ÖTV İndirimli Engelli Araç Alım Şartları Güncel

aykut35-35

Üye
Üye
https://engelliler.gen.tr/f18/engelli-araci-satamiyorsunuz-herkes-duysun-34384/ buradaki bilgileri okumanızı salık veririrm. sonra mağduriyetler yaşamıyınız

Buradaki yazıyı okudum. Alım satım ile para kazanma gibi bir düşüncemiz yok. Ayrıca 5 seneye kim bilir kaç kere daha kanun değişecek! Bahsi geçen dayım doğduğu günden bugüne kadar engelli... Ve araç onun parasıyla yada borçlandırmasıyla alınmayacak. Bakalım hayırlısı...

esentogay

Üye
Üye
Ortopedik özürlü olanlarla engellilik oranı %90 ve üzeri olanlar için 1 Ocak 2018'de vergiler dahil (ÖTV, KDV, MTV) 200 bin liralık aracı ÖTV'siz alabilme hakkı tanınmış ve bu miktarın her sene arttırılacağı söylenmişti. 1 Ocak 2019 senesi için 200 bin liralık miktarda bir artırım olmuş mudur? 247 bin lira olduğu şeklinde dedikodulara istinaden sormak istedim.

kendi21

Üye
Üye
Ortopedik özürlü olanlarla engellilik oranı %90 ve üzeri olanlar için 1 Ocak 2018'de vergiler dahil (ÖTV, KDV, MTV) 200 bin liralık aracı ÖTV'siz alabilme hakkı tanınmış ve bu miktarın her sene arttırılacağı söylenmişti. 1 Ocak 2019 senesi için 200 bin liralık miktarda bir artırım olmuş mudur? 247 bin lira olduğu şeklinde dedikodulara istinaden sormak istedim.
Doğru dur 247.400 TL çıktı 2020 de Ocak ayında yanı 290 ile 300 Bin arasında olacak

Redmi 5 Plus cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Bsk

Üye
Üye
Ikiz bebeklerim engelli.1 araç aldik raporla.2 adet ökgv raporumuz var.2.aracı almamız mümkünmüdür.zate araç bebegimizin ustüne gozukuyor.2 araç rehabilitasyon merkezine giderken gerekiyor.en azından ise gittiğimde eşim kullanabilir diğerini.bilgisi olanlar cevaplarsa sevinirim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ikiz bebeklerim engelli.1 araç aldik raporla.2 adet ökgv raporumuz var.2.aracı almamız mümkünmüdür.zate araç bebegimizin ustüne gozukuyor.2 araç rehabilitasyon merkezine giderken gerekiyor.en azından ise gittiğimde eşim kullanabilir diğerini.bilgisi olanlar cevaplarsa sevinirim

Benzer bir durumla karşılaşmadım ama mantıken alabilirsiniz diye düşünüyorum.

Defne1900

Üye
Üye
Arkadaşlar merhaba..bugün bayileri gezdim mercedes A200 sedan yeni çıkmış.. 245 tl fiyatı 135 bıraktılar haberiniz olsun..opel .de alana kadar mercedes almak daha mantıklı.. araçlar ilgili fiyat bilgisi alırsanız paylaşalım.. sağlıklı günler dilerim..

habip07

Üye
Üye
Arkadaşlar merhaba.%85 engel raporum var. Kurula girdim engelli kimliği + ötv den faydalanır + 1 grup sürücü belgesi alır yazıyor. Altına da kod. 102 103.5 ve 78 var. Kod. 78 zaten otomatik vites kullanır kodu. Şimdi de aile hekimin den il sağlık a sevk aldım ehliyetimi değiştireceğim.
Ancak maliye kurul dan aldığım raporda " otomatik vites kullanır" ibaresi istiyor. Hastane bunu kod 78 olarak yazmış. Maliye kabul etmiyor. Ne yapmalıyım. Yeniden rapor mu çıkaracağım yoksa maliye yi ikna ya mı çalışacağım.

habip07

Üye
Üye
Hangi şehir

Arkadaşlar merhaba..bugün bayileri gezdim mercedes A200 sedan yeni çıkmış.. 245 tl fiyatı 135 bıraktılar haberiniz olsun..opel .de alana kadar mercedes almak daha mantıklı.. araçlar ilgili fiyat bilgisi alırsanız paylaşalım.. sağlıklı günler dilerim..
Merhaba dostum hangi şehir hangi bayi

murad22

Üye
Üye
Selamlar
O kadar çok bilgi kirliliği var ki çok kafam karıştı
Size şöyle anlatayım;
-- Elimde şu an özel tertibatlı araç kullanabilir ibareli %43 engelli raporum var.
-- Ötv indirimli araç almak ve ehliyetimi değiştirmek için araştırma yaptım, bir yerde okudum İl Sağlık Müdürlüğüne gitmem gerektiği yazıyordu. Aradım karşımdaki şahıs " biz sadece itirazlarla ilgileniyoruz ehliyetle hiç bir alakamız yok" dedi.
-- Bende 183 ü aradım. Kısaca bana nüfüs dairesine gidip ehliyetinizi değiştirebilirsiniz dedi ama benim aklıma yatmadı.
--En iyisi dedim bayileri arayayım. Renault bayisini aradım gelin yüzyüze görüşelim dedi.
-- Fiat bayisini aradım "ehliyet değiştirmek için aile hekimine gidin o ehliyet kodlarını yazacak Emniyete gidip ehliyet aldıktan sonra bize gelin" dedi.
-- Yetmedi toyota bayisine sordum " Taşıtlar vergi dairesine sorun" dedi.
-- Taşıtlar vergi dairesine sordum "bizimle ilgili işlemleri bayi hallediyor, sizle bir alakası yok" dediler.
Ve ben şu anda ne yapacağımı bilmez bir halde olayları anlamaya çalışıyorum acaba nereden başlasam diye.
Arkadaşlardan ricam ELİNDE SADECE ENGELLİ RAPORU OLAN( üzerinde "sadece hareket ettirici özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir" diye yazıyor ve oranı %43) bir kişi ÖTV indiriminden faydalanmak için adım adım hangi aşamaları izlemesi gerekir.

SM-N960F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

murad22

Üye
Üye
Eski e sınıfı ehliyeti engelli ehliyetine çevirirken il sağlık müdürlüğü kurulunda veya aile hekiminin sevkettiği doktorlar tekrar detaylı muayene ediyor mu yoksa sadece prosedür gereğimi muayene oluyoruz.

yılmaz3706

Üye
Üye
ben sol ayak engelliyim il saglık müdürlügü kuruluna girdim bana sürücü uyarlama kodu 10.02
sürücü kısıtlma kodları olarakta 47,64,78,102 verildi
bu raporla vergi dairesine gitmem istendi ötv servisindeki memur bana bu belgeyle ötv siz araç alamayacaımı ayrıca devlet hastanesi kurulunada girip
oradanda engelli oranımın yazılı oldugu ayrı bi rapor almam gerektiğini söyledi.orasıda %8 oranı verdi.oran önemlimi ötv istisnasından faydalanmam için
bu oranla faydalanabilirmiyim bu istisnadan

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=24626]yılmaz3706[/MENTION] ÖTV indirimli araç alıında rapor oranının hiç bir önemi yok. sallamış eleman.

yılmaz3706

Üye
Üye
abi saglıkkuruluna girdim bana hem engelli olduumu hemde kısıtlama kodlarını verdilerayrıca hastanedende ayrıca kurula girip engel oranımı belirtir raor getirmemi istedi
ısrarla sizin dediinizi dediim halde yok derece önemli diye ısrar etti bende mecbur devlethastanesine gidip kurula girdim yarından sonra karar kaıdını alı tekrar gitcem nasıl olcak görecez artık

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Engel oranınız yazılsın onun yazılmasında bir sakınca yok.

yılmaz3706

Üye
Üye
hastaneden kurul raporu çıktı.bu seferde vergi dairesi açıklama kısmında ''sadece otomatik vitesli araç kullanabilir'' ibaresi olacak dedi.hastaneye geri gittim durumu söyledim oda topu il saglık müdürlüğü kuruluna attı.orası yazacak o açıklama kısmını dedi il saglığa gidip oraya dediğimde oda tekrar hastaneye yolladı 5 defa git gel yaptım aralarında en sonunda il sağlık müdürlüğü hastane raporuna itiraz yazdırıp başka hastaneye yönlendirdi bir hafta sonra yeniden engelli saglık kurulu raporu alcaksın başka hastaneden diye bende alo 184 ü arayıp saglık bakanlıgına konuyu ilettim bakalım hangisi haklıymış görecez engelli olmak ortopedik okadar zor degilde beyinden engellilik gerçekten çok zor Allah engelli kardeşlerimin yardımcısı olsun

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kardeşim oran önemli değil demişsin ama %40 ın altı engelli kabul edilmiyor. Engelli olmayan kişininde araç alma hakkı bulunmuyor.

ÖTV indirimli araç alımında rapor oranının önemi yok. Şöyleki kişinin aracı hareket ettirici tertibata ihtiyaç duyması yeterli. Örneğin kişinin sağ el parmaklarınında 3 ü olmasın bu kişiye %10-20 oran verilir ama aracı hareket ettirici tertibata ihtiyaç duyduğu için vites koluna takılacak tertibat sayesinde ÖTV indirimden faydalanır. Bu şekilde yararlanan binlerce insan var.

Tekerlekli Sandalye