2022 maaşı alıpta yeşil kartlı olanların GSS işlemleri?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Zaten geçiş yaptılar hatta yayınlanan yönetmelikte 2022 maaşı alanların otomatik geçiş yaptıkları belirtildi ayrıca bir bildirim gönderilmeksizin yararlanacakları belirtildi.

uye947

Üye
Üye
Üniversite öğrencileri eğer gelir testi yaptırmazlarsa AYLIK 213 TL ödemek zorunda kalacaklarmış.
sinavsorucevap.com
sitesinde gelir testi ve aile gelir testi formu örneği var.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Sadece üniversite okuyan ögrenciler degil gss kapsamındaki herkes yaptıracak ve yaptırmayanlar söz konusu miktarı yatırararak yararlanacaklar.

YassaX

Üye
Üye
merhabalar arkadaşlar,

evet benim baktığım kişide yeşil kartlı ve 3 ayda bir 2022 maaşı almaktadır. ve eczanedende sorgulattığım üzre 2022/65 yaş grubuna girmektedir yani daha öncede yöneticilerimizin dediği gibi 01.01.2012 tarihinden önce 2022 maaşı alıpta yeşil kartı olanlar OTOMATİKMEN GSS ye dahil edilmişlerdir !!! ve bu kişilerin ayrıca gelir testi yaptırmasına gerek yoktur !!!

peki ama arkadaşlar mademki artık yeşil kart GSS ye geçti o zaman ilaç yazdırırken nasıl olcak yani artık yeşil kart kullanılmayacakmı ??? birde benim baktığım kişinin yeşil kart vizesi 1 şubat 2012 de doluyor yani bu kişi mademki otomatikman GSS ye geçti peki vize uzatma işlemi, ilaç yazdırma vs.. falan nasıl işleyecek artık bundan sonra ??

bilginize arz eder, değerli cevap vede görüşlerinizi beklerim.

saygılarımla

anatomie

Artik Fiziki anlamda YEŞİL KART OLAYI kalkmıştır.. Hangi doktora giderseniz gidin, Nüfuz Cüzdanınız yeterli oluyor.. Eğer ilaç yazılacaksa Normal Doktor Reçetesine yazılıyor ve Eczaneden alıyorsunuz.. 1 Şubat 2012 de yeşil kart vizesi doluyorsa, Otomatikman GSS ye dahilde olsa , o kisi Vize Dolmadan 1 hafta once yani bugünlerde , bağlı bulunan Kaymaklık bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek, yapılması gereken ne var yapıyorlar ( Başvuru - Gelir Testi vs vs )

tek66

Üye
Üye
bende 2022 maas alıyorum gss geciş yaptım sgk 170 aradım gss gectim 2022 maas alıyorum yeşilkartımın visesi bitince herhengibir işlem yaptırmam geerrerekiyormu dedim yok herhengi bir işlem yaptırman gerekmiyor vizesi bitince tc no ile muayene olabilirsiniz dedi

haykolik

Üye
Üye
ben yeşil kartlıyım vizemin dolmasına altı ay var bugün devlet hastanesine gittim yeşil kartımı istemediler kimlik istediler ve verilen fişte sgk lı yazıyordu peki bişe soracam adana başkentte diyalize giriyorum 2022 den ve bakıcı maaşı alıyorum acaba bundan sonra sevksiz girebilecekmiyim diyalize ve kontrollere çünkü sevk işi beni çok yoruyor vereceginiz cevaplar için teşekkür ederim

YassaX

Üye
Üye
bende 2022 maas alıyorum gss geciş yaptım sgk 170 aradım gss gectim 2022 maas alıyorum yeşilkartımın visesi bitince herhengibir işlem yaptırmam geerrerekiyormu dedim yok herhengi bir işlem yaptırman gerekmiyor vizesi bitince tc no ile muayene olabilirsiniz dedi

tek66 GSS ye geçiş yeni olduğu için, herşey karmaşık.. Ben sizin yerinizde olsam, Bulunduğunuz ilin SGK'sında Genel Sağlık Sigortası ( GSS ) işlemleri yapılan bölüme en azından telefon ile sormanız.. Bilgiyi teyit etmeniz açısından, garantiye almış olursunuz.. Vizesi bitti diyelim, işlemde yaptırmadınız, bir de SGK dan yararlanamazsaniz, siz mağdur durumda olmuş olursunuz..Benim bildiğim de şu şekilde ; Vize bitiminden 1 hafta içinde bağlı bulunduğunuz kaymakamlığın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma bölümüne başvuru yapıyorsunuz..

tek66

Üye
Üye
valilikteki yeşil kart bürosuna gittim onlarda aynı seyi dedi herhengibir işlem yapılmayacak dedi

YassaX

Üye
Üye
tek66 ben yukarıda size sormanız gereken yeri söyledim..Karar sizin.. Cunku Yeşil Artık SGK ya devroldu.. Fiziken Yeşil Kart kalktı.. İsmen halen durmakta.. SGK nin GSS bölümüne bir sormanız da fayda var düşüncesindeyim.. 2022 maaşı alanlar zaten otomatikman yeşil kartı yasa gereği hak ediyolar.. Ayrıca Valilikteki sorduğunuz Yeşil Kart Büroları 01.01.2012 tarihi itibariyle Lav edildiler, yani kapandılar.. Orada çalışanlar da , Kaymakamlıklarda çeşitli görevlere atandılar , ya da valiliklerde .. Zaten yeni sisteme göre otomatik olarak 3 ayda bir gelir testini sistemden yapacaklar.. 2022 ya da 65 yaş üstü maaş alanlar, sistem oturunca, herhangi bir başvuru yapmayacakları düşüncesindeyim... Ben 3-4 sefer bulunduğum ilde SGK GSS Bölümüne gittim, hem yeşil kart konusu hemde başka konular icin.. 2022 alanlari da sorduğumda , bana vize bitiminden sonra 1 hafta icinde , kaymakamlığa bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayananışmaya gideceğimi soylediler.. Karar sizin tek66

tek66

Üye
Üye
Sgk gittim beni valilikteki yesil kart bürosuna gönderdile yesilkart vizesi nisanda bitiyor onlarda herhangi bir islem yaptirmayacaksiniz dediler bende ankara sgk aradim 170 onlarda aynisini dedi e -devlet sifresi aldim provisyonda 2022 65 yas ayligi gss kapsami 60/c3 sigortali olanlar yaziyor

tek66

Üye
Üye
Simdi ne yapmam gerek kafam karisti onlar böyle diyor siz öyle diyorsunuz

tek66

Üye
Üye
Birde benim 500tl kredi kartim var bu ay 300 tl alisveris yaptim maas ve gss de sorun cikar mi

YassaX

Üye
Üye
tek66 Sgk gittim --> demissiniz yaa, önceki mesajlarınızda bu sekilde soylememistiniz.. Madem SGK sizi yeşil kart bürosuna göndermemiştir, yanlışınız var.. Yeşil Kart Büroları 01.01.2012 tarihi itibariyle kapatıldı.. Ancak SGK sizi şu şekilde yönlendirmiş olabilir.. Bağlı bulunduğunuz Kaymakamlık ya da valiliğin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Bölümüne göndermiştir.. Onlar size Nisan da vizeniz bitiyor, birşey yapmanıza gerek yok diyorsa , o zaman onların sözüne itibar etmelisiniz.. Ayrıca Nisan ayına yaklaştıkca e- devlet şifrenizden Provizyon kısmına zaman zaman bakmalisiniz.. 60/ c3 kapsamında olup, Primi Hazine tarafından karşılananlar diye yazdığı sürece sıkıntı yok.. Ama o gittiğiniz yer Yeşil Kart Bürosu degildir, onlar kaymakamlığa ya da valiliğe bağlandılar.. Cunku bir işlevleri kalmadı..

tek66

Üye
Üye
Ama orda gss islemleri yapilir yaziyor bunu söylemeyi unutmusum kusura bakmayin yesilkart bürosunda yaziyor

YassaX

Üye
Üye
tek66 bakın eskiden yeşil kart bürosu olarak gecen yer, artik GSS işlemleri yapılan bir yer olabilir..Yani Gelir Testi vs işlemler..Ama yeşil kart bürosu degil.. Sonuc itibariyle kafanız karışabilir, cunku herkesin kafası karışık bu konularda.. Siz e devlet şifresinden zaman zaman kontrolunuzu yapın bence .. Bakın Gelir Testi 3 ayda bir düzenli olarak ayrıntılı olarak yapılacak..Sosyal Yardımlasma ve Dayanışma Birimi SOYBİS denilen bir sistemle 14 ayrı kurumdan 28 sorgulama yapacak..Siz 2022 alsanizda bence bu sorgulamaya tabi olma ihtimaliniz var..Kredi Kartı Harcamaları, Elektrik-Su vs Faturalar dahi ayrıntılı incelenecek..Cunku Yeşil Kart SGK ya gecti..SGK bu sayıyı bu tarz sorgulamalarla azaltmayı ve giderleri en aza indirmeyi hedeflemektedir. Dikkatli olun, takipte kalın yeterlidir bence

tek66

Üye
Üye
Peki kredi kartini kapattiriyimi daha yeni aldim bu ayda 300tl alisveris yaptim

tek66

Üye
Üye
Birde 12 ay taksitli alisveris yapmistim 300tl yi

YassaX

Üye
Üye
tek66 kredi kartından takip olayı yeni bir durum.. Yani ayrıntılarını, detaylarını cok fazla bilemiyoruz... Ancak kişisel görüşüme göre 500 TL Limitli bir kredi kartı ile 300 TL 12 ay taksitle alınan bir ürün sorun olmaz düşüncesindeyim.. tek66 ancak bu benim kişisel yorumumdur.. Ben sorun olmaz derim, bir de sorun cıkarsa, sorumluluk kabul etmem.. Sana tavsiyem , bundan sonra cok fazla Kredi Kartını kullanmaman..Gelismeleri takip edip ona göre hareket etmen doğrusudur..Mutlaka Kredi Kartı Harcama Konularının da detayları da belli olacaktır, kanaatindeyim ....

tek66

Üye
Üye
Tmm tesekkür zaten yilda bir kullanisi oda 300 gecmez

Tekerlekli Sandalye