ÖTV İndirimli Engelli Araç Alım Şartları Güncel

yılmaz3706

Üye
Üye
%40 engelli oranı gelir vergisi vs gibi durumlarda önemli ancak ötv muafiyeti için oran önemli degil tertibatlı araç kullanır yada sadece otomatik vitesli araç kullanabilir denilirse (otomatik viteste mevzuata göre tertibattan sayıldıgı için) ötv muafiyetinden yararlanabiliyormus vergi dairesi ötv servisinde görevli memur aynen bu sekilde söyledi

ozgurius

Üye
Üye
babam 65 yaşında ileri derecede koah var.1.5 yıl önce 1.evredeyken akciğer kanserinden ameliyat oldu.ciğerin 3/1 alındı.ayrıca insulin kullanıyor.ellerde titremeler mevcut.kilo kaybı çok oldu.yürümekte aşırı zorlanıyor.4 ayda 3 kez yoğun bakıma yatırıldı.sizce ötv muafı için % kaç rapor alabiliriz?

Tyf

Üye
Üye
Krdş kuşadasında yaşiyorum 0507 370 26 12 numaram bana telefon numaranı atarmısın

gizemliyol

Üye
Üye
arkadaşlar ben evde annem le yaşıyorum yani 2 kişiyiz 1900.tl gelirimiz var ben kendi üzerime 25 veya 30 Bin TL değerinde bi otomobil alsam bakım maaşım kesilir mi

GM 8 d cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

rojbin

Üye
Üye
Merhabalar 17 yaşındaki kızımın adına 7 yıl önce rapor üzerine bir araç aldım simdi değiştirmek istiyorum nasil bir yol izlemeliyim bilgisi olan varsa yardim edebilirmi teşekürler

SM-A720F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

mustafa-toprak

Üye
Üye
arkadaşlar kuzenim 5 yıl önce ötv indirimli araç aldı 5 yıl doldu aracını normal bir şekilde sattı noterden sıkıntı yok.
şimdi ikinci araç almak için bayiyle anlaştı arabayı aldı fakat sistem üzeinden yani internet ortamında direk ankaraya bağlı olarak beyanname dünzenleyip tahakkuk hişi kesiliyormuş araç alırken şimdi sistem böyle imiş. ama daha önce araç aldınız diye uyarı geliyor. simdi bulundugu vergi dairesi ile görüştük biz bişey yapamayız bu sistem ankaradan düzeliyor diyorlar. oraya dilekce yazın deniyor.
içinizde son 1 yıl içinde 5 yıl sonra ikinci ötv indirimli araç oldumu prosödür nasıl işliyor. ne yaptınız nasıl bir yol izlediniz

huvementa

Üye
Üye
Okuduklarımızdan anladığım kadarıyla bizler gibi 5-6 hastalık toplamı %80 olan kişiler ÖTV den yararlanamıyor ama çevremizden duyduğumuz kadarıyla araç bayileri bizim gibi ortopedik rahatsızlığı olmayan kişilerede indirim yapabiliyormuş,böyle bir şey doğrumudur

Diğer öğrenmek istediğim konu ise bizler ÖTV den yararlanamıyoruz ama MTV den yararlanma imkanımız oluyormu acaba ? teşekkürler cevaplar için.

ahmet34

Üye
Üye
komsu iki maaslı ogretmen.iki evi..arabası 3 yasında ve 60 bin tl lik ti tertemızdı..
sonra idrar kesesi alınmıs.harici makina tasıyor.yuzde 92 engel vermisler.ama yurumesi gitmesi gelmesinde araca binmesinde sorun yok.sanki engelsiz biri gibi
gitti 250 bin tl lik arası 100 kusur bine aldı.para itiyacı araba ihtiyacı yoktu
oysa yuzde 87 engelli olup eski 25 yasında aracla gezenler var.sonuc olarak pes etmeyin cabalayın..konusun..

jengaver

Üye
Üye
Merhaba 2019 yılında ozel terıbatlı arac komısyonuna gırdım. 78 10.02 102 kodları ıceren surucu olur raporu ıle ehlıyet kursuna bssvurup engelli b oyomatık ehlıyetımı aldım. Sonrada otv ıcın basvurumu yaptım. Engelım sol bacaktan kısalık zayıflık guc kaybı seklınde olup oeropesık kısmı oranı yuzde 42 karacıgerden de yuzde 15 verdıler ve toplam yuzde 51. Ancak halı hazırda ozel tertıbatlı arac kullanmasına gerek yoktur. Yazıyor ve hastane vergı daıresı ıle de konusmus bu raporla otv ındırımı alır terıbatı kendı yaptırır demıs. Ancak ben vergı daıresıne gıttım. Mudur yardımcısıyla gorustum. Ozel terıbatlı arac uygunudur yada otomatık vıtesnkullanır yazması gerekır dedıler. Bende tekrar hastaneyengıttım ıtıraz ıcın 2 ocaktqn ıtıbaren otomatık vıtes kullanır yada kullanamaz ıbarelerının yszılalamayacagına daır yayınlanan genelgeyı gosterdıler. Ben yıne de ıtıraz etmek ıstedıgımınsoyledım. Bu arada hastanede kurul sefının bıe soylemı oldu. Devlet artık sol bacak engellılere otomatık vıtes otv sız arac vermıyor ve bunuda basına yansıtmak ıstemıyor dedı. Bana bır yol gosterın. Bu yapılan haksızlık degıl mı?

jengaver

Üye
Üye
Merhaba 2019 yılında ozel terıbatlı arac komısyonuna gırdım. 78 10.02 102 kodları ıceren surucu olur raporu ıle ehlıyet kursuna bssvurup engelli b oyomatık ehlıyetımı aldım. Sonrada otv ıcın basvurumu yaptım. Engelım sol bacaktan kısalık zayıflık guc kaybı seklınde olup oeropesık kısmı oranı yuzde 42 karacıgerden de yuzde 15 verdıler ve toplam yuzde 51. Ancak halı hazırda ozel tertıbatlı arac kullanmasına gerek yoktur. Yazıyor ve hastane vergı daıresı ıle de konusmus bu raporla otv ındırımı alır terıbatı kendı yaptırır demıs. Ancak ben vergı daıresıne gıttım. Mudur yardımcısıyla gorustum. Ozel terıbatlı arac uygunudur yada otomatık vıtesnkullanır yazması gerekır dedıler. Bende tekrar hastaneyengıttım ıtıraz ıcın 2 ocaktqn ıtıbaren otomatık vıtes kullanır yada kullanamaz ıbarelerının yszılalamayacagına daır yayınlanan genelgeyı gosterdıler. Ben yıne de ıtıraz etmek ıstedıgımınsoyledım. Bu arada hastanede kurul sefının bıe soylemı oldu. Devlet artık sol bacak engellılere otomatık vıtes otv sız arac vermıyor ve bunuda basına yansıtmak ıstemıyor dedı. Bana bır yol gosterın. Bu yapılan haksızlık degıl mı?

Bu konuda bılgısı olan yok mu. Itıraz ettım rwpora. Fızık tedavı yenı hastanede de yuzde 42 yazdı ama vwrmezlee otomatık vıtesnıcın dedı. Ortopedıde surucu olur raporuna basvur. Otv komısyonuna aktarır dedı ama ben zatennonu yaptım. Bırı bana yardımcı olabılır mı?

Alyel

Üye
Üye
Öncelikle merhaba benim bir sorum olacak benim babam organ nakli oldu ve yüzde 100 ağır engelli raporu var ama hiçbir fiziksel sorunu yok gayet şağlıklı maşallah ama ötv indirimli arabaya almaya gittdigimiz zaman tüm bayileri gezdik en son fiat a geldik orda görevli biri şoyle dedi engelli olan kişı aldiğı arabayı kullanamaz trafik çevirmesinde yakalanırşa araba bağlanabilir ne kadar doğru şu anda babamın b sınıfı ehliyeti var ve araba sürüyor sorun yok yardimcı olursanız sevinirim

Merhabalar bende organ nakli oldum ama raporum 73 nakilden sonra başka şeylerde cıktı o kadar verdiler ama sizin nakil.dışında ne ragatsizliklar car acaba

Alyel

Üye
Üye
Arkadaşlar merhaba bir konu başlığı almıştım boy kısalığından otv siz arac verirler mi diye ben bugün il saglik müdürlüğünde kurula girdim boyum 1.40 ama red cıktı kurumdan bide doktor bayanlarda boy ortalaması bu diyor zaten ne sizce bu normal daha önce benim durumumda olup arac alan var mi lütfen yardımcı olur musunuz raporda itiraz etmedim gideceğim.hastanede aynı kararı verip lütfen bir bilginiz varsa yardımcı olurmusunuz...

alas

Üye
Üye
Merhaba halil bey hayırlı ramazanlar eşim 100/98engelli raporumuzda var fakat arabayı eşimin dayısı almak istiyor alabilirmi ve evde bakim maaşım kesilirmi acil cvp yazarsanız tsk

İsen Buga

Üye
Üye
Arkadaşlar merhaba bir konu başlığı almıştım boy kısalığından otv siz arac verirler mi diye ben bugün il saglik müdürlüğünde kurula girdim boyum 1.40 ama red cıktı kurumdan bide doktor bayanlarda boy ortalaması bu diyor zaten ne sizce bu normal daha önce benim durumumda olup arac alan var mi lütfen yardımcı olur musunuz raporda itiraz etmedim gideceğim.hastanede aynı kararı verip lütfen bir bilginiz varsa yardımcı olurmusunuz...

itiraz edilmediği surece 6 ay sonra hastaneye heyete gidebilirsiniz...engellilere yönelik mesela %40 raporunuz var mı hiç?

İsen Buga

Üye
Üye
Merhaba halil bey hayırlı ramazanlar eşim 100/98engelli raporumuzda var fakat arabayı eşimin dayısı almak istiyor alabilirmi ve evde bakim maaşım kesilirmi acil cvp yazarsanız tsk

başka yerde yazınızı cevapladım..

mustafameliye

Üye
Üye
Arkadaşlar Allah rızası icin yardımcı olun. Doğuştan sağ kol brachial plexsus hastasiyim.aynj zamanda sağlık çalışanıyim. %60 kas tonusu kaybı yazıyor heyet raporunda.bu durumdan dolayı askerlikten muaf oldum. şimdi ÖTV siz araba almak istiyorum. Adım adım ne yapmam gerekiyor. herkes farklı birseyler söylüyor.otomatik vites araç almak istiyorum hakkım varsa. isterseniz numaramı yazayım lütfen yardımcı olur musunuz. 543 819 9778

ali_kahvecix

Üye
Üye
Merhaba Arkadaşlar, benim çocuğuma Atipik-Otizm tanısı konuldu, Çözger raporunda ÖKGV yazıyor, ÖTV muafiyetli araç almak için başvuruda bulunduk, bayi bizden "Anne baba noterden muafakatname" ve "Çözger raporunun 2 adet noter onaylı nüshasını" istediler, Çözger raporunun 2 adet noter onaylı nüshasına gerek olup olmadığı konusunda emin değilim çünkü hastane bize raporun üzerindeki Rapor Numarasının bildirilmesinin yeterli olduğunu söylemişti, daha önce çözger ile ÖTV muaf araç alan arkadaşlar bu konuda yardımcı olabilirler mi, teşekkürler.

Tekerlekli Sandalye