2022 Aylıklarının Sosyal Yardımlar Müdürlüğüne Aktarılması ve Uygulamalar Hakkında

sevecen53

Üye
Üye
Bence raporların yenilenmesinde bir sakınca yoktur diye düşünüyorum,çünkü yüzde 40 tan maaş alanların belli bir kısmı haksız yere maaş alıyor diye düşünüyorum en azından benim gördüklerim,bu kişilerin araştırılıp 2022 kanadı altından cıkarılması bence çok doğru bir karar,ancak korkum odurki gerçekten hasta olup çalışamayan kardeşlerimin rapor oranları düşecek ve maaşları kesilecek bunun içinde bende olabilirim.mesela ben 16 yıldır epilepsi hastasıyım,3 tane farklı ilaç kullanıyordum geçenlerde doktor bir ilacımı kesti beni zehirliyormuş diye ama farklı bir ilaç katmadı şimdilik böyle git bakalım dedi.rapor cıkaracağım zaman yüzde kırk vermesi için heyetteki tüzükte en az 3 tane farklı ilaç kullanıyor olması lazımmış kişinin.şimdi ben yüzde kırk rapor alamazsam mağdur olacağım,ancak vermediler diyede bi kenera oturup üzülmem sonuna kadar hakkımı ararım.inşallah bu sefer kurunun yanında yaşı da yakmazlar...

sevecen53

Üye
Üye
halil bey bizlere ulaşıcaklarmı yoksa bizler kendimizmi raporları yeniliyecez ?

AZAD21

Üye
Üye
halil abi sosyal yardımlaş vakfını telefonla aradım 2022 maaşına bakan memur telefonda bana dediki ocak ayının 15 inde günceleme yapılacak o zaman başvur? ben nedemek istediğini anlamadım günceleme ne anlama geliyor?

AZAD21

Üye
Üye
sosyal yardımlaşma dayanışma vakfını tekrar aradım 2022 den maaş alanlar tekrar yeniden başvuru veya yeniden sağlık kurulu raporu çıkarmayacaklarrr şu an almış olduğumuz maaşlar aynen devam edecektirrr? sadece kurum değişikliği?

turan_46

Üye
Üye
Merhabalar 2022 maaşı için başvuruda bulundum.11-10-2012 tarihinde rapor almak için tekrar yenidenmi heyete gireceğiz. ?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Başvurunuzu siz yapın şuan yeniden heyete girme olayında bir netlik yok bazı üyelerimiz aramışlar aynen devam edileceğini sadece kurum değişikliği olduğu söylenmiş. Şuanda endişe edilecek bir durum sözkonusu değildir.

turan_46

Üye
Üye
evrak takipten baktığım zaman kişiye ait kayıt bulunamadı..??

gülümse_hayata

Üye
Üye
İşlemler uzun sürebiliyor helebirde bu kurum değişiklik olayı var şuan evrak kayıtta gözükmemesi normaldir.

turan_46

Üye
Üye
25 yaşındayım biz 5 kişi bir aileyiz benim % 87 ozürlü raporuh var ama Babamın 3.000.TL geliri var 2022 Maaşı alanabilir mi??

gülümse_hayata

Üye
Üye
Tabiki sitemizin amacı sorulara yanıt vermek bir çok insanın kafasındaki soru işaretleri ortadan kaldırabilmektir. Buyrun istediğiniz kadar sorabilirsiniz.

turan_46

Üye
Üye
25 yaşındayım biz 5 kişi bir aileyiz benim % 87 ozürlü raporuh var ama Babamın 3.000.TL geliri var 2022 Maaşı alanabilir mi??

gülümse_hayata

Üye
Üye
Eve giren gelirden bütün masraflar çıkarıldıktan sonra yani kira faturalar vb. kişi başına düşen miktarın 115 tl geçmemesi gerekiyor eğer bu şartlarınız uygunsa alabilirsiniz

AZAD21

Üye
Üye
Bildiğimiz gibi 2022 maaşlarının tüm başvuru ve karar işlemleri 5 Kasım 2012 tarihinde Mal Müdürlüklerinden Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına (SYDV) devredileceği duyurulmuştu. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü Türkiye’de 2022 maaşı alan 1 milyonu aşkın kişiyi Bütünleşik Sosyal Yardım Hizmetleri Bilgi Sistemi’ne son sürat hızla aktarmaktadır.
Yapılan devir işlemleri kapsamlı bir çalışma ve uzun bir süreç gerektirdiğinden tam devir sürekli ertelendi ve SYDV’ler tam olarak işlem yapma yetkilerine şu ana kadar kavuşamadılar. Yapılan duyuruya göre tüm işlemlerin 5 Kasım 2012′de SYDV’lere tam devri gerçekleştirileceği sanılıyordu. Bu süre uzadı. Devir 26 Aralık gibi bir tarihe ertelendi duyumları oldu. 26 Aralık’tan sonra ise şu an 15 Ocak 2012 tarihinde tam devrin gerçekleşmiş olacağından bahsediliyor. Zaten yeni başvuru için SYDV’lere giden bir vatandaşa çoğu vakıfta çalışanlarca yılbaşından sonra gelmesi bildiriliyor.
Bu sürekli erteleme tabi ki kimseyi hoşnut etmiyor; fakat 2012 yılı itibariyle 1.292.063 kişinin 2022 aylığından yararlandığı düşünüldüğünde gerçekten bu kadar dosyanın devir işleminin kolay olmayacağı tartışılmaz bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Şu an zaten hali hazırda 2022 maaşı alanların ödeme ve işlemlerinde bir aksaklık yok ama yeni başvurular bu devir ertelemeleri nedeniyle alınamıyor. Bu hususta 2022 Sayılı Kanun’dan yararlanmak için başvurmak isteyen vatandaşların Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nün kapatılan SGK Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü personellerinin de desteğiyle son sürat çalıştığını bilmeleri, durumu değerlendirmede anlayışlı olmaları bekleniyor.
[h=3]2022 maaşları SYDV’ye devredildikten sonra ne olacak?[/h]Tüm devir işlemleri bitip sosyal yardımlaşma vakıfları tam olarak işlemleri yürütmeye başladıklarında artık yeni 2022 maaşı başvuruları SYDV’ler tarafından alınacak. Yeni başvurularda başvuran kişilerin muhtaçlık durumları Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanacak olan yeni yönetmeliğe göre değerlendirilecek. Keza halihazırda 2022 aylığı alan vatandaşların tümünün de 2013 mayıs ayına kadar muhtaçlık durumlarının tekrar değerlendirilmesi öngörülüyor. Bu yeniden değerlendirme sonucunda muhtaçlıklarının sona erdiği kanaatine varılanların 2022 aylıkları kesilecek muhtaçlıklarının devam ettiği kanaatine varılanların ise maaşlarına dokunulmayacak.
[h=3]2022 maaşları için SYDV yeni muhtaçlık kararını nasıl verecek?[/h]SYDV’lerin bilgisayar üzerinden kullandıkları Bütünleşik Sosyal Yardım Hizmetleri Bilgi Sistemi’nden yapılacak merkezi incelemeler ile 2022 maaşı alan engelli ve yaşlı vatandaşların sosyal güvencesi olmaması gibi genel şartları kontrol edilecek. Genel şartları sağlamadığı görülen kimselerin aylıkları kesilecek. Merkezi inceleme haricinde SYDV Sosyal Yardım ve İnceleme Görevlileri tarafından 2022 maaşı alan kişilerin hanelerine yapılacak olan ziyaretlerde ilgililerin muhtaçlıkları yerinde incelenecek. SYDV inceleme görevlilerinin vatandaşı görerek yazdığı sosyal inceleme raporları SYDV’nin bağlı bulunduğu kaymakamlık ya da valilikteki mütevelli heyetince değerlendirilecek ve bu değerlendirme sonucu mütevelli heyeti ilgilinin muhtaç olup olmadığına karar verecek. SYDV’lerin muhtaçlık kriterleri konusunda duyumlar olmakla birlikte en doğru bilgiyi yeni 2022 maaşı yönetmeliği yayınlandığında göreceğiz.

FIRAT_06

Üye
Üye
maalesef arkadaşlar raporlar yenilenecek ve heyete gireceğiz ben geçen hafta gittim raporumu yenilettim %96 rapor verildi raporu almaya aldım ama gelin bana sorun insanı doğduğuna pişman ediyorlar çektiğimiz rezillik ve sıkıntı anlatılcak gibi değil bunların verdiği parayada bunlarada söylenecek çok söz var ama neyse sakin olmak lazım Allah hepimize kolaylık versin umarım sıkıntısız sorunsuz alırsınız raporları

FIRAT_06

Üye
Üye
bu arada halil abi daha önceki raporum %90 dı yeni raporum %96 altı maaşta her hangi bir artış olurmu aceba

Tekerlekli Sandalye