Yeni 2022 Maaşı Yönetmeliğindeki Büyük Adaletsizlik

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam septik,

Sağolasın arkadaşım doğru şıkkı seçtiğin için. Bilmiyorum aklım karışık böyle bir yönetmelik değişikliği kıyamet alameti gibi :( yazık çok yazık hani bazen insan verdiği emeğe, ödediği vergiye, yaptığı fedakarlığa değer mi diye düşününce karşılığı böyle mi olmalı diye üzgünüm ama yok ben bu ülkeye hakkımı helal etmiyorum.

ferhan

Üye
Üye
Merhaba kolay gelsin. Benimde konuyla ilgili bir sorum olacaktı.Ben eşimden ayrı oğlumla birlikte yaşıyorum.Oğlumun bakım parasını alıyorum.birde 2022 maaşını.
Kiracıyım ayda 330 tl kira, 100 tl elektrik ve su ödüyorum. Bu kriterlere göre ne olur acaba. Eve giren hiçbir gelir yok.sadece bu maaşlarla geçiriyoruz. Cevap verirseniz sevinirim. Allaha emanet olun.

paxil

Üye
Üye
Arkadaşlar bu haksızlığa karşı tepkimizi mutlaka koymamız gerekir.Bence hepimiz BİMER'e e-posta yollamalıyız sesimizi mutlaka duyurmalıyız çünkü resmen yaşam hakkımızı elimizden aldılar.

paxil

Üye
Üye
Bilmeyen arkadaşlar bu linkten ulaşabilirler BİMER
Türkiye de 8 milyon engelli var deniyor.Ne kadar fazla e-posta gönderirsek hepimiz için umutlar artar.
Bence bunu 100.000 lere ulaştırmalıyız ki bu yönetmelik değişsin.

septik

Editör
Editör
Merhaba kolay gelsin. Benimde konuyla ilgili bir sorum olacaktı.Ben eşimden ayrı oğlumla birlikte yaşıyorum.Oğlumun bakım parasını alıyorum.birde 2022 maaşını.
Kiracıyım ayda 330 tl kira, 100 tl elektrik ve su ödüyorum. Bu kriterlere göre ne olur acaba. Eve giren hiçbir gelir yok.sadece bu maaşlarla geçiriyoruz. Cevap verirseniz sevinirim. Allaha emanet olun.

Sanırım yaşadığınız adreste sadece siz ve oğlunuz kalıyor, eğer böyle ise son yönetmelikten malesef sizde etkileniyorsunuz.
2015 Yılından itibaren 2022 maaşı alanların sydv larınca incelemeler başlayacak ve artık bakım maaşıda gelir kabul ediliyor 2022 maaşını alabilmek içinde engellinin yaşadığı hanedeki giderler çıkarılmadan tüm girdiler kişi sayısına bölündüğünde 255 tl muhtaçlık sınırının üzerinde bir geliri olanların 2022 maaşlarrı kesilecek.

AZAD21

Üye
Üye
arkadaşlar bu konuda duyarlı olalım bimere mesaj gönderelim evde bakım maaşı gelir olarak bu son çıkan yönetmelikte kaldırılsın? herkes mesaj göndersin belki sesimizi duyarlar?

a_slymn

Üye
Üye
slm
25 ocak 2013 tarihinde cıkan yönetmelige göre
sosyal ınceleme yapılıp subat mart aylarında 2022 maaşi kesilen ve
25 mart 2014 tarıhınde cıkan son yönetmelıge gore su maddeye göre
Sosyal inceleme
(3) Aylık almaya hak kazanan kişilerin sosyal incelemeleri her yıl yenilenir.
"GEÇİCİ MADDE 3 – (Ek:RG-25/3/2014-28952)(1) Bu Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin üçüncü fıkrası çerçevesinde yapılması gereken ilk periyodik sosyal incelemeler, 1/1/2015 ile 31/12/2015 tarihleri arasında sonuçlandırılır ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yapılmış olan sosyal incelemeler dahil müteakip tüm incelemelere 1/1/2016 tarihinden sonra başlanır."

bu madde ye göre sosyal hizmetler müdürlügüne gibip tekrar maaşını alan varmı ?

septik

Editör
Editör
Bu maddede kesilen maaşlarla ilgili bir şey yok sadece 2014 yılında yapılacak olan sosyal incelemelerin ertelenerek 2015 yılında başlayacağından ve bu maddenin yürülüğe girdiği tarihten önce sosyal incelemeleri yapılmış olanların ve maaşının devamına karar verilenlerin ve halen sosyal incelemeleri yapılmakta olanların ve maaşının devam etmesi yönünde kararı çıkanların 2016 yılına kadar başka bir inceleme yapılmayacağından bahsediyor.

Ayrıca sosyal hizmetler bakım maaşı ile ilgili kurumdur 2022 maaşlarının müracatı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılmaktadır.

mesut86

Üye
Üye
selamun aleyküm biz ewde ben (engelli) annem babama ewli erkek kardeşim eşi ve yeğenim olmak üzere 6 kişiyiz ben 3 aylık alıyorum 2022 maaşı yani babam belediye işçisi erkek kardeşimde 101 de çalışıyo. annem ve gelin ew hanımları oluyolar. benim sorum benim annem bakım maaşı alabilirmi bana bakmakla yükümlü olarak ? gelirler babam 1400-1500 ciwarı kardeşim de 900 küsür ciwarı bende 3 ay olmak üzere 1282 aldım bugn gelirler bunlar annem maaş alabilirmi alabilmesi için ne yapmamız lazım cewaplarsanız sewinirim tşkler

septik

Editör
Editör
Gerçekte konu 2022 maaşı dışında bir durum, bunu söyleme sebebim ben anladığım kadarı ile 2022 maaşları ile ilgili yardımcı olmaya çalışıyorum soru ise bakım maaşı ile ilgili.

Bakınız sosyal yardımlar artık belli gelirin altında kalanlar için geçerlidir.

Bu şunu ifade eder bakım maaşı alan kişi 2022 den yararlanamaz sebebse

2022 Maaşı gelir krıteri 270 tl 2014 yılı sonuna kadar

Bakım maaşı 540 tl 2014 sonuna kadar,

Bu şu anlama gelmez bize sormayın hesabınızı yapın gibi, fakat hangi katagori ile ilgiliyse o bölüme yazınızki gözden kaçmasın

1500 tl babanızın geliri + 900 kardeşinizin geliri sizin belli değil ? diyelim %70 üzerisiniz ve 425 de sizin aylık bazda toplamı 2825 tl eder.

2825 / 6 = 470 tl eder

Sizin annenizin elinde %50 ve üzeri ağır engelli raporu varsa ve halen geçerliliğini koruyorsa hemen sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumuna müracaat ediniz bu şartlarda kesin bağlanır.Bir ayrıntı 6 kişi olarak aynı hanede yaşıyor iseniz ( aynı adreste)

mesut86

Üye
Üye
sorumu cevapladığınız için tşk ederim. evet annemin elinde benim %80 ağır ve sürekli engelli olan bi rapor var ama gel gelelim bunu yetkilelere anlatamııyoruz... gelirler bunlar hiç giderleri hesaplamıyolar sadece gelirler hesaplanıyo afedersiniz benim tuvalet vs. ihtiyacım oluyo bunun içinde masraf yapıoruz hiç bunları hesaplamıyolar.. peki bu hesaplara bakarsak 2022 maaşı kesilme gibi bi durum söz konusumu ağır engelliyim ben raporum sürekli saygılarımla

septik

Editör
Editör
Malesef 2015 yılı incelemelerinde 2022 maaşınızı keserler,

Sizin için uygun olan 2022 maaşı kesildiği anda bakım maaşı muracatı yapmanız.

Tekerlekli Sandalye