ÖTV İndirimli Engelli Araç Alım Şartları Güncel

Ylmzk

Üye
Üye
Inşallah olur vergi dairesi il sağlık komisyonun verdiği kodlar yeterli bulmuyor direk sağlık raporunda ötv ve açıklama kısmında özel aksamda hareket ettirici özel tertibatlı araç kullanabilir yazısı istiyor inşallah alırsın

HUAWEI RIO-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Teşekkür ederim inşallah hayırlısı olsun

Ylmzk

Üye
Üye
Benimde yazmıyor raporda %8 ortopedi sekeli yürüyüş bozukluğu sol ayak içe basma debriyaj ve frene aynı anda basıyorum bazen ve buda sıkıntı yaratıyor trafik de ben engelli raporu sadede işe girmek için engelli kadrosundan o yüzden almıştım %41 sürekli raporum %36 işitme %8 ortopedi B sınıfı ehliyetim vardı bunu engelli B yapmak için tekrar hastane sürücü olur heyete girdim ordaki doktor özel tertibatlı araç için komisyona sevk yazdı il sağlık müdürlüğün de komisyona girdim ehliyet kodları yazdı sadede otomatik vites kullanır ticari kullanamaz işitme ile ilgili kodlar verdi bununla birlikte B engelli ehliyetim aldım sonra gittim araç almaya vergi dairesi ilk aldıgım raporda 20.02.2019 tarihinde mevzuat değişti raporunda özel aksamda hareket ettirici özel tertibatlı araç kullanabilir gerekliymiş alamadım araç yeni rapor çıkartmam gerekiyor bu sefer de oran düşerse diye korkuyorum hastalığım sabit ama işte korku var

Merhaba vergi dairesinden engeli raporum ve il sağlık raporunu göstererek bilgi aldım engeli raporumda sadece hareket ettirici akşamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir yazması gerekir diyerek geçersiz dediler rapor aldığım hastaneyle görüştüm değişiklik yapıldı dedi bu bilgiyle ilgili pandemi hastanesi olduğu için şuan kurul raporu verilmiyormuş başka bir hastaneden yada daha sonra bu hastaneden tekrar rapor almam gerekiyormuş. Sizce nasıl bir yol izlemem doğru olur

Ylmzk

Üye
Üye
Birde 20.02.2019 tarihinde sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir diye yönetmelik detirilmiş bende sol bacağımdan% 44 engelli raporunu 18.04.2019 tarihinde aldım heyetteki doktora hocam otomatik araç kullanabilir gibi bir ibare eklenmesi gerekiyormus dedim doktor il sağlıktan yaptırcan dedi başka bir hastaneye yönlendirdi beni bende il sağlıktan ehliyetime eklentim ama engelli raporunda bu ibare olmadığı için şimdi ötv den yararlanamıyorum itiraz etme şansım olurmu yoksa yeniden mi heyete girip engelli raporu almam gerekir?

goksalsazak34

Üye
Üye
Birde 20.02.2019 tarihinde sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir diye yönetmelik detirilmiş bende sol bacağımdan% 44 engelli raporunu 18.04.2019 tarihinde aldım heyetteki doktora hocam otomatik araç kullanabilir gibi bir ibare eklenmesi gerekiyormus dedim doktor il sağlıktan yaptırcan dedi başka bir hastaneye yönlendirdi beni bende il sağlıktan ehliyetime eklentim ama engelli raporunda bu ibare olmadığı için şimdi ötv den yararlanamıyorum itiraz etme şansım olurmu yoksa yeniden mi heyete girip engelli raporu almam gerekir?
Aynı hastanede girmen daha sağlıklı hem oradan aldığın raporu gösterirsin hem sürücü olur il sağlık müdürlüğü raporunu ehliyetin varsa ehliyet tekrar heyete girersin ama inşallah oran düşmez ben oran düşer diye değişmiştir diye girmiyorum ama çok saçma hem nasıl araba kullanacağını il sağlık komisyonu karar veriyor hem hastane biz yazmıyoruz diyor olan bize oluyor

Ylmzk

Üye
Üye
Aynı hastanede girmen daha sağlıklı hem oradan aldığın raporu gösterirsin hem sürücü olur il sağlık müdürlüğü raporunu ehliyetin varsa ehliyet tekrar heyete girersin ama inşallah oran düşmez ben oran düşer diye değişmiştir diye girmiyorum ama çok saçma hem nasıl araba kullanacağını il sağlık komisyonu karar veriyor hem hastane biz yazmıyoruz diyor olan bize oluyor

Aynen öyle yönetmelik 02.2019 da çıkmış ben 04.2019 da rapor aldım bir yıllık rapor ve raporun arkasinda da mesala çalışabilirse çalışabilir yazılmalı, safece hareket ettirici aksamda tertibatlı araç kullanabilir gibi bilgilerin açıklamada yazılmalı yazmış ama açıklama kısmında sadece çalışabilir yazmışlar şimdide bu hastane pandemi hastanesi olduğu için heyet yok ve rapor verilmiyormuş henüz 1 yıllık rapor bacağımdaki rahatsizligimdada değişiklikler olmadı başka bir hastaneye gitsem nasıl olur bu ibare yazarsa sanırım otomatik araç ta tertibatlı sayıldığı için ehliyet için tekrar uğraşmam gerekirmi ehliyetim b engelki 10.02 v 78 kodlu sizce en mantıklı nasıl bir yol izlemem gerekir ?

İsen Buga

Üye
Üye
ilk muayeneden aradan 6 ay geçmiş ise yeniden rapor alma hakkınız var.
Değişiklik olmasa bile heyete gidip rapor alabilirsiniz. 6 ay geçmese idi sana rapor aynısı verirlerdi: heyete almazlardı. elindeki rapor 1 yıllık istersen yeniden başka yerden heyete gidebilirsiniz: sıkıntı olmaz.

Ylmzk

Üye
Üye
ilk muayeneden aradan 6 ay geçmiş ise yeniden rapor alma hakkınız var.
Değişiklik olmasa bile heyete gidip rapor alabilirsiniz. 6 ay geçmese idi sana rapor aynısı verirlerdi: heyete almazlardı. elindeki rapor 1 yıllık istersen yeniden başka yerden heyete gidebilirsiniz: sıkıntı olmaz.
Evet raporu alalı bir yıl oldu aldığım hastane pandemiden dolayı ocaktan aşağı açılmaz heyet diyor beklesemde raporda düzenleme yapılmaz diye düşünüyorum başka bir hastaneye başvurmak sanırım daha mantıklı

goksalsazak34

Üye
Üye
Aynen öyle yönetmelik 02.2019 da çıkmış ben 04.2019 da rapor aldım bir yıllık rapor ve raporun arkasinda da mesala çalışabilirse çalışabilir yazılmalı, safece hareket ettirici aksamda tertibatlı araç kullanabilir gibi bilgilerin açıklamada yazılmalı yazmış ama açıklama kısmında sadece çalışabilir yazmışlar şimdide bu hastane pandemi hastanesi olduğu için heyet yok ve rapor verilmiyormuş henüz 1 yıllık rapor bacağımdaki rahatsizligimdada değişiklikler olmadı başka bir hastaneye gitsem nasıl olur bu ibare yazarsa sanırım otomatik araç ta tertibatlı sayıldığı için ehliyet için tekrar uğraşmam gerekirmi ehliyetim b engelki 10.02 v 78 kodlu sizce en mantıklı nasıl bir yol izlemem gerekir ?
İl sağlık kurulundan aldıgın kodlar ve b engelli ehliyet Ok sen sadece ilk aldığın rapora itiraz yada yeni rapor almak istiyorum diyeceksin durumunu da anlatacaksın engelli B ehliyetim var ve araç alıcam fakat ötv den yararlanmak için açıklama kısmında vergi dairesi özel aksamda hareket ettirici özel tertibatlı araç kullanabilir yazısı yazması gerekiyor mevzuat değişmiş diye anlatırsan inşallah oran düşmeden tekrar alırsın raporunu

Ylmzk

Üye
Üye
İl sağlık kurulundan aldıgın kodlar ve b engelli ehliyet Ok sen sadece ilk aldığın rapora itiraz yada yeni rapor almak istiyorum diyeceksin durumunu da anlatacaksın engelli B ehliyetim var ve araç alıcam fakat ötv den yararlanmak için açıklama kısmında vergi dairesi özel aksamda hareket ettirici özel tertibatlı araç kullanabilir yazısı yazması gerekiyor mevzuat değişmiş diye anlatırsan inşallah oran düşmeden tekrar alırsın raporunu

Inşallah raporu aldığım hastane ile görüşmek için 5 6 ay beklemem lazım sanırım yada başka bir heyet raporu veren hastaneye gitmem gerekli, il sağlığa soracam bi bilgi alabilirsem

mustafameliye

Üye
Üye
benim raporumda sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanabilir yazıyor. ehliyetimde de 10.02 sadece otomatik vites araç kullanabilir ve ambulans ticari taşıt kullanamaz gibi şeyler yazıyor. bu durumda ben muaf olabilecek miyim ? ilgili özelce varmidir

mustafameliye

Üye
Üye
yani ehliyette 10.04 kodu olmak zorunda mı yoksa ehliyetle ötv nin bir alakası yok mu

Ylmzk

Üye
Üye
benim raporumda sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanabilir yazıyor. ehliyetimde de 10.02 sadece otomatik vites araç kullanabilir ve ambulans ticari taşıt kullanamaz gibi şeyler yazıyor. bu durumda ben muaf olabilecek miyim ? ilgili özelce varmidir

Raporunuz yeni tarihli sanırım benim raporumda sadece hareket etici aksam yazmadığı için vergi dairesi onaylamadı yoksa ehliyetimde 10.02 ve 78 kodu vardı ama onay vermedi bu ibare eklenmesi lazımmış.

goksalsazak34

Üye
Üye
Evet muafsın ama garanti olsun vergi dairesine gidp rapor ve ehliyet ile kesin sonuç al zaten Ok derlerse hemen halledersin orda sormadan araç bakma vergi dairesi yazı veriyormuş ötv muaf yazısı

mustafameliye

Üye
Üye
bende sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı araç kullanabilir yazıyor da ehliyetim de otomatik vites kullanabilir sadece diyor bu yeterli midir ? emin olamadım. çünkü vitese herhangi bir tertibat yazmıyor ehliyetimde

goksalsazak34

Üye
Üye
bende sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı araç kullanabilir yazıyor da ehliyetim de otomatik vites kullanabilir sadece diyor bu yeterli midir ? emin olamadım. çünkü vitese herhangi bir tertibat yazmıyor ehliyetimde
Otomatik vites başka bir tertibat gerekmez ötv muaf oluyorsun

Ylmzk

Üye
Üye
Sanırım otomatik vites te artık özel tertibattan saYılıyormuş. Rahatsizliginiz nedir

mustafameliye

Üye
Üye
inşallah abicim ya vallaha stres yaptım. birileri alamazsın diyor, birileri 10.04 olmalı diyoe. çünkü hareket ettirici aksamda örneğin vites te bir aparat olmalıdır ki alabilesin diyorlar. allak bullak oldu kafam.

Tekerlekli Sandalye