Alınabilecek Sosyal Yardımlar ve Tutarları

gülümse_hayata

Üye
Üye
Değerli Arkadaşlar

Bilindiği gibi bir takım yapılan yardımlar sosyal yardım adı altında yapılmaktadır. Bu yardımlardan faydalanabilmek için belli başlı şartlar gerekmektedir. Bir devlet sosyal yardımları yapmak maddi sıkıntı çeken vatandaşını gözetmek zorundadır. Her nekadar bu yardımlar çok fazla olmasada bir takım ihtiyaçları karşılamak adına oldukca önemlidir. Sosyal yardımlarda en önemli kıstas mağduriyettir öncelik aile odaklı olup nakdi yardımlar ve tabiki gıda,giyim,yakacak gibi yardımlarda yapılmaktadır.

Biz bu yazımızda yapılan nakdi yardımlardan bahsederek herkesin haberdar olmasını sağlamak niyetindeyiz. Bildiğiniz gibi evde bakım maaşıda bir sosyal yardımdır. Bu yardımdan faydalanabilmek içinde belli başlı krterler vardır. Bu kriterlerin en başında gelende muhtaçlık sınırıdır. Yazımıza bazı muhtaçlık sınırlarını sizlere aktararak başlamak istiyorum.

index.jpg

MUHTAÇLIK SINIRLARI
2022 Sayılı Kanun Kapsamında 01.01.2018-31.12.2018 tarihleri arası muhtaçlık sınırı 483,64 TL
Evde Bakım Aylığı 01.01.2018-31.12.2018 tarihleri arası muhtaçlık sınırı 967,27 TL
Kronik Hastalara Yönelik Yardım Programı Muhtaçlık Sınırı 967,27 TL

DÜZENLİ YARDIM PROGRAMLARI

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardım Programı 275,00 TL Başvurular resmi olarak ikamet edilen yerdeki Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına yapılır

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı 275,00 TL il / ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bir dilekçe ile ve nüfus cüzdanları ile başvuru yapmaları gerekmektedir.

Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı 100,00 TL Bağlı bulunduğunuz valilik ya da kaymakamlıklardaki SYD Vakıflarına başvuru yapabilirsiniz.

Öksüz Yetim Yardımı 100,00 TL Bağlı bulunduğunuz valilik ya da kaymakamlıklardaki SYD Vakıflarına başvuru yapabilirsiniz.

Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Programı 120,00 TL Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ile oluşturulan, yine aynı Kanuna göre her il ve ilçede oluşturulan ve başkanlıklarını Valilerin/Kaymakamların yaptığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları veya seçili il/ilçelerde kurulmuş olan Kızılay Hizmet Merkezi aracılığıyla alınmaktadır.

Kronik Hastalara Yönelik Yardım Programı 1085,00 TL Yardım isteyen vatandaşların ikametgâhlarının bulunduğu il/ilçede yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) vakıflarına başvuruda bulunması gerekiyor. Bizzat başvuruda bulunamayacak durumda olan vatandaşların müracaatları ise kendileriyle aynı hanede ikamet eden yasal velileri/vasileri aracığıyla alınacak.

ŞARTLI EĞİTİM, SAĞLIK VE GEBELİK YARDIMI KAPSAMINDA SAĞLANAN YARDIMLAR
Şartlı Eğitim
Şartlı eğitim ve sağlık yardımları kapsamında hak sahibi olabilmek için, fayda sahibi çocuk adına yardım başvurusu yapan kişinin, yaşadığı hanede sosyal güvenceli herhangi bir bireyin olmaması ve ilgili hanenin muhtaç durumda olduğunun MH kararıyla tespit edilmesi gerekmektedir.Başvurular resmi olarak ikamet edilen yerdeki Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına yapılır. Başvuru yapan kişinin daha önce Vakfımızda kaydı bulunmuyor ise Vakfımız tarafından istenen 'Hane Başvuru Kayıt Formu', 'Sorgu Dilekçesi' ve 'Şartlı Eğitim-Sağlık Haksahibi Sözleşmesi' formlarını doldurarak teslim edilmesi yeterlidir.

İlköğretim Erkek Öğrenci 35,00 TL
Ortaöğretim Erkek Öğrenci 50,00 TL
İlköğretim Kız Öğrenci 40,00 TL
Ortaöğretim Kız Öğrenci 60,00 TL
Şartlı Sağlık Yardımı 35,00 TL
Şartlı Gebelik Yardımı 35,00 TL

DOĞUM YARDIMI

Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuğu için 300.-TL, ikinci çocuğu için 400.-TL, üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600.-TL tutarında doğum yardımı yapılacaktır.
Doğumun Hastanede Yapılması Halinde 1 defaya mahsus 75,00 TL ödenir.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI

G0 = Kişi başına düşen gelir 0-676,49 primi devlet tarafından ödenir.
G1 = Kişi başına düşen gelir 676,50 ve üzeri ise aylık prim : 60,89 TL

Özko

Üye
Üye
Merhaba, 2001 doğumlu oğlum 2001 yılında aldığı %50 hafif mental retardasyon ağır özürlü sürekli raporu var. Oğlumun yaşı şu anda 17 lakin yaşıtların göre ve hastalığından dolayı ailecek sıkıntılarımız var. Ekonomik sıkıntılarımız da var 5 kişilik bir aileyin ve sadece asgari ücretle ben çalışıyorum ve oğluma daha iyi bir gelecek veya eğitim aldırmak için devletten destek almak istiyorum bu mümkünmüdür? Oğlumun şu yaşına kadar devletten hiç bir destek almadım ve istemedim lakin şu anda çok zor durumdayız. Allahım tüm engelli kardeşlerimize acil şifalar ve zorda olanlara kolaylıklar versin.

septik

Editör
Editör
[MENTION=22960]Özko[/MENTION]

Merhaba, Amin, sizin oğlunuzada Allah şifalar versin inş.

Rapor tarihiniz 2001 oldukça eski, size tavsiye edeceğim iki kurumda yeni rapor isteyebilir, İl merkezde ikamet ediyorsanız valilik binalarında, ilçede ikamet ediyorsanız kaymakamlık binalarında bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına mücaracaatınızı yapın, sydv sağlık raporu alabileceğiniz bir hastahaneye sevk eder, sevk olduğu için sağlık raporuna ücret ödemessiniz.

Alacağınız rapor %40 ve üzeri ise gelir testi yapılır adresinizde yaşayan kişilerin tüm gelir toplamı hanede yaşayan kişi sayısına bölümünde kişi başı 2018 yılı sonuna kadar 483 tl yi aşmıyorsa 2022 engelli maaşı bağlanır. Sizin aileniz 5 kişi olduğuna göre 5 x 483 tl = 2415 tl altında geliriniz olduğu sürece 2022 engelli maaşından yararlanabilirsiniz.

https://engelliler.gen.tr/f7/2022-maasi-almak-icin-gerekli-evraklar-74/

Diğer seçenek ise evde bakım maaşı, engelliye bakan kişiye ödenir, engelli kişinin raporu %50 ve üzeri ağır engellidir ibaresi varsa ve hanede kişi başına düşen gelir 2018 yılı sonuna kadar geçerli olan 967 tl altındaysa ödenen maaş türüdür. Ayrıntıları linkte veriyorum.

https://engelliler.gen.tr/f8/evde-bakim-maasi-alma-sartlari-2018-guncel-32299/

murat2535

Üye
Üye
hocam bu maaştan bende yararlana bilirmiyi evliyim 1 çocugum var evim kira 55 oran rapurum asgari üçret çalışanıyım veya herhangi bir yardım

SM-G6100 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

septik

Editör
Editör
[MENTION=22808]murat2535[/MENTION]

Malesef sgk lı çalışanlar, engelli maaşından yararlanamıyorlar. Diğer yardımlarda muhtaç ve sosyal güvencesi olmayanlara yapılıyor.

Özko

Üye
Üye
İlginize çok teşekkür ederim. Allah razı olsun

septik

Editör
Editör
[MENTION=22960]Özko[/MENTION]

Rica ederim, cümlemizden razı olsun inş.

KoLiBRi

Üye
Üye
Sayın yöneticim hayırlı akşamlar. Sitemizde bulunan bilgilerden yararlanıyoruz. Allah razı olsun emeğinize sağlık.
Bu konuyuda okurken bişey dikkatimi çekti ve kafama takıldı. Size danışmak istedim.
Benim %94 ağır engelli ibareli raporum var. 2022 maaşı alıyorum. Eşimde bakıcı maaşı alıyor.
Yazıda okuduğum kısım kronik hastalar için açıklama. Orda 1.085 tl yazıyor. Benim raporumda da kronik hastalığım olduğu için o kısımda işaretli.. Bu durumda bu yardımdan bende faydalanabilirmiyim.
Yanlış anlaşılmasın.. Herşeyden yararlanmak değil niyetim. Ancak malumdur ki yaşam şartları çok zor. Ev kira, okuyan çocuk, sağlık sorunları, ev ihtiyaçları zaten anlatmaya söz yetmez bilirsiniz.. Devletin verdiği 2022 ve bakıcı maaşı yetmiyor işin gerçeği.. Hal böyle olunca ben gibi çaresizler arayış içinde oluyor..
Bu benim kafamı karıştı.. Fikrinizi sormak size danışmak istedim..
Teşekkürler...

septik

Editör
Editör
[MENTION=637]KoLiBRi[/MENTION]

Hayırlı geceler.

Aslında net olmamakla beraber, aynı kurumun iki ayrı maaşı sürekli olarak vermediklerini biliyorum, mutlaka birinden birini tercih etmeniz gerekiyor. Yalnız bu kronik hastalığı olanlara verilen yardım için bir gelir krıteri varmı, yada evde baım maaşını etkilermi bu konuda bilgim yok malesef. İsterseniz hafta içi mesai sattleri içersinde 144 nolu ücretsiz hattan yada bağlı bulunduğunuz sydv nı arayarak bilgi alabilirsiniz.

KoLiBRi

Üye
Üye
Teşekkür ederim ilgin için.. Arayayım veya bizzat gidip görüşeyim. Sonucu burdan yazar paylaşırım.. Hayırlı geceler...

Anil1

Üye
Üye
Mrb ben %70 engelliyim dil annem ben ve 17 yaşında oğlumla yaşıyoruz annem 2019 itibariyle 1000tl oğluma ise sosyal hizmetlerden 940tl başka gelirimiz yok bana engelli baş vurum reddediliyor neden

septik

Editör
Editör
[MENTION=23133]Anil[/MENTION]

Merhaba, yazınızda engelli maaşı almak için sosyal hizmetlere müracaat ettiğnizi yazmışsınız. Sağlık raporunuzda %50 ve üzeri ağır engellidir ibaresi varsa evde bakım maaşı için sosyal hizmetlere başvurabilirsiniz ve kişi başı gelir krıteri 1219 tl altında kaldığınız için bakım maaşı alabilirsiniz.

https://engelliler.gen.tr/f8/evde-bakim-maasi-alma-sartlari-2018-guncel-32299/

https://engelliler.gen.tr/f7/2019-yili-2022-maasi-kisi-basi-gelir-miktarlari-belli-oldu-33898/

2022 Engelli maaşı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına müracaat etmeniz gerekiyor, yalnız 2022 engelli maaşı alabilmek için sadece engelli olmak yetmiyor malesef. Engelinin yaşadığı hanedeki tüm gelirler, mal varlıkları varsa getirileri, getirisi yoksa mal varlıklarının rayiç değerlerinin bir kısmı gelir olarak kabul ediliyor ve bu gelirlerin toplamı hanede yaşayan kişi sayısına bölünüyor 2019 yılı için kişi başı 609.67 Tl nı geçmiyorsa engelli maaşından yararlanabilirsiniz.

https://engelliler.gen.tr/f7/2022-maasi-almak-icin-gerekli-evraklar-74/

Sizin hanede 3 kişi var ve geliriniz 1940 tl. Hesap yaptığımızda engelli maaşı alabilmek için kişi başı gelirinizin 2019 yılı için 609.67 TL nı aşmamanız gerekiyor.

1940 tl gelir / 3 kişi = 646.66 tl kişi başı geliriniz olduğu için 2022 engelli maaşından yararlanamassınız.

binnaz

Üye
Üye
Iyi geceler benim 7yaşındaki oğlum engelli Davunsendrumlu ve raporu yuzde 89 kaymakamlik bize kömür yardimi yapmiyor yardim almaya gittigimde bana verdikleri cvp cocuk benden ayri tek başına yasarsa alabilirmis 7 yssindaki engelli cocuk nasıl tek yaşar ve yakscaksizliktan şuanda evimizde kalamiyoruz bizim devletimiz neden bizim gibi ailelere sahip cikmiyor ozel cocuklarimiz oldugu halde

SM-J600F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

binnaz

Üye
Üye
Birinci sınıfa gitmesi gerekiyor ve konyada kayitli ama sogukta kalamadigimiz icin okula gonderemiyorum lutfen bu konuda bize yardim edecek kimse yokmu

SM-J600F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=23138]binnaz[/MENTION] hanım, bir yanlış anlaşılma olmalı. Kaymakamlığın 7 yaşındaki çocuğun yardım alması için ayrı yaşaması gerekir sözünde başka bir şey olmalı. Böyle bir kural şart yokki. Belki sizin geliriniz yakacak kira yardımı için uygun değildir? Bunu tam olaya vakıf olmadığım için söylüyorum. Durumunuzu biraz daha detaylandırırmısınız lütfen.

Tekerlekli Sandalye