hesaplar yapıyorlar...birde utanmadan sıkılmadan televizyonlarda yok muhtaçlara engellilere müjde diye pembe pembe yalanlarla vatandaşın rızkına mani oluyorlar..engellilerin ve ailelerinin nasıl olsa sesi çıkmıyor vur abalıya...

paxil

Üye
Üye
insanlar 3 ayda bir aldıkları 2022 maaşlarının her ay ödenmesi gibi bir beklenti içinde iken yapılan değişiklere bakın...vatandaşa verilen üç kuruşu nasıl kesebiliriz diye ince hesaplar yapıyorlar...birde utanmadan sıkılmadan televizyonlarda yok muhtaçlara engellilere müjde diye pembe pembe yalanlarla vatandaşın rızkına mani oluyorlar..engellilerin ve ailelerinin nasıl olsa sesi çıkmıyor vur abalıya...

Malesef öyle.

tusem86

Üye
Üye
510 tlyi geçmiyosa başvurabilirsiniz demişsiniz ama ben başvurduğum zaman da bana siz ailede 3 kişi sayılıyosunuz diyolar erkek kardeşin evli 18 yaşını doldurduğu için ayrı sayılıyo diyolar peki soruyorum bunu diyenlere o zaman benim kardeşim eşi ve çocukları ayrı sayılıyoda bunlara neden kömür vs vs yardımı yapılmıyo bizim yediğim içtiğimiz yaktığımız hepsi bir ayrı olsak başka evde kalırlardı !! ben başvuru yaptığım zaman bana aba altından sopa gösterir gibi daha senin 2022 maaşın bile kesilmesi lazım bu hesaplamalara bakarsak dediler korku saldılar bana böyle bi durum söz konusumu ?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Evde bakım maaşında kimler gelir hesaplamasına dahil edilir bu çok açık olarak belirtilmiştir. Dediğimiz gibi kişi başı gelir miktarıda 510 tl geçmemelidir.

Şu kişiler gelir hesabına dahil edilir:
Bakmakla Yükümlü Olunan Bireyler: Bakmakla yükümlü olunan bireyler tanımı iki bölümden oluşmaktadır.
Birinci bölüm, “üveyler de dahil olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün kendisi ve kendisi ile birlikte aynı evde yaşayan; eşi, çocukları ile ana ve babası, çocuklarının eşleri, evli olmayan torunları, ana ve babasının ana ve babası, evli olmayan kardeşleri, eşinin ana ve babası, eşinin evli olmayan kardeşleri;
başka bir adreste bulunsa dahi evli olmayan ve eğitimini devam ettiren çocukları ile aynı durumdaki kardeşleri ve eşinin kardeşleri ile aynı evde yaşamakta iken er veya erbaş olarak askere gitmiş olan babası, çocuğu ve kardeşi; ayrı adreslerde ikamet etse dahi özürlü üzerinde velayeti devam eden anne ve babayı”;

zemferi

Üye
Üye
benim anladığım ev halen dahil ediliyor.sadece başkasının evinde oturup kira ödenmiyorsa bu evin raiç bedelinin 120 debiri eski yönetmeliğe göre gelire dahil ediliyordu.şimdiki yönetmelikle sadece bu madde kaldırıldı...DOĞRU MUYUM? TEŞEKKÜRLER

a_slymn

Üye
Üye
slm
2022 ye göre hanede 2 engelli varsa muhtaçlık sınırı nasıl hesaplanıyor
255 mı hesaplanıyor yoksa
255x2=510 mu hesaplanııyor

septik

Editör
Editör
benim anladığım ev halen dahil ediliyor.sadece başkasının evinde oturup kira ödenmiyorsa bu evin raiç bedelinin 120 debiri eski yönetmeliğe göre gelire dahil ediliyordu.şimdiki yönetmelikle sadece bu madde kaldırıldı...DOĞRU MUYUM? TEŞEKKÜRLER

Yanlış anlamışsınız, engellinin ikamet ettiği konut gelire dahil edilmeyecek

Hanenin ikamet ettiği konut haricinde diğer konutları için (takdir edilen/beyan edilen) rayiç bedelinin 240’ta biri ve (takdir edilen/beyan edilen) kira getirisinin toplamı,

İkamet edilen konut haricindeki konut için kira geliri elde edilmiyorsa veya kira geliri beyan edilmiyorsa konutun rayiç bedelinin 120’de biri,

septik

Editör
Editör
slm
2022 ye göre hanede 2 engelli varsa muhtaçlık sınırı nasıl hesaplanıyor
255 mı hesaplanıyor yoksa
255x2=510 mu hesaplanııyor

Hanede kaç engelli olursa olsun 2022 maaşı bağlanabilmesi her engelli birey için kişi başı gelir yani muhtaçlık sınırı 255 tl olarak kabul ediliyor.

haykolik

Üye
Üye
sayın yöneticilerim benim annem bana bakıcı maaşı alıyor babada 2022 maaşı alıyor eve giren gelir yok evde üç kişi yaşıyoruz bizim maaşa bişey olurmu kesilme ihtimali varmıdır verceniz cevaplar için teşekkürler

septik

Editör
Editör
Konuya şu şekilde bakarsan daha doğru olur

2022 maaşına başvuru yapabilmek ve hali hazırda alıyor olduğunuz 2022 maaşının devam etmesi için 2022 maaşı dışındaki gelirleriniz

3 Kişi x 255 tl muhtaçlık sınırı = 765 tl nin üzerinde bir rakam elinize geçiyor ise 2022 maaşınız riskte.

(765 tl nin içine hertür nakit gelir oturduğunuz ev dışındaki hertür mal varlığı rayiç değeri dahil olacak)

haykolik

Üye
Üye
septik abi bakıcı maaşınıda 2022 maaşınıda ben alıyorum yani bakıcı maaşımı 2022 maaşımı riskli evde annem babam ve ben yaşıyoruz babam çalışmıyor yani eve giren gelir yok birde abi bakıcı maaşıda eve giren gelir sayılmıyormu yani bir sıkıntı olurmu verecegin cevaplar için teşekkürler septik abi

septik

Editör
Editör
Haykolik

Son 2022 yönetmeliği değişikliği ile bakım maaşıda eve giren gelir olarak kabul ediliyor.

Bakım maaşın riske girmez çünkü eve giren gelirin kişi başı başı bölümü 510 tl yi geçmesi gerekir.

Biraz önce yapmak istediğim açıklamada 2022 maaşın riskte olabilir derken evine giren tüm gelirin bakım maaşı dahil aynı adreste yaşadığın kişilerin oturduğunuz ev haricindeki herhangi bir mal varlığının olup olmadığını bilmediğim içindir.
Eğer bakım maaşı dışında herhangi bir gelir ve mal varlığınız yoksa bakım maaşınız gelir kabul edilir.
Sydv 2015 yılında başlatacağı araştırmalarda sosyal incelemeye gelene kadar bir sorun yaşamadan her iki maaşınıda alabilirsin.

2022 Maaşı alabilmek için bugün geçerli olan muhtaçlık sınırı 255.22 krş dur.
2015 yılında ise hem aldığın bakım maaşı aratacak hemde muhtaçlık sınırı artacaktır.
2015 yılına kadar yönetmelik değişikliği olmaz ise senin ve ailene ait bir gelir ve mal varlığı edinmesseniz.

2015 Yılında alacağın bakım maaşı miktarının yaşadığın hanedeki 3 kişiye bölerek o günkü muhtaçlık sınırın altında olup olmayacağı ile 2022 maaşı alıp alamayacağın belli olur şimdilik söylenecekler bundan ibaret.

paxil

Üye
Üye
Neden 2015 ? O zamana kadar belki hayattan göçüp gideceğiz.Şu an ki hükümet mazlumun ahını fazlasıyla alıyor.

septik

Editör
Editör
Neden 2015 çünkü hükümet son yönetmeliği hemen uygularsa mevcut 2022 den faydalananların çok önemli bir kısmının maaşları kesilecektir.

255 tl gibi bir muhtaçlık sınırı demek yaklaşık hemen her eve giren bir rakamdır, millet sokaklarda yatmıyor açta gezmiyor bir şekilde evine bakacak geliri sağlıyor birde ek olarak bakım maaşı alan engellilerin çok büyük bir bölümünün 2022 maaşı kesin kesilecektir.

2014 yılında 2022 maaşları kesilmeye başlanırsa yıl içersindeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ki biliyorsunuz halk seçecek olumsuz durumların etkisini azaltmak için 2015 yılına kadar uzatılmış olsa gerek.

a_slymn

Üye
Üye
sayın yöneticilerim benim annem bana bakıcı maaşı alıyor babada 2022 maaşı alıyor eve giren gelir yok evde üç kişi yaşıyoruz bizim maaşa bişey olurmu kesilme ihtimali varmıdır verceniz cevaplar için teşekkürler

engelliler 2 agır özürlüyse nasıl hesaplanacak

septik

Editör
Editör
Ağır özürlü ise bakım maaşı için 2 kişi 3 kişi sayılıyor.

Tüm gelirleri topladığınızda aile fert sayısına bölündüğünde 510 tl olan kritere, tüm gelirler toplanıp örnek 4 kişilik bir aile iken 2 ağır özürlü olduğu için 5 kişi olarak bölünmesi

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
En anlaşılır dille yazıyorum. Bundan böyle hem 2022 maaşı hemde evde bakım maaşını aynı anda alabilmek mümkün değil. Buradaki en önemli haksızlık engelli kişiye yapılmış durumda. Bakıcı maaşını, engelli kişiye bakan kişi alıyor yani o para engelli bireyin cebine girmiyor. Engelli bireyin cebine giren para 2022 maaşı. Onuda devlet senin bakıcın var diyerek elinden alıyor.
Olay tam olarak budur.

Selam Arkadaşlar,

Konuyu okuyorum ama anlamakta güçlük çekiyorum yani özetle yukarıdaki durum geçerli olacaksa devlet engelli vatandaşına tam olarak ne yapmak istiyor?

a) kaderine terk etmek,
b) engelli nüfusunu ortadan kaldırmak,
c) bu ülkede bir elin kaşıkla verdiğini diğer elindeki kepçeyle geri almak,
d) bundan sonra ister yaşayın ister yaşamayın ne haliniz varsa görün

Yok ya ben çok yorgunum algılamada sorun yaşıyorum yada birisi bana bunun gerçek olamayacak kadar saçma yada adaletsizliğin böylesi için bir tebrik gerekiyor desin yada bir ufak açıklama yok ya böyle bir şey nasıl olabilir ?

Kişi başına düşen gelir diyelim ki 256 yada 257 tl ise şimdi o hanede engelli maaşı yani 2022 maaşı alanın maaşı kesilecek mi? bu mudur?
Sosyal devlet bir eliyle verdiğini diğer eliyle almak isterken nasıl bir açıklama nasıl bir dayanak gösteriyor? yok bu bir şaka olmalı :) geciken 1 Nisan şakası olabilir mi?

septik

Editör
Editör
Cevap veriyorum (d) şıkkı

Şaka falan değil yaşanan gerçek, değerimiz buymuş.

Tekerlekli Sandalye