ÖTV İndirimli Engelli Araç Alım Şartları Güncel

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=22258]cengocenk[/MENTION] Merhaba, sol bacaktan engelliler raporlarında ilgili kod 10.02 yazması halinde otomatik vitesli araçları ÖTV indirimli alabiliyor. Ve fakat salt his ve güç kaybı kaybı nedeniyle bu ibareyi eklerlermi doğrusu kuşkuluyum.
Siz rapor için müracaat ettiğinizde ÖTV indirimli araç almak istediğinizi ve otomatik vites araç kullanır ibaresini ekletmek istediğinizi belirtin. Tabi sizin bunu belirtmeniz illada ekleyecekler anlamına gelmez ama belirtmekte fayda var. Vergi daireleri arasında uygulama farklılığı olabiliyor araç vergi borcu değilde merkezden özelge istenebilir.

cengocenk

Üye
Üye
[MENTION=22258]cengocenk[/MENTION] Merhaba, sol bacaktan engelliler raporlarında ilgili kod 10.02 yazması halinde otomatik vitesli araçları ÖTV indirimli alabiliyor. Ve fakat salt his ve güç kaybı kaybı nedeniyle bu ibareyi eklerlermi doğrusu kuşkuluyum.
Siz rapor için müracaat ettiğinizde ÖTV indirimli araç almak istediğinizi ve otomatik vites araç kullanır ibaresini ekletmek istediğinizi belirtin. Tabi sizin bunu belirtmeniz illada ekleyecekler anlamına gelmez ama belirtmekte fayda var. Vergi daireleri arasında uygulama farklılığı olabiliyor araç vergi borcu değilde merkezden özelge istenebilir.
İlginiz ve bilgi paylaşımınız için teşekkürler
Aslında çıkış noktam manuel vitesli araç artık kullanamıyorum. Bacağımdaki güçsüzlük ve ayak tabanı ve parmaklarımdaki his kaybı sebebiyle manuel vites kullanma durumum çok fazla riskli. Bu bağlamda alabilirim diye bu sürece başlayacaktım. Ancak sizin de dediğiniz gibi çevremden raporu vermeyeceklerine dair yorumlar duydum. Hatta bazı arkadaşlar "hiç uğraşma vermeyecekler vs " gibi görüş bildirdiler. Bu sebeple de buraya yazmayı düşündüm. Dediğiniz gibi kurul sırasında bu bilgiyi de paylaşırım.

Tekrar teşekkürler
Saygılar sunarım

berk3435

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar, "Tertibata gerek olmaksızın otomatik vitesli araç kullanır." maddesine göre; herhangi bir fiziksel engelim yoktur. Kol, bacak kısalığı vb. Kronik hastalığım dolayısıyla %42 raporum mevcut. Bu raporumla birlikte ÖTV indiriminden faydalanabilir miyim?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=23758]berk3435[/MENTION] herhangi bir fiziksel engeliniz yoksa ötv den yararlanmak için rapor oanınızın %90 ve üstü olması lazım.

tanca_75

Üye
Üye
Çok güzel uygulama olmuş emeği geçenlerin eline sağlık bu arada ben yeni üyeyim Benim sorum şu engeli araç alımı için ehliyet değiştirme işlemi yaptım sağlık kurulunun verdiği kodlar doğrusunda otomatik vites gaz pedalının sol tarafa alınması kodları ehliyete işlendi sağlık raporu için tekrar hastaneye baş vurdum ÖTV istisnası ve özel tertibatlı araç için rapor kişinin engel durum ortopedik ve ÖTV özel tertibatlı araç kullanması uygun yazıyo araç alımında Maliye sorun çıkartırımı

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=23767]tanca_75[/MENTION]
ÖTV den faydalanmak için gerekli tüm ibareler işlenmiş. Bir sorun yaşayacağınızı hiç sanmıyorum.

cengocenk

Üye
Üye
Merhabalar

Hastanaden engel oranı belirten ve sol bacak sakatlığını belirten engel raporunu aldım. Engel orani %37 olarak verildi. Ayrıca otomatik vites arac kullanabilir kodlarıyla yeni ehliyetimi de aldım. Ancak kurul raporunda vergi indirimli arac alabilir veya otv indirimli arac alabilir ibareleri yer almıyor. Bu durumda kurul raporunu yenilemem gerekiyor mu?

elhak

Üye
Üye
ÖTV indiminden yararşanabilmeniz için o ibare gerekiyor

M.emine

Üye
Üye
ÖTV indirimli araç almak için izlememiz gereken yol nedir acaba ortopedik engelli eşim %63 engeli var sağ ayağında sıkıntı var otomatik vites mı yoksa özel tertibat alacağımıza kim karar veriyor ehliyet ne almalı hangi durumda ben aracı kullanabilirim

leon3453

Üye
Üye
Benim ötv den aldığım araç hem trafikten hemde maliye bakalıgından (H) HACIZLI gozuyor hadı trafıgı anladımda malıyenın hacız ıslemı ötv yuzunden mı tesekkurler

Murat Candemir

Üye
Üye
Arkadaşlar merhaba

Sizlere bazı sorularım olacak. Damdan düşeni arıyorum anlayacağınız:)

1- H ehliyetimi 2014 yılında aldım , devlet hastanesinden aldığım heyet raporunda H ehliyeti alır otomatik vites kullanır Ötv indiriminden faydalanır yazıyordu. Bu raporla hem H ehliyetimi aldım hem de aracımı aldım. Sol Polio Sekeli Oran % 8. Şimdi H ehliyetimi B engelli yapmak için işlemleri başlattım. Bugün komisyona girdim. B engelli Otomatik Vİtes ehliyet alabilir diye rapor düzenlendi. Malum B otomatik vites diye engelli olmayanların da alabileceği bir ehliyet var. Heyetteki bir doktor özellikle otomatik vites alabilir deyince ben engelli otomatik almak istiyorum. B otomatik almak istemiyorum dedim. Sonra daha deneyimli olduğunu düşündüğüm bir doktor sorun yok size b engelli otomatik alacaksınız dedi. Sorum şudur; bu aldığım rapor ile b engelli ehliyeti almam gerektiğini nüfustaki arkadaşlara belirtmem gerekiyor mu? B otomatik yazılırsa galiba ÖTV indiriminden faydalanılmıyor. Heyette şu soruyu sordum, " ötv indiriminden faydalanmam için bu rapor yeterli mi" heyetteki evrağı dolduran doktor "onun için devlet hastanesinden ayrı rapor alacaksınız oranınız düşük sol ayakta felç olsa da Ötv indiriminden faydalanamayabilirsiniz" dedi. İkinci sorum şu ÖTV indirimi için b engelli otomatik vites ehliyeti olan ve sol ayağı felç olan birisi için oran önemli mi?

2- Türkiye'de neden ışık hızıyla kanunlar değiştiriliyor ama kaplumbağa hızıyla uygulamalar netleşiyor. Önceden aldığım üzerinde sürekli engelli ifadesi yazan raporu mu neden kullanamıyorum. O raporun üzerinde "h ehliyeti alır, sadece otomatik vites kullanabilir ve ÖTV indiriminden faydalanır yazıyor. Neden harf değişti diye rapor geçersiz oluyor. Türkiye'de sağlam insanlara siz hiç engel çıkartıldığını gördünüz mü? Adımız engelli ya her yerde engel çıkarmaları gerekiyor.

Hepinize saygılarımı ve hürmetlerimi iletiyorum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici

Ramazan3556

Üye
Üye
Bende birşey sormak istiyorum 2019 yılı icin ötv araç alımları 247 bin tl oldu motor kısıtlamasıda kalktı bayilerde genellikle fiyatlar farklı cıkıyor ben sıfır araba alıcak olsam ne alabilirim 2.elde millet fiyatları abartmış 110 bin tl ye araba almış normal satış fiyatı 250 ise aynı prasını yazmış nasıl engelli satışı oluyor anlamıyodum bunlar yüzünden kısıtlama geldi

ibrahimarslntrk

Üye
Üye
arkadaşlar merhaba,
bir konuda yardımınızı rica ediyorum, şimdi ötv indirimli engelli aracı alımında %35-%45-%50-%60 gibi indirim oranları söylenmekte, bunlar neye göre belirleniyor anlamış değilim. Bazı sitelerde hesaplama araçları var fiyat yazıyorum %45 diyor başka siteye bakıyorum %60 diyor bi bayiyi arıyorum başka birşey söylüyor diğerini arıyorum yasa değişti diyor kafam karıştı nedir bu olayın aslı bilgilendirecek olan var mı ??

engelli01

Üye
Üye
3- Araçta özel donanım yoksa ve aynı zamanda otomatik vitesli ise, o aracı herkes kullanabiliyor. Bu konuda da hiç bir sınırlama kalmadı.demişsiniz bunun kanunda hangi maddeyle uygulandığını yazarmısınız lütfen...

machonur

Üye
Üye
2018 araçlar bitti.
2019 araçlar geliyor, büyük bir zam ile...

250 000 TL ile ki 250 000 TL bile değil hiçbir araç neredeyse kalmadı.

tekerlekli sandalye ile , deynekler ile yakında corsa ya da Nissan micra alabileceğiz.
seller geliyor, aman dikkat battı-çıktılarda ölmeyin. aracınız kalırsa çıkamayız çünkü... Ama vali Mercedes S model 1 milyonluk araç habire arıza yapıyor diye , 1.7 Milyonluk AUDİ alır....

Yeni seçimler oldu hiçbir siyasetçi engelliye yönelik bir vaat vermedi. Toplu Taşımalar bizi almıyor, büyük şehirler dar yollar için dolmuş sokuyor ne İstanbul ne Ankara Ne de İzmir de engelliyi hiçbir dolmuş almıyor zaman kaybetcem diye...

sen zaten iş bulamıyorsun. ne okursan oku kötürüm, sakat olduğun için aldığın maaş yaptığın işin yarısı ki zaten okuyamıyorsun. Hiçbir okul tekerlekli sandalyeye, göre sağıra uygun değil...

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda asansör çok elektrik harcıyor bakımı çok diye çalıştırırmıyor..

senin ailenin durumu iyi ise zaten bir üniversite mezunu olabiliyorsun.... seni araç ile getirip götürüyor.. asansör olan, senle ilgilenen okula şehre götürüyor..

Fakirsen zaten ya ölüyorsun ya da dilenci olmazsan yaşamaya çalışıyorsun....

Bayansan, kadından işin daha da zor...

Bunca engele rağmen biz özürlülere sana araç verecez ama 250.000 al para bulursan diyo..

Bulunduğun yerde kar yağarsa diye sana 2.0 motorcuk izin verdik hadi all... AAAA 250.000 TL'ye yok mu olsun ben izni verdim deyip dalga geçiyor....

SENSE hala sınır olmalı ben alamıyorsam kimse almasın deyip özürlü arkadaşının önüne bir engelle sen koyuyorsun..

Şimdi anladın mı Özürlü olan bizlere niye ENGELLİ dendiğini .....

ALARICI

Üye
Üye
abiler merhaba H sınıfı ehliyetim bulunmakta. Yenileme yapayım diye sürece başladım son olarak il sağlık müdürlüğü kuruluna girdim. sonuç olarak 10.02 40.11 ve 40.05 kodlarını yazmışlar. 2013 yılından beri kullanmış olduğum engelli olarak kullandığım arabada böyle tertibatlar yok 2020 yılı sonuna kadar bu mevcut ehliyetimiz geçerli diye biliyorum. Şuan ki kodların yazdığı rapora itiraz mi etmeliyim yoksa başka bir ilde yeniden süreç mi başlatayım. Başka bir ilden süreç başlatsam bu kodlu yazılmış olan rapor sıkıntı çıkarır mı engel olur mu yeni süreç başlatmama. Son olarak şuan ki yazmış oldukları kodlar ile ötv'siz araba alabiliyormuyum. Engelim sağ sol elde parmaklarda sürekli sağlık raporumda özel tertibatlı otomatik vitesli araç kullanır yazıyor bu raporla ilk arabamı almıştım. yardım ve desteğinizi rica eder iyi günler dilerim.

R

rahim

Guest
[MENTION=23879]Murat Candemir[/MENTION] merhaba, Öncelikle şunu belirtmek isterim ÖTV indirimli araç alımında rapor oranının hiç bir önemi yoktur. Kaldıki sol ayak engelliler ÖTV den faydalanabiliyor bakınız
https://engelliler.gen.tr/f18/sol-b...bat-olmaksizin-otvden-faydalanabilirler-1379/
2. sorunuzun yanıtına gelince aynı soruya bizde uzun yıllardır yanıt bulamadık :)

merhaba halil bey ,bir engelli ötv siz olarak aldığı aracı 5.yılın sonunda bu aracını satmadan , ikinci bir ötv siz araç alabilir mi

aykut35-35

Üye
Üye
Merhabalar. Dayımın %90 üzeri (zihinsel) engelli raporu var. Vasi olarak (ananemin vefatına istinaden) mahkeme kararı ile annem atandı. Mahkeme kararında Ek olarak: "Vasiye, Kısıtlı adına yapılacak her türlü işlemi yapmak, Maaşını çekmek, bankamatik kartı çıkartmak üzere izin ve yetki verilmiştir" diye bir yazı var. Şu anda anneme ÖTV indirimi ile bir araç almak istiyoruz. Bunun için ek karara ihtiyacımız var mı acaba?

R

rahim

Guest
Merhabalar. Dayımın %90 üzeri (zihinsel) engelli raporu var. Vasi olarak (ananemin vefatına istinaden) mahkeme kararı ile annem atandı. Mahkeme kararında Ek olarak: "Vasiye, Kısıtlı adına yapılacak her türlü işlemi yapmak, Maaşını çekmek, bankamatik kartı çıkartmak üzere izin ve yetki verilmiştir" diye bir yazı var. Şu anda anneme ÖTV indirimi ile bir araç almak istiyoruz. Bunun için ek karara ihtiyacımız var mı acaba?

https://engelliler.gen.tr/f18/engelli-araci-satamiyorsunuz-herkes-duysun-34384/ buradaki bilgileri okumanızı salık veririrm. sonra mağduriyetler yaşamıyınız

Tekerlekli Sandalye