Evde Bakım Maaşında Kimler Bakıcı Olabilir, Kimler Gelir Hesabına Dahil Edilir?

rojbin

Üye
Üye
Adres değişikliği yaptık bildirdik kontrole geldiler ocaktan beri kesildi

SM-G900FQ cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

rojbin

Üye
Üye
Adres değişikliği bildirdim kontrole geldiler bazı evraklar istediler bunları teslim ettim ama ocak ayında beri kesildi

SM-G900FQ cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Adres değişikliğinde kuruma bildirim yapılmazsa evet maaş kesilir ancak sonrasında yeniden başvuru yaptığınızda bağlanması gerekirdi. Neden bağlanmadı anlayamadım. Babanızla aynı adreste ikamet ediyorsanız evet onun geliri kişi başı gelire dahil edilir.

bebeto1111

Üye
Üye
selamlar halil bey ve yonetıcı arkadaslar benim bi sorum olacak %99 engeli bi prensesim var evde bakım massı alıyoruz evde dort kısıyız ben esım prensesım ve oglum oglum nasıp olursa seneye askere gıdecek askere gıdınce evdeki kısı sayısından düşülecekmi asker oldugu icin vereceginiz cevaplar icin simdiden tesekur ederim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=8380]bebeto1111[/MENTION] askere giden oğlunuzda gelire dahil edilir. Size ve prensesesinize yaşam boyu mutluluklar dilerim. :)

bebeto1111

Üye
Üye
ilginize cok tesekur ederım halıl bey yani oglum askere gıtsede yınede hanede dort kişi sayılırız bakım parası kesılmez dogrumu anlamısım acaba

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ben teşekkür ederim [MENTION=8380]bebeto1111[/MENTION]
Evet doğru anladınız.

aynurr

Üye
Üye
Halil bey ben kizim için evde bakim parasi aliyorum kizim şehir dışında üniversite kazandi babannesinde kalacak bakim parasi devir etmem gerekirmi

SM-J710FQ cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=19740]Mustafa Özlü[/MENTION]

Şu kişiler gelir hesaplamasına dahil edilir

Birinci bölüm; “üveyler de dahil olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün kendisi ve kendisi ile birlikte aynı evde yaşayan; eşi, çocukları ile ana ve babası, çocuklarının eşleri, evli olmayan torunları, ana ve babasının ana ve babası, evli olmayan kardeşleri, eşinin ana ve babası, eşinin evli olmayan kardeşleri;

arslan14

Üye
Üye
Herkese merhaba;
Yeni başımıza gelen bir konuyla ilgili görüşlerinizi rica ediyorum.
Eşim bizden başka kimsesi olmayan ( Eş, Çocuk, torun vs.) yatalak ve ortopedik engelli hiç bir ihtiyacını kendi başına yapamayan 80 yaşındaki Halam için yaklaşık 7 senedir Evde bakım hizmetini kapsamında bakım maaşı alıyorduk.
Aynı adreste ikamet ettiğim öz çocuklarım yeni yönetmelik gereği Engellinin yakını tanımına girmediği için kişi sayısı hesabına takılarak Ocak 2019 itibariyle maaş kesildi.
Hiç bilmediğimiz ve denetlemeye gelenlerin bilgilendirmediği bir konudan dolayı bütün maddi ihtiyaçlarını ( Hasta bezi, Islak Mendil, Eldiven, Mama, ilaç vs ) karşıladığımız maaşın kesildiğine mi yanalım. Yoksa denetimlerde bilgilendirdiğimiz memurun çocuklarımı gözden kaçırdığı için geçmişe dönük borç çıkmasına mı yanalım inanın çaresiz kaldık ve çok mağdur olduk.
Konuyla ilgili benzer durum başına gelen, bilgisi olan engelli veya yakını arkadaşlardan yönlendirme adına destek bekliyorum.
Teşekkür ederim.

reiscan

Üye
Üye
iyi günler ben evde bakım aylığı almaktayım akrabalarımdan aylık düzenli olarak yardım geliyor evde bakım aylığına bi zararı olurmu teşekkürler ??????????

aleyna60

Üye
Üye
merhaba arkadaşlar kızımdan dolayı evde bakım parası alıyorum.İlk müracattan itibaren annem babam da aynı ikamette görünüyoruz oturduğumuz ev müstakil 2 katlı babam ve abim müşterekti tapuda.Sorum şu babam ve abim evi benim adıma verecekler tapusunu evde bakım maaşı kesilirmi ev arsa kişi başı gelir hesaplanırken ekleniyormu. Not babamın adına iken başvuru esnasında bilgi verilmişti sadece abimin hissesi eklenecek bi etki edermi.Allah c.c. herkese sağlıklı mutlu yaşam nasip eylesin.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=15621]aleyna60[/MENTION] üzerinize olan ev gelir getirmediği müddetce kişi başı geliri etkilemez.

mt_44

Üye
Üye
Anlamadığım geriye dönük borç neden çıkartılıyor
Maaş verildiği zaman denetçilerin onayı ile verilmiyormu.? Yani bir eksiklik var ve vatandaş bu eksikliğin farkında değil ama yıllar sonra başka bir denetleyicinin durumu fark etmesi üzerine hem maaş kesiliyor hemde geriye dönük borç çıkarılıyor hastalar ve hasta yakınları mağdur ediliyor

nasip

Üye
Üye
merhaba evde bakım için gelınımızı yazdırmak ıstıyorum aynı evde sürekli kalan kişi olacakmış diye bi şart varmı yoksa sabah 08:00 akşam 17:00 arası gelip gidecek degilmi ?

Tekerlekli Sandalye