Kamuda çalışan eski ve yeni engelli memurun emekliği?

harun76.1

Üye
Üye
Değerli dostlar ve Sn.Halil bey Engelli Emeklilikten faydalanmak üzere gittiğim Kamu Emeklileri Dağire Başkanlığı Ankara dan bugün geldim.Sizlerlerin veya çevrenizde olumuş benim durumdaki kişiler için her türlü görüş bilgi ve tecrübelerinize ihtiyacım var ve bu konuda yardımcı olacak herkese şimdiden teşşekkür ederim.Kısaca durumum hakkında;1993-2015 yıllarında TSK.da çalışıp sağlık sorunlarım sebebli kendi isteğim ile ayrıldım.Daha sonra özel sektörde de 2 yıldır sigortalı olarak çalışmaktayım.(4 c ile 22 yıl+5 yıl yıpranma ve 2 yıl 4 b sigortadan toplamda 29 yıl Hizmetim mevcut.)Sağlık soruunlarımın artması sebebi ile nisan sonu kurumca sevk ile tedavi gördüğüm Marmamara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinden yüzde 55 rapor aldım.5510 sayılı Kanun kapsamında Engelli emeklilikten faydalanmak üzere halen aktif olarak çalıştığım sigortalı olmam sebebli başvuru için Bulunduğum yerdeki SGK.ya gittiğimde yukarıdaki karışık diye nitelendirdikleri durum hakkında 4c li den emeklilik işlemine Kamu Emeklileri Daire Baş.lığından bilgi alarak müracat etmemin faydalı olacağını söylemeleri üzerine Ankara ya gittim.Mevzuat Böl.Malül Bölümü derken en son sizin durumu Aylık Bağlama Servisi ilgilendirir dedikleri bölümde yukarıdaki durumumu açıkladığım şef konuyu daha iyi bileceğini belirterek Ş.Müd.ne yönlendirdi ve bende Ş.Müdürü ile görüştüm.Şb.Müdürü de konu hakkında net olmayan ancak kamu görevinde çalışmamam nedeni ile emekli olamayacağımı çalışmam durumu olsa emekli edebileceklirini ama durumumu başka bir memura yönlendirerek daha net bir bilgi alabileceğimi söyledi.Gitmiş olduğum memur durumum hakkında bilgisayarından 5510 sayılı Kanun da Geçici 4. madde:
Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce 5434 sayılı Kanun hükümlerine tabi olarak çalışmaya başlamış olup, çalışmaya başlamadan önce ilgili mevzuatına göre alınmış ve en az % 40 oranında özürlü olduklarını gösterir sağlık kurulu raporu bulunanlar ile en az % 40 oranında doğuştan özürlü olduklarını belgeleyenlerden aylık talep tarihinde bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında sigortalı olanlara; en az 5400 gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş ya da emekli keseneği ödenmiş olması kaydıyla, istekleri halinde bu madde hükümleri esas alınarak yaşlılık aylığı bağlanır.Kanunun 4 üncü madde birinci fıkra (c) bendi kapsamında sigortalı durumunda olmadığım ve kendisine gelirse ret yazacağını söyledi.Bende kendilerine (c) bendi kasıt sigortalı olan kısımda halen görevde çalışıyor olma durumunun nerede yazdığı sorusunu iletmeme karşılık başından savmak için internetten bakınca görürsün şeklinde cevap verdi.Sigortadan emekli olursunuz diyerek konuyu kapattı.Bende müracatımı yapayım siz ret yazın sonrasına bakalım diyerek Evrak takip dairesine geçerek bir dilekçe ile Ek’lıevraklarımı vererek ayrıldım.

Konuyu çok uzatarak anlattım ama kusura bakmayın 29 yıllık bir emeğimin heba olması gibi veya öyle gösterilmeye çalışılması kanıma dokundu.Şimdi bu konuda memurun dediği üzere ret cevabına istinaden alınca tabii aklımca iyi bir avukat bulup konuyu mahkemeye taşıyacağım.c bendi Kamu idarelerinde çalışan sigortalılar durumunu görevde olan halen çalışan gibi net bir ifade kullanmadığı gibi o sigortalılık durumunu neticede kazanılmış bir hak ve buna isnat edilen konulara haiz olduğumu düşünüyorum.Bilmiyorum sizce de öylemi.

Konu hakkında değerli görüşlerinizi beklemekteyim saygılar.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=17892]harun76.1[/MENTION]
Kamuda çalıştığınız süre boyunca "engelli statüsündemi" çalıştınız?

harun76.1

Üye
Üye
Hayır Halil bey TSK. da Astbsb.olarak çalıştım ve yaş haddinden önce ayrıldım.

hazansairi

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar

Bir kamu kurumunda memur olarak çalışıyorum. 2001 girişiliyim ama 2003 de istifa edip 2007 de tekrar aynı kurumda çalışmaya başladım. Ayrıca memuriyet öncesi SSK ve bir Banka Sandığında da hizmetlerim var. Askerliğimi ise 1995 te yaptım ama askerlik borçlanmam yok.

Hizmetlerim şu şekilde:
Emekli Sandığı (4C): 5025 gün
SSK (4A): 1317 gün
Banka Sandığı: 432 gün (bu hizmetimi daha yeni SGK ya aktarttım ama kurumda henüz hizmet birleştirmesi yaptırtmadım)

Gelelim hastalıklarıma:
-Yaklaşık 5 ay önce Mide Kanseri tanısıyla ameliyat oldum ve midemdeki kitle ile beraber midemin %80 i alındı. Tümör tipi GIST (Gastrointestinal Stromal Tümör) olduğundan kemoterapi yerine en az 3 sene kullanacağım söylenen raporlu ilaç glıvec tedavisine başlandı.
-Midede yaşadığım organ kaybı nedeniyle midemin kalan kısmı emilim sağlamıyor ve haliyle aldığım az miktardaki gıdadan gerekli vitaminler vücuduma cüzi miktarda fayda sağlıyor. Bu nedenle devamlı değerlerim düşüyor. Ve sürekli ilaçlar, iğneler serumlarla dengelenmeye çalışılıyor
-Mide ameliyatıma 115 kg olarak girmiştim 5 ayda 35 kg verip 80 kg oldum. Ama kilo verişim durmuyor. (Bu arada boy 1.80 cm. bu hızla devam ederse yakında zayıf kategorisine gireceğim)
-Hem belimde hem de boynumda fıtıklar var. Yine her ikisinde de düzleşmeler mevcut.
-Her iki dizimde de menisküs yırtığı mevcut. (Birinden ameliyat oldum)
-Akciğer zarımda enfeksiyon kaynaklı kalınlaşma var.
-Böbreklerimde halen 5 adet taş mevcut.
-Yine mide duvarımda kalınlaşma hali
-Karaciğerimde yağlanma ve büyüme
-İnce bağırsağımda kalınlaşma (CROHN şüphesi var ama henüz teşhis konulmadı)
-Yine kalp damarlarımda kalınlaşma mevcut
-ve son olarak ağır depresyon ve bipolar bozukluk denilerek bir müddet ilaç tedavisine devam ettim sonra kendi inisiyatifimle kestim
(Bu kadar sıkıntının çoğunu Mide Kanseri teşhisinden sonraki detaylı tetkiklerde öğrendim)
Bu ahval ve şerait içinde erken emeklilik yahut malulen emeklilik şansım var mı?
(Bu kadar uzun yazıp sıktığım dostlardan özür dilerim)

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Merhaba arkadaşlar

Bir kamu kurumunda memur olarak çalışıyorum. 2001 girişiliyim ama 2003 de istifa edip 2007 de tekrar aynı kurumda çalışmaya başladım. Ayrıca memuriyet öncesi SSK ve bir Banka Sandığında da hizmetlerim var. Askerliğimi ise 1995 te yaptım ama askerlik borçlanmam yok.

Hizmetlerim şu şekilde:
Emekli Sandığı (4C): 5025 gün
SSK (4A): 1317 gün
Banka Sandığı: 432 gün (bu hizmetimi daha yeni SGK ya aktarttım ama kurumda henüz hizmet birleştirmesi yaptırtmadım)

Gelelim hastalıklarıma:
-Yaklaşık 5 ay önce Mide Kanseri tanısıyla ameliyat oldum ve midemdeki kitle ile beraber midemin %80 i alındı. Tümör tipi GIST (Gastrointestinal Stromal Tümör) olduğundan kemoterapi yerine en az 3 sene kullanacağım söylenen raporlu ilaç glıvec tedavisine başlandı.
-Midede yaşadığım organ kaybı nedeniyle midemin kalan kısmı emilim sağlamıyor ve haliyle aldığım az miktardaki gıdadan gerekli vitaminler vücuduma cüzi miktarda fayda sağlıyor. Bu nedenle devamlı değerlerim düşüyor. Ve sürekli ilaçlar, iğneler serumlarla dengelenmeye çalışılıyor
-Mide ameliyatıma 115 kg olarak girmiştim 5 ayda 35 kg verip 80 kg oldum. Ama kilo verişim durmuyor. (Bu arada boy 1.80 cm. bu hızla devam ederse yakında zayıf kategorisine gireceğim)
-Hem belimde hem de boynumda fıtıklar var. Yine her ikisinde de düzleşmeler mevcut.
-Her iki dizimde de menisküs yırtığı mevcut. (Birinden ameliyat oldum)
-Akciğer zarımda enfeksiyon kaynaklı kalınlaşma var.
-Böbreklerimde halen 5 adet taş mevcut.
-Yine mide duvarımda kalınlaşma hali
-Karaciğerimde yağlanma ve büyüme
-İnce bağırsağımda kalınlaşma (CROHN şüphesi var ama henüz teşhis konulmadı)
-Yine kalp damarlarımda kalınlaşma mevcut
-ve son olarak ağır depresyon ve bipolar bozukluk denilerek bir müddet ilaç tedavisine devam ettim sonra kendi inisiyatifimle kestim
(Bu kadar sıkıntının çoğunu Mide Kanseri teşhisinden sonraki detaylı tetkiklerde öğrendim)
Bu ahval ve şerait içinde erken emeklilik yahut malulen emeklilik şansım var mı?
(Bu kadar uzun yazıp sıktığım dostlardan özür dilerim)

Öncelikle Geçmiş olsun hazansairi Arkadaşım,

1-Emekli olabilmeniz için halen kamuda çalışmaya devam etmeniz gerekli.
Hizmet birleştirmesi ile %40 veya üzeri bir engelli raporu, sizi engelli emeklisi etmeye yetecektir.
(%40-%59 arası bir rapor alabilirseniz; 6480 toplam güne ihtiyacınız olur ki sizin çalışmalarınız bunu karşılar.)

2-Daha önemlisi, bu tarz mide sorunlarında kullanabileceğiniz yoğun vitamin, mineral vb. içeriklere sahip besin takviyeleri var.
Bu konudan haberdar mısınız?

hazansairi

Üye
Üye

Hizmet birleştirmesi ile %40 veya üzeri bir engelli raporu, sizi engelli emeklisi etmeye yetecektir.
(%40-%59 arası bir rapor alabilirseniz; 6480 toplam güne ihtiyacınız olur ki sizin çalışmalarınız bunu karşılar.)

2-Daha önemlisi, bu tarz mide sorunlarında kullanabileceğiniz yoğun vitamin, mineral vb. içeriklere sahip besin takviyeleri var.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Halen kamuda çalışıyorum. Benim sualim acaba bu rahatsızlıklarım hasebiyle %40 ve üzeri rapor alabilme ihtimalim var mı şeklinde olacaktı esasen. Elbette ki bu metine bakarak kesin bir şeyler söylemek mümkün değil. Ama en azından bir tahmin yapılabilir diye düşündüm... :) Vitamin takviyesi mevzusuna gelince araştıracağım. Kalan %20 midemin sağlayamadığı emilim nedeniyle değerlerim devamlı düşüyor ve ben daimi surette yorgun/bitkin hissediyorum kendimi... Tekraren teşekkür ederim

hazansairi

Üye
Üye

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Halen kamuda çalışıyorum. Benim sualim acaba bu rahatsızlıklarım hasebiyle %40 ve üzeri rapor alabilme ihtimalim var mı şeklinde olacaktı esasen. Elbette ki bu metine bakarak kesin bir şeyler söylemek mümkün değil. Ama en azından bir tahmin yapılabilir diye düşündüm... :) Vitamin takviyesi mevzusuna gelince araştıracağım. Kalan %20 midemin sağlayamadığı emilim nedeniyle değerlerim devamlı düşüyor ve ben daimi surette yorgun/bitkin hissediyorum kendimi... Tekraren teşekkür ederim

wngelsiz

Üye
Üye
Herkese iyi akşamlar forma yeni üye oldum 1980 haziran doğumluyum 2001 sigorta girişim var 75 gün
2003 yedek subaylik 4c girişim var 240 gün
2005 4b bagkur girişim var 2045 gün
2008 den itibaren 2700 gün gene ssk girişim var
Gecen ay %48 engelli raporu aldım vergi indirimine başvurdum sonucunu bekliyorum
Öğrenmek istediğim 4a ve 4b den emekli olabiliyorum ama malum hayat çalışmak lazım 2024 te e kpps ye girip memur olarak mimar kadrosunda ise başlasam memur olarak emekli olsam şu anda olacağım 4a ve 4b emeklilik maaşına gore avantajı olurmu yada kaç yıl çalışmalıyım avantajı olsun

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
@wngelsiz

Selam,

Siteye hoşgeldiniz.

Prim gün sayınızı 5060 diye hesapladım. Sizin yerinizde olsam bir EYT düzenlemesini bekleyip; netleşince ona göre pozisyon alırdım.

Düzenleme sizi normal emekli edecek seviyede olursa normal emekli olmak daha mantıklı olur sanki.

Maddi durumunuzu bilmiyorum ama kamuda düz memur şuan 9000 TL civarı alıyor. Mimar / Mühendisler biraz daha yüksek alıyordur sanırım: kâr - zarar durumunuza buna göre karar verirsiniz?

Eğer memur olursanız 3,5 yıl çalışmak durumunda kalırsınız çünkü emekli sandığından emekli olabilmek için bu süreyi tamamlamak gerek.

wngelsiz

Üye
Üye
Eyt bana vurmuyor maalesef 200 yılı 7 ay sigorta girişim 4a engelli wmekli olunca 3500 tl gösteriyor sgk emekli maas hesaplamada karar veremedim bir turlu
Birde 2 yıl var e kpss ye 2 yıl sigortami yatirtabiliyorum diplomamı kullanabiliyorlar 720 gün daha yatırmış olucam 6480 günde emekli olamiyormuyum

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Eğer memur olursanız 3,5 yıl çalışmak durumunda kalırsınız çünkü emekli sandığından emekli olabilmek için bu süreyi tamamlamak gerek.
1- Memuriyet özel sektöre göre daha rahat: çalışan açısından.
2-Taban aylık uygulaması var memur emeklilerine. (Sizde uygulanır mı emin değilim ama)
Buna göre emekli maaşınız belli bir seviyenin altında bağlanmıyor.
3-Yukarda alıntıladım; eğer memur olursanız 3,5 yıl çalışıp emekli olabilirisiniz.

wngelsiz

Üye
Üye
Tesekkur ederim birde son bi sorum olucak 4a dan emekli olup gene memur olarak atanabilirmiyim memur atanan kadar emekli maasi alabilirim degilmi

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
@wngelsiz

Rica ederim.

Göreve başlamadan Emekli maaşınızı kestirmeniz gerekir. O da vereceğiniz bir dilekçeye bakar: yani sorun olmaz.

sevall2629

Üye
Üye
Merhaba benim 4A üzerinden 12.04.2021 de sigorta girişim oldu.sonra EKPSS ile öğretmen olarak atandım.Sigortam 4C olarak yatmaya başladı.Benim merak ettiğim sigorta girişim Ekim 2008 den sonra olduğu için ve sigortam 4C den yattığından emekli olacağım zaman vergi indirimi almama gerek var mı?

boreas

Üye
Üye
Merhabalar;
Engelli emekliliği hakkında tam cevap bulamadığım bir konu var ve konu hakkında bilgisi ya da yorumu olan varsa çok sevinirim.
1979 doğumluyum ve 2005 yılında SSK'lı olarak işe başladım.2005 yılında bir rahatsızlığım oluştu bunla ilgili bir biyopsi raporum var. 2006 yılında memur olarak işe başladım.Çok sonrasında rahatsızlığımın engelli olmama sebep olan bir rahatsızlık olduğunu öğrendim ve 2017 yılında %51 oranında engelli raporu aldım.2022 yılında bu rapora istinaden emeklilik dilekçesi verdim ama ret cevabı geldi.
2008 öncesi engelli kadrosuyla işe başlayan veya memuriyet öncesinde en az % 40 engelli raporu olan memurlar için 15 yılda erken emeklilik için hak doğuyor.
Sonradan engelli olan memurlar için iş gücü kayıp oranlarına bakılıyor.2019 yayınlanan iş gücü kaybı oranlarına göre rahatsızlığımın tanımı yok.
Ama memuriyete girerken engelli olabilecek rahatsızlığı olmasına rağmen raporu sonradan alanlar için nasıl bir uygulama yapılacığı ile ilgili bir prosedür bulamadım.
Bu konu hakkında bana görüşlerinizi iletirseniz sevinirim.

ertan1973

Üye
Üye
12,06,2001 sigorta ilk girişim. ssk 1653 gün prim var. 25-09-2012 ylında memur olarak atandım.4200 gün memuriyette prim var. emekliliği hak etmiş oluyormuyum.

plahanx

Üye
Üye
merhaba ben 2011 yılında memur oldum 2006 yılında sigorta girişim var yüzde 40 rapor alırsam emekliye ayrılabilir miyim acaba?

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
@sevall2629

Selam,

Hocam Engelli kadrosundasınız ama ayrıca vergi indirimi de almanız lehinize olur. Haziran - Temmuz gibi Vergi dilimine (%20) gireceğiniz için maaşınızdan kesinti oluyordur, eğer vergi indirimi alırsanız; vergi dilimine girmezsiniz veya geç girersiniz; böylece geliriniz daha fazla olmuş olur.

Tabii bu Vergi İndirimini illa almalısınız manasına gelmez. Emeklilik için uzun yıllar çalışmanız lazım ama bence Emekli olacağınız zaman sizden -büyük ihtimalle- yeni rapor isteyeceklerdir. Bu konuda kesin bilgim yok maalesef.

Bol şanslar.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
@boreas

Selam,

Verdiğiniz bilgiler eksik, yorum yapmak güçleşiyor.

İlk memur olduğunuz tarih: ay, yıl, gün olarak nedir; 2022'de Emeklilik için dilekçe verdiğiniz tarih tam olarak nedir yazmamışsınız.

Toplam kaç gün priminiz yattı bugüne kadar memur olarak?(Yani ücretsiz izin vb. boşluk var mıdır çalışmanızda bilmiyorum.)

Ret gelmesi doğal bir durum da olabilir, belki çalışmanız gereken süre dolmamıştır.

Son olarak SGK Sizi Memuriyete girerken Engelli kabul etmez/etmemiş gibi geldi bana. Çünkü raporu 2017'de aldım diyorsunuz ki bu durumda SGK sizi raporu aldığınız tarihten itibaren Engelli kabul edecektir.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör

@ertan1973

Selam,

%40 raporunuz olduğunu varsayarak cevaplıyorum: Evet emekliliği hak etmişsiniz bence.

2008 sonrası engelli memurların tabi olduğu şartları sağlıyorsunuz.
(% 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680(4680/360=13 yıl emekli olamaz 18 yıl aranır)

Öncelikle hizmet birleştirmenizi yapıp sonra Emeklilik dileçenizi verebilirsiniz gibi geldi bana.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
@plahanx

Selam,

İlk Memur olduğunuz tarih; ay, yıl, gün olarak ve memuriyet ile SSK'lı prim gün sayılarınızı bilmeden cevap vermek zor.

Eğer en az %40 rapor alabilirseniz -en kötü ihtimalle- en geç 2029 yılında emekli olabilirsiniz sanki.

Tekerlekli Sandalye