ÖTV İndirimli Engelli Araç Alım Şartları Güncel

balkesli

Üye
Üye
[MENTION=23028]asimavi[/MENTION] bu engeller ve bu oran ile ötv indiriminden yararlanamazsınız. ehliyetinizi değiştirmeye kalktığınızda ehliyetinizi e sınıfından b sınıfına düşürecekler ve araç kullanmanıza kısıtlamalar getirecekler size tavsiyem ehliyetinizi değiştirmeyin engelli ehliyetinin size bir faydası olmayacaktır. mevcut ehliyetinizin iptal olma olasılığıda var değişim için girdiğiniz heyet araç kullanamazda diyebilir.

Balkes10Harun

Üye
Üye
Vasi ile otv indirimli arac alimi bastan sona sureci yazayim belki yardimim olur arkadaşlar. 4 yıldır teyzem var felcli vasi annem. Ilk once heyet raporu istediler olmasina ragmen .heyete girdik %97 ağır surekli engelli.arac alimi icin oldugunu soyledik tabiki. Sonra arac bayiye gittik anlastik proforma faturayi aldık. Ekkarar icin dilekcemizi yazdik faturayi falan ekledik. adliye emniyet sorusturmasi istemiş. Balikesir karesi ilce emniyete. Hastanin araca. Ihtiyaci varmi . Toplu tasima araçlarını kullanabilirmi. Hasta ve vasi uzerine kayitli arac varmi.hastayla kimin ilgilendiği. Ve evin toplu tasima araclarina uzaklik mesafesi... 2 ay sonra emniyetten polisler geldi (haftada 3-4 gun gitmeme rağmen) . sorular sordular hastaneyle ilgili ve bugune kadar nasil gidip geliyordunuz .mal varligi varmi hastanızın. Hastaneye toplu tasimayla nasil gidilir buradan falan... enmniyet dün adliyeye yazıyı yazmis. Hastanin arac ihtiyaci oldugu uzerine kayitli aracin olmadigi toplu tasima aracini kullanmasinin hastaligiyla mümkün olmadığı. 20-30 gunde bir hastaligi itibaryle hastaneye gittigi .... ptesi hakime sunulacak bakalim hayırlısıyla bekliyoruz. Umarim red verip ugrastirmaz.

Resul şen

Üye
Üye
ENGELLİ ARACI KAÇ YIL SONRA SATILIR?

ÖTV indirimli alınan araçların 5 yıldan önce satışı yapılamaz. Eğer yapılırsa aracı satın alırken ödemediğiniz ÖTV tutarını devlete ödemek zorunda kalırsınız. Bunun dışında sizinle aynı engel grubunda bulunan bir engelliye satma imkanınız var. Ancak ikinci bir vergi istisnalı araç alabilmeniz için 5 yıl beklemeniz gerekir.
Bizim %90 zihinsel engelli halam adina aldigimiz araç 6. Yilini doldurdu satış kagidi için babam vasisi olarak dilekçe yazdi ama hakim o para engelliye bagis yapilmis sattirmam kanun bu diyor. Asli varmidir yardimci olurmusunuz . iletişim numaram 0507 000 53 99 İstanbul büyükçekmece 1. Sulh mahkemesi diyor

gececi01

Üye
Üye
Sayın Halil Yılmaz benim kızım 22 yaşında %92 zihinsel engelli mahkeme kararı ile kısıtlı vasisi babasi olarak bende dolayısı ile tüm yetkileri imzaları bende abim kızım adına engelli aracı aldı seneye 5 yılı dolduracak bu durumda aracı abime devredebilirmiyim günü geldiğinde yardımcı olurmusunuz

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
5 Yılın sonunda aracı abinize satabilirsiniz.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=23235]doganyusuf[/MENTION] hayır yararlanamazsınız.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=23235]doganyusuf[/MENTION] hayır yararlanamazsınız.

kipchak_

Üye
Üye
Merhaba. Ben %45 ortopedik her iki ayaktan engelli raporuna sahibim ama ehliyete hiç yazılamadım ehliyetim yok. Ben ÖTV indirimli araç alabilir miyim? Yoksa ilk önce ehliyet mi almam lazım?

SM-G930F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

balkesli

Üye
Üye
[MENTION=22314]kipchak_[/MENTION] %90 altı raporu olanlar ehliyeti olmadan araç alamazlar sizinde araç alabilmeniz için ehliyetiniz olması gerekir.

Mustafaselim3434

Üye
Üye
Merhabalar 1.8 hiybrit 175000 tl lik araç bize kaça geliyor ÖTV oranı kaç uygulanıyor bilgi verebilir misiniz

haykolik

Üye
Üye
Halil abi septik abi kayinim babasının engelli raporuna o tv indirimli arac alacak babasinin maası kesilirmi 2022 aliyor raporuda yuzde 94 verecen cevaplar için teşekkür ederim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=3187]haykolik[/MENTION] 2022 maaşı alanların ötv indirimli araç almaları çok çok riskli bir durum. direk maaşınızı kesebilirler. hiç bulaşmayın derim.

haykolik

Üye
Üye
teşekkür ederim halil abi bizi aydınlattıgın için hayırlı cumalar hayırlı akşamlar olsun

cengocenk

Üye
Üye
Merhabalar

2 yıl önce geçirdiğim trafik kazası sebebiyle sol diz altımda 4 parçalı kırık sonrası his ve güç kaybı oluştu. Daha önce 2 defa il sağlık kuruluna gitmeme rağmen her seferinde bir kez daha muayne ol gel diyerek beni hastaneye yönlendirmişlerdi. En son sigorta işlemleri için adli tıp üzerinden %20 oranında bir rapor çıktı. Rapor kalıcı sakatlık olarak verildi ve sol bacak his ve güç kaybı ile ilgili bilgileri de içeriyor.

Bu noktada ben bir kez daha il sağlık kuruluna gideceğim.

Sizlere sorularım;
1- Bu aşamada özellikle bir bilgi belirtmem gerekiyor mu? Ya da gitmeden önce ek bir işlem yapmalı mıyım?
2- Sağlık kurulundan rapor alırken "otomatik araç kullanabilir" bilgisini özellikle belirteyim mi?
3- Eğer olur da raporu alırsam sonrasında araç alımı için hangi aşamalardan geçmeliyim. (NOT: Mevcutta ehliyetim var. Sadece sol bacağımda his ve güç kaybı sebebiyle sakatlığım bulunmakta. )

Ötv indirimi ile araç alabilmem için yardım ve yönlendirmelerinizi rica ederim.

NOT: Bu mesajı yazmamın en büyük sebebi; son dönemde soruşturmalarım neticesinde mezuat vs sebebiyle işlemlerin çok çeşitli sonuçlanabildiği yönünde. Örn: her şey tamamlanıyor sonrasında araç alınırken vergi dairesinden sorun çıkıyor, vergi borcu çıkıyor vs konular okuyorum internette. Açıkçası bu sebepten de çekingenim biraz.

Destekleriniz için şimdiden teşekkürler

Güzel günler dilerim.

Tekerlekli Sandalye