Evde Bakım Maaşı Almak İçin Gereken Şartlar ve Belgeler

turan1907

Üye
Üye
biz 5 kişi bir aileyiz benim % 96 ozürlü raporuh var ama Babamın 3.000.TL geliri var benim Anneme bakım üçreti ala bilirmi.Bana cavap verirseniz sevinirim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kişi başı gelir 2015 yılı ikinci altı ayı için: 606, 95 TL
606 x 5 = 3.030 TL yapıyor. 30 tl farkla kurtarıyorsunuz. Yani kişi bakım gelir açısından uygun görünüyorsun.

mt_44

Üye
Üye
Burdaki amaç ayrı bir destekmi? Yoksa aileye verilen parayı kesip bakım merkezlerine vermekmi?

Hükümet, 9 milyonun üzerinde engelli ve yaşlı için başlatılan "evde bakım parasının" ardından evde bakım hizmetinin de sağlanacağı yeni sistemi hayata geçiriyor. Engelli, yaşlı ve onlara bakan yakınlarına "evde bakım desteği" sistemiyle devlet, bakıma muhtaç vatandaşların evine ücretsiz sağlık ve diğer ev içi ihtiyaçlarını karşılayacak bakım elemanlarını gönderecek.

793 TL DESTEK
Elemanlar, kişinin tırnaklarının kesilmesinden yemeğinin yedirilmesine, banyosuna ve ilaçlarının, sağlık, psikolojik durumunun takibine kadar tüm ihtiyaçlarını karşılayacak. Sistemin amacı engelli ve yaşlının ailesinden, mutlu olduğu çevreden kopmadan yaşamını sürdürmesini sağlamak ve onlara bakan yakınlarının yükünü hafifletmek. Söz konusu uygulamada bakım elemanı desteğini özel bakım merkezlerinden de alacak olan bakanlık, bu merkezlere engelliye evinde bakım hizmeti vermesi karşılığında kişi başı 793 lira ödeme yapacak.Evinde ailesi tarafından bakılan engelli ve yaşlıya hafta içi mesai saatlerinde hastanın durumuna göre yarım veya tam gün bakım hizmeti verilecek.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bakım ücretinden bağımsız bir uygulama bu. Tabi hayata geçerse...

turan1907

Üye
Üye
abi bir sorum olacak. ev 2 var ve 1 Araba var sıkıtı varmı

gülümse_hayata

Üye
Üye
Evde bakım maaşı kişi başı düşen miktar olan 606 tl geçilmemesi gerekiyor bildiğim kadarıyla kurum neyin var neyin yok demiyor resmi olarak eve giren gelirin kişi başı bölündüğü zaman ne kadar olduğuna ve bakılacak kişinin gerçekten bakıma muhtaçlığına bakıyor. Kira geliriniz dahil olmak üzere tüm geliri toplayıp evdeki kişi sayısına bölünce belirlenen rakam aşılmıyorsa sorun olmayacaktır.

zergul28

Üye
Üye
Halil bey öncelikle olumlu katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyorum bir sorum var bilgilendirirseniz sevinirim 8 yaşında %92 ağır özürlü ve sürekli raporlu bir kızım var istanbulda ikamet etmekteyim eşim evde bakım maaşı almakta evde şuan üç kişiyiz annem ikametgahını yanıma aldığı takdirde veyahut eşimin üniversite öğrencisi bekar kardeşi muhtemelen yılbaşından sonra aşmasını düşündüğüm kişi başı 606 tl sınırı için bir katkısı oluyormu bunu merak ettim cevaplandırırsanız sevinirim

gokhan_24

Üye
Üye
Iyi günler halil bey ben istanbulda çalişiyorum benle beraber öğrenci bir kardeşim ,annem ve özürlü amcam beraber yaşiyoruz.

Babam başka bir ilde yaşiyor ve ikamet ediyor.nüfus idaresindede istanbulda yaşadiğim evde 4 kişi görünüyor.

Babamida gelir hesabina katmak istiyorlar bu konuda yardimci olurmusunuz dişarda yaşayan baba gelire dahil olurmu?

sevtun

Üye
Üye
Merhaba ben evde bakım maaşı alıyordum fakat böbrek nakli oldum.
Nakil sonrası sosyal hizmetlere bakıcımla nakıl olduk diye dilekce verdık.
3 ay sonra eve heyet geldi,evde bakım maaşı kesildi.Bende engelli olarak işe girdim.
Fakat iş yeri bana sgk + maaş verme sürretiyle çalışma zorunluluğu vermedi.
Yani evdeyim her ay düzenli maaşım ve sgk yatıyor.
Eşimde 10 yıldır diyaliz hastası ben eşim için evde nakım maaşına başvurabılırmıyım.
Bakıcısı ben olma şartıyla sizce kabul ederler mi?Teşekkürler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yani sen ve eşin diyaliz hastasısın sen böbre nakli olduğun olduğun için bakım maaşın kesildi ve eşin için alabilirmiyiz diye soruyorsun. Ve yine anladığım kadarıyla kağıt üzerinde de olsa çalışıyor gözüküyorsun. Eğer doğru anladıysam faal olarak çalışan biri bakıma muhtaç kişinin bakımını aksatır diye bakıcılığınız kabul edilmeyebilir. Edilmeyebilir diyorum zira SHÇ yetkilileri insayitiflerini başka şekilde de kullanabilir. Deneyip görmek lazım.

tokgönül

Üye
Üye
İyi günler.Bugün engelli evde bakım hizmetleri şube müdürlüğü heyetinden 1 kişi geldi.Denetim için istenen belgeler:ssk bağkur emekli sandığı belgeleri(sgk dan alınacak)ve geliri olanların gelir belgesi yazılı kağıt bıraktı.Eşim ve benim adıma kayıtlı ev arsa araç vs.belgesi alınacak.Birde maaş bordrom bunun dışında herhangi evrak alacakmıyız.Alacak isek ne alınacak teşekkürler.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bildiğim kadarıyla gerekli tüm evrakları söylemişler size farklı bir evrak gerekli olduğunu zannetmiyorum.

Yağmur

Üye
Üye
evde bakım

merhaba ben evde bakım maaşı başvurusunda bulundum fakat 136.00 bin tlye aldığım araç sorun olurmu birde adıma bir araç daha var ama engelli aracı değil maaş almamda sorun olurmu selamlar

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Normal şartlarda bu durumlarda "kişi başı gelire bakılır" ançak 130 bin tl baya yüksek bir rakam. Kurum yetkilileri buna takılır mı bilemedim açıkcası...

yovo

Üye
Üye
Halil bey merhaba ben kızımın beş yildir bakım ücreti alıyorum bir hafta önce araç için rapor aldım yüzde doksan raporunda ağır özürlü olmadığı yazıyor bu bakım ücreti için sorun olurmu kurum daki daha önceki rapor sürekliydi iyi akşamlar

R

rahim

Guest
Halil bey merhaba ben kızımın beş yildir bakım ücreti alıyorum bir hafta önce araç için rapor aldım yüzde doksan raporunda ağır özürlü olmadığı yazıyor bu bakım ücreti için sorun olurmu kurum daki daha önceki rapor sürekliydi iyi akşamlar

beyefendi dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmuşsunuz.acilen il sağlık müdürlüğüne giderek itiraz ediniz.zaman geçirmeyiniz.çünkü rapor sisteme işleniyor.bakım maaşınız tehlikede yani en son alınınan rapor bir öncekini geçersiz kılıyor.umarım acilen ağır özürlü raporu alırsınız

yovo

Üye
Üye
İl saglik müdürlüğüne itirazını yaptım aynı gün bayramdan sonra yeniden rapor başvurusu yapacgim

Tekerlekli Sandalye