B sınıfı ehliyeti B engelliye çevirme

Ali1984

Üye
Üye
cevap verilmedi abi görünmüyor

• Beğen
Reactions: Han

Han

Üye
Üye
Merhaba herkese hayırlı Ramazanlar diliyorum.
B sınıfı ehliyetim var almış olduğum ortapedik engel tertibatlı araç kullana bilir ibrareli raporum %50 durumum için ehliyet değişimi ve ötv muafiyetinden yararlanmak için araç bayisine gitmeden önce yapmam gerekenler nedir tecrübelerinize dayanarak bilgi verir misiniz teşekkür ederim. Allah sağlık sıhhat sabırlar versin.

candova

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar 2013 yılında alınmış %49 engelli raporum var. Doğuştan gelen rahatsızlıklarımdan dolayı almıştım.Fakat heyet raporu almadan 2004 yılından B sınıfı normal ehliyetim var ve bu tarihten itibaren aktif olarak düz vites araç kullanmaktayım.
Ehliyetlerin yenilemesinin süre bitiminin yaklaşmasından dolayı ehliyetimi yenilemek için sağlık raporuna başvurdum.Hastanedeki doktorlar açıklama kısmına sürücü olur şeklinde not yazdılar fakat kutucuğu işaretlememişlerdi.ve beni sevk ettiler.Kurulda da ehliyet alamaz şeklinde rapor verdiler.
Sebebi de trafik güvenliğini tehlikeye atabilecek olmam.
İtiraz hakkım varmış fakat önce Yalova, oradan geçersem de İstanbul'a sevk ediyorlarmış.
Kurulda ayak parmağımın ucuna kaldırıp, eliyle itti mühendis olduğunu düşündüğüm bir kiş.Olay sadece bu idi.

Nasıl bir yol izlemeliyim.
Bu konudaki değerli görüşlerinizi rica ederim.

Ekli dosyalar

• ehliyet rapor2rev.jpg
    ehliyet rapor2rev.jpg
    488.9 KB · Görüntüleme: 280
  • ehliyet rapor1rev.jpg
    ehliyet rapor1rev.jpg
    255.2 KB · Görüntüleme: 282
  • Altan Rapor-1rev.jpg
    Altan Rapor-1rev.jpg
    123 KB · Görüntüleme: 269
Son düzenleme:

candova

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar 2013 yılında alınmış %49 engelli raporum var. Doğuştan gelen rahatsızlıklarımdan dolayı almıştım.Fakat heyet raporu almadan 2004 yılından B sınıfı normal ehliyetim var ve bu tarihten itibaren aktif olarak düz vites araç kullanmaktayım.
Ehliyetlerin yenilemesinin süre bitiminin yaklaşmasından dolayı ehliyetimi yenilemek için sağlık raporuna başvurdum.Hastanedeki doktorlar açıklama kısmına sürücü olur şeklinde not yazdılar fakat kutucuğu işaretlememişlerdi.ve beni sevk ettiler.Kurulda da ehliyet alamaz şeklinde rapor verdiler.
Sebebi de trafik güvenliğini tehlikeye atabilecek olmam.
İtiraz hakkım varmış fakat önce Yalova, oradan geçersem de İstanbul'a sevk ediyorlarmış.
Kurulda ayak parmağımın ucuna kaldırıp, eliyle itti mühendis olduğunu düşündüğüm bir kiş.Olay sadece bu idi.

Nasıl bir yol izlemeliyim.
Bu konudaki değerli görüşlerinizi rica ederim.

Raporumun arka sayfasını da ekledim.Ortopedik engelliyim.

Ekli dosyalar

• Altan Rapor-2rev.jpg
    Altan Rapor-2rev.jpg
    47.1 KB · Görüntüleme: 268

nhl

Üye
Üye
b engelli ehliyeti normal b ehliyetine cevrilir mi

BFK

Üye
Üye
Çok eski bir başlıkmış, son kanuni uygulamaları bilen birisi hatta son zamanlarda bu işlemleri yapan birisi cevap verirse sevinirim. Telemde Lupus rahatsızlığım nedeniyle engelli raporuna başvurdum. Üroloji, Kardiyoloji, Kap Damar Cerrahisi, Fizik Tedavi, Ortopedi filan derken toplamda %200'e yakın ama hesaplama yöntemine göre hesaplayınca %83 engelli raporum çıkıyor. Fizik Tedavi dizimdeki rahatsızlıktan dolayı "Özel Tertibatlı Araç Kullanması Gereklidir" ifadesini ekliyor. Ortopedi de bu teşhise katılıyor. Şimdi ben elime raporu aldığımda, sırası ile neler yapmam gerekiyor. Bilen, yapan birisi açıklayabilir mi?

Mevzuat sürekli değiştiği için bu formun en başında yazan şeyler hala geçerli mi bilmiyorum.

Semre2021

Üye
Üye
Merhaba, 1-2 ay önce değiştirdim. Engelliye çevirdim. Aile hekiminden sevk alıyorsunuz tam teşekküllü hastaneye ehliyet için
Ehliyet sağlık kurulu doktorlarını geziyorsunuz. işiniz bittikten sonra il sağlık müdürlüğüne gidip engelli ehliyet heyet kurulu için başvuru yapıyorsunuz. sizi heyet günü için arıyorlar. Tekrar engelli ehliyet heyet kuruluna giriyorsunuz. kodlar veriliyor size. 1 saate sisteme düşüyor . görebilirsiniz. Nüfus müdürlüğüne gidip ehliyet değişikliği için başvuru yapıyorsunuz. belli ücreti var. sonra yeni ehliyet adresinize geliyor.

BFK

Üye
Üye
Merhaba. Öncelikle cevap için çok teşekkür ederim. Peki Engelli Sağlık Kurulu raporu bunun için yeterli değil mi? Tekrar niye hastaneye sevk ediyorlar?

Semre2021

Üye
Üye
Evet yeterli. Engelli ehliyetine çevirmek için tekrar ehliyet sağlık kurulu sizi görmek istiyor. Ona göre kodlar veriliyor. hangi kodlar verildiyse ona uygun araç kullanacaksınız .Benim 10.02 ,47 ,78,102 kodlar verildi. 2 Grup sürücü olur yazyor.

Selo01

Üye
Üye
Merhaba, bu sitede & bu işlemlerde yeniyim
Omurilik sebepli engelliyim. Bacaklar %70 işlevsiz.
Kol & ve ellerim ise OK.
B ehliyetim var.
Özel tertibatlı Araç için ehliyete , kurula başvuracağım.
Eger olumlu sonuç alırsam ÖTV muafiyetli araç almama yeter mi bu rapor?

Tekerlekli Sandalye