ÖTV İndirimli Engelli Araç Alım Şartları Güncel

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=22945]Fakaya[/MENTION] baltazara göre toplam %59 oranında rapor alırsınız. Sizin ÖTV indirimden faydalanmanız için rapor oranınızın minimum %90 olması gerekmekte. Ayrıca pskolojik hastalığınız olduğundan size sürücü belgesi verilmez.

Fakaya

Üye
Üye
[MENTION=22945]Fakaya[/MENTION] baltazara göre toplam %59 oranında rapor alırsınız. Sizin ÖTV indirimden faydalanmanız için rapor oranınızın minimum %90 olması gerekmekte. Ayrıca pskolojik hastalığınız olduğundan size sürücü belgesi verilmez.

%40 rapor alan kişi için şart nasıl oluyor bu kısmı tam anlamadım ama mazur görürsünüz umarım

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sorunuzu anlamadım [MENTION=22945]Fakaya[/MENTION]

bayram kara

Üye
Üye
hayırlı akşamlar benim %48raporum var ve raporumda süresiz yazıyor bunu vergi dairesine gidip vergilerden muaf olmak için başvuruda bulundum lakin vergi dairesi raporun yenilenmesi gerektiğini söyledi arada 3 sene geçti hastaneye gidip raporun yenilenmesi gerektiğini söyledim tekrar heyete girmen gerektiğini söylediler heyete girdim heyet sonucu %17 raporu verdiler bu durumda doktorlar hiç bir.sekilde gerçek muayne etmediler sadece ne zaman ve ne için hastalığın ne olduğu nu sordular ve ona gore not ettiler ama heyet sonucu rapor 17 verdiler ne yapmam lazım.

SM-G611F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

bayram kara

Üye
Üye
Sorunuzu anlamadım [MENTION=22945]Fakaya[/MENTION]
2006 da iç hastalıktan dolayı engelli raporu aldim ve rapor yüzdesi 48 oran verdiler raporda süresiz yazıyor yani herhangi bu süreye kadar değerli bir engelli raporu değil
10 sene arada geçti ve ben verdi dairesine gidip vergilerden faydalanmak vergi indirimi kartını çıkartmak için başvurdum vergi dairesi bana raporun yenilenmesi gerektiği i söylediler ve öyle kaldı arada 3 sene geçti bu sefer hastaneye gittim raporun yenilenmesi gerektiğini söyledim .bana heyete girmen lazim dediler ben heyete girdim ama heyet sonucu rapor oranımı düşürdüler. ne yapmam lazım şimdi %48den %17 ye düşürdüler

SM-G611F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Balkes10Harun

Üye
Üye
Başımdan gecen olayi anlatayim surec konusunda. Teyzem var 4 yildir yatalak bizde .Vasi annem . raporu % 96 fiziksel. Ek karar icin dilekce verdik ilk once aracin sadece vasi tarafindan kullanilacagi soylendi ve itiraz ettik.sonra yeni bir surec başladı. Mahkeme balikesir ilce emniyet md.ne yazi yazdi. Hastanin uzerine kayitli arac varmi.hastaligi itibarriyle tiplu tasima araclarini kullanabiliyormu. Hastayla kim veya kimin ilgilendigi... gibi . Emniyetten de bu cevabi 45 gundur bekliyoruz. Cevap gelse bile sonra hakime sunulacak o süreçte nekadar olur bilemiyoruz. Yaklasik 4 ay oldu bi ek karar bekledigimiz süre dahada bekleyecegiz gibi gorunuyor karakola gidiyorum her hafta biz aricaz diyorlar. Dilekce cevabi yasal olarak 10 gunde cevap veriliyor sozde. Kisacasi emniyetten soyledikleri eskiden kolaydi simdi zorlastirdilar diyorlar açıkça.

istanbuli

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar
%46 engelli raporum vardı. Ötv indiriminden yararlanmak için tekrar heyete girip sürücü belgesi raporu almam gerektiğini söylediler. Gittim ve heyete girdim. Doktorlar kağıda otomatik vites araç kullanabilir ifadesiyle birlikte başka bazı tıbbi ifadeler yazdılar. Öğleden sonra kurul karşısına çıktığımda aralarında müzakere etmek için beni tekrar dışarı çıkardılar. Sonra çağırıp dosyan il sağlık müdürlüğüne gidecek. Onlar seni arar. Bundan sonraki kararı onlar verecek dediler. Benim forumlarda okuduğum kadarıyla il sağlık kuruluna herkes dosyasını elden götürmüştü. Bizim dosyanın resmi kanalla gitmesi rutin birşey mi? Diğer bir sorum bu girdiğim heyet otomatik vitesli araç kullanabilir şeklinde görüş beyan etmesine rağmen il sağlık kurulu olumsuz bir karar alabilir mi?

Hamituzn

Üye
Üye
Eger otomatik vites kodu rapora yazdilar ise il saglik kuruluda ayni sekilde yazar hicbir sorun olmaz.anladigim kadariyla sol bacakta problem var sizin.

LG-H815 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

balkesli

Üye
Üye
[MENTION=22945]Fakaya[/MENTION] ortopedik engellilerde rapor oranının bir önemi yoktur %15 ilede ötv indirimli araç alabilirler.

ortopedik engelli olmayanlar ötv indirimli araç alabilmeleri için rapor oranı en az %90 olmalıdır %89 dahi olsa ötv indirimli araç alamazlar

tacar01

Üye
Üye
Merhabalar Herkese
Belki daha önce soran olmuştur ama göremedim şimdiden kusura bakmayın.
Ben %20 Koah, %20 Diabet ve %9 + 9 Bel ve boyun fıtığı yani toplam %47 sürekli engelli raporum var. bu şartlarda ÖTV indirimi ve MTV den muaf oluyor muyum?
Cevap verirseniz sevinirim.
Şimdiden herkese teşekkür ederim.

balkesli

Üye
Üye
bel ve boyun fıtığından dolayı ayaklarınızda güç kaybı varsa bununla ilgili otomatik vites araç kullanması uygundur gibi bir rapor alırsanız faydalanabilirsiniz.

asimavi

Üye
Üye
Selamün aleyküm hayırlı vakitler arkadaşlar sitemizde yeniyim öncelik doğru sayfadaki dile getiriyorum sorumu emin degilim hoş görün : bu yıl %40 rapor aldım tek göz ve tek kulak dan dolayı maliyeden sonuç 3. Derece onaylı olarak vergi indiriminden faydalanabilir olarak geldi geçen ay öncelik e sınıfı ehliyet im var önceden aldığım nasıl bir yol izlemeliyim ehliyet değişimi için ve ÖTV den faydalanabilir miyim .? Tşk simdiden

HUAWEI NMO-L31 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

tacar01

Üye
Üye
bel ve boyun fıtığından dolayı ayaklarınızda güç kaybı varsa bununla ilgili otomatik vites araç kullanması uygundur gibi bir rapor alırsanız faydalanabilirsiniz.

Şuan için güç kaybı yok. Hem ÖTV hem de MTV den faydalanamıyor muyum?

Güç kaybı durumunda engelli raporunu mu yenilemeliyim?

tacar01

Üye
Üye

Şuan için güç kaybı yok. Hem ÖTV hem de MTV den faydalanamıyor muyum?

Güç kaybı durumunda engelli raporunu mu yenilemeliyim?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Güç kaybı yoksa yararlanmanız mümkün değil malasef.

balkesli

Üye
Üye
[MENTION=23028]asimavi[/MENTION] bu engeller ve bu oran ile ötv indiriminden yararlanamazsınız. ehliyetinizi değiştirmeye kalktığınızda ehliyetinizi e sınıfından b sınıfına düşürecekler ve araç kullanmanıza kısıtlamalar getirecekler size tavsiyem ehliyetinizi değiştirmeyin engelli ehliyetinin size bir faydası olmayacaktır. mevcut ehliyetinizin iptal olma olasılığıda var değişim için girdiğiniz heyet araç kullanamazda diyebilir.

Tekerlekli Sandalye