Güncel Engelli Emeklilik Şartları SSK, BAĞKUR, Emekli Sandığı

ayfer 2

Üye
Üye
Merhaba Halil Bey;
23.09.1979 doğumluyum.Evli ve tek doğum ikiz çocuklarım var. ilk sigorta girişim 23.01.2007'dir. %44 rürekli engelli raporum ve 3935 prim gün sayım var. Ne zaman emekli olabilirim ve raporumu tekrardan düzenlememi isterler mi? Değerli bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim. Allah razı olsun

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba Halil Bey;
23.09.1979 doğumluyum.Evli ve tek doğum ikiz çocuklarım var. ilk sigorta girişim 23.01.2007'dir. %44 rürekli engelli raporum ve 3935 prim gün sayım var. Ne zaman emekli olabilirim ve raporumu tekrardan düzenlememi isterler mi? Değerli bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim. Allah razı olsun

hangi sigorta koluna tabisiniz ayfer hanım. ssk, bağkur gibi...

xanax

Üye
Üye
Doguştan Sağ kol brakial preksusum var. Eğer %40 rapor alirsam emekli olma şansım var midir? 15 yıllık öğretmenim emekli sandigina bağliyim.

gececi01

Üye
Üye
hangi sigorta koluna tabisiniz ayfer hanım. ssk, bağkur gibi...

sayın yılmaz işe giriş tarihim 1995 toplam prim 2200 engel oranım %60 kronik ve ortopedi askerden muafım yapmadım yurtdışında bulunmadım tutuklu olmadım v.s

2010 yılında 14 ay bağkur var borcu ödeyemediğimden borçda primde silindi muhtemelen günün birinde açıp borcu ödeyip primi alabilirmişim bağkur bilgilerini aşağıda verdim

bu şartlarda 2200+400 gün bağkurdan =2600 gün eder

farklı şartlarda geçmişe dönük bağkur yada sgk nasıl işletilir borçlanılır toplu ödenir bir çaresi varmı

%60 1995 yılı için galiba 3750 gün lazım

1394854xxx Sicil No için 4B Borç Bilgileriniz :
Adı
Yxxxxx
Soyadı
Yxxxx
Tescil Durumu
Terk Etmiş Sigortalı
Son Basamak
1
Son Basamak Tarihi
11.12.2009
Meslek Başlangıç Tarihi
11.12.2009
Toplam Borç
0 TL
Fazla Ödeme
0 TL
Ceza
0 TL
Prim Borç
0 TL
Prim Borç Ay Sayısı
14 AY

İsen Buga

Üye
Üye
evet var...

not: alıntı yapmadan yanlışlıkla göndermişim...

İsen Buga

Üye
Üye
sayın yılmaz işe giriş tarihim 1995 toplam prim 2200 engel oranım %60 kronik ve ortopedi askerden muafım yapmadım yurtdışında bulunmadım tutuklu olmadım v.s

2010 yılında 14 ay bağkur var borcu ödeyemediğimden borçda primde silindi muhtemelen günün birinde açıp borcu ödeyip primi alabilirmişim bağkur bilgilerini aşağıda verdim

bu şartlarda 2200+400 gün bağkurdan =2600 gün eder

farklı şartlarda geçmişe dönük bağkur yada sgk nasıl işletilir borçlanılır toplu ödenir bir çaresi varmı

%60 1995 yılı için galiba 3750 gün lazım

1394854xxx Sicil No için 4B Borç Bilgileriniz :
Adı
Yxxxxx
Soyadı
Yxxxx
Tescil Durumu
Terk Etmiş Sigortalı
Son Basamak
1
Son Basamak Tarihi
11.12.2009
Meslek Başlangıç Tarihi
11.12.2009
Toplam Borç
0 TL
Fazla Ödeme
0 TL
Ceza
0 TL
Prim Borç
0 TL
Prim Borç Ay Sayısı
14 AY

bağkur borç varsa ödenir
ssk borç varsa ödenir...

eksik olup borçda kaldığın pirim varsa ödenerek tamamlanılır. Askerlık borçu hamilelik borcu gibi: ama çalışmayıp da geçen süreç içinde varmış gibi gösteremezsin. Öyle olursa: emekli olduğunuzda ilk tespitte emeklilik yanar.
bir yerde essahtan çalışıyor gibi gösterebilirsin ama yinede tespitte emekliliğiniz yanar. aldığın emeklilik faizi ile sizden geri talep edilir.
İşi sağlama almak zorundasın...

deadly_sin

Üye
Üye
Şu an engelli emekliyim ,normal emekliliğime 3.5 senem var ve vergi indirimim sürekli beni bir daha kontrole çağırırlarmı sizce çünkü raporum 2020 mayısına kadar süreliydi(gerçi bu pandemi süresinde uğraşmazlar diyor çoğu arkadaşım!?)bu aralar kontrole çağrılan oldumu raporu süreli vergi indirimi süresiz olup da teşekkürler??

AyseKan

Üye
Üye
Halil Merhaba
Sorumu cevaplayabilirseniz çok sevinirim.
Öncelikle 2006 yılında kısa süreli (30 gün) sigorta girişim var özel sektörden. Daha sonra 2008 yılı Kasım ayında memuriyete atandım. Bu ay -2021 ocak ayında % 59 engelli raporu aldım ve vergi indirimine başvurdum. Toplamda memuriyette 12 yıl 3840 primim var.
Kademeli engelli emeKliliğine başvurarak emekli olmak istiyorum.
2006 sigorta başlangıcım sayılarak 2008 sonrası memur statüsündemi emeklilik şartlarını sağlamam gerekiyor.
Hangi şartlarda emekli olabilirim
Lütfen yardımcı olabilirmisiniz
(Bu arada 2 yıl ücretsiz izin kullandım. Bunları borçlanarak primi arttırabilirmiyim)
Teşekkür ederim

AyseKan

Üye
Üye
Kusura bakmayın Halil Bey yazmıştım
Silinmiş heralde

jme

Üye
Üye
Merhaba,
30 Nisan 2008 SSK başlangıcım. %76 engelliyim. Doldurduğum gün sayısı ise 3689. ne zaman emekli olabilirim acaba?
teşekkürler

İsen Buga

Üye
Üye
Halil Merhaba
Sorumu cevaplayabilirseniz çok sevinirim.
Öncelikle 2006 yılında kısa süreli (30 gün) sigorta girişim var özel sektörden. Daha sonra 2008 yılı Kasım ayında memuriyete atandım. Bu ay -2021 ocak ayında % 59 engelli raporu aldım ve vergi indirimine başvurdum. Toplamda memuriyette 12 yıl 3840 primim var.
Kademeli engelli emeKliliğine başvurarak emekli olmak istiyorum.
2006 sigorta başlangıcım sayılarak 2008 sonrası memur statüsündemi emeklilik şartlarını sağlamam gerekiyor.
Hangi şartlarda emekli olabilirim
Lütfen yardımcı olabilirmisiniz
(Bu arada 2 yıl ücretsiz izin kullandım. Bunları borçlanarak primi arttırabilirmiyim)
Teşekkür ederim
Memuriyette kural net.
Engelli Memur olarak atandıysanız; 15 yılınıza bakarlar. 5400 prim tamamlamanıza. Borçlanma nasıl yapacaksınız bilmem ama kurallar net.

2006 da işe başladığınızı tam sigorta yattığını varsayıyorum: Hizmet birleştirilmesi dilekçesi yazar 2006 dan giriş yaptığınızı belgelerseniz 15 yıl ve 5400 gün prim tamamlanması halinde emeklisiniz.

İsen Buga

Üye
Üye
Merhaba,
30 Nisan 2008 SSK başlangıcım. %76 engelliyim. Doldurduğum gün sayısı ise 3689. ne zaman emekli olabilirim acaba?
teşekkürler
30 nisan 2008 de 18 yaşından gün almış iseniz. bu önemli 18 yaşınızı doldurmadıysanız saymazlar.

30 Nisan girişli %76 engelli biri vergi indirimi almak zorunda. Vergi indirimi kolay alırsınız; Gidersiniz İlinizde defterdarlığa orada özürlüler birimi var onlar size forum verir doldurur getirirsiniz. raporunuzu kabul ederse işlem tamam kabul etmezse sizi hastaneye sevk ederler. Not: giderken yanınıza çalıştığınıza dair belge alınız(işyerinizden muhasebe yada personel hizmetten alabilirsiniz), vesikalık fotoğraf kimlik fotokopisi ve rapor ile gidiniz.

Vergi indiriminiz var ise; 18 yıl 4000 gün prim tamamlanması halinde 1 Mayıs 2026 tarihinde emekli olabilirsiniz; emekli olup da çalışabilirsiniz.

sankara

Üye
Üye
Merhabalar

01.05.1999 sigorta girişliğim ve 4085 gün prim günüm var. 170'ı aradığımda sağlık raporu alın ve SGK'ya getirin hemen "engelli emekliliği" hakkını kazanın dendi.

2,5 yıldır işsizim. Ben de devlet hastanesinden randevu alıp sağlık saporu için başvurdum. Polikilinik işlemlerimi tamamladım ama henüz evraklarımı hastaneye vermedim. (Henüz heyetin önüne çıkmadım, puanım belli değil). Hastaneye verdiğim gün , raporumu verecekler. Tahmini puanım %50-59 arasında olacağını tahmin ediyorum..

SORUM ŞU;

170'ı yeniden aradığımda önce işe girmem gerektiği, daha sonra vergi dairesine gitmem gerektiği ve akabinde vergi dairesininin hastaneye sevk etmesi gerektiği iletildi. Ben de "hali hazirda şuan sağlık raporu işlemlerimi bitirmek üzereyim dedim" SGK'daki memur "bu sağlık raporunuz işe yaramayabilir" dedi.

* Şimdi ben boşa mı sağlık raporu işlemlerini boşa mı yapıyor oldum?
* İlk önce işe girmek zorunda mıyım?
* Eğer zorunda değilsem sağlık raporunu vergi dairesine götürmem yeterli mi?

İsen Buga

Üye
Üye
bir ihtimal....

Belki kabul ederler.....

açıklayayım...1 ekim 2008 öncesi işe girenler vergi indirimi almak zorunda.
1. işyerinden çalıştığınıza dair belge istenir. falanca kişi ... tarihi itibari ile .... işyerimizde .... eleman olarak çalışmaktadır. tarih imza mühür kase
bu nedenle çalışıyor olmak zorundasınız...

2. kimlik fotokopi ve vesikalik ile il yada ilçede en yakın defterdarlığa gidilir. Genelde İl olmalı...
engelliler birimi var oraya gidilir. 1. noda açıkladığım evrak verilir.
sizi hastaneye sevk eder. Seçme hakkı da verilir.

burada parantez açıyorum...
Rapor yeni ise uygun koşullarda doldurulmuşsa halledilmişse kabul edebilir.
işte bu nedenle sizin nereye hangi hastaneye hangi amaçla gittiğiniz önemli.
İşgücü kaybı tespiti varsa % oran varsa açıklama varsa neden olmasın..

3. siz hastaneye gidersiniz -rapor kabul edilirse eğer gitmezsiniz - ama misal yazdım...
rapor sonuçlandırırsınız işlem bitiyor beklemek kalıyor. elden alıp vergi dairesine götüremiyorsunuz;

işyerinize bildiri geliyor 3 ile 6 ay arası
vergi indirimi kabul edildi..

Burada sıkıntı çalışırken işlem tamamlayan kişi, vergi indirimi sonuçlandırılmadan işsiz kalabiliyor. sıkıntı yok burada. İşlem iş zamanı halledildi sonrası atıldı ise problem olmaz. Ancak emeklilik dilekçesi için
187 aradığınız gibi bir yerde çalışıyor gözükmeniz gerekiyor.

sankara

Üye
Üye
Merhaba;

12 Temmuz 2021 Pazartesi günü vergi dairesine gittim. Vergi dairesi bana iki şartı yerine getirmemim yeterli olduğunu söyledi. 1) İş yerinde çalıştığıma daire belge 2) Sağlık Raporu.

Ben görevliye siz sevk etmeden ben sağlık kurulu işlemlerine başlamıştım dedim. Önemli değil, %40 ve üzeri raporunu al-getir dediler.Hastanede (Ankara Şehir Hastanesi) heyete girdim ve haftaya e-devlet üzerinden raporuma bakabileceğimi söylediler. Hastaneden fiziksel bir evrak vermeyeceklerini herşeyin e-devlet üzerinden olacağını da eklediler.

Şimdi raporumun çıkmasını bekliyorum. Rapor ve iş yerinde çalıştığıma dair belgeleri Vergi Dairesi'ne gidip vereceğim (vergi indirim belgesi almak için) . İnceleme sonuncunda vergi indirim belgesini de iş yerine yollayacaklarmış. O belgeyi de iş yerinden alınca SGK'ya başvuru yapacağım. Şimdilik gelişmeler bu şekilde .Sonuçlandıkça bilgi vereceğim.

Teşekkürler.

goggilgokhan

Üye
Üye
Merhaba

Abimin adına yazıyorum çünkü kendisi %72 engelli.

Abim doğuştan engelli olduğu için çalışamıyor, daha önce hafif işlerde 4a sigortalı olarak çalıştı (1995 ilk işe giriş) fakat engeli yüzünden işten çıkmak durumunda kaldı. bizde sigortasını 4b ve sonradan ek5 sigortası olarak dışarıdan ödemeye devam ettik.
Şu anda dışarıdan ödemeyle 3600 günü tamamladık ve emeklilik için sgk'ya başvuru yaptık. Sgk engelli raporunun tescili için bizi vergi dairesine yönlendirdi.
vergi dairesi abim çalışmadığı için rapor düzenlemeyemeceğini söyledi. bende abim engelli nasıl çalışabilirki dedim fakat yasa ve kanunlar bu şekilde dediler. abimin çalışması gerekiyormuş.

Vergi dairesi abiniz geçici olarak bir işte çalışırsa bize başvuru yapın işleminizi yapalım işlem bitince işten çıkarırsınız sorun olmaz dediler.

Sizden bilgi almak istiyorum. Abimin 3600'den emeklilik başvurusunu yapmamız için ne yapmamız gerekiyor. işe girmesi şartmı?

Teşekkürler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba

Abimin adına yazıyorum çünkü kendisi %72 engelli.

Abim doğuştan engelli olduğu için çalışamıyor, daha önce hafif işlerde 4a sigortalı olarak çalıştı (1995 ilk işe giriş) fakat engeli yüzünden işten çıkmak durumunda kaldı. bizde sigortasını 4b ve sonradan ek5 sigortası olarak dışarıdan ödemeye devam ettik.
Şu anda dışarıdan ödemeyle 3600 günü tamamladık ve emeklilik için sgk'ya başvuru yaptık. Sgk engelli raporunun tescili için bizi vergi dairesine yönlendirdi.
vergi dairesi abim çalışmadığı için rapor düzenlemeyemeceğini söyledi. bende abim engelli nasıl çalışabilirki dedim fakat yasa ve kanunlar bu şekilde dediler. abimin çalışması gerekiyormuş.

Vergi dairesi abiniz geçici olarak bir işte çalışırsa bize başvuru yapın işleminizi yapalım işlem bitince işten çıkarırsınız sorun olmaz dediler.

Sizden bilgi almak istiyorum. Abimin 3600'den emeklilik başvurusunu yapmamız için ne yapmamız gerekiyor. işe girmesi şartmı?

Teşekkürler.
Size söylendiği gibi yapın. 1-2 aylığına bir iş yerinde çalışıyor gibi gözükün. vergi indirimi alınca çıkış yaparsınız.

nastopo

Üye
Üye
Halil bey merhaba,

Ben 2007 yılı SGK girişliyim. İşe girişimde herhangi bir engelim yoktu, 2021 yılında hastalık sebebiyle oluştu. Engelli emekliliği için yıl ve prim gün sayısı şartları ile ilgili bir çok araştırma yaptım; fakat farklı farklı bilgiler var.

En sonunda telefonla destek hattını aradım. Oradan aldığım bilgi %40 oranında ise 20 yıl ve 4400 gün şeklinde. Fakat sizin tablonuza baktığımda daha farklı bir bilgi (18 yıl 6480 gün) görüyorum.

Yardımcı olabilir misiniz?

goggilgokhan

Üye
Üye
Size söylendiği gibi yapın. 1-2 aylığına bir iş yerinde çalışıyor gibi gözükün. vergi indirimi alınca çıkış yaparsınız.
Halil bey

ilginiz için teşekkür ederim. bu konu ile ilgili cimere başvurmuştum sgk'dan aradılar. sizinde söylediğiniz gibi abiniz fiili olarak bir kaç ay çalışsın yani işyerinde bulunarak çalışsın sorun olmaz dediler.diğer türlü sgk fiili olarak çalışmadığını tespit ederse sıkıntı yaşarsınız dedi. abimi bir tanıdığın yanında çalıştırarak bu işi halledeceğiz.
Birde 1800 günden malülen abinizin emeklilik hakkı var dediler isterseniz gelin işlemleri başlatalım dediler...emekli maaşı olarak malülen ve 3600 gün arasında bir maaş farkı olurmu dedim çok bir fark olmaz dediler.

halil bey malülen ve 3600'den emeklilik arasında hangi seçeneği kullansak daha mantıklı olur.

teşekkür ederim.

İsen Buga

Üye
Üye
Halil bey

ilginiz için teşekkür ederim. bu konu ile ilgili cimere başvurmuştum sgk'dan aradılar. sizinde söylediğiniz gibi abiniz fiili olarak bir kaç ay çalışsın yani işyerinde bulunarak çalışsın sorun olmaz dediler.diğer türlü sgk fiili olarak çalışmadığını tespit ederse sıkıntı yaşarsınız dedi. abimi bir tanıdığın yanında çalıştırarak bu işi halledeceğiz.
Birde 1800 günden malülen abinizin emeklilik hakkı var dediler isterseniz gelin işlemleri başlatalım dediler...emekli maaşı olarak malülen ve 3600 gün arasında bir maaş farkı olurmu dedim çok bir fark olmaz dediler.

halil bey malülen ve 3600'den emeklilik arasında hangi seçeneği kullansak daha mantıklı olur.

teşekkür ederim.
Anladığım kadarıyla sizin durumunuzda Abimiz malül emekli olamaz.
Malül emeklilik için şartları yeniden ve dikkatlı okumalısınız.

Tekerlekli Sandalye