Alınabilecek Sosyal Yardımlar ve Tutarları

septik

Editör
Editör

polmak

Üye
Üye
Merhaba Sayın Yönetici

Ablama 2015 yılında %81 engelli, 2 yıl süreli ve ağır engelli değil şeklinde rapor alındı. 2022 maaşı aldı. Rapor süresi bitince 2017 sonunda başvurdukları başka bir hastaneden ilkinden daha düşük % 51 engelli, bu sefer sürekli ve ağır engelli değil şeklinde rapor alındı. 2022 aylığı düşerek de olsa devam etti. Bu arada kocası da 65 yaş üstü 2022 aylığı almaya başladı.

İşsiz olan oğlu da yaklaşık bir yıldır 3 çocukla yanlarına geldi. Hane halkı toplam 7 kişi oldu. Evde sigortalı kimse yok. Evleri kendilerinin. Oğlu zaman zaman en fazla asgari ücretle bir işe girse de devamlı bir işi/aylığı yok. Şu anda eve giren net para ablama ve kocasına verilen bu iki ayrı 2022 yardımından ibarettir. Ablam ise artık 6 aydır yatalak vaziyette. Belediyenin evde sağlık ekipleri zaman zaman gelip bakıyorlar. Kendisi su bile içemiyor. Gelini yedirme içirme altını temizleme işlerini yapmaktadır. Yani en az 6 aydır bize göre ağır engellidir. Okuduğum kadarıyla haneye giren gelirlere ( eğer oğlu asgari aylıkla çalışsa bile maksimum hane geliri 3000 tl/ay civarında olabilmektedir) baktığımızda ablamın gelini 2828 evde bakım aylığını alabilir, kendisi de % 70 üstü 2022 aylığını alabilir diye düşünüyorum.

Sormak istediğim, 2 yıl süreli 2015 tarihli rapordan sonra alınan ve sürekli olan son 2017 tarihli rapor varken; hastanın engel yüzdesinin değiştiği ve engel durumunun "ağır engelli" olduğu iddiasıyla yeni bir rapor için başvurabilir miyiz? Nereye başvurmalıyız? Adım adım anlatabilir misiniz? Ankara Mamak ta ikamet ediyorlar. Saygılarımla

Darkcald

Üye
Üye
Kronik hastalıklar neler kabul ediliyor acaba yakınım yüzde

bedrettini

Üye
Üye
Bulundugunuz yerdeki sosyal hizmetler il müdürlüğüne giderek durumunu anlatın. Ablanız için devlet hastananesine sevk alabilirsiniz. Sevk kagıdında agır engelli raporu isteğiniz belirtilir.Eger sevk almazsanız rapor için epeyce bir para ödemeniz gerekecektir.

Hatic

Üye
Üye
İyi günler benim yüzde 40 sürekli engelli raporum var eşimden ayrıldım ilkokul 4 e giden bir kızım var kirada oturuyoruz bize ailem bakıyor başka gelirim yok kızıma ve bana nasıl yardım alabilirim başka ne gibi şeylerden faydalanabilirim

D.BULUT

Üye
Üye
[MENTION=24209]Hatic[/MENTION] raparunla beraber il veya ilçe sosyal yardımlaşma vakfına gidip,engelli maaşı almak istediğini söylüyorsun.gelir kriterlerin uygunsa engelli maaşı bağlanır..cocuğuna gelirin olmadan baktığını ve ilk okula gittiğini söylemişsin onun içinde nakdi olarak okul yardımı yaparlar.

Mehmet sakir

Üye
Üye
Hayırlı aksamlar dilerim nasılsınız
Ben 3 cocuk babasıyım 4 7 10 yaslarında en buyuk oglum agır engelli evet ibareli saglık raporum var sadece evde bakım ucretli alıyoruz Onud esim alıyor fakat bunun dısındakı haklarım nedır 18 yas alti engelli oglum var bunları Bana Allah rızası için soylermi lütfen

mert

Üye
Üye
septik kardeşim slmlar eşim koah hastası bir takım ilaçlar kullanıyor Kronik Hastalara Yönelik Yardım Programı 1085,00 TL Yardım biz bundan yararlabilirmiyiz heyet rapor istiyorlamı vakıfdan Nasıl faydalanmam lazım bigi verirmisin saygılar

septik

Editör
Editör
[MENTION=24976]Mehmet sakir[/MENTION]

Kusura bakmayınız sorunuz ben ve arkadaşlarımın gözünden kaçmış yeni farkettim, takip ediyorsanız geçte olsa cevap vermek isterim. İllerde valilik binalarında ikçelerde ise kaymakamlık binalarında sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları vardır. Çocuklarınız 18 yaş altı olduğu için siz veya eşiniz sgk lı ise 2022 engelli maaşı verilmez fakat sgk lı değilseniz, sydv na engelli çocuğunuz için maaş başvurusu yapabilirsiniz, sizi gelir testine tabi tutarlar haneye giren gelirler toplamı hanede yaşayan kişi sayısına bölündüğünde kişi başı 2020 yılı için 701 tl nı aşmıyorsa maaş bağlanır. Ayrıca diğer yardımlardan yararlanıp yararlanamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Tekerlekli Sandalye