2022 maaşı alıpta yeşil kartlı olanların GSS işlemleri?

Davidof

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar.Ben 2022 li yeşilkart sahibiyim.01.01.2012 den itibaren Yeşilkart uygulaması kalktı ve herkes SGK kapsamına alındı.Gelir testi düzeyine göre prim ödenecek veya ödenmeyecek.Fakat engelli vatandaşlara verilen Yeşilkartlara ne olacağı ile ilgili herhangi birşey göremedim.Bizim kartlara ne olacak bizler hangi uygulamaya tabi tutulacaz? Bilgisi olan varsa yazabilir mi ? Şimdiden teşekkürler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
GSS kapsamına gireceklerin gelir kriterleri şu şekilde düzenlenecek. http://engelliler.gen.tr/f26/genel-saglik-sigortasi-icin-gelir-kriterleri-11064/
Halen yeşil kartlı olanların yeşilkart vizeleri doluncaya kadar yeşilkartlarını kullanmaya devam edecekleri açıklanmıştı ancak doğrulayamadığımız bir bilgiye göre bugün itibariyle 2022 maaşı alıpta yeşil kartlı olanların otomatikmen GSS kapsamına alındığı söyleniyor. e-devlet şifresi olan ve 2022 maaşı alan arkadaşlarımız bi sorgulama yapabilirse bilgiyi doğrulayabiliriz.

tek66

Üye
Üye
slm halil bey e-devletten bakınca asagıdaki gibi birseyler cıkıyor bu arada bende 2022 maas alıyorum
gelir testi uygulanacak mı ?

Tescil Kapsamı60/c3 2022 65 Yaş
GSS Kapsamı60/c-3 kapsamında sigortalı olanlar
Sigortalı Türü Diğer
Katılım Payı Muafiyet Hayır
Yakınlık TürüKendisi

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Hayır gelir testi uygulanmayacak görüldüğü üzere ve anlaşıldığı üzere 2022 maaşı alanlar gss'ye geçmiş ve katkı payından muaf tutulmuşlardır zaten 2022 maaşı alanlar muhtaç durumda olduğundan ayrıca bir uygulamaya gerek görülmeden geçiş yapmışlardır.

uselka

Üye
Üye
arkadaşlar, benim abim engelli ve engelli maaşı almakta. yeşil kartıda var. konuyla ilgili herhangi bir gelişme var mı acaba? yani gidip gelir testi vs yapılması gerekiyor mu? şimdiden teşekkürler

tamer es

Üye
Üye
evde bakım maaşı gelirden sayılmıyor diye biliyorum dogrumu acaba gelir kriteri için sayılacakmı

YassaX

Üye
Üye
Arkadaşlar Yeşil Kart Uygulamasında 2022 Maaşı Alanlar ve 2022 Maaşı Almayanlar için 2 ayrı uygulama yapılıyor :

1-) 2022 Maaşı Alan Yeşil Kartlılar 01.01.2012 Tarihinden itibaren GSS ( Genel Sağlık Sigortası ) Kapsamına alındılar ve otomatikman GSS'li Oldular.. 2022 Maaşı alan yeşil kartlılar bunu 1-2 şekilde öğrenebilirler.. E-Devlet Şifresi olan Arkadaşlarımız SOSYAL GÜVENLİK KURUMU ( SGK ) Başlığı Altında Olan Ortak (4A/4B/4C) Hizmetler Bölümünde SPAS Müstahaklik Sorgulama(Saglik Provizyon Aktivasyon Sistemi) Sistemi ikonunu tıklayacaklardır. GSS KAPSAMI : 60/c-3 Kapsamında Sigortalı Olanlar TESCİL KAPSAMI: 60/ C3 2022 65 Yaş Şeklinde yazıyorsa sorun yok demektir. Eğer E-Devlet Şifrem yok diyorsanız, Eczanenize Telefon ederek bu durumu öğrenebilirsiniz.. T.C. Kimlik No'yu söyleyerek Provizyon alınıp alınmadığı bilgisi yer almaktadır.. Son Seçenek ise SGK'ya gidip öğrenmek ....

2-) Yeşil Kartı Olupta 2022 Maaşı almayanlar ise malesef Otomatikmak GSS ( Genel Sağlık Sigortalı ) li olamadılar... Her ne kadar açıklamalarda şu şekilde yer almış olsada:Halen yeşil kartlı olanların yeşil kart vizeleri doluncaya kadar yeşil kartlarını kullanmaya devam edecekleri açıklanmıştı, ancak bu durum sistemde şu şekilde yer almaktadır: SON 1 YIL İÇERİSİNDE 30 GÜN GSS PRİM GÜN SAYISI OLMADIĞI İÇİN, PROVİZYON VERİLEMEMİŞTİR... E-Devlet Şifresi olan arkadaşlar SOSYAL GÜVENLİK KURUMU ( SGK ) Başlığı Altında Olan Ortak (4A/4B/4C) Hizmetler Bölümünde SPAS Müstahaklik Sorgulama(Saglik Provizyon Aktivasyon Sistemi) Sistemi ikonunu tıkladıklarında bu yazıyı göreceklerdir.. E- Devlet Şifresi olmayan Yeşil Kartlı Arkadaşlar durumlarını Eczanelerine sorabilirler.... Bu durumda olan Arkadaşlarımıza Hatırlatma : Eskiden Giiş olduğunu Yeşil Kart Büroları Kapanmıştır, artık hizmet vermemetedir.. Bulunduğunuz ilin SGK ( Sosyal Güvenlik Kurumuna ) sına gidip sorunu çözmeye çalışmalısınız... Yaklaşık 9 gündür bu sorun çözülemedi, Yeşil Kart Vizesi bitmemiş olan Arkadaşlarımızın belki de sorunu yakında çözülür.. Ancak Hastane işi, İlaç işi olan arkadaşlarım mağdur duruma düşmemek için yukarıda bahsetmiş olduğum uygulamalara göre hareket etmelerini tavsiye ediyorum .. Saygılarımla..

destiny07

Üye
Üye
2022 maaşı daha onaylanmamış maaş almayı bekleyenler GSS kapsamına giriyormu ? durumun ne olacağını açıklarmısınız?

YassaX

Üye
Üye
destiny07 bana göre 2022 maaşi onaylanmamis kişilerin GSS Primlerini Hazine karşılamayacağını düşüyorum. 31 OCAK 2012 Gelir Testi yapırmak icin son gün..Bağlı bulunduğunuz Kaymakamlığa gidip, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına Gelir Testi için başvuruda bulunmanız gerekir..Eğer ki E Devlet Şifreniz varsa, www.turkiye.gov.tr sitesinden E Devlet Şifrenizi girip, SOSYAL GÜVENLİK KURUMU ( SGK ) Başlığı Altında Olan Ortak (4A/4B/4C) Hizmetler Bölümünde SPAS Müstahaklik Sorgulama(Saglik Provizyon Aktivasyon Sistemi) Sistemi ikonunu tıklayacaklardır. GSS KAPSAMI : 60/c-3 Kapsamında Sigortalı Olanlar TESCİL KAPSAMI: 60/ C3 2022 65 Yaş Şeklinde yazıyorsa, Demek ki 2022 Maaşınız onaylanmış ve Gelir Testi yaptırmanıza gerek yok.. Eğer ki E devlet şifrem yok diyorsanız, o zaman Tanidiğiniz bir Eczaneye gidip, Tc Kimlik No yu girildiğinde SGK dan onay alınamiyorsa ve SON 1 YIL İÇERİSİNDE 30 GÜN GSS PRİM GÜN SAYISI OLMADIĞI İÇİN, PROVİZYON VERİLEMEMİŞTİR diyorsa, dediğim yere gidip Gelir Testi Mutlaka yaptırmanızda fayda var..Yoksa En yuksek Prim üzerinden Her ay sizi GSS Kapsamında 212 TL civarında borclandıracaklardır.. Bilginiz Olsun destiny07

destiny07

Üye
Üye
e- devlet şifremi bi şekilde değiştirmişler siteye giremiyorum 2 kere bloke oldu şifreyi nerden değiştrecem

sinandeniz

Üye
Üye
e- devlet şifremi bi şekilde değiştirmişler siteye giremiyorum 2 kere bloke oldu şifreyi nerden değiştrecem
şifrenizi postaneden tekrardan 10 tl karşiliğinda tekrar alabilirsiniz başka türlü şifreyi açamassiniz unutmuşsaniz şifreyi

destiny07

Üye
Üye
şifreyi doğru giriyorum ama yinede kabul etmiyor .doğru girdiğimden eminim .

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Eğer öncesinden bir kaç kez yanlış giriş yapmışsan sistem güvenlik nedeniyle hesabını bloke etmiştir. Yapılacak tek şey yeni şifre almak.

anatomie

Üye
Üye
merhabalar arkadaşlar,

evet benim baktığım kişide yeşil kartlı ve 3 ayda bir 2022 maaşı almaktadır. ve eczanedende sorgulattığım üzre 2022/65 yaş grubuna girmektedir yani daha öncede yöneticilerimizin dediği gibi 01.01.2012 tarihinden önce 2022 maaşı alıpta yeşil kartı olanlar OTOMATİKMEN GSS ye dahil edilmişlerdir !!! ve bu kişilerin ayrıca gelir testi yaptırmasına gerek yoktur !!!

peki ama arkadaşlar mademki artık yeşil kart GSS ye geçti o zaman ilaç yazdırırken nasıl olcak yani artık yeşil kart kullanılmayacakmı ??? birde benim baktığım kişinin yeşil kart vizesi 1 şubat 2012 de doluyor yani bu kişi mademki otomatikman GSS ye geçti peki vize uzatma işlemi, ilaç yazdırma vs.. falan nasıl işleyecek artık bundan sonra ??

bilginize arz eder, değerli cevap vede görüşlerinizi beklerim.

saygılarımla

anatomie

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Reçeteye yazıyor zaten orda adınıza işleniyor ilaçlar sonra eczaneye gidip alıyorsunuz. Doktora gidip tedavi olacaksınız doktor ilacı yazacak eczaneden alacaksınız sistem bu şekilde bu şekilde işliyor.

cansel atak

Üye
Üye
gelir testi yaptıracakların boşuna kuyrukta beklememeleri gerekiyormuş., çükü herkesin evine postane aracılıyla durumları hakkında yazılı bildirim geleceği söyleniyor.?

Tekerlekli Sandalye