B sınıfı ehliyeti B engelliye çevirme

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tek başına B engelli sınıfı ehliyeti almanın hiç bir avantajı yok. Eğer ÖTV indirimden yararlanacaksınız sürücü belgesinin yanısıra ÖTV indirimi için ayrı bir rapor almak zorundasınız.

emre1984

Üye
Üye
Gecen hafta %29 sag elden ortapedik ozel tertibatli arac kullanabilir ibareli 1 yil sureli engelli heyet raporumu aldim saglik il mudurlugu ehliyet kodu icin sevkimiyaptim komisyonu bekliyorum sorum sudur?emniyetteki islemlerim nelerdir parayi fotograf kac adet detay bilgi verebilirmisiniz

SM-G935F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

emre1984

Üye
Üye
Bugün emniyete ehliyet yenileme için evraklarımı teslim ettim ancak sürücü sağlık raporunun aslını istediler ve aldılar. Normal bir durum değilmi?
Aslı gibidir veriyim dedim aslını olması gerekiyormuş
Mrblar kemal bey bnm b ehliyetim var saglik il mudurlugunden kod aldiktan sonra emniyete gidecegim emniyette ehliyeti yenilerken islemler neler acaba parayi nereye yatiriyoruz mesela fotograf kac adet raporu noterden tatil edip gotursek olurmu bilgi verirmisin

SM-G935F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

özyılmaz

Üye
Üye
Selam, arkadaşlar benim b sınıfı normal ehliyetim var, engelli b sınıfına çevirmek istiyorum.
23 sene önce normal b sınıfı ehliyetimi almıştım.10 sene öncede bu rahatsızlıktan dolayı engelliyim ehliyetimi nasıl b sınıfı engelli ehliyetine çevirebilirim.
Bunun için nasıl bir yol izlemeliyim.Rapor oranım %94 ötv muafiyetli vekil atayarak almıştım arabamı araç otomatik vites ağırlıklı eşim kullanıyordu .Ve üçüncü dereceye kadar kan bağı olan herkes,de kullanıyordu.Artık kendim kullanıyorum. Ama mevzuat açısından benim b sınıfı normal ehliyetle kullanmam legal değilmiş. Ve b sınıfı engelli ehliyeti çıkarmam gerekiyormuş rahatsızlığım gullian barre sendromu nurolojik vaka yani rahatsızlık sonrası ayaklarda seker kaldı.yani düşük ayak ayaklarımdaki sorunda sağ ve sol düşük ayak problemi fu,tap diye bir cihaz var onu kullanıyorum. Düşük ayak sorunum kalmıyor. Çok rahat kullanabiliyorum aracımı ne yapmam gerektiğine dair yazarsanız çok sevinirim Teşekkürler..normal b sınıfı ehliyetimle aracımı kullanmamda ne gibi sakıncalar olabilir yada normal b sınıfı ehliyetimle kullanabilirmiyim aracımı teşekkürler kolay gelsin..

balkesli

Üye
Üye
tertibatsız aracı kullanmak için ehliyetinizi değiştirmenize gerek yok mevcut ehliyetinizle kullanabilirsiniz. sizin ehliyetiniz hem manuel hem otomatik vites kullanabiliyor 2016 dan sonra manuel ve otomatik vites olarak ayrıldı ehliyetler ayrı ayrı almak gerekiyor ikisinide kullanabilmek için. 2016 dan önce alınan ehliyetler ikisinide kullanabiliyor

balkesli

Üye
Üye
[MENTION=18040]emre1984[/MENTION] Eski sürücü belgeniz Sürücü olur sağlık raporu Nufüs cüzdanı veya pasaport 2 Adet biyometrik fotoğraf Sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve hizmet bedelinin ödendiğine dair banka dekontu (15 TL)

özyılmaz

Üye
Üye
hocam öncelikle cvp için teşekkürler yani normal b sınıfı ehliyetimle ötv muhafiyetli almış olduğum engelli aracımı rapor oranım % 94 olmasına rağmen kullanmamda her hangi yasal bir sakınca yok diyorsunuz. ve normal b sınıfı ehliyetimle trafik çevirmesinde her hangi bir sorunla karşılaşmam doğrumu anladım...

balkesli

Üye
Üye
aracınızı 2016 dan önce almış olmalısınız bu tarihten önce 3. dereceye kadar yakınları kullanabiliyordu şu anda sizin aracınızı ehliyeti olan herkes kullanabiliyor isterseniz bu kısıtlamayı ruhsattan kaldırtabilirsiniz.

sizin aracınızda tertibat yok %90 üzeri rapor ile alınmış bir araç aracı siz dahil ehliyeti olan herkes kullanabilir bir kısıtlama yok.

Murciva

Üye
Üye
Halil yılmaz bey.herkese sordum kimse bilmiyor. Kazadan önce normal B ehliyetimi. Engelli b ye nasıl çevirecem. Birde ötv araç almak için hangi yolları takip edeceğim....saygılar

Ben cevaplayayım cünkü bir haftadır uğraşıyorum nerdeyse sıyırmak üzereyim ne aile hekiminin bilgisi var ne heyet başkanının bilgisi var ne trafik polisinin bilgisi var arkadaşım öncelikle aile hekimine gideceksin sakatlık durumunu anlatacaksın o seni 5 veya 6 doktora sevk edecek sonra heyet için o doktorlari gezeceksin heyet toplanınca seni çağıracaklar senin durumun hakkında karar verip raporunu yazip bir kaç hafta sonra raporunu alacaksın sonra o raporla il sağlık müdürlüğüne gidip dilekçe dolduracaksın sağlik kurulu ne zaman toplaniyor o belli değil toplanınca seni tekrar çağiracaklar ve yine orada senin engel durumuna gore ehliyet kodlarini veya tertibatlı araba alacaksan tertibatı cizecekler ve tertibat kodu koyacaklar o rapora sonra o raporla nufusa gidip engelli b sınıfı ehliyetini alip engelli veya tertibat kodlari raporuna işlenecek ben bu kadar işlemi bu gun yaptim şu anda il sağlık kurulunun toplanmasını bekliyorum ay sonu yada bir dahaki ayda toplanacakmış günü belli değil sadece şunu söylüyorum allah yardımcın olsun kolaylık versin

Ünal METİN

Üye
Üye
H sınıfı ehliyeti için alınan sağlık raporunda Özel tertibat olarak Otomatik vitesli araç kullanabilir ibaresi var. 2013 yılında H sınıfı ehliyetini aldık şuan bu rapor ve ehliyetle araç alabilir miyiz ? Konu hakkında bilgisi olan varsa lütfen cevap veya Mesaj yolu ile iletirse sevinirim

• Beğen
Reactions: Han

gunduzm

Üye
Üye
H sınıfı ehliyeti için alınan sağlık raporunda Özel tertibat olarak Otomatik vitesli araç kullanabilir ibaresi var. 2013 yılında H sınıfı ehliyetini aldık şuan bu rapor ve ehliyetle araç alabilir miyiz ? Konu hakkında bilgisi olan varsa lütfen cevap veya Mesaj yolu ile iletirse sevinirim

2 sorum olacak :

1- Kısıtlama kodlarınızın olduğu ehliyet raporun tek başına ötv siz araç almanıza yeterli oldu mu? Ayrıca engelli raporu almak gerekiyor mu?*

2- Benim % 80 solunum, % 7 kas-iskelet sistemi olmak üzere toplam % 81,4 engelli raporum mevcut. Sol kol omuzda ameliyat nedeniyle hareket kısıtlılığı var.*

Aile hekiminden sürücü belgesi yenilemesi için aldığım raporda ortopedi uzmanına sevk oldum. Bayramdan sonra ikamet ettiğim ilçenin hastanesi ortopedi uzmanından muayene randevusu aldım.*

Hastane aile hekiminin verdiği raporu mu onaylayacak veya il sağlık kuruluna mı sevk edecek?*

İl Sağlık kuruluna sadece bu raporu mu götüreyim veya hem bu raporu hem de genel sağlık raporumu ibraz edebiliyor muyum?*

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

SM-N920C cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

• Beğen

Ünal METİN

Üye
Üye
2 sorum olacak :

1- Kısıtlama kodlarınızın olduğu ehliyet raporun tek başına ötv siz araç almanıza yeterli oldu mu? Ayrıca engelli raporu almak gerekiyor mu?*

2- Benim % 80 solunum, % 7 kas-iskelet sistemi olmak üzere toplam % 81,4 engelli raporum mevcut. Sol kol omuzda ameliyat nedeniyle hareket kısıtlılığı var.*

Aile hekiminden sürücü belgesi yenilemesi için aldığım raporda ortopedi uzmanına sevk oldum. Bayramdan sonra ikamet ettiğim ilçenin hastanesi ortopedi uzmanından muayene randevusu aldım.*

Hastane aile hekiminin verdiği raporu mu onaylayacak veya il sağlık kuruluna mı sevk edecek?*

İl Sağlık kuruluna sadece bu raporu mu götüreyim veya hem bu raporu hem de genel sağlık raporumu ibraz edebiliyor muyum?*

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

SM-N920C cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Merhaba, Devletin çeşitli kurum ve kuruluşlarını aradım. 01.01.2015 öncesi ehliyet için alınan sağlık kurulu raporu ile 31.12.2019'a kadar araç alınabiliyor. ama ibare olması gerekiyor %90 altına 01.01.2015 sonrası alınan sağlık raporunun güncellenmesi gerekiyor dendi yani bu güncelleme esnasında ötv muafiyeti düşedebilir artadabilir. bilginize saygılar hörmetler

• Beğen

Zağnos

Üye
Üye
engelli ehliyeti sizin bir işinize yaramaz.
değiştirmek istiyorsanız aile hekimine gidip sağlık raporu sevk alacaksınız aile hekiminin gönderdiği dr lara çıkacaksınız oradan il sağlık müdürlüğünde heyete gireceksiniz uygun görürlerse engelli ehliyeti almaya hak kazanacaksınız.

Uygun görülmezse mevcut olan ehliyet iptal oluyor mu?

• Beğen

balkesli

Üye
Üye
engel durumuna göre iptal olma olasılığı var ehliyetin.

• Beğen

antakya111

Üye
Üye
devletin engelliye sunmuş olduğu güzel şeyler teşekkürler

• Beğen
Tekerlekli Sandalye