ÖTV İndirimli Engelli Araç Alım Şartları Güncel

Serkkan

Üye
Üye
Merhabalar
Ben %90 raporla aldığım aracı kendim kullanabilirmiyim. Kullanabilirsin bunun için özel bir hüküm varmıdır.
Tesekkurler

P12S cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Halil bey peki biz arabayı aldık diyelim sekiz ay sonra rapor bitti bizden o aracın ÖTV sini istemeyecekler mı.

ALE-L21 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi
Hayır istemezler. Yasal dayanak için bakınız https://engelliler.gen.tr/f18/sureli-raporla-da-otv-indirimli-arac-alinir-29704/
Merhabalar
Ben %90 raporla aldığım aracı kendim kullanabilirmiyim. Kullanabilirsin bunun için özel bir hüküm varmıdır.
Tesekkurler

P12S cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi
Var tabiki. Sürücü belgesi alabiliyor olmanız lazım. Tertibatlı araç yada otomatik vitesli araç kullanır mealinde ibare gerekli

serkan oral

Üye
Üye
slm hayırlı akşamlarikinci el arabam varotomatik vites h.sınıfı ehliyetim var vergiden nasıl muafedebilirmiyim bu araca plan.proje gerekiyormu

kadri yaşar

Üye
Üye
Slm 2018 yuzde 15 ötv indirim yapilirken bu ötv orani 35 ötv olarak mi hesaplanir araba bayileri oyle diyiyor dogrumudur arac alacam oyle hesapliyorlar ötv 15 indirim yapilmis diyiyorlar dogrumudur

SM-N910F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
1.6 motora kadar olan araçlarda yılbaşına kadar %15 indirim yapıldı evet.

emmolu

Üye
Üye
indirim yapılmış 1 kasımdan itibaren geçerlıymış 9 kasımda gittiğimiz bayii öyle söyledi.

ozanpasa

Üye
Üye
İyi günler Halil Bey. Engelli araç alımında 200 bin TL sınırı hala bulunmakta mıdır? Yani 2019 yılı itibariyle rakam değişecek mi yoksa yine 200 bin TL mı olacak.
Bir sorum daha var. Eşimin kalp rahatsızlığından dolayı engel raporu sürekli %100. Rapor ile araç alalı 3 buçuk yıl oldu. 5 yıl dolduğunda araç bayileri sorun çıkarır mı. Raporumuz sürekli olduğu halde. Şimdiden sağolun. İyi günler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=15642]ozanpasa[/MENTION] 200 bin TL sınırı her yıl güncellenecek. Dolayısıyla bu evet bu sınır 2019 yılında yeniden revize edilecek. Bayilerin raporu sorun edeceğini pek sanmıyorum.

ozanpasa

Üye
Üye
teşekkür ederim Halil Bey. Allah işini gücünü rast getirsin

mesutcelebi

Üye
Üye
Il Sağlık müdürlüğünden 40.11 ve 78 kısıtlama kodları ile ehliyetimi değiştirdim.almış olduğum rapora istinaden araç almak istiyorum.Max kaç ay içinde değerlendirmem lazım? Ya da bi süresi var mı araç alımı için??

HTC One M9 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Herhangi bir süre kısıtlaması yok. Ama aradan çok çok uzun yıllarında geçmemesi lazım.

Balkes10Harun

Üye
Üye
Selam teyzeme rapor aldik %97 fiziksel otv indiriminden yararlanir heyet raporu. Vasi annem . ek karar icin mahkemeye basvurduk VASININ EHLIYET SARTI OLDUGU karsimiza cikti. Yapmam gereken 69 yasindaki anneme ya ehliyet almak yada annemin vasi kararinin iptal ettirip benim vasi olmam boyle bir sacmalikmi olur. Yazdigim dilekcede ek karar icin kendi paramizla alacagimiz . hastaneye kontrollere gidip gelmek icin ... ek evraklara aracin faturasi . Vasi karari ve saglik raporunu sunduk maalesef araci sadece vasinin kullanabilecegi gibi sacma sapan bir sonuc .

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Vasinin ehliyetinin olması şartımı? Çok saçma yahu. Böyle bir şart yok diye biliyorum. Hatta bir arkadaşım vasi idi ehliyeti olmadığı halde ÖTV den faydalanıp araç aldı. Bence karara itiraz etmelisiniz. Hakim keyfe keder karar vermiş.

Balkes10Harun

Üye
Üye
Bizde sok olduk hocam itirazimi yaptik bakalim sonuc ne olacak . araba faturasi . Raporlu kisitlimizin malvarliginin olmadigini delillerle sunduk. vasi annem . Dedem ve ananem rahmetli 4 yildir biz bakiyoruz . Arabayi kendi paramizla alacagimizi hastane gidip gelmek icin falan guzel dilekceyle sunduk ama bakalim itirazimiz ne olacak

Badkid

Üye
Üye
Öncelikle herkese merhaba.Annemin %92 engelli raporu var.bu gün bir bayiye gittiğimde bana ÖTV oranının %35 olarak sabitlendiğini söylediler.benim anlamadığım nokta şu %90 ve üstü rapora sahip kişilerde ÖTV alınıyor mu alınmıyor mu ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=22773]Badkid[/MENTION]
ÖTV alınmıyor tabiki. O dediği %35 ÖTV sizden alınmayacak işte.

Badkid

Üye
Üye
Almak istediğim aracın liste fiyatı 135 bin tl %60 bir ÖTV indirimi etmiyormuydu bu yeni ÖTV indirimlerimden önce.?

Fakaya

Üye
Üye
Selam arkadaşlar, sitenize yeni üye oldum.
Sorum şu olacak yardımcı olursanız sevinirim.

Üroloji 15 sağ testis opera , onkoloji 20 kanser tanısı , psikiyatri 40 anksiyete bozukluğu olarak rahatsızlıklar neticesinde rapor oranım kaç olur.

1 - Kendi üzerime ötv indirimi ile araç alabilir miyim ?

2 - Bu durumda bana araç alımı için raporumda hangi ifade yazması yeterli ?*

3 - Alabilirsem kendim kullanabilir miyim? Kullanabilirsem ötv indirimi ile alacağım araç için mevcut B ehliyetimi değiştirmeli miyim ?

şimdiden teşekkür ederim. sağlıcakla kalın.

Tekerlekli Sandalye