2022 maaşı alıpta yeşil kartlı olanların GSS işlemleri?

YassaX

Üye
Üye
tek66 Rica Ederim ...

haykolik

Üye
Üye
arkadaşlar ben bişey ögrenmek istiyorum bu gelir tespitine bakıcı ve 2022 maaşları ekleniyormu vereceniz cevaplar için teşekkür ederim

destiny07

Üye
Üye
01-01-2012 den önce 2022 maaşına başvurupta hala maaşı bağlanmayanlarda GSS dahil edildimi acaba ?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Maaşa başvuru yapanlar degil maaşı hak edip alanlar gss geçiş yapmışlardır.

YassaX

Üye
Üye
destiny07 aynı soruyu 22 Ocak 2012 tarihinde yine bu başlık altında şu şekilde sormuştunuz : 2022 maaşı daha onaylanmamış maaş almayı bekleyenler GSS kapsamına giriyormu ? durumun ne olacağını açıklarmısınız?

destiny07 bende size şu cevabı vermiştim, siz de ardından bana teşekkür etmiştiniz .. Sonuç olarak sorduğunuz soru 1 haftada değişkenlik gösterecek tarzda bir soru da değil...

destiny07 bana göre 2022 maaşi onaylanmamis kişilerin GSS Primlerini Hazine karşılamayacağını düşüyorum. 31 OCAK 2012 Gelir Testi yapırmak icin son gün..Bağlı bulunduğunuz Kaymakamlığa gidip, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına Gelir Testi için başvuruda bulunmanız gerekir..Eğer ki E Devlet Şifreniz varsa, www.turkiye.gov.tr sitesinden E Devlet Şifrenizi girip, SOSYAL GÜVENLİK KURUMU ( SGK ) Başlığı Altında Olan Ortak (4A/4B/4C) Hizmetler Bölümünde SPAS Müstahaklik Sorgulama(Saglik Provizyon Aktivasyon Sistemi) Sistemi ikonunu tıklayacaklardır. GSS KAPSAMI : 60/c-3 Kapsamında Sigortalı Olanlar TESCİL KAPSAMI: 60/ C3 2022 65 Yaş Şeklinde yazıyorsa, Demek ki 2022 Maaşınız onaylanmış ve Gelir Testi yaptırmanıza gerek yok.. Eğer ki E devlet şifrem yok diyorsanız, o zaman Tanidiğiniz bir Eczaneye gidip, Tc Kimlik No yu girildiğinde SGK dan onay alınamiyorsa ve SON 1 YIL İÇERİSİNDE 30 GÜN GSS PRİM GÜN SAYISI OLMADIĞI İÇİN, PROVİZYON VERİLEMEMİŞTİR diyorsa, dediğim yere gidip Gelir Testi Mutlaka yaptırmanızda fayda var..Yoksa En yuksek Prim üzerinden Her ay sizi GSS Kapsamında 212 TL civarında borclandıracaklardır.. Bilginiz Olsun destiny07

destiny07

Üye
Üye
4B müstahaklık bölümündeki yazı : 60/g sigortalısı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından resen tescil işleminiz yapılmıştır. Yakınlarınızdan sağlık hak sahipliğiniz yoksa gelir testi işleminiz için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurmanız gerekmektedir.

SPAS Müstahaklik Sorgulama(Saglik Provizyon Aktivasyon Sistemi) ---60/g sigortalısı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından resen tescil işleminiz yapılmıştır. Yakınlarınızdan sağlık hak sahipliğiniz yoksa gelir testi işleminiz için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurmanız gerekmektedir.

YassaX

Üye
Üye
destiny07 4B Demek, Bağkurlu demek.. Sanirim sizin daha önceden Bağkur'dan istifade etmişsiniz, ya kendinizin ya da aile bireylerinden birinin üzerinden.. 60/g dediği şudur: Sizin En yakın kaymakamlığın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Bölümüne gidip gelir testi yaptırmanız gerekmektedir... Yapılan gelir tespiti sonucunda; aile içindeki kişi başına düşen gelir miktarı, asgari ücretin üçte birinden (295.50 TL) az olanların primleri devlet tarafından karşılanacak ( Yani 60/C-1 --> Yeşil Kartlılar ).. Asgari ücretin üçte biri (295.50 TL) ile asgari ücret (886.50 TL) arasında olanlar 35.46 TL ödeyecek ( Yani 60/g-1 kapsamında olanlar)... Asgari ücret ile asgari ücretin iki katı arasında olanlar 106.38 TL ( Yani 60/g-2 kapsamında olanlar ) ... Asgari ücretin iki katından (1.773.00 TL ) fazla olanlar ise 212.76 TL ( 60/g-3 kapsamında olanlar )...ödeyecekler.” açıklaması yapıldı.
destiny07 eğer 2022 Maaşınız onaylanırsa, SGK'nın sisteminde şu şekilde görüneceksiniz : GSS KAPSAMI : 60/c-3 Kapsamında Sigortalı Olanlar TESCİL KAPSAMI: 60/ C3 2022 65 Şeklinde yazacaktır..

mustafa123

Üye
Üye
öncelikle özkan bey iyi günler dilerim size bir sorum olacak yakınlarının saglık sigortasından faydalanan ve hiçbir geliri ve maaşı olamayan 45 yaşındaki özürlü ve tamamiyle muhtaç bir insan 2022 özürlü maaşına başburabilir mi

YassaX

Üye
Üye
mustafa123 bey, size de iyi günler... Bahsettiğiniz Özürlü kişinin; Özürlü Sağlık Kurulu Raporu vermeye yetkili hastanelerden birinden, % 40 ve üzeri Özürlü Sağlık Kurulu Raporu varsa, bulunduğu ildeki Mal Müdürlüğüne ya da Defterdarlığa 2022 maaşı için Özürlü Raporu ile birlikte başvuru yapabilir.. Yapılan değerlendirmeler sonucunda 2022 maaşı almaya uygun görülürse, maaşı alabilir.. Bu süreç en az 3 aydan aşağı olmaz, daha da uzun süreler olduğuna şahit oluyoruz...

mustafa123

Üye
Üye
bu değerlendirmeyi malmüdürlüğü mü yapıyor özkan bey ve bu değerlendirme nasıl bir süreç acaba bir bilginiz var mıydı

destiny07

Üye
Üye
2022 maaşı başvurum bağkurlu göründüğüm içinmi tam pasif oldu acaba .ama yaşım 30 bağkurun sağlığından yararlanamıyorum nasıl olacak bu iş :/ çok karışık

mustafa123

Üye
Üye
bu değerlendirmeyi malmüdürlüğü mü yapıyor özkan bey ve bu değerlendirme nasıl bir süreç acaba bir bilginiz var mıydı

haykolik

Üye
Üye
sayın özkan cey bey benimde bir sorum olacak gelir tespitine bakıcı ve 2022 maaşlarıda gelirden sayılacak mesala ben 2022 den faydalanıyorum ve bakıcı maaşı alıyorum annem babam yeşil kartlı yani ailede üç kişiyiz vereceniz cevaplar için teşekkür ederim

destiny07

Üye
Üye
GSS ye başvurursam bağkurdan yararlanmam kesilirmi özkan bey

YassaX

Üye
Üye
sayın özkan cey bey benimde bir sorum olacak gelir tespitine bakıcı ve 2022 maaşlarıda gelirden sayılacak mesala ben 2022 den faydalanıyorum ve bakıcı maaşı alıyorum annem babam yeşil kartlı yani ailede üç kişiyiz vereceniz cevaplar için teşekkür ederim

Gelir Testine bakılırken eve giren tüm gelirlere hesaba katılacaktır.. Sosyal Yardımlasma ve Dayanısma SOYBİS diye bir sistem üzerinden 14 Kurumdan 28 Ayrı sorgulama yapacak. Kredi Kartı Harcamaları, Elektrik - Su Faturaları, Banka Hesapları vs herseye bakılacaktır.. Artik Yeşil Kart SGK ya devredilidiği için ince eleyip sık dokuyacaktır.. Siz 2022 maaşi aldiğiniz icin yasaya göre otomatikman GSS li olup, priminiz HAzine tarafından karşılacaktır.. 60/ C-3 Kapsamında 2022 - 65 Yaşlılık Maaşı GSS kapsamında olacaksınız.. Yapılacak bu testler ve içerikleri, detayları yeni olduğu icin uygulandıkca örneklerini görme fırsatı bulacağız

YassaX

Üye
Üye
GSS ye başvurursam bağkurdan yararlanmam kesilirmi özkan bey

Ben siz tüm sorularınza buradan cevaplar yerine, SGK nin GSS tecsil birimine gitme imkanınız varsa gidin ya da telefonla sorun.. ALO 123 hattı da bu konuda size yardımcı olacaktır.. Bakın yeni bir uygulamaya gecildi, SGK da çalışanların bile bu uygulama ile ilgili olarak Kafası karışıkken , buradan siz net olarak cevaplar vermemizi beklemeyin.. destiny07 sizin 2 ayri konunuz var, ikisini de karışık bir şekilde ara ara ifade ediyorsunuz.. 2022 Maaşiniz Ayri , GSS Tescili ayri bir konudur.. 2022 başvurusu yapmanız, GSS den otomatikman yararlanmanızı sağlamıyor.. Bağkurlu iseniz, GSS den gelir tespiti yaptırmanıza gerek yok.. Ancak Bağkurlu iken 2022 Başvurusu nasıl yapıyorsunuz onu ben anlamadım..Siz dediğim gibi durumuzu Mal müdürlüğüne giderek 2022 için, SGK ya giderek te GSS için ayrıntılı şekilde öğrenmelisiniz .. Ayrıca 2022 Maaşı ve Vakıf Aylıkları takip edebilirsiniz

destiny07

Üye
Üye
bütün alakalı kurumlara gidip sigorta bağkur falan bütün kayıtlarıma baktırdım hiçbişey çıkmadı.sadece e- devlette 60/g diye bahsedilen bağkur sağlık sigortası çıktı ama bağkurda böyle bişey in olmadığına dair çıktı aldım yani tertemizim maaş almam için hiçbir engel yok..ama 2022 maaşı başvurumun bu yüzden tam pasif olduğunu düşünüyorum.60/g sigortasını iptal ettirme veya kestirme imkanım varmı ozkancey

toros

Üye
Üye
destiny07@ daha önceden aileden bağkur sağlık yardımı alıyordun dimi.
yoksa kendın adına bağkur yapmişsin.
(60/g aile geliri asgari ücreti iki katı olanlardır) böyle tespit edilirse ne 2022 nede yeşilkart verilmezler..
eğer bağkurda kaydın varsa bu kaydı silmezsen özürlü maaşi alamazsın

Tekerlekli Sandalye