Yeşil kart ve 2022 maaşı alanların ilaç katkı payları geri ödeniyor?

serbetcimehmet

Üye
Üye
septik abi bende bir arkadaşım söyledi ve ilaç katkı payını geri aldını söyledi bende başvurdum sonucu bekliyorum 1.5 yada iki ay sonra tc kimlik nonuza ptt ye yatacak sedi sydf memurları ayrıca gogleye yeşilkartlıların ilaç ve muayene katkı payları gerimi ödeniyor yazınca googlede çıkıyor ben kopyalama bilemedigim için yapamadım siteye

Yelil kartlılar paralarını geri alıyor! katılım payı nasıl geri alınır?

haberin kaynağı burada internetten

septik

Editör
Editör
Teşekkürler, serbetçimehmet internet üzerineden verilen bilgileri okumuştum, yeni bir uygulama başlamış demekki, fakat nette yayılan her haberede hemen inanılmıyor taktir ederseniz, kesilen katkı ve ilaç payının geri iadesi yapılan arkadaşımız yazınca garanti diyebiliriz.

Arkadaşlar ben aldım 183 tl Ayrıca burdan Haykolik nickli arkadaşa teşekkür ederim paylaşımı için

Muayne ve ilaç katılım payı ödemiş olan arkadaşlarımız sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına müracaat ederek kesilen miktarları geri talep edebilirler.

bulentbektas038

Üye
Üye
Ilaç katki payi

Arkadaşlar bağlı bulunduğunuz kaymakamlığa başvuruyonuz,2015-2016 yılı ilaç katkı payı almak istiyorum diyorsunuz 15-20 günde sonuçlanıyor tc kimlik numaranıza yatıyor ptt den gidip çekiyorsunuz

gülümse_hayata

Üye
Üye
2022 maaşı %40 ve üzeri engellilere 3 ayda bir ödenen bir maaştır.

%40-69 Αrası Engelli Aylığı (18 yaşından büyük olanlara verilen aylık)
3. % 70 ve Üzeri Maaşı (18 yaşından büyük olanlara verilen aylık)
4. 18 Yaş Altı engelli Yakını Aylığı (Bu aylık engellilinin kendisine değil yakınına anne baba gibi ödenen aylıktır)

mesut1357

Üye
Üye
Septik bey ben ankarada sydv a basvurdunçm bana buralarda degılde dogu tarafında uygulandıgı solendı acaba ben bunu nasıl alabılırım baska bı ilcenın sydv na basvurup alamaz mıyımm

SM-J200F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

septik

Editör
Editör
Başka bir il, ilçeye bağlı sydv ndan alamassınız, sizin bağlı bulunduğunuz sydv mi sadece doğu tarafında ödeme yapılıyor dedi ?

144 Nolu hatta sorabilirsiniz.

Ayrıca henüz yeni bir uygulama olduğu için doğu pilot bölge seçilmiş olabilir fakat sonuç olarak tüm 2022 aylığı alanlar ve yeşil kartlı olanlarında katkı payı iadesinden yararlanmaları gerekir.
Bu konuda resmi bir yazı görmediğim için bende net birşey söyleyemiyorum.

Yalnız Kartal

Üye
Üye
Arkadaşlar bende iki kardeşim için ilaç katkı payı almak için başvurdum bana form kağıdı verdiler üstelik form kağıtta gelir durumunu söylüyorlar kardeşlerim bakım maaşı da alıyor eğer gelir durumum geçerse bana yardım etmezlermi iki ağır engelli kardeşim var lütfen cevap larmısınız arkadaşlar

TURKCELL T60 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

septik

Editör
Editör
[MENTION=1238]Yalnız Kartal[/MENTION]

Eğer hanede kişi başı 423 tl muhtaçlık sınırı üstünde bir gelir tesbit edilirse 2022 maaşları kesilir, siz haneye giren bakım maaşı dahil tüm gelirleri ayrıca hanede yaşayanlara ait mal varlıklarının getirileri getirisi olmasa dahi rayiç bedellerinin bir kısmını gelir olarak toplayıp hanedeki kişi sayısına bölün ve kişi başı 423 tl altında kalıyorsa doldurun o formu aksi halde 2022 maaşlarınızda kesilir ben size 2022 yönetmeliğinin muhtaçlık hesaplamasındaki kısmını vereyim inceleyip kendi hesabınızı yapmaya çalışın.

Muhtaçlık hesaplaması

GEÇİCİ MADDE 1 – (1) 7 nci maddenin yedinci fıkrasında belirtilen Puanlama Formülü uygulamaya geçinceye kadar muhtaçlık; gelir, servet ve harcamalar esas alınarak aşağıdaki şekilde belirlenir.

a) Hanenin gelir durumu;

1) Tespit/beyan edilen aylık net maaş, ücret, nafaka, yevmiye ve diğer gelirlerin yıllık tutarının aylık ortalaması,

2) (Mülga:RG-25/3/2014-28952)

3) Hanenin ikamet ettiği konut haricinde diğer konutları için (takdir edilen/beyan edilen) rayiç bedelinin 240’ta biri ve (takdir edilen/beyan edilen) kira getirisinin toplamı,

4) İkamet edilen konut haricindeki konut için kira geliri elde edilmiyorsa veya kira geliri beyan edilmiyorsa konutun rayiç bedelinin 120’de biri,

5) Dükkânlar için rayiç bedelin 240’ta biri ve (takdir edilen/beyan edilen) kira getirisinin toplamı,

6) Dükkân için kira geliri elde edilmiyorsa veya kira geliri beyan edilmiyorsa dükkânın rayiç bedelinin 120’de biri,

7) Hanenin arazi, tarla ve benzeri için rayiç bedelin 240’ta biri ve (takdir edilen/beyan edilen) aylık (zirai/ticari/kira ve benzerleri) getirisinin toplamı,

8) Hanenin binek aracı için aracın kasko/rayiç bedelinin 120’de biri,

9) Hanenin ticari/ zirai amaçlı aracı için aracın kasko bedelinin 120’de biri, kasko bedelinin belirlenememesi halinde ise rayiç bedelinin 120’de biri ile bu araçların (takdir/beyan edilen) aylık (zirai/ticari/kira ve benzerleri) getirisinin toplamı,

10) Hanenin büyük ve küçükbaş hayvanları için il/ ilçe gıda tarım ve hayvancılık müdürlüklerinden temin edilen yıllık getiri miktarının aylık tutarı,

11) Hanenin tespit/beyan edilen banka mevduatları için aylık faiz getirisinin iki katı tutar,

12) (Değişik:RG-25/3/2014-28952) 2022 sayılı Kanun gereğince bağlanan aylıklar hariç olmak kaydıyla, 24/5/1983 tarihli ve 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununun Ek 7 nci maddesi gereğince yapılan evde bakım ödemeleri dahil, sürekli ve düzenli olarak alınan şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı, eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardım, burs, harçlık gibi nakdî olarak verilmekte olan sosyal yardımların aylık ortalaması,

13) Aynı hanede ikamet etmemesine rağmen nafaka yükümlüleri tarafından sağlanan destek tutarı,

14) Tarımsal destek geliri tutarı,

15) Uzun vadeli sigorta kolları açısından zorunlu olarak sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışanların gelirleri,

16) Diğer gelirlerin toplamının aylık ortalaması,

dahil edilerek yapılan hesaplama ile belirlenir.

b) (Ek:RG-25/3/2014-28952)(3) Vergi indirimlerinden faydalanılarak alınan ve engelli adına kayıtlı olan araçlar için vergiler indirilmiş tutarın 120’de biri dikkate alınarak hanenin geliri hesaplanır.

c)(3) Birinci fıkranın (a) bendinin alt bentlerinde yer alan taşınır ve taşınmazların tespit edilen rayiç bedellerine ilişkin değerlendirmeyi Mütevelli Heyeti yapar.

ç) (Değişik:RG-25/3/2014-28952)(3) Hanenin harcama durumu; emsal kira bedeli hariç gıda, giyim, ısınma, eğitim, sağlık, ulaşım, eğlence ve benzerlerine yapılan yıllık ödemelerin aylık ortalaması dâhil edilerek yapılan hesaplama ile belirlenir.

d) (Değişik:RG-25/3/2014-28952)(3) Harcamalar, hanenin gelir seviyesinin bir göstergesi olarak dikkate alınır. Emsal kira bedeli dışındaki harcamalar birinci fıkranın (a) bendine göre hesaplanacak gelir tutarından hiçbir şekilde çıkarılamaz.

e)(3) Hanenin tespit/beyan edilen harcamalarının birinci fıkranın (a) bendine göre tespit edilen gelir tutarından fazla olması durumunda harcama ve gelir arasındaki fark gelire eklenir.

f)(3) Birinci fıkranın (a) bendine göre tespit edilen gelir tutarının beyan/tespit edilen harcama düzeyinin üzerinde olması durumunda harcamalar gelire eklenmez.

İşlemleri devam eden dosyalar

AZAD21

Üye
Üye
28 Kasım 2016 güncel Bir üyemiz ilaç katılım payını geri almış ve sürecin şu şekilde ilerlediğini açıklamış:

arkadaşlar yeşil kartlı olanlar ve 2022 maaşı alanlar devletimiz 2015 2016 arası ilaç katkı muayene ve ilaç aldıgınız fiat farkını geri ödüyor müracaat bulundugunuz il veya ilçe sosyal yardımlaşma kurumuna kimlik fotokopileriyle ailedede yeşilkartlı veya engelli olan varsa herkes başvurabilir ben başvurdum sonucu bekliyorum bilginize...

ilaç raporum m var ilaçlarım çok pahalı ayrıca iaçlarımı alırken raporlu ilacım olduğu halde fiyat farkı çıkıyor eczaneye ödeddiğimiz ilaç fiyat farkınıda alabilecekmiyim. not sydveye müracaat etmişim?

septik

Editör
Editör
[MENTION=17513]erdoganuras[/MENTION]

Üst yazılarda ilaç katkı payı alan arkadaşlarımızın beyanlarından anladığımız kadarıyla. Bağlı bulunduğuz sydv na ilaç katkı payı iadesi için başvurunuzu yapınız, kimliğinizin fotokopisi ve orada doldutturulan bir formla iade işlemleriniz başlıyormuş.

Tekerlekli Sandalye