ÖMSS başvuru tarihi ne zaman açıklanacak?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

necla gürkan

Üye
Üye
merhaba benim 2006 %45 raporum var raprumu yenilememe gerek varmı ömss girebilirmiyim lutfen birileri bana anlatsın sevinirim

YassaX

Üye
Üye
necla gürkan ; ÖMSS Hakkında En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları vereceğim LİNK'tedir : http://engelliler.gen.tr/f58/ozurlu...inda;-en-cok-sorulan-15-soru-ve-cevabi-12063/ --> Bu Link'teki Soru ve Cevapları okuyarak Sınav Kılavuzuna kadar aklınıza takılan soruları cevaplandırmış oluyoruz... Sizin Sorunuzun Cevabı da Sınav Kılavuzu yayınlanınca netlik kazanacaktır ..

Soru: 9-) Özürlü Memur Seçme Sınavı ( ÖMSS ) 'na girebilmek için Özürlü Sağlık Raporunun Hangi Tarihli Olması ve Özürlü Raporu'nda istenenler nelerdir?

Cevap : Bu sorunun cevabı; yine Sınav Klavuzu yayınlandığında belli olacaktır. Ancak size 2 tane farklı durum yazacağım.

a-) 3 EKIM 2011 tarihinde ÖMSS Yönetmeliği'nde Sağlık Raporları ile ilgili Bölüm Şu Şekildedir : “Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ile Yapılacak?Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik”in 4.Maddesi f.bendi derki , f) Sağlık Kurulu Raporu: 16/12/2010 tarihli ve 27787 sayılı (Mükerrer) Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe konulan Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre alınmış sağlık kurulu raporunu.

b-) 14 Ocak 2012 Tarihinde Yayımlanan Özürlü Raporu Yönetmeliğinde ; KAZANILMIŞ HAKLAR KISMINDA YAZAN ŞU ŞEKİLDEDİR :

MADDE 18 – (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce; özürlüler için düzenlenmiş sağlık kurulu raporlarıyla belirlenmiş olan özür oranları, çalışma gücü kayıp oranları, vücut iş görme gücü kaybı oranları, tüm vücut fonksiyon kaybı oranları geçerli olup bu oranlara dayanılarak sağlanmış sosyal destek ve yardım hizmetlerinin sürdürülebilmesi için yeniden özürlü sağlık kurulu raporu düzenlenmez.

Yukarıda hem a hemde b şıklarında size yazmış olduklarım, herkesin kafasında soru işareti bırakıyor.. Sınav Klavuzu bu sorunun cevabını bize verecektir. Ben sadece bu şıkları vererek, yönetmeliklerdeki durumu ifade ediyorum.. Yorumum ise şu şekilde : Sürekli ve % 40 üzeri Özürlü Sağlık Kurulu Raporu olan tüm Engelli Kardeşlerimizin bu sınava girebileceği yönündedir...

Ayrıca Özürlü Sağlık Kurulu Raporlarında ise ; " Çalıştırılamayacağı İş Alanları " Bölümünün dolu olması, Arka tarafta yer alan Kişinin Özür Grubu Bölümünün işaretli olması, yine arka tarafta V. Raporun Kullanım Amacı : İstihdam = Evet Ya da İstihdam : X ile işaretlenmesi şeklinde olması, Rapor konusunda dikkat etmeniz gereken noktalar.. Şunu diyeceksiniz; Bizim Özürlü Sağlık Kurulu Raporlarında sizin yazdıklarınız yok yeni bir Rapor mu almaliyiz sorusuna ise ben şu şekild yanıt verebilirim: Sınav Klavuzunu zaten bu zamana kadar beklemissiniz, biraz daha beklemek mantıklı..Ancak bu benim gorüşümdür.. Ayrıca ÖMSS için belki de yukarıda yazdığım Rapor Detaylarını istemeyebilirler.. Ben en azindan yeni Rapor Alacak Engelli Kardeşlerimiz icin nelere dikkat etmeleri gerektiğini yazdım.. Rapor almak ya da almamak konusunda kimseye tavsiye ve yorum yapmiyorum bilginiz olsun..

YassaX

Üye
Üye
necla gürkan; Raporunuzu yenileyin ya da yenilemeyin diye bir yorumda bulunamam..Ancak yukarıdaki mesajımda yazdıklarım gibi size olayın şeklini sunarim, son karar size kalmış.. Ancak 20 Şubat 2012 tarihinde ÖMSS Başvurularının başlayacağına dair bir bilgi aldık, ancak bu bilgi kesinleşmedi... ÖSYM tarafından hazırlanmakta olan Sınav Kılavuzu tüm sorularımıza cevap verecektir.. Çok kısa süe içerisinde Sınav Kılavuzunun yayınlanmasını bekliyoruz..Yani kısaca, Şu anda yeni bir Özürlü Raporu almanız , ÖMSS Başvurularının sonuna yetişir mi? Bunun hesabını cok iyi yapmalısınız.. Bu sorumlulukta size ait necla hanım...Hakkınızda Hayırlı Neyse O Olsun...

SLYMNKY

Üye
Üye
20.02.2012 tarihinde başvuru yapılacak. engellier.gen.tr sayfasıdan haber komutuna bakınca gerekli açıklamalar yazıyor.

YassaX

Üye
Üye
Arkadaşlar ÖMSS Başvuru Tarihi ve Sınav Kılavuzunun yayınlanması ile ilgili olarak, yaptığım yazışmayı aynen aktarıyorum : " Özkan az önce bende ÖSYM' yi aradım; Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü | Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı | nin duyuru yaptığı yazışmadan haberleri var ve 20 şubat başvuru tarihi dediler yanlız sağlık bakanlığıyla alakalı bir durum söz konusu o yüzden daha ileri bir tarihede alınabilir dendi sınav kılavuzu yayınlanana kadar ne raporlarla ne sınav soruları ile alakalı resmi olmayan hiç bir yazıya inanmayın dedi aile ve sosyal politikalar bakanlığının talimatını bekliyoruz bir yazı gelirse kılavuzu yayınlıyacağız dediler.... "

@esra

Üye
Üye
BASIN DUYURUSU

(17 Şubat 2012)

2012 Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS): Başvurular

03/10/2011 tarihli ve 28073 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ile Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik” uyarınca Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) Merkezimiz tarafından 29 Nisan 2012 tarihinde 81 il merkezinde yapılacaktır.

ÖMSS’ye; ortaöğretim kurumlarından, yükseköğretim ön lisans/lisans programlarından mezun olan veya ÖMSS’nin yapıldığı yıl itibariyle mezun olabilecek durumda olan özürlü adaylar başvuracaklardır. Sınava girmesi gereken bu adaylariçin başvuru süresi 20 Şubat 2012 tarihinde başlayacak, 2 Mart 2012 tarihinde sona erecektir.

Kuraya; ilköğretim/ilkokul/ortaokul mezunu olan veya ÖMSS’nin yapıldığı yıl itibariyle mezun olabilecek durumda olan özürlü adaylar başvuracaklardır. Bu adaylar sınava girmeyecek, sadece kuraya katılmak için başvuru yapacaklardır. Sadece kuraya katılmak için başvuru yapacak adaylar için başvuru süresi 14 Mayıs 2012 tarihinde başlayacak, 25 Mayıs 2012 tarihinde sona erecektir.

Tüm adayların başvuru yapmak için ÖSYM Başvuru Merkezlerine gelmeden önce, bulunduğu adres ilindeki (varsa adres ilçesinde) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğünden başvuru yapacağı özür grubunu belirtir onaylı Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesini, kendileri için yukarıda belirtilen süreler içinde almaları gerekmektedir.

Ortaöğretim Kurumu (Okulu) Müdürlükleri ve ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ÖMSS’de ÖSYM Başvuru Merkezi olarak görev yapacaklardır.

2012-ÖMSS Kılavuzu, ÖSYM'nin ÖSYM:::T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi İnternet adresinden yayımlanmıştır. Sınava ilişkin başvuru, başvuru koşulları, sınav, değerlendirme, yerleştirme ve kuraya başvuracaklar ile ilgili kurallar ve işlemler, 2012-ÖMSS Kılavuzunda yer almaktadır. ÖMSS’ye ve kuraya başvuracak adayların bu Kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

özkan bey kılavuz açıklanmış başvuru tarihi ösym sayfasında da açıklanmış 20 şubat 2 mart'kadar bütün engelli kardeşlerimiz kendimizde dahil olmak üzere hepimize hayırlı uğurlu olsun.... :)

@esra

Üye
Üye
özkan beyy ömss başvuru yapılırken verilecek ücret ne kadar olacak bunu rica etsem öğrenebilir misiniz...

YassaX

Üye
Üye
özkan beyy ömss başvuru yapılırken verilecek ücret ne kadar olacak bunu rica etsem öğrenebilir misiniz...

Esra Hanım ; 100 TL Sınav Ücreti imiş; Bu Ücretin 75 TL sini bizim adımıza Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Karşılıyor.. Yani bizim ödeyeceğimiz Net Ücret 25 TL belirtilen bankalara yatacak.. 3 TL ise ÖSYM Başvuru Merkezine yapılacak.. Eğer ÖSYM ile ilgil şifre de almak isterseniz 2 TL onun icin ÖSYM Başvuru merkezine ödemiş olacaksınız...Yani şifre de alırsanız, toplamda cebinizden 30 TL çıkmış olacaktır.. Saygılarımla ...

nihal44

Üye
Üye
özkan bey başvuru sırasnda götüreceğimiz aday başvuru formu nedr anlamadm bi açıklayabilirmsnz

@esra

Üye
Üye
özkan beyy çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiden ötürü tekrar teşekkürler :)

nihal44

Üye
Üye
yanlş yerden mi soruyorm ben hiç farknda diilm ya gerçekten... bi soru daha sormştm ama sanrm yine yanlş yerden sordm burda tkrr sorym kültür ve medeniyet konusu osmanlı kültür ve medeniyeti mi yoksa eski türk devletlerindeki kültür ve medeniyet mi bu arada cevap için tşkr ediyorm özkan bey...

YassaX

Üye
Üye
nihal44 hanım; Sınav Kılavuzunda Hangi Dersler ve Kac Soru Geleceği dışında detay yok... O sorduğunuz soru; ancak ÖMSS Hazırlık Kurslarındaki Öğretmenlere sorabiliriz.. Sakarya'da 20 Şubat 2012 de ÖMSS Kursu başlıyor.. Diğer illlerde ÖMSS Kursuna giden arkadaslardan da bu konuda yardım isteyeceğiz.. Ancak 3 soru olan konuyu bu kadar cok merak etmek bence gereksiz.. Tabiki de 60 Soru da önemlidir, katılıyorum size.. Ne varki 50 ye yakın sorunun konusu neredeyse belli .. Onumuzde 2 aydan daha fazla bir zaman var... Kültür ve Medeniyetler konusunda mutlaka bilgi sahibi olunacaktır.. Ancak ondan daha onemli konular oldugunu dusunuyor.. Herkez Sınav Kılavuzunu okursa cok fazlada cevapsız soru kalmayacağını dusunuyorum

nihal44

Üye
Üye
ewt haklsnz özkan bey ama şöyle bi durum var ben coğrafya hiç bi şeklde yapamıyorm onu eledm yani bari diqerleri tam olsn diye düşünüyorum bir de temel yurttaşlk bilgisi dediğiniz anayasa oluyo di mi 657 sayılı devlet memurları kanunu yok mu sınavda umarm öledr çünkü onu çalşmaya daha başlamadm bile :(

YassaX

Üye
Üye
nihal44 hanım; Sınav Kılavuzunda Derslerin içeriği ve Konular Hakkında Bir bölüm yok.. Son kez yazicam size bu konuda; ÖMSS Hazırlık Kursuna gitme imkaniniz olursa oradaki hocalara sorun, yoksa o imkaniniz siteyi takipte kalın, ÖMSS Hazılık Kursunda işlenen konular isimli bir başlıkta onları toplayacağız..Tekrar Soyluyorum; Sınav Kılavuzunda Sınav Konuları ile ilgili en ufak bir detay yok, bu detaylar yakın zamanda yavas yavas ortaya cıkar.. Size 50 Soruluk Yani en az 80 Puan alabileceğiniz Taktiği vereyim mi ; 10 Soru İnkilap Tarihi : Herhangi bir 11. Sinif Lise İnkilap Kitabı Yeterli ( Tavsiyem Zirve Yayınlarının 2011 Baskısı, NT Mağzalarında 10 TL civari ) , ayrica 15 Matematik Sorusu; Matematik Set 1 Hazirlik Kİtabı ( LYS - YGS - KPSS Farketmez ) , 15 Türkce 1-Sözcükte anlam 2-Cümlede anlam 3-Paragrafta anlam 4-Yazım Kuralları – Noktalama İşaretleri 5-Anlatım Bozukluğu 6-Sözcük Türleri , 6 Soru Güncel Türkiye - Dünya Olayları , 6 soru temel yurttaşlık bilgisi, Anayasa ve Haklarımız vs ...Bu yazdığım bazı konular, gecmis yıllardaki ozur personel sınavı konularıdır

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Tekerlekli Sandalye