2022 maaşı alıpta yeşil kartlı olanların GSS işlemleri?

destiny07

Üye
Üye
yok paşam bağkurdan hiç yararlanmadım ama babam bağkurdan emekli olduğu içn ve prim ödediği için bi şekilde bulaşmıştır. ama şimdi bana bi faydası olmaz yaşım çok büyük (30) ve yararlanamıyorum. bi yanlışlık var düzeltemiyorlar . ben sigortalı olsam benim haberim olmalıydı .bugün bağkura gittim ve bağkurla hiç bi alakam olmadığına dair çıktı aldım.yani hiçbi sosyal güvencem yok.18 yaşının altındayken bağkurdan babam sayersinde yararlanmış olabilirim diyecem ama yararlanmadım.

toros

Üye
Üye
30 yaşında yüzde %50 raporlu çalışabiliyorsan ssk li çaliş erken emekli oluyorsun daha iyi,
bırak bu 2022 maaşı ihtiyacı olan alsın. yok hastayın çalişmiyorum o zaman 2022 maaşı başvururken aileden biri SGK'da kaydı olmaması gerekiyor babanın bağkuru var ondan kaynaklanıyor.
Evli isen babandan ayrı yaşıyorsan babanın bağkuru dikkate almazlar direk maaşı bağlarlar. bekar isen hemen evlen:))

destiny07

Üye
Üye
bekarım ama çalışamıyorum malesef :/ ve benimle evlenmek isteyen kız bulamadım hiçbiri istemedi bende evlenmekten umudumu kestim

YassaX

Üye
Üye
destiny07 ben Kamu Kurumlarına Engelli Personel Alımı Konularında Kategori Yöneticiliği yapıyorum, bazen de bildiğim konular olunca cevap yaziyorum.. O sebeple SGK da sizin net olarak işiniz çözülmedi ise, bu konuda bizim yorumumuz havada kalır..Sadece sizi şunu soyliyebilirim... 01.01.2012 Öncesinde herhangi bir sosyal güvenceniz yok ise, bu yorumlarınızdan öyle anlaşılıyor, 01.01.2012 tarihinden itibaren herkes GSS bünyesine katılmış oluyor.. Siz 2022 Maaşının bağlanmasını beklerken, bağlı bulunduğunuz Kaymakamlığın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Bölümüne gidip mutlaka Gelir Testi yaptırmanız gerekmektedir.. Yaptırmaz iseniz, priminiz en üst rakam olan 213 TL sizi her ay borclandırırlar, bilginiz olsun.. Benden bu forumla ilgili yorum şimdilik bu kadar... Kamu Kurumlarına Engelli Personel Alımı hakkında cok fazla soru ve yorum var, o bölüme bakmam gerekli.. Saygılarımla ...

destiny07

Üye
Üye
GSS yaptırmak zor değil önemli olan yaptırırsam 2022 nin iptal olmasına sebep olur diye gelir testi yaptıramıyorum

gülümse_hayata

Üye
Üye
2022 maaşı daha onaylanmamış maaş almayı bekleyenler GSS kapsamına giriyormu ? durumun ne olacağını açıklarmısınız?

destiny07
Burada açıklandığına göre

1/1/2012 tarihinden önce 2022 sayılı Kanuna göre; 65 yaş veya özürlü aylığı alanlar herhangi bir vize ve gelir testi işlemine tabi olmaksızın aylık aldıkları sürece kendileri ile bakmakla yükümlü olduğu kişiler, genel sağlık sigortasından Kanunun (60/c-3) bendi kapsamında yararlanacaklardır

Sizin maaşınız verilen tarihten önce onaylanmadığı için sanırım GSS kapsamına girmiyor dolayısıyla gelir testine tabi tutula bilirsiniz.
Gelir testinde eğer 296,50 kişi başına hane halkı aylık geliri bu tutarın altında olanlar prim ödemeyecekler.

YAPILACAK GELİR TESPİTİNE GÖRE KİMLER PRİM ÖDEMEYECEK
Vakıflar tarafından yapılacak gelir tespitine göre hane halkı başına geliri mevcut asgari ücret'in 1/3'nden az olanlar fakir olarak değerlendirilip bunların GSS primi devlet tarafından karşılanacaktır. Bu durumda mevcut asgari ücret 889,50 TL olduğuna göre 886.50/3= 296,50 kişi başına hane halkı aylık geliri bu tutarın altında olanlar prim ödemeyecekler.

destiny07

Üye
Üye
:S sorun o değil ben gelir tespiti yaptıramıyorum şuan 2022 maaş evraklarım ankarada işlemde beklemede gss ye geçtiğim an bağlanacağı varsa bile iptal edilir o yüzden yaptıramıyorum onu demek istiyorum .yani GSS yaptıramam

kemal1021

Üye
Üye
1106 - 60/g sigortalısı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından resen tescil işleminiz yapılmıştır. Yakınlarınızdan sağlık hak sahipliğiniz yoksa gelir testi işleminiz için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurmanız gerekmektedir.

1 Aylık sigortalıyım yalnız sağlık provizyon sorgulamasında uyarı çıkıyor.Ne yapmalıyım.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Söz konusu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına bi gidip durumu ögrenmenizi öneririm.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Bir nevi sorgulama ve teyitle ilgili olduğunu düşünüyorum yani cümle içinde sağlık durumunun sorgulanmasını anlamında olabileceğini sanıyorum arkadaşlar net bilgi verecektir.

Melankolik01

Üye
Üye
2022 maaşı almakta iken sigortalı işte çalışıp maaşımı kestirmiştim. 6 ay önce işten çıktım tekrar 2022 ye başvurdum. Geçen günlerde müstehaktır provizyonu alabilir mesajı alırken şimdi 1108 - Kendisi veya üzerinden sağlık yardımı aldığı yakınından borçlu gözükmektedir.Provizyon verilememiştir.yazısını almaktayım. Bankaya sordurduğumda 408 küsür lira borç çıktığını söyledi. Yeşil kartım var. Gss ye neden para ödeyeceğim? Ödemek zorunda mıyım? Sağlık güvencem olmayacak mı? Burada ki yardımcı olan olmayan herkesten Allah razı olsun

Tekerlekli Sandalye