ÖTV İndirimli Engelli Araç Alım Şartları Güncel

İsen Buga

Üye
Üye
başka bayi denediniz mi?

"Noter onaylı" rapora gerek yok aslında hastaneden alınan biri aslı diğeri fotokopi olup üzeri "aslı gibidir" damgalı rapor yeterli.. Aslı gösterilerek diğeri verilebilirdi. Amaç raporlardan biri maliyeye diğeri ruhsat işlemlerine gidiyor.

ali_kahvecix

Üye
Üye
başka bayi denediniz mi?

"Noter onaylı" rapora gerek yok aslında hastaneden alınan biri aslı diğeri fotokopi olup üzeri "aslı gibidir" damgalı rapor yeterli.. Aslı gösterilerek diğeri verilebilirdi. Amaç raporlardan biri maliyeye diğeri ruhsat işlemlerine gidiyor.

Ben henüz notere onaylatmadım raporu, hastane aslını verir mi ki acaba?

İsen Buga

Üye
Üye
Ben henüz notere onaylatmadım raporu, hastane aslını verir mi ki acaba?

Elinizdeki rapor zaten aslı...

Ben fotokopi çektirdim sekreterlikten aslı gibidir damgası bastırdım. Yıl 2018 Ocak.

Yıl 2020 oldu ve e-nabız sisteminde rapor zaten gözüküyor.

Hastane sekreterine bir sorun, rica edin; fotokopiye aslı gibidir damgası vurmayı kabul ederse fotokopisini çekip götürün: Aslını görecek kalan fotokopiyi inceleyecek aynı olduğuna emin olursa basar damgayı. yada kendileri fotokopi makınasından çeker basar damgayı. Dediğim gibi bir sorun kabul eder mi bilmem. Çok vakit geçmemiş ise kabul etmesi gerekir bence. Bütün bunlara rağmen Bayi illaki noter olacak derse mevzuatı bir sorun. Mevzuatı gösterir mi sanmıyorum.

Çünkü araç alımında ben aslı gibidir fotokopisini verdim...

ali_kahvecix

Üye
Üye
Elinizdeki rapor zaten aslı...

Ben fotokopi çektirdim sekreterlikten aslı gibidir damgası bastırdım. Yıl 2018 Ocak.

Yıl 2020 oldu ve e-nabız sisteminde rapor zaten gözüküyor.

Hastane sekreterine bir sorun, rica edin; fotokopiye aslı gibidir damgası vurmayı kabul ederse fotokopisini çekip götürün: Aslını görecek kalan fotokopiyi inceleyecek aynı olduğuna emin olursa basar damgayı. yada kendileri fotokopi makınasından çeker basar damgayı. Dediğim gibi bir sorun kabul eder mi bilmem. Çok vakit geçmemiş ise kabul etmesi gerekir bence. Bütün bunlara rağmen Bayi illaki noter olacak derse mevzuatı bir sorun. Mevzuatı gösterir mi sanmıyorum.

Çünkü araç alımında ben aslı gibidir fotokopisini verdim...

Bu söylediklerinizi Bayiye ilettim ve tamam o zaman siz raporu mail ile gönderin biz işlemleri başlatalım dediler, bakalım ne olacak, teşekkürler cevap için bu arada.

İsen Buga

Üye
Üye
hayırlısı ile; yeni aracınızı güle güle kazasız belasız güzel günlerde kullanın.

Arac aldıktan sonra MTV muafiyeti mutlaka siz kendiniz yaptırın. Bayi buna karışmaz.

bilmemki

Üye
Üye
merhaba ben yüzde 40 engelli raporu aldım ötv den muaf olarak araç alabilir miyim?

bilmemki

Üye
Üye
engel durumunuz nedir

raporda aynen şu yazıyor : SAĞ HEMİPLEJİK FORM CP KOL BR:3 EL:5 ALT EKST:4 BAĞIMSIZ DESTEKSİZ
YETERSİZ DORSİFLEKSİYON AMBULE %25 + 20
sağ kolda ince motr becerilerinde güçlük yaşıyorum. güçsüzlük var sağ bacak da aynı şekilde

mustafameliye

Üye
Üye
Anlıyorum ben hemşireyim. Tanınizi ve durumunuzu anladim. Ötv siz araç alımı icin heyete girmeniz gerekiyor. orada durumunuzu anlatıp manüel araç kullanırken zorlandiginizi belireceksiniz. onlar eğer ötv muafiyeti gösterirse mesela özel tertibatlı araç kullanabilir ve ya otomatik vites araç kullanması uygundur derse muafiyeti almış olursun.

bilmemki

Üye
Üye
Anlıyorum ben hemşireyim. Tanınizi ve durumunuzu anladim. Ötv siz araç alımı icin heyete girmeniz gerekiyor. orada durumunuzu anlatıp manüel araç kullanırken zorlandiginizi belireceksiniz. onlar eğer ötv muafiyeti gösterirse mesela özel tertibatlı araç kullanabilir ve ya otomatik vites araç kullanması uygundur derse muafiyeti almış olursun.

ne güzel allah kolaylık versin. teşekkür ederimm

ali_kahvecix

Üye
Üye
Merhabalar, Ben E-Nabızdan aldığım raporun çıktısı ile araç alabildim, noter onayı istemediler, şimdi MTV muafiyeti için başvuruda bulunacağım, okuduğum bir haberde muafiyet işleminin online olarak yapıldığı yazıyordu ama sürecin nasıl olduğuyla alakalı bilgiye ulaşamadım, bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim. Teşekkürler.

goksalsazak34

Üye
Üye
Merhabalar, Ben E-Nabızdan aldığım raporun çıktısı ile araç alabildim, noter onayı istemediler, şimdi MTV muafiyeti için başvuruda bulunacağım, okuduğum bir haberde muafiyet işleminin online olarak yapıldığı yazıyordu ama sürecin nasıl olduğuyla alakalı bilgiye ulaşamadım, bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim. Teşekkürler.
Arkadaşlar bilgi rica ediyorum
Şimdi raporum onaylandı 2004 girişlşyim prim doldu fakat 20 yılı bekleyecek miyim
Bir de ben 20 02 2019 da değişen mevzuattan önce engelli raporu aldım engelli kadrosundan işe girmek için ozamanlar ötv falan düşünmedim sonra araştırdım ortopedi engelim den dolayı il sağlık komisyonundan 78 102 kodlu engelli B ehliyetimi aldım sadece otomatik vites kullanır ticari kullanamaz geri görüş kör nokta araç içi ikaz lı kodlar ile sonra araba almak için bayi ye gittim verdi dairesi onaylamadı özel hareket etittici tertibat vs gibi yazı yazması lazım dedi engelli raporum da şimdi vergi indiririm onaylandı Ötv muafiyeti için yeni rapor çıkartırmam için vergi indirimi etkiler mi bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi uzun yazdım kusura bakmayın

HUAWEI RIO-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İsen Buga

Üye
Üye
araç için alınacak ÖTV ayrı mevzuatta değerlendirilir
Vergi indirimi apayrı mevzuat.
söyle anlatayım bakkal ile kasap nasıl birbirine karışmazsa sistem öyle.

Vergi indirimi onaylandı hayırlı olsun: bu iş amaçlıdır. Onaylanması ÖTV etkilemez...

ÖTV raporu araç amaçlıdır; onaylanmaması vergi indirimini etkilemez.

sana ipucu: verdiklerin bilgiye bakılırsa senin araç MTV muafiyetine girer.

zeynep1907

Üye
Üye
Arkadaşlar şimdi engelli raporu ile araç alımı diye bir şey var benim babam fabrikada işçi araba almayı düşünüyoruz fakat sizce bu rahatsızlıklara rapor verilir mi bilginiz var mı?
Babam da hipertansiyon var böbrekte küçülme var omuz çıkıklığından dolayı omzunda zedelenme var kronik astım hastası dizinde zedelenme var varisleri var ve kulaklarında hafif duyma sorunu var kalbinde büyüme var kalp hastası zaten bronşiti de var diz kapağında da hafif zedelenme var ve obezite biraz şişman sizce bunlara verilecek oran ne kadar olur bilgisi olan var mı acaba?

Bir de bu raporu alırsa eğer işine devam edebilir mi 6 seneye emekli olacak babam 48 yaşında sigortası doldu fakat yaşı dolmadığı için henüz emekliliği hak etmiyor maalesef

Şimdiden görüşleriniz için çok teşekkür ederim

goksalsazak34

Üye
Üye
Arkadaşlar şimdi engelli raporu ile araç alımı diye bir şey var benim babam fabrikada işçi araba almayı düşünüyoruz fakat sizce bu rahatsızlıklara rapor verilir mi bilginiz var mı?
Babam da hipertansiyon var böbrekte küçülme var omuz çıkıklığından dolayı omzunda zedelenme var kronik astım hastası dizinde zedelenme var varisleri var ve kulaklarında hafif duyma sorunu var kalbinde büyüme var kalp hastası zaten bronşiti de var diz kapağında da hafif zedelenme var ve obezite biraz şişman sizce bunlara verilecek oran ne kadar olur bilgisi olan var mı acaba?

Bir de bu raporu alırsa eğer işine devam edebilir mi 6 seneye emekli olacak babam 48 yaşında sigortası doldu fakat yaşı dolmadığı için henüz emekliliği hak etmiyor maalesef

Şimdiden görüşleriniz için çok teşekkür ederim
Burada kimsenin bilgisi yok yazıyorsun kimse açıklayıcı cevap vermiyor bilmiyorlar senin yaptıgın ve sonuç alamadığın işlemleri sana bilgi diye geri yazıyorlar bence yetkili kişilerin yönlendirmesi ile işlerini hallet yoksa ya yanlış işlem yaparsın yada zaman kaybı

İsen Buga

Üye
Üye
Burada kimsenin bilgisi yok yazıyorsun kimse açıklayıcı cevap vermiyor bilmiyorlar senin yaptıgın ve sonuç alamadığın işlemleri sana bilgi diye geri yazıyorlar bence yetkili kişilerin yönlendirmesi ile işlerini hallet yoksa ya yanlış işlem yaparsın yada zaman kaybı

sormak istediğini sorar herkes: cevabı bilen yazar.
https://engelliler.gen.tr/f25/yuzdekac-engelli-raporu-alirim-35108/#post174763
cevap yazdım umarım yardımcı olmuşumdur...

Merak etme arkadaşımızın babası için bir sürü merak ettiği sorular var: göreceksin yeniden soracak. bizde elimizden geldiğince bilgimizi paylaşacağız. burada herkes gönüllülük yapıyor kimse birşey peşinde değil. Merak ettiğin soru varsa sorabilirsiniz cevaplamaya gayret ederiz.

arkadaşımızın soru sorma biçimi ağır: o yüzden herkes okuyup cevap vermek yerine yorum yapamadığı için çekiliyor.

goksalsazak34

Üye
Üye
sormak istediğini sorar herkes: cevabı bilen yazar.
https://engelliler.gen.tr/f25/yuzdekac-engelli-raporu-alirim-35108/#post174763
cevap yazdım umarım yardımcı olmuşumdur...

Merak etme arkadaşımızın babası için bir sürü merak ettiği sorular var: göreceksin yeniden soracak. bizde elimizden geldiğince bilgimizi paylaşacağız. burada herkes gönüllülük yapıyor kimse birşey peşinde değil. Merak ettiğin soru varsa sorabilirsiniz cevaplamaya gayret ederiz.

arkadaşımızın soru sorma biçimi ağır: o yüzden herkes okuyup cevap vermek yerine yorum yapamadığı için çekiliyor.
Ya kusura bakma bir anlık sinirle yazdım aslında sizin de emeklerinize saygısızlık yaptım ama Foruma soru yazıyorsun adam sorduğun soruyu sana cevap olarak geri yazıyor ne yapmam gerektiği hakkında tekrardan özür dilerim [emoji120]

İsen Buga

Üye
Üye
Ya kusura bakma bir anlık sinirle yazdım aslında sizin de emeklerinize saygısızlık yaptım ama Foruma soru yazıyorsun adam sorduğun soruyu sana cevap olarak geri yazıyor ne yapmam gerektiği hakkında tekrardan özür dilerim [emoji120]

Sorun yok. Hepimiz sizi severiz. İmkanımız doğrultusunda yardımcı olmaya çalışırız.

Tekerlekli Sandalye