Evde Bakım Maaşında Kimler Bakıcı Olabilir, Kimler Gelir Hesabına Dahil Edilir?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bakıcı ile bakıma muhtaç kişinin aynı hanede ikamet etmesi gerekiyor.

nasip

Üye
Üye
merhaba bakıcı olacak kişi 65 yaş maaşı alıyor onun maaşı kesilir mi ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Gelir kriteri aşılırsa kesilir tabiki.

ahmet34

Üye
Üye
bu doktorları heyeti anlamak cok zor,her seferınde farklı farklı karar verıyorlar...cok yoruyorlar..sımdıde 30 senedır aynı sekılde yatalak olan engellıye,sımdıye kadar sınırsız rapor verdıklerı halde...en son raporu 2 sene gecerlı vermısler...bu doktorları heyetı anlamak zor
once bır karar verıyorlar,ıtıraz edıyon,neyse odur dıyorlar...6 ay sonrada nasıl boyle karar vermısız dıyorlar...şaka gibi

hepımıze Allah sabır versın cıldırmamak elde degıl

engellıye bakan kısı calısacak durumda olmuyor bu yuzden asgarı ucret odense ıyı olur,ayrıca ssk sıda odense ıyı olur
cunku ılerıde engellı olmayıp tek basına kaldıgında işede alan olmadıgında,sıgortasıda olmayınca,o zaman sokaklarda kalıp dılensınmı
bu yuzden zamanında gereken onlem alınsa ıyı olur,herseye para varda bunamı yok,sosyal yardım olarak asgarı ucret ve ssk olması gerekır

engellınız yuzde 90 uzerı ıse otv ındırımlı arac aldıysanız,aldıgınız aracı kaca aldınız para nasıl denklestı,eskı arac kaca satıldı,arac fıyatı herseyı komısyon ıncelıyor,sonucta gıdıp 330 luk arac almamanız ıyı olabılır sadece tavsıye cunku otv ındırım arac almak ayrı,sosyal yardım almak ayrı
bunda sorun olmaz ne olcak gıder 330 luk arac alırım dıyebılırsınız ama degerlendırmede sartlarınız uysa bıle bılmıyorum kı maas baglarlarmı
cunku araba alacak parayı bulduysan nedıye sosyal yardıma bavurdun derlerse sorun olusmasın adamlar haklı olabılır
ama gıdıp pıyasadakı en ucuz aracı alırsanız ıhtıyactan oldugu bellı olur

Kader Aslan

Üye
Üye
Evde Bakım Hizmetinden Yararlanmaya dair kritik tanımlar;

Şu kişiler Bakıcı olabilir;

Akraba; Bu Yönetmeliğin uygulanmasında, üveyler dahil olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinden her birini ifade eder.

Şu kişiler gelir hesabına dahil edilir;

Bakmakla Yükümlü Olunan Bireyler;Bakmakla yükümlü olunan bireyler tanımı iki bölümden oluşmaktadır.

Birinci bölüm; “üveyler de dahil olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün kendisi ve kendisi ile birlikte aynı evde yaşayan; eşi, çocukları ile ana ve babası, çocuklarının eşleri, evli olmayan torunları, ana ve babasının ana ve babası, evli olmayan kardeşleri, eşinin ana ve babası, eşinin evli olmayan kardeşleri;

Başka bir adreste bulunsa dahi evli olmayan ve eğitimini devam ettiren çocukları ile aynı durumdaki kardeşleri ve eşinin kardeşleri ile aynı evde yaşamakta iken er veya erbaş olarak askere gitmiş olan babası, çocuğu ve kardeşi; ayrı adreslerde ikamet etse dahi özürlü üzerinde velayeti devam eden anne ve babayı”;

(Uygulamada müracaatların değerlendirilmesi sürecinde önce birinci bölüm çerçevesinde işlem yapılacaktır. Birinci bölüm çerçevesinde yapılan değerlendirme neticesinde olumlu sonuca varılmış ise ikinci bölüme girilmeyecektir. Ancak birinci bölüm çerçevesinde yapılan değerlendirme neticesinde olumsuz sonuca varılmış ise müracaat ikinci bölüm çerçevesinde değerlendirilebilecek ve bu değerlendirme neticesine göre işlem yürütülebilecektir.)

İkinci bölüm; “kanunen bakmakla yükümlü kimsesi bulunamayan özürlü ile aynı evde yaşayan ve bakım hizmeti vermeyi yazılı olarak taahhüt eden akraba, vasi ve bunlarla birlikte aynı evde yaşayan kişiler;

(İkinci bölümde yer alan “kanunen bakmakla yükümlü” ifadesi; eş ile 18 yaşından küçük özürlünün anne ve/veya babasını kapsamaktadır.

Bu durumda evli olan veya 18 yaşından küçük olup anne ve/veya babası bulunan özürlü ikinci bölüm kapsamında değerlendirilemeyecektir. Ancak buradaki eş ile 18 yaşından küçük özürlünün anne ve/veya babasının özürlüye bakamayacak durumda olup özürlüye bakmak istememesi halinde bu kişiler de kanunen bakmakla yükümlü kişiler dışında değerlendirilecektir.)

Gelir hesabı şöyle yapılır;

Bakmakla yükümlü olunan bireylerin tüm gelirleri toplanır, bakmakla yükümlü olunan birey sayısına bölünür. Çıkan sonuç 2021 yılı için, 1.705 TL uygundur, fazlaysa, uygun değildir.
önce aylığımi kestiler. Raporunu yenile dediler. Raporuz yeniledim süresiz ağır engelli olan raporumu yeniledim. Raporum 65 ti yeni rapor 86 engel oranı ama kısmı bağımlı yaptılar. Ağır engelli değil yani. Kısmi olduğu için evde bakım maaşı bağlanmasını gibi. Bundan önce aldığım aylıkları geri istiyorlar haksız yere aldığım için. Adalet nerde lan!

remzi0049

Üye
Sevgili dostlar merhabalar ben 2020 mayıs ayında 11 yıldır çektiğim bacağımdaki kanserli tümörün sürekli tekrarlanmasından dolayı bacağım kasıktan itibaren kesildi.Kendim 2015 yılından beridir malülen emekliyim.Maaşım şuan 1700 tl.Fakülteden yeni rapor çıkardık rapor oranım %80 fakat raporda bağımlılık bölümünde bağımsız değerlendirmesi yapılmış yani evde bakım maaşı almak istiyorduk fakat bu durumdan dolayı alamıyoruz.Benim anlamadığım bu konuda bacağı kesilen biri bağımsız olabiliyormu?yani ihtiyaçlarını büyük oranda galiba karşılayabiliyor ondanmı acaba tam bağımlı vermiyorlar anlamış değilim.Böyle bir şeyle karşılaşan varmı acaba?nasıl bir yol izlenmesi gerekiyor evde bakım parası almak için...

septik

Editör
Editör

remzi0049

Çok geçmiş olsun Allah şifanızı versin inş. Tam bağımlı ne anlama geliyor derseniz.

Tam bağımlı birey; engel durumuna göre engel oranı %50 ve üzeri olduğu tespit edilenlerden doku, organ ve/veya fonksiyon kaybı ve/veya psikiyatri tanısı bağlantılı olarak muhakeme yeteneği değerlendirilmesine göre günlük yaşam aktivitelerini yardım almasına rağmen kendi başına gerçekleştiremediğine karar verilen bireyi

Şeklinde açıklaması var, Öte yandan amputasyon puan cetvelide şu şekilde.
ampute.png

Son düzenleme:

septik

Editör
Editör
Yalnız burada hesaba ne kadar katılıyor bilemeyeceğim fakat ciddi konu ise kanser tedavisi sebebiyle uzuv kaybının değerlendirilmesi farklı olabilir.

ahmet34

Üye
Üye
bu ulkede devletın umursaması dısında...cevredekı ınsanların hıc bırı kımse kımseyı umursamıyor ne yaparsan yap banane dıyor
ulke ınsanının acıma hıssıde azalmıs.engellılere uzuluyorum...hastahaneye gıdınce normal vatandas ve park gorevlısının umrunda bıle degıl

yasin1991

Üye
Üye
Benim anlamadığım engelli benim bakıcı maaşı alan annem evde abim yengem 2 tane çocuk var Birisi 10 yaşında birisi 3 yaşında annem babam ben ikamet ediyoruz toplamda 7 kişi ikamet ediyoruz Ben kimlere bakmakla yükümlüyüm acaba

deasn19

Üye
Üye
@septik @Halil Yılmaz
Ben engelli emeklilik için başvuru yaptım sonuç bekliyorum sadece. Babamla beraber aynı evdeyiz.Bakıcı olarak babam maaş alıyor. Ben emekli olursam en düşük maaş olan 2500 tl emeklilik maaş alıcam nasip olursa. Babamın emekli maaşı yeni zamla beraber 3292 TL oldu. Bende emekli olursam 2500 TL
3292+ 2500 : 5792 TL
Evde bakım geliri: 2835 x 2 : 5670
5792 - 5670 : 122 TL aradaki fark...

122 TL gibi bir fark olması evde bakım ücretine sorun yaratırmı ? Unutmadan bazen bakım yardımına halam geliyor eşinden ayrıldı çocukları beraber duruyor 1 tane kızı var babamın öz kardeşi o sadece geceleri özel bir şirkette çalışıyor gündüzleri benim bakımımla ilgileniyor..Bakım yardımını halam üzerine alabilirmiyiz ? aynı ikametgahta olmaması sorun yaratırmı ?

UGUR89

Moderatör
Moderatör
@septik @Halil Yılmaz
Ben engelli emeklilik için başvuru yaptım sonuç bekliyorum sadece. Babamla beraber aynı evdeyiz.Bakıcı olarak babam maaş alıyor. Ben emekli olursam en düşük maaş olan 2500 tl emeklilik maaş alıcam nasip olursa. Babamın emekli maaşı yeni zamla beraber 3292 TL oldu. Bende emekli olursam 2500 TL
3292+ 2500 : 5792 TL
Evde bakım geliri: 2835 x 2 : 5670
5792 - 5670 : 122 TL aradaki fark...

122 TL gibi bir fark olması evde bakım ücretine sorun yaratırmı ? Unutmadan bazen bakım yardımına halam geliyor eşinden ayrıldı çocukları beraber duruyor 1 tane kızı var babamın öz kardeşi o sadece geceleri özel bir şirkette çalışıyor gündüzleri benim bakımımla ilgileniyor..Bakım yardımını halam üzerine alabilirmiyiz ? aynı ikametgahta olmaması sorun yaratırmı ?
Merhaba yazdığınız rakamlara göre maalesef bakım maaşınız kesilecektir. Üzgünüm ama 1 TL bile geçse yardım kesiliyor.
Halanızın üstüne alsanız dahi fark etmez çünkü bu sefer onun maaşı da dahil olacaktır.

deasn19

Üye
Üye
@UGUR89 halam işinden ayrıldı ev hanımı oldu tamamen. kendisi ile görüştük halam kabul etti. benim bakımımla o ilgilecek artık. ikametgahı bizim eve alınması şart değil demi. kendi ikametgahında olması yeterli. Çünkü halam bizde günlük 9 saat duruyor ve benle ilgileniyor.

UGUR89

Moderatör
Moderatör
@UGUR89 halam işinden ayrıldı ev hanımı oldu tamamen. kendisi ile görüştük halam kabul etti. benim bakımımla o ilgilecek artık. ikametgahı bizim eve alınması şart değil demi. kendi ikametgahında olması yeterli. Çünkü halam bizde günlük 9 saat duruyor ve benle ilgileniyor.
Benim bildiğim kadarıyla oturduğu yer kendi evi yani yürüme mesafesinde ise sorun olmuyor. Ve belirttiğiniz gibi 9 saat yeterli olur. Tabi yinede sosyal hizmetleri arayıp net bilgi alırsanız sizin yararınıza olacaktır.

Ama şöyle de bir durum var sizin bakıcı değişikliği değilde eve nüfus almanız gerekiyor. Çünkü evde yine 2 kişi yaşıyor olacaksınız ve gelir hesabı yine o 2 kişi üzerinden yapılacak. Yada babanızdan ayrı bir evde yaşıyor olmanız gerekir

deasn19

Üye
Üye
Benim bildiğim kadarıyla oturduğu yer kendi evi yani yürüme mesafesinde ise sorun olmuyor. Ve belirttiğiniz gibi 9 saat yeterli olur. Tabi yinede sosyal hizmetleri arayıp net bilgi alırsanız sizin yararınıza olacaktır.

Ama şöyle de bir durum var sizin bakıcı değişikliği değilde eve nüfus almanız gerekiyor. Çünkü evde yine 2 kişi yaşıyor olacaksınız ve gelir hesabı yine o 2 kişi üzerinden yapılacak. Yada babanızdan ayrı bir evde yaşıyor olmanız gerekir
@UGUR89 yani kısaca halamın ikametgahını bizim evimize almamız şart.

UGUR89

Moderatör
Moderatör
@UGUR89 yani kısaca halamın ikametgahını bizim evimize almamız şart.
Maalesef halanız yada başkası geliri olmayan biri gerekiyor. Ama şöyle bir durum var kontrole geldiklerinde o kişiyi de görmek isteyecektir. Umarım sizin lehinize sonuçlanır bu durum

deasn19

Üye
Üye
Maalesef halanız yada başkası geliri olmayan biri gerekiyor. Ama şöyle bir durum var kontrole geldiklerinde o kişiyi de görmek isteyecektir. Umarım sizin lehinize sonuçlanır bu durum
@UGUR89 yaklaşık 2 ay olacak hiç bir heyet eve denetime gelmedi. bizim dilekçemiz var sosyal hizmetlerde. Evde babam ve benim fazla durmadığımızı ve fizik tedavi için hastanede olduğumuzu benimde sürekli yürümek hareket etmek gerektiğimi dilekçe olarak verildi. Sosyal hizmetler dilekçe verin demişti dosyanızda bulunsun demişti.

okatur

Üye
Üye
mesela beni yeğen evli ama ikamet adresi kocasından farklı aynı evde oturuyoruz bu durumda kocasının geliride hesaba eklenir mi acaba
cevap için teşekkürler

UGUR89

Moderatör
Moderatör
mesela beni yeğen evli ama ikamet adresi kocasından farklı aynı evde oturuyoruz bu durumda kocasının geliride hesaba eklenir mi acaba
cevap için teşekkürler
Bu durum araştırılıyor. Yiğeniniz bakıcı olarak mı görünüyor.
Evleriniz yürüme mesafesindeyse kocasının yanında yaşamasında bir sıkıntı yok.
Bu durumda gelir hesaba eklenmiyor. Bu durumu çekinmeden sosyal hizmetlere sorabilirsiniz.

okatur

Üye
Üye
Bu durum araştırılıyor. Yiğeniniz bakıcı olarak mı görünüyor.
Evleriniz yürüme mesafesindeyse kocasının yanında yaşamasında bir sıkıntı yok.
Bu durumda gelir hesaba eklenmiyor. Bu durumu

yeğenimin annesi bakıcı beyi samsunda ikametgah adresi yeğenim trabzonda gelenler dediki yeğeninin ikamet adresini değişin yoksa beyinin geliride bu eve eklenir dediler anlamadım bi türlü onun adresi samsunda yeğeniminki trabzonda nasıl oluyorda beyinin gelirini bu haneye ekliyorlar yeğenim ile aynı adresteyiz... eğer yeğenimin adresini değişirsek o zaman 2022 maaşını alamayacağım
cevap için teşekkür ederim

Tekerlekli Sandalye